La maison

Fotoalbum tématu (15) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

modny guru
280 příspěvků 23.02.13 22:07
la maison

Kedysi som niekde tu v diskusii videla jednu o bytovom zariadeni. Kedze mi IKEA nevyhovuje ani dizajnovo, ani kvalitou (a nic ine s nabytkom nepoznam), rozhodla som sa prestat nadejat, ze tam najdem nieco podla mojho gusta. Do oka mi padol tento obchod, ked som sa prechadzala Bratislavou. A naozaj sa mi paci. Chcela by som vsak poznat aj vas nazor. Napriek tomu, aj ked mi tento obchod uplne skritizujete, aj tak ho budem do smrti milovat. Som romanticka dusa a v takom dome by som sa citila ako v rozpravke!
 http://www.lamaison.sk/…nabytok.html

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Sibyla
2639 příspěvků 23.02.13 22:13

Když ony to jsou napodobeniny… Já vás chápu a ten styl je mi sympatický, ale napodobeniny prostě nemám ráda. IKEA je sama sebou: čistý skandinávský design. Jiná věc je ovšem kvalita.

modny guru
280 příspěvků 23.02.13 22:20

No ved, ta kvalita. A to, ze je to napodobenina mne osobne nevadi, samozrejme, original je najlepsi, musim vsak mysliet realisticky.

real.blond
6688 příspěvků 23.02.13 22:23

Mne osobne vic vadi napodobenina.. Z ikei mame v dome rodicu spostu veci, i muj „detsky“ pokoj je vybaven z ni a zadny problem nemame.. Bydlime v nem temer pet let a z ikei jsme jeste nic nereklamovali.

eveK
333 příspěvků 23.02.13 22:26

Jestli máte finanční prostředky, tak směle do toho. Mě se to líbí moc. Já má převážnou většinu IKEA (s kvalitou nemám problém) a pár kusů podobných těm vašim vysněným, ale všechno jsou to nalezenci od babičky a po domácku vytunění. Je to o hodně pracnější, ale o mnoho levnější a i autentičtější, mám to tak raději.

666mahu
1490 příspěvků 23.02.13 22:28

@modny guru, nemám nic proti, pěkná romantika. Podobných firem je víc. Nehodí se všude, nejlépe do venkovského domu. S Ikea nelze srovnávat.
Ikea kvalitativně žádná katastrofa není, je to dobrý design (i když vždy třošku pozadu, aby se dostaly na dobré ceny), slušná kvalita za nevelké peníze. Její nevýhoda je masovost, potkáte ji v každé druhé domácnosti.
S napodobeninami nemám problém, jsou firmy, které dělají velmi krásné nábytky různých stylů.

modny guru
280 příspěvků 23.02.13 22:38

Ja mam zopar veci z ikey, ale s niektorymi naozaj spokojna niesom. Financie na tento obchod (la maison) ani velmi nemam, vidim to skor na setrenie:( Teraz budem znova zanedbavat modu.

Sibyla
2639 příspěvků 23.02.13 22:39

@eveK Ano, to miluji, objevit někde zaprášený, opovrhovaný kus, odrbat ho, namořit, navoskovat…
Ono v IKEA jak co, s tou kvalitou. Mám velmi používané křeslo, ocelový rám vypletený ratanem, a slouží sedm let beze stopy. Ale skříňka do koupelny z měkkého dřeva se ustavičně rozlézá.

bestia
2296 příspěvků 23.02.13 22:43

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 14:59

modny guru
280 příspěvků 23.02.13 22:45

@bestia
Dakujem za tip, urcite vyskusam:)

078796
270 příspěvků 23.02.13 22:47

Nepřijde mi nijak neobvyklé, že se nábytek z původního příspěvku někomu líbí. Působí to na mě poměrně lidsky a útulně, v tomhle nejsem minimalista. Dovedu si představit interiér v tomhle stylu třeba v dobovém filmu nebo někde na venkově v chalupě (která by tomu odpovídala celkově), nicméně na běžné bydlení a používání většiny rodin se mi to zdá křehké, nezdejší, lépe řečeno „nestředoevropské“. Vlastně by mě zajímalo, jak by vypadal celý dům či byt, případně kde by stál, co by bylo v jeho okolí; a když by pak člověk vešel dovnitř a interiér by byl vybaven tímhle nábytkem, aby to celé nepůsobilo těžkopádně, přeplácaně či nesourodě s vnějškem. Takový nábytek chce zkrátka citlivé oko při výběru a kombinování. Fajnšmekr si ovšem smlsne.

bestia
2296 příspěvků 23.02.13 22:47

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 14:58

Sibyla
2639 příspěvků 23.02.13 22:52

@078796 Nějak takhle:
http://bydleni.idnes.cz/…obnosti.aspx?…

666mahu
1490 příspěvků 23.02.13 22:52

@modny guru, netvrdím, že Ikea je nějaká špička. Jednotlivé kusy jsou závislé na materiálu i konstrukci, ale tak je to u každého nábytku. Ikea je u nás špička v poměru cena/design/kva­lita. Pozoruji v okolí, že od doby, co vstoupila na náš trh, klesá kvalita, ale společně s cenou. Měla jste někdy něco z těch levnějších řetězců?
A za další, myslím, že se u nich dobře reklamuje, lépe než u jiných prodejců nábytku.
(Podotýkám, že nejsem ani obdivovatelkou, ani zastánkyní značky.) ;-)

Ano, můžete také okouknot antiky, některé nabízejí velmi pěkné renovované kousky z domácností a půd našich babiček/ prababiček,,, pokud nemáte sama odkud starý nábytek brát.

modny guru
280 příspěvků 23.02.13 22:58

Prave pozeram ten bazar, su tu uzasne veci, len sa smejem, nasla som tu jedalensku supravu CHIPPENDALE. O takom stasti, ze by to bolo naozaj tak, mozem akurat snivat:)

666mahu
1490 příspěvků 23.02.13 22:58

@Sibyla, moc hezké, na první pohled jsem myslela, že kuchyň z vašeho odkazu je kamarádky, ale je jen hodně podobná. :-) Její statek je u Prahy a má v kuchyni klenbu, ne rovný strop s trámy.

Sibyla
2639 příspěvků 23.02.13 23:08

@666mahu Ta paní má krámek v Kotcích, na rohu Uhelného rynku, a ty věci prodává. Na první pohled je člověk okouzlený a vybral by si toho plno… ale já mám prostě fóbii vůči napodobeninám. Připadá mi, že jsou mrtvé, a tak nějak sádrové, i když to je třeba poctivé dřevo. Mám radši ty bazary a ještě radši půdy. Ale kdo je snášenlivější, by určitě našel spoustu pěkných doplňků. @modny guru: ale váš vkus je mi sympatický, usilujete o útulnost bydlení a takový lidský rozměr, na rozdíl od módních architektů, kteří dokáží dát na podlahu i na strop pohledový beton, a do kuchyně černý lesk, na kterém je vidět každá kapka vody.

666mahu
1490 příspěvků 23.02.13 23:22

@Sibyla, ve všem jsou dobré i špatné věci, často se to odvíjí od ceny.
Já mám zase mírnou fobii na cizí starý nábytek. Je to asi od doby, kdy se u jedněch příbuzných v činžáku objevili a rozlezli štěnice (které má většina z nás za dávno vyhubené). Nějací sousedé/nájemníci si koupili nábytek z bazaru. Celý dům měl problém se pak štěnic zbavit.

Díky za tip, neznám, někdy se tam zastavím podívat, i když ho nebudu kupovat, ráda se kouknu. ;-)

078796
270 příspěvků 24.02.13 00:00

@Sibyla

Sama nevím. Když jsem psala ten svůj předchozí příspěvek, tedy konkrétně větu, že tenhle nábytek musí člověk rozumně kombinovat, myslela jsem na to, že bych si dovedla představit střízlivějšími kousky z toho obchodu nebo aspoň podobným stylem zařízenou třeba kuchyň nebo ložnici, ale zrovna bydlení té paní z článku na mě působí nějak neosobně, jak z katalogu, příliš naaranžované, příliš dokonalé, všechno úzkostlivě ladí…

Neumím si dost dobře představit, že bych v tom žila. Co až by se tam párkrát proběhl pes nebo se tam odehrála nějaká akční dětská hra… Ale důležité nakonec je, že to vyhovuje těm obyvatelům.

GalianosjednimL  24.02.13 00:25

Tak jsem to otevrel a mrknul na Vintage. „Cena na vyžiadanie“ mi pripomina takovou podobnou hru od LV v Parizske… Co se tyce provedeni, tak se mi treba kuchynsky blok Brocante libil, ale pokud to je zpracovane tak jak vetsina techto veci byva, je to spise na stylove venkovske sidlo, kam vyrazite na vikend a dozdobite to levanduli :). Na celorocni zatez to nebude stavene. Verte, ze prumerne zrucny pritel s vrtackou a minivrtaky (na cervotocove dirky), retezem (na prohlubne a poskozeni), vosky, letlampou (na opalení),„pras­kajícím lakem“ a kusem nabytku nekde z frcu udela daleko vice muziky. Komoda v IKEA vyjde v prepoctu cca na 25 EUR a za den jde predelat dle tohoto navodu tak, ze v tom nikdo Skandinavii nepozna a koneckoncu tam budou i tenhle Provence lak mit :)

Sibyla
2639 příspěvků 24.02.13 00:54

@078796 Já měla přesně stejný dojem. Příliš naaranžované. Jsou to interiéry, v nichž si neumím představit muže.

Woey
135 příspěvků 24.02.13 08:55

Já mám lehce romanticky zařízený byt taky a bydlím v Praze, ne na venkovském sídle.:) Pokud se Vám to líbí a dáte to dohromady s citem, tak nevidím důvod, proč si takto byt nezařídit. Například ta kolekce Harmony je stylově čistá a není „přeplácáná“, stejně tak Esquisse…u os­tatních kolekcí bych vybrala jeden dva kousky a doplnila to jednodušším nábytkem. Ale nejlepší je stejně se řídit srdcem - musíte se tam cítit dobře.

Grossularia
3204 příspěvků 24.02.13 09:47

@modny guru Mně se líbí francouzský venkovský styl - ale jen tehdy, když je opravdový. Z tohohle faleš stříká na sto honů.

Zařizování francouzských domácností starým nábytkem nesouvisí jen s tím, že je to romanticky laděné a odpovídá to stylu a vkusu příslušných končin. Ale především s tím, že jsou to kusy, které mají svůj příběh a patří do rodinné historie. Někdy hrdé, někdy spíš pikantní či legrační, ale nejsou to lhostejné kusy nábytku.

Kdykoli jsem se někoho ze svých přátel zeptala, odkud mají nějaký obzvlášť neobvykle vyhlížející kus, tak jsem vyslechla příběh o stole, který měla babička v kuchyni ve městě, ze kterého musela za války uprchnout a vzala si z nábytku ten stůl. Nebo skříň, kterou prý vlastnil předek - místní lieutnant - a skladoval v ní doklady o zaplacení poplatků za vjezd do přístavu. Atd.

Napodobeniny (které na obrázku vypadají obvykle krásně jak originál, ale v reálu křičí tou navoněnou bídou a kýčem) jsem viděla jen ve dvou francouzských domácnostech, do kterých mě kdysi zavála školní výměna. V obou případech šlo o rodiny toho typu, jaké si v Čechách staví podnikatelské baroko - náhle zbohatnuvší, ale bez kořenů a výchovy ke vkusu. Ač milí, tak jim mezi profilovanými komodami čouhala sláma z bot.

A tak, ačkoli mě podobný styl přitahuje, jsem velmi opatrná s každým kusem, který pořídím. A nepořizuju takový nábytek, „aby mi tu dělal ten správný vzhled“, ale nechám se oslovit nábytkem samotným, nějakým příběhem, kterým ke mně promluví.

Třeba máme takto skříň předělanou na knihovnu (stylově by klidně zapadla do toho obchodu nahoře, je to biedermaier) - ale je to skříň, kterou našli moji prarodiče ve špajzu a dali ji mým rodičům do jejich prvního bydlení ve staré prádelně. Pak byla skříň, po získání prvního bytu a pořízení běžného nábytku, odsunuta na chalupu a uloženy do ní náhradní součásti ke svítidlům.
A právě pro ten příběh jsem si ji vzala, dala do svého prvního bytu s manželem… a myslím, že i díky tomu, že to není „jen bílá vyřezávaná skříň s patinou“, ale Tahle Skříň, tu vypadá správně a místně.

Zařízení bytu nám tak nevzniklo rázem celé - stejně, jako je tomu v těch romantických francouzských domovech, kterými je nábytek nahoře inspirován - ale potkávají se u nás příběhy nábytku, obrazů, knih… a právě proto, že to není jednorázový přenos vztahuprázdného zařízení, ani jednorázové posbírání kusů„tosehodí­dotohohlestylu“ po bazarech, to vypadá přirozeně.

A mimochodem klidně jsme doplnili funkčními kusy z IKEA - IKEA má tři řady nábytku - levný, střední a nejdražší, který už je cenou a kvalitou blízký českým slušnějším obchodům. Většina lidí si pod IKEA představí tu levnou řadu a možnost zařídit rozumně a vkusně studentský pokoj za 13 000. Ale ty dražší kusy, z masivu, klasické, obvykle moc nereagující na trendy, jsou velmi slušným neutrálním doplňkem biedermaierovské skříně.

Sibyla
2639 příspěvků 24.02.13 09:53

@Grossularia Mluvíte mi z duše!

Linie
1702 příspěvků 24.02.13 09:57

Mám doma kuchyňskou kredenc po babičce, z roku 1921, kdy se vdávala. Jako mladá jsem ji chtěla vyhodit a nahradit něčím novým, modernějším. Teď spíš plánuji, že opravím panty a znovu natřu, protože k ní mám již vztah a nechce se mi ji vyhodit - vypadá jak z vašich fotek.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit