Lacné slnečné okuliare

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

chica_simpatica
16 příspěvků 24.03.13 18:08
Lacné slnečné okuliare

Viete niekto ako je to naozaj so slnečnými okuliarami z reťazcov - H&M, Tesco a pod… Prakticky všade sa dajú kúpiť za pár korún/eur a všetky majú nálepku „100% UV filter“, ale je to naozaj tak? Ako je potom možné, že slnečné okuliare v optike sú mnohonásobne drahšie? Je to len o tom, že optiky chcú mať väčší zisk, alebo sa UV filter tak lacno vyrobiť nedá a okuliare z hypermarketu sú proste podvod?
Zatiaľ som vždy mala slnečné okuliare z optiky, ale teraz uvažujem, že by som si zopár takýchto lacných na leto kúpila. Myslíte, že je to hazard so zdravím, alebo je to v poriadku?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Modo Diino
225 příspěvků 24.03.13 18:10

Podle mého jsou naprosto v poho, alespoň já je pořád ztrácím, tak ti jich nemusí být líto :) Teda pokud se s nimi nechceš dívat 24 hodin přímo do slunce.

VenusInFurs  24.03.13 18:19

Za život jsem měla jen jedny „drahé“ brýle - cyklistické. Jinak samé levné šunty z řetězce. Rozdíl mezi nimi fakt nemůžu posoudit. Přijdou mi stejné, ale některé věci se takhle posuzovat nedají.
Drahé brýle bych si pořídila do nějakých extrémních podmínek - třeba do hor, k moři atd. Tam se asi nevyplatí hazardovat. Ale na lítačku po městě v našich podmínkách si myslím ty levné stačí… Navíc když pořád zapomínám pouzdro a válejí se mi jen tak v kabelce.

kacenka.smile
427 příspěvků 24.03.13 18:25

Údajně se skla (plasty) s UV filtrem vyrobí tak levně a snadno, že je mají i ty nejlevnější brýle u vietnamců, prostě se nevyplatí dávat tam falešná. Já si běžně kupuji sluneční brýle v řetězcích, cenově do 300,–. Cenový rozdíl je podle mě ve značce, ale i v celkovém zpracování brýlí - už jen to, že se skla nepoškrábou a celkově brýle více vydrží. Pro běžné nošení jsou podle mě naprosto dostačující brýle z řetězců.

svinecka
49 příspěvků 24.03.13 18:27

A co si myslíte o tom, že sluneční brýle nenosím nikdy? Celý život jsem nosila dioptrické brýle, které jsem před 5 lety vyměnila za čočky. Od té doby si užívám ten slastný pocit, že na obličeji nic nemám.

kacenka.smile
427 příspěvků 24.03.13 18:30

@svinecka Jak moc to vadí zraku nedokážu posoudit. Pokud člověk jen běhá po městě nebo sebou plácne někam do stínu, tak bych řekla, že pokud vám to není nepříjemné, příliš škodlivé to nebude. Pokut ale kvůli slunci mhouříte oči, zaděláváte si na vrásky kolem očí.

svinecka
49 příspěvků 24.03.13 18:33

@kacenka.smile
to je pravda, je mi 23, tak jsem vrásky zatím neřešila. Ale zkusím nad tím popřemýšlet :)

Audrey.Piper
412 příspěvků 24.03.13 18:35

Já jsem jednou koukala na nějaký britský dokument, kdy porovnávaly brýle za 5 a 50 liber (dámské) a za 5 a 35 liber (dětské) a všechny na tom byly stejně…takže mě stačí brýle s řetězců.

ionicera
4561 příspěvků 24.03.13 18:35

@svinecka Kontaktní čočky mají také UV filtr, tak brýle kvúli záření nepotřebujete

megisek 1
156 příspěvků 24.03.13 18:47

@svinecka
Myslím, že brýle proti slunci je vhodné nosit…jednak předcházíte vzniku vrásek kolem očí( kterých je i beztak dost, my starší o tom víme své),ale hlavně bych tam viděla zdravotní riziko nebezpečného UV záření.
Levné sluneční brýle věřím, že deklarovaný filtr mají, v opačném případě se pod tmavými skly roztáhne duhovka a tím se zvýší průnik paprsků do oka. O své oči se hodně bojím a proto tedy nakupuji u optiků.
Podotýkám, že brýle neztrácím a tudíž je mám mnoho let, proto se mi ta investice dle mého názoru vyplatí.

Eila
166 příspěvků 24.03.13 18:57

Vzpomněla jsem si na jeden článek, který jsem kdysi četla a našla ho:

http://ekonomika.idnes.cz/…r-/test.aspx?…

Morže
1091 příspěvků 24.03.13 20:11

No já bych do slunečních brýlí v optice investovala proto, že by dokázali dát do slunečních brýlí korekci očí, dioptrie a cylindry. Jinak si vystačím s řetězců.

bestia
2296 příspěvků 24.03.13 20:16

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 15:13

Morže
1091 příspěvků 24.03.13 20:27

@bestia To je jediný důvod, proč jsem kdy někdy uvažovala o slunečních brýlí zoptiky. Sama nosím brýle, ale zase nemám tolik dioptrií, že bych se bez korekce ve slun. brýlích neobešla. A bez sl. brýlích mě pak bolí hlava v létě.

Viktorie H.
664 příspěvků 24.03.13 20:29

Já si také kupuji ty obyčejné z řetězců. Zrovna včera jsem si koupila takovéto, moc se mi líbí a už se těším, až je budu nosit :)
Výhodou také je, že když si koupíte brýle za 200, 300 tak jich můžete mít třeba pět a můžete je různě střídat a navíc vás nebude tolik mrzet, když se rozbijí.
I když se přiznám, pravé Ray Ban Wayfarer bych neodmítla :)

Karja
4766 příspěvků 24.03.13 23:12

Ty jo, upřímně se divím. Mám brýle ze stánku a říkala jsem si, že musí být stejné jako ty z řetězců, ale spíše stejné v tom smyslu, že jsou k ničemu a už se rozmýšlela jak jednou zainvestuji a koupím si sluneční brýle v optice. Já na to svému optikovi skončila, ten tvrdil, že mít levné sluneční brýle je horší než žádné. Protože bez brýlí do slunce nekoukáte, přivíráte oči a tak si je chráníte, kdežto s obyčejnými brýlemi vám koukání do slunce sice nebude nepříjemné, ale dáváte volný prostor UV záření. Pěkný kecy teda. Jako to, že vám lžou odborníci mě nějak začíná štvát, optik je snad živ z dioptrických brýlí, ty už mu snad HaM nevyrobí ne? Koho se mám jiného ptát než odborníka? To je stejné, jako když vám gynekolog objektivně nesdělí zápory a klady antikoncepce, protože z toho má zisk. Chápete, jak to myslím? Fakt mě to rozčiluje. To se mám ptát wikipedie, nebo koho?

Karin
3401 příspěvků 25.03.13 09:37

UV filtr mají i ty levné brýle, ale u těch bývá někdy problémem, že mají křivé zorníky a člověka z toho nekomfortního koukání může bolet hlava… Nižší kvalita se může projevit i v tom, že se třeba nečekaně uvolní šroubek a upadne nožička nebo se brýle začnou olupovat (to se mi stalo u jedněch), ale obecně to podle mě nejsou špatné brýle, já mám několikery levné, které jsem vybírala čistě podle designu (ne tedy v tržnici, ale třeba v Marks and Spencer nebo v Rossmannu), ale taky mám třeba brýle od Gucciho, a je to v podstatě nastejno, liší se to jen tím logem… :D
A korekci oční vady řeším kontaktními čočkami, do dioptrických slunečních brýlí bych já osobně neinvestovala.

Dammy
1670 příspěvků 25.03.13 13:03

@Karja Však je to vysvětlené v tom článku, co posílala Eila.

Píšou tam, že dnes (teda tehdy v roce 2006 :) ) už mají UV filtr i ty nejlevnější brýle z tržnice, ale pár let před tím neměly, takže:

""Ukázalo se, že poměrně drahé sluneční brýle, koupené před pěti lety v lékárně, vůbec UV filtr nemají. A dokonce propouštějí více záření, než je ve viditelné části slunečního světla," tvrdí Antonín Vajčner.

Takové brýle sice oku pomohou před ostrým sluncem, ale zároveň do něj pustí více UV. „Zornička se v šeru za slunečními brýlemi roztáhne, je širší než ta brýlemi nechráněná - a tím se do oka dostává více záření,“ vysvětluje oční chirurg Josef Hycl."

GalianosjednimL  25.03.13 16:39

@chica_simpatica UV filtr patrně mají všechny, jde však většinou jen o vrstvu, kvalitní polykarbonáty od Bloc, Julbo, Okley, Polaroid, Rudi Project apod. ho mají v celé směsi z které se dělá optika, takže pokud ty první poškrabete, není to asi už úplně ono. Navíc se to ještě dělí na nějakou propustnost A a B paprsků, to nevím jak je. V zásadě ale jde o to, že brýle HM, Tesco, Relax apod jsou určené spíše jako fashion a tak se k nim musí přistupovat tak, že poměr výkon a cena odpovídá taky nižší kvalitě.

Barbuchaa
211 příspěvků 25.03.13 16:53
@svinecka píše:
A co si myslíte o tom, že sluneční brýle nenosím nikdy? Celý život jsem nosila dioptrické brýle, které jsem před 5 lety vyměnila za čočky. Od té doby si užívám ten slastný pocit, že na obličeji nic nemám.

Mám to úplně stejně v bleděmodrém, když jsem si sluneční brýle přeci jen koupila, stejně jsem je nenosila, no a pak mi je zabavila sestra, takže nemám zase žádné. Ale aspoň na kolo si říkám, že bych ty brýle asi mít měla…

razorblade  25.03.13 20:57

Ja mam asi dvacatery bryle z retezcu a jen jedny drahy od CD… a prijde mi to vcelku stejny - co na to ale rikaj moje oci, nevim:) navic me moc neboli, kdyz ztratim nebo znicim bryle za 3 stovky nez za 6 tisic

edge  26.03.13 05:32

Já měla jedny drahé brýle z optiky. Krásně seděly, protože prodavačka nahřála nožičky a vytvarovala je přesně podle mých potřeb. Nosila jsem je asi 7 let, bohužel po jedné dovolené, kdy jsem se s nimi koupala v bazénu, je zničila chlorovaná voda. Od té doby si kupuju brýle v řetězcích, ale zatím jsem nesehnala žádné, které by byly 100% podle mých představ.

kayav  26.03.13 14:20

@Morže manžel má sluneční brýle s dioptriemi i cylindry, ale pokud si dobře vzpomínám, jejich cena se pohybovala kolem průměrného českého měsíčního platu.
Nejde to ale úplně do všech typů, v optice vám řeknou.

rice
348 příspěvků 26.03.13 20:21

A mě by docela zajímalo, jak je to s dioptrickými brýlemi. Sklo nepropustí prakticky žádné UV paprsky, takže fungují samy o sobě jako přirozená bariéra.
Tím pádem by byli jejich uživatelé z obliga (pokud pominu záření, které do okna pronikne škvírou mezi brýlemi a kůží, ale k tomu jistě dochází i u slunečních brýlí, takže určit klinický rozdíl bude dosti komplikované). Ale je to jenom námět do pléna :)

viktorka_od splavu
7437 příspěvků 26.03.13 20:45

@rice UV záření asi ne, ale viditelné světlo ano, takže to mžourání a vrásky, případně i horší vidění např. při řízení auta bych brala do úvahy. teda, já vrásky už mám a moc mě netrápí, to řízení víc, tam jde o život. jinak brýle jsem min. do 30 let nenosila vůbec, bolela mě z nich hlava a stejně jsem je někde ztratila nebo rozbila. vadí mi stále, ale nutně už je potřebuju na ostré slunce a na lyžování, oči jsou asi stářím nějaké citlivější. děsím se předem toho, až budu potřebovat dioptrické.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit