Laserová operace očí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

jshm
6 příspěvků 27.10.14 11:12
Laserová operace očí

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat - byl někdo z vás na laserové operaci očí?
Pokud ano, můžete se trošku rozepsat o tom, jakou jste měli oční vadu, kde jste operaci absolvovali, jak jste byli spokojení, případně další podrobnosti.
Moc děkuji.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

Uživatel je onlinemuslik
47 příspěvků 27.10.14 11:29

@jshm

Já jsem laserovou operaci podstoupila před 9 roky. Klasické odstranění špatného vidění na dálku, cca 3 dioptrie na každém oku, žádná jiná vada či komplikace. Což nebylo moc, ale vzhledem k časté nesnášenlivosti čoček a sportování, které bylo s brýlemi komplikované, jsem do toho šla.
Už je to přecejen dlouhá doba, používané metody se určitě dále posunuly, ale operace nebyla nic vysloveně nepříjemného, rozhodně né nic bolestivého; nyní už dělají běžně operaci obou očí najednou, u mě se to ještě dělalo postupně, druhé oko po týdnu. Po každém oku jsem strávila cca 2 - 3 dny v posteli, několik týdnů následně prokapávala oči speciálními kapkami, následoval trochu pocit suchých očí, ale vše se srovnalo.

Nicméně, jedno velké ALE. Nyní, po přesně devíti letech, mám zpět na každém oku 2 dioptrie. Takže za mě velké zklamání, zrak se mi začal kazit cca po 4 až 5 letech od operace. Vím, že to není nic neobvyklého, ale již po těch 4 letech od zákroku mi to přišlo jako jedno velké rozčarování.
Nedávno jsem byla na kontrole zraku u jedné moc „milé“ paní očařky, která jediné, co dokázala, bylo, že mi nadávala, jak jsem mohla být tak blbá a jít na takový zákrok již v 22/23 letech. Že je přece jasné, že se mi ty oči opět zhorší. Ale že by jí zajímal můj motiv, okolnosti, proč jsem na operaci šla atd., o tom ani slova. Každopádně, nelituji, aspoň jsem v takovém tom pro holku citlivém věku nemusela nosit brýle a minimálně i finančně se to vyplatilo, za ty roky bych stejně byla nucena kupovat brýle a čočky (dělající neplechu). Reoperaci neplánuji a neřeším, pravděpodobně by to z důvodu tenké rohovky znovu stejně nešlo.

Určitě vám někdo poradí i něco aktuálního, protože jak říkám, těch 9 let už je přecejen dlouhá doba, takže možná je leccos jinak.

yourcandy
476 příspěvků 27.10.14 11:48

Já jsem byla na laser. operaci očí před 13 lety, v 25 letech a moje dioptrie byly přes 3, neviděla jsem na dálku. Žila jsem v zahraničí(MX) a to věčné shánějí kontaktních čoček, roztoků, nepohodlí při cestování.. tak mi tam přítel zařídil tuhle operaci. Neměla jsem po operaci žádné problémy a vidění bez brýlí byl pro mě dar nade vše. Ještě rok poté jsem se nemohla nabažit, jak je ten svět krásný a dodnes jsem moc ráda, že jsem se nebála a podstoupila to. Pořád vidím jako rys :-)Za mě doporučuji..a sehnat si prověřenou kliniku :-)

Moir
1808 příspěvků 27.10.14 12:48

http://www.fler.cz/…-bryle-11096 tady jsem shrnula svoje zkušenosti

arpa
1236 příspěvků 27.10.14 14:29

Zrovna dnes je manžel na vyšetření před případným zákrokem (= pokud mu ho doporučí) v LEXUM Brno. Jsem dost zvědavá, jak dopadne, nejen proto, že se tam chystám za pár dní také. Mají totiž teď nějakou akci (obě oči vychází na cca 15000 Kč).

Manžel se té akce chytil a rozhodl se, že do toho půjde. Mě začal ukecávat také. I když jsem dosud o laserové operaci vyloženě neuvažovala, trefil se do období, kdy mě brýle neskutečně s*aly, a tak jsem se trochu „opila“ představou, že by to mohlo jít i bez nich. Teď ale (po pár týdnech) mám rozporuplné pocity. Z nedostatku času jsem si teprve před pár dny začala o laserových operacích víc googlit a dost mě děsí, co čtu. Zdá se sice, že hodně lidí je spokojených, ale narazila jsem i na řadu dost odstrašujících případů, kdy se zákrok nepovedl a dotyčný sice vidí, ale například dvojitě.

Budu proto, stejně jako zakladatelka, ráda za každou reakci.

Akitaken
4960 příspěvků 27.10.14 14:47

Upřímně, já o tom taky kdysi uvažovala. Mám ale docela dost dioptrií a tak bych se brýlí stejně nezbavila. Navíc mě od toho odrazuje fakt, že oči mám jenom jedny (teda dvoje) a pokud se to po***e, tak jsem až do konce života v háji.
Takže je to sázka do loterie, do které jsem ochotná jít pouze v případě, že buď operace nebo totální slepota. Jinak ani za nic.

velkacarodejnice
1 příspěvek 27.10.14 16:15

Dobrý den,
nemám svoji zkušenost, ale manželovu. Operace proběhla v r. 2003 ve FN BRNO Bohunice. Vady: neviděl na dálku, jedno oko cca 3 dioptrie, druhé cca 3,5 a k tomu jako bonus astigmatismus.
Po vstupních vyšetřeních mu byla doporučena metoda PRK a tu také absolvoval, bylo mu 30 let. Cena tuším byla tehdy kolem 20.000,– za obě oči.
Průběh bez problému a komplikací, operovali obě oči během jednoho sezení. Takže odchod s tmavými brýlemi, pak zatemněný byt a klidový režim cca 3 dny. Dalších několik měsíců rozkapávání několika druhy kapek dle rozpisu, v zásadě žádný problém.
Nyní je téměř 12 let od zákroku - stále bez brýlí, ale začíná postupně pociťovat mírné zhoršení - což ostatně není nic překvapivého vzhledem k tomu, že již překročil čtyřicítku a živí ho práce u monitoru PC.
Celkově ovšem obrovská spokojenost a rozhodnutí nikdy nezalitoval. Jediné negativum - zvýšila se citlivost v očích v noci, takže je pro něj náročnější řízení potmě než dříve, hůř zpracovává světla v protisměru a kolem lamp atd. vidí lehce korony. Na tento možný efekt byl ovšem předem upozorněn a pro normální fungování je to v mezích normy.

defilenaiguille
2677 příspěvků 27.10.14 16:43

Před cca 8 lety v ÚVN Praha, operatér MUDr. Madunický, myopie na každém oku 5,5 D. Maximální spokojenost. Byla jsem upozorněna, že se u dioptrií nad 5 může cca 1 D vrátit. Každopádně musí být vada ustálená, nesmí se zhoršovat. Já jsem do toho šla, i když se mi každý rok zrak zhoršoval cca o 0,25-0,5 D. Po těch letech jsem stále na nule. Myslím, že se tehdy jednalo o metodu LASIK WaveFront, tehdy jsem platila také 20 tisíc za každé oko, cena se od té doby nezměnila. Tuhle metodu mi doporučil operatér (PRK nepřicházela v úvahu kvůli vyšším dioptriím), ale já jsem měla peníze ušetřené, tak bych stejně chtěla to nejlepší, co tehdy nabízeli. Obě oči byly operovány najednou (samozřejmě jedno po druhém). Okamžitě jsem viděla perfektně (úžasný pocit), pooperační problémy jsem neměla (ani pálení očí apod.).
Byl tam se mnou nějaký pán, který šel po mě, narozdíl ode mne byl na konzultaci i v nějakém soukromém centru (nějaké známé pražské), ale připadal si tam jak v továrně, tak se rozhodl pro UVN.

Akitaken
4960 příspěvků 27.10.14 16:49

Hloupý dotaz, ale jak jste vydržely nechat si řezat do oka při plném vědomí?

Barbuchaa
211 příspěvků 27.10.14 16:54

Také velice uvítám zkušenosti. O laseru jsem hodně uvažovala a nakonec jsem to po konzultaci s očařkou a optometristou, pročtení internetu a shlédnutí několika instruktážních videí odložila na neurčito. Nemám na to odvahu.

Mám -2,75 dioptrie na obou očích, nosím čočky, nemám žádné další komplikace, cca od 14 let dioptrie bez změny (teď je mi 20). Co jsem se bavila s očaři, tak by měla operace proběhnout zcela bez problému, ale stejně mi ji nedoporučili, když je jediným důvodem moje pohodlnost - to riziko je sice malé, ale je. Dioptrie se můžou vrátit (doživotní záruka je sice hezká, ale na nic v případě, že se operace nemůže zopakovat kvůli tenké rohovce), hlavně se ale kdykoliv můžou spustit haló efekty, korony, přecitlivělost na světlo a tmu, ačkoliv oči byly i několik let po operaci v pořádku. Myslím, že to je v důsledku jakéhosi tlaku v očích, který se může změnit třeba v těhotenství nebo po výraznému přibrání na váze, nebo i jen kvůli dlouhodobému stresu. A člověk je pak kvůli zbytečné operaci částečně či úplně vyřazený z běžného života, protože další léčby už není. A celkem mě děsí, že je pořád operace očí posuzována jako „kosmetický zákrok“.

Budu tedy ráda, pokud zdejší příspěvky moje obavy rozptýlí :)

Ivusa1
68 příspěvků 27.10.14 16:59

Dnes sú to presne 3 roky, čo som bola na laserovej operácii a zatiaľ totálna spokojnosť. Operácia je rýchla, ja som bola v Excimery v Bratislave a pacienti sa tam striedajú ako na bežiacom páse. Chodí tam strašne veľa Rakúšanov a vraj niektorí odtiaľ rovno šoférujú domov (to by som neodporúčala, videnie nie je hneď na 100% ostré). Dnes sa už oči nezaväzujú, do oka sa vloží ochranná šošovka, výhoda je teda hlaavne v tom, že odchádzate z kliniky ako vidiaci človek. Cca prvé tri dni som bola extrémne precitlivelá na denné svetlo a tak som radšej aj doma chodila so slnečnými okuliarmi.

yourcandy
476 příspěvků 27.10.14 19:42

@Barbuchaa Já si myslím, že ty obavy nejsou na místě, Váš příspěvek spíš ty nerozhodné vystraší - dnes je to tak běžný zákrok a celkem i cenově dostupný…na to co Vám to přinese a jak se Vám změní život k lepšímu. Riziko číhá všude, to by se člověk musel celý život jen bát.
Pokud to lékař doporučí, neváhala bych.
Hlavně nečíst ty negativní story po internetu.Jak se říká - spokojený člověk, nemá důvod se vypisovat, proto ty negativní příspěvky převládají.
Všem kdo se pro operaci rozhodnou moc držím palce, já si to už s čočkami nedokážu představit a ten komfort vidění, to je dar z nebes.

belledenuit
2 příspěvky 27.10.14 19:51

Já bych šla hned, resp. už jsem byla před pár lety na předop. konzultaci, ale mám moc dioptrií, astigmatismus a k tomu tenčí rohovku, takže by byla možná jedině nitrooční čočka a to už mi přijde riskantní, na rozdíl od laseru :).

Moir
1808 příspěvků 27.10.14 20:18
@Akitaken píše:
Hloupý dotaz, ale jak jste vydržely nechat si řezat do oka při plném vědomí?

oko je umrtvené, takže pro mne to bylo stejné, jako zákrok v lokální anestezii kdekoli jinde, ovšem záleží na tom, jak silný rohovkový reflex máte, já ho mám dost malý, tak mi to nevadilo, navíc k lékařským zákrokům přistupuji prostě klidně, jedině zubař mne děsí
nevím, jestli to bylo napsané v mém blogu, ale měla jsem cca -7 a -9 D a k tomu nějaký astigmatismus, je to 4 roky a vidím stále skvěle

berush
48 příspěvků 27.10.14 20:31

@velkacarodejnice - potvrzuji - operace ped 6 lety, 6,5 a 5,5 dioptrie. Byla jsem seznámena s tím, že mi časem začne dělat problémy vidění na blízko a mohla jsem si vybrat kolik že mi těch dioptrií odstraní. Nechal jsem si odstranit na dálku na 0, operace obou očí proběhla zároveň, druhý den jsem si to sama autem odřídila na kontrolu (cca 30 km), hojení naprosto bez problémů. V poslední době jsem začala vidět hůř na blízko, ale to je záležitost věku, nic dramatického, při práci používám brýle na blízko, protože pracuji na počítači a s papíry (ekonom). Sestra byla operována před 17 roky, ani dva porody nezměnily na výsledku operace nic. Vidí „až za roh“.
A u obou zvýšená citlivost na oslnění světlem v noci - jak píše velkacarodejnice

Barbuchaa
211 příspěvků 27.10.14 20:44

@yourcandy Souhlasím s vámi, na druhou stranu je dobré uvědomit si i ta možná rizika, řekla bych, že na to hodně operovaných zapomíná. Pár lidí po laseru v mém okolí mám a všichni jsou naštěstí v pohodě, rozhodně tedy nechci nikoho strašit.

Tady je dobře popsaný průběh operace: http://www.zghettablog.cz/…aserova.html .

Akitaken
4960 příspěvků 27.10.14 22:36
@Moir píše:
oko je umrtvené, takže pro mne to bylo stejné, jako zákrok v lokální anestezii kdekoli jinde, ovšem záleží na tom, jak silný rohovkový reflex máte, já ho mám dost malý, tak mi to nevadilo, navíc k lékařským zákrokům přistupuji prostě klidně, jedině zubař mne děsí
nevím, jestli to bylo napsané v mém blogu, ale měla jsem cca -7 a -9 D a k tomu nějaký astigmatismus, je to 4 roky a vidím stále skvěle

Oko je umrtvené, ale slepé není ne? Já se klepu i u zubaře, tohle by dopadlo blbě :)

Moir
1808 příspěvků 27.10.14 23:04
@Akitaken píše:
Oko je umrtvené, ale slepé není ne? Já se klepu i u zubaře, tohle by dopadlo blbě :)

dostanete oblbováka, takže by to mělo být člověku jedno, hlavně víte, co se děje a proč, já si to ještě dost podrobně nastudovala, co se děje, co se může stát
mně to nebolelo, respektive, příjemné to není, ale když jsem si sáhla do oka rukou od desinfekčního gelu, bylo to o dost nepříjemnější

defilenaiguille
2677 příspěvků 28.10.14 07:05

@Akitaken
Oko je umrtvené nějakými kapkami, myslím, že jsem dostala i nějaký uklidňující prášek, ale nebylo ho potřeba, protože já byla natěšená. Samozřejmě jsem nepředpokládala, že vlastně celý zákrok uvidím (nějak mi to předtím nedošlo a nikde jsem se to nedočetla), ale byla to pro mě naopak zajímavá zkušenost. Velikánskou výhodou bylo, že asistující lékařka mi před zákrokem všechno do detailu vysvětlila - kápnutí kapek, uložení u přístroje, roztažený víček takovým udělátkem, jak si namalují do oka fixou tečky, že odříznou vrstu, tu odklopí, pak zbrousí oko, že to může trochu smrdět, pak přiklopí vrstvičku a jdou na druhé. Nepopsala jsem všechno, co mi říkala, ale byla fakt podrobná a tím, že operace probíhala přesně tak, tak mě to ještě víc uklidnilo. Opět se mi potvrdilo, že informovaný pacient = klidný pacient.
Jo a do ruky mi dali plyšového medvídka. Vzpomněla jsem si, že jsem to kdysi předtím viděla v nějakém americkém pořadu, kde si slečna nechala dělat operaci a medvídka měla také. Myslela jsem si, že je to nějaká infantilnost :-) A paní doktorka mi sama hned vysvětlila, že medvídek je v rukou proto, že lidi si s ním hrají, mačkají ho atd., prostě zaměstnají ruce a nemají tendenci sahat rukama směrem k hlavě. Ještě mi při předoperačním vyšetření řekli, že to, jak si nasnímají oko při vyšetření, si přístroj pamatuje a při operaci se nemůže stát, že by zaměnili dva pacienty (a přístroj vzal víc nebo míň než má), že to podle (nejspíš) duhovky pozná, kdo mu leží na stole.
Jsem od operace po dvou porodech, zrak se nezhoršil, ale stát se to nejspíš může, asi při hodně těžkých porodech. Když mi dělali předoperační měření rohovky, tak pan doktor říkal, že je tak tlustá, že bych v budoucnu mohla podstoupit ještě jednu operaci.

Cérenka
36 příspěvků 28.10.14 07:08

Ještě bych se přidala se svou troškou do mlýna - byla jsem na operaci před patnácti lety, kdesi v Brně (už nedám kde přesně), odoperovali mi obě oči najednou. Lhala jsem, že mi vada stojí - měla jsem v té době už hodně přes deset dioptrií a stále se mi oči lehounce horšily, ale už jsem nechtěla nosit brýle (popelníkovitá a těžká skla, plast kdesi v budoucnosti) ani čočky, které tehdy byly šíleně drahé a s nekomfortní obsluhou. Díky velmi silné rohovce mi mohli „vymodelovat“ na obou očích „čočky“ o +1,0 - +1,5 dioptrie. Po těch patnácti letech a dvou těhotenstvích (oční vady se nohou díky fyziologickému uspořádání svalstva, které ostří, v těhotenství horšit) mám nyní -1,5 na obou očích, brýle nosím jen na řízení a to jen tehdy, když jedu někam dál než za roh.
Rohovka u obou očí se mi mírně zajizvila, byla mi nabídnuta reoperace, ale až nyní o ní uvažuji, jsem kvůli tomu „šeroslepá“, což není dvakrát komfortní.
Samotná operace není nepříjemná, jde o to, že oko je absolutně necitlivé díky umrtvujícím kapkám, jen jsem měla trochu nepříjemný pocit, že nemůžu mrknout kvůli rozvěrači, ale jde jen o pocit „v hlavě“, k mrkání nic nenutí. Laserová modelace je cítit, jako když se pálí vlasy (nebo nehty), a tehdy bylo třeba dávat pozor, aby se člověk díval do jednoho bodu, aby byla „čočka“ vymodelována na správném místě. Tuším, že dnešní medicína už umí zohlednit nedisciplinovanost pacienta, takže se paprsek přizpůsobí.
Například se zubařem se nedá tahle operace srovnávat, tam zdrhám už jen při pocitu, že by mi zubařka měla odstranit zubní kámec ultrazvukem. Tady mě nic utíkat nenutilo. A hlavně bonus v podobě osobní pohody, kdy nemusím ráno hned šátrat po brýlích, při plavání vidím, kdo je kde (ne, že bych šmírovala, ale je fajn vidět normální lidi a ne jákesi růžové améby). Doteď se nemohu nabažit pocitu svobody, kdy nejsem závislá na kompenzační pomůcce a doufám, že ani nebudu (vada se mi už nezhoršuje).

defilenaiguille
2677 příspěvků 28.10.14 07:10

Asi největší strach jsem měla, abych při operaci nějak okem neuhnula, ale přístroj prý oko sleduje, takže ani pohyby oka mu nevadí. Nejsem si jistá, ale hlavu jsem upevněnou měla.
Ochrannou čočku jsem po operaci neměla, to je, myslím, jen u metody PRK, kdy se brousí oko bez odklopení vrstvy, jako to bylo v případě mé operace. Tudíž pak musí následovat ochrana oka, které je vlastně „poraněné“. Při odklopení vrstvičky je jen důležité si do oka nesahat, aby mohla vrstva dobře přirůst. Myslím, že se neodřezává celé „kolečko“, ale část se nechá jako spoj.
Večer po operaci jsem se dívala na televizi, tam jsem zaznamenala, že se za písmenky dělají trochu duchové, ale to se za pár dní srovnalo.

defilenaiguille
2677 příspěvků 28.10.14 07:26

@Cérenka
Přesně - pocit svobody, který člověk operací získá. Já jsem celé dětství a dospívání + malý kousek dospělosti (do operace) považovala brýle i kont. čočky za nespravedlnost, se kterou jsem se nikdy psychicky úplně nevyrovnala. Proto jsem do operace šla a myslím, že lidé, který berou brýle jako trest, operaci daleko lépe snáší, protože je to pro ně osvobození. I ten, kdo má strach ze zubaře, se po protrpěné noci s bolavým zubem k zubaři vyloženě těší :-)

Akitaken
4960 příspěvků 28.10.14 08:28

Fakt vás všechny obdivuju. Mě by asi museli nejdřív umlátit do bezvědomí a pak operovat. Informovaný pacient = klidný pacient, ale na mě by to asi mělo opačný účinek (Tak, teď mi odříznou kus oka.. panebože, oni mi řežou oko..!!!)

Brýle jsem nikdy jako nespravedlnost nebrala; jasně, na základce se mi posmívali, kondenzace irituje a bez nich jsem jako krtek, ale myslím, že dělají můj obličej hezčí :) A tupozraké oko stejně vyléčit nejde :)

SimplyTheBest
78 příspěvků 28.10.14 12:04

Operaci jsem podstoupila cca před 7 lety ve FN Brno Bohunice. Dioptrie 4,5 a 5,5. Krátkozrakost bez dalšich vad. Oceňuji rozsáhlost vyšetření oči asi týden před výkonem. Příbuzná, která stejný výkon podstoupila ve Zlíně na soukromé klinice, takto vyšetřována nebyla. Pro mne to znamená i zpětně plusové body pro Bohunice. Cena cca 30 tisíc. Vzhledem ke stavu rohovky jediná mozná metoda PRK. Myslim, že už tehdy byla poněkud out, ale v mém připadě jediná možná. Samotný zákrok bez problémů. Obě oči operovány současně. Naštěstí. Kdybych věděla, co budu po výkonu prožívat, s druhým okem bych nejspíš nešla. Bezprostředně po výkonu vše ok. Po několika hodinách ma začalo být příšerně zle. Oči bolely, světloplachost je slabé slovo. Hodiny jsem trávila v místnosti bez oken a s peřinou přehozenou přes hlavu. Nemohla jsem ležet na zádech pouze na břiše s hlavou opřenou o ruce tak, abych měla oči v prostoru. Několik dní jsem jedla brufen jak lentilky. Dnes už mám brýle na blízko. Při operaci jsem nešla (na radu lékařů) na nulu. Několik let po operaci jsem trpěla suchostí oka, na kterou jsem dlouho hledala vhodné kapky. Obecně doporučované mi ne vyhovovaly. Nakonec si nechávám vozit kapky z Itálie. Dnes suchostí trpím nárazově zejména v zimě. Obecně mám oči citlivější. Musím používat oční kosmetiku pro extrémně citlivé oči. Niméně jsem ráda, že brýle nemusím nosit. Jediným d´vodem pro operaci bylo, že mi začaly vadit brýle. Pro operaci doporučuji zvolit blízké pracoviště, protože budete jezdit na kontroly. Pochopitelně s ohledem na reference. Dnes už se používají lasery nové generace a má zkušenost je možná extrémní ale pravdivá. Hůř mi nebylo ani při porodu.

Moir
1808 příspěvků 28.10.14 12:11
@Cérenka píše:
už jsem nechtěla nosit brýle (popelníkovitá a těžká skla, plast kdesi v budoucnosti) ani čočky, které tehdy byly šíleně drahé a s nekomfortní obsluhou.

drobný a nedůležitý přípodotek, před 15 lety byly plastové brýlové čočky naprosto běžné (ty už minimálně cca od roku 1993 až 1994), stejně tak jako měkké kontaktní čočky s jednoduchou obsluhou, v zásadě zcela shodné s tím, co se nosí teď, šíleně drahé - nejlevnější nebyly, ale ceny byly v zásadě stejné, jako jsou teď, vím to naprosto jistě, protože jsem je používala, jak plastové brýlové čočky, tak čočky kontaktní, tou dobou už několik let

Příspěvek upraven 28.10.14 v 12:50

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit