Lněné kalhoty

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bri
143 příspěvků 20.05.12 15:33
Lněné kalhoty

Před pár lety jsem si koupila lněné kalhoty Reservd. Jsou moc pohodlné, pořád vypadjí jako nové, ale štve mně, že se ten materiál neustále krčí. Do práce jsem je každé ráno žehlila a stejně byly po chvilce pomačkané.
Asi na to není nějaký figl, jak je udržet nepokrčené, že? :-) (nepočítám to, že je nechál viset ve skříni :-D )
Občas mně napadne, co si asi myslí ostatní lidé o tom, když vidí „osobu“ v takových kalhotech? Jde teda poznat, že to pokrčení vzniklo sezením a né vytažením z pračky. Ale stejně, jak to vnímáte vy?

Najdete v encyklopedii: Len

Reakce:

Eirean
244 příspěvků 20.05.12 15:47

To je jediný důvod, proč nerada nosím lněné věci, nesnáším pomuchlané oblečení (na sobě). Myslím, že žádný zázračný fígl na to není, jedině kupovat směsovky nebo to prostě skousnout :)

Katio
196 příspěvků 20.05.12 15:54

Když vidím osobu v takových pokrčených kalhotech, pomyslím si, má na sobě LNĚNÉ kalhoty. Takhle to u lnu prostě je, ale vzhledem k tomu, že v létě ho nosí kde kdo, zase tak moc bych se tím nevzrušovala.

Světýlko.t
78 příspěvků 20.05.12 16:09

S mačkáním se nic udělat nedá, ale asi bych to taky nějak zásadně neřešila. Já mám len moc ráda je to příjemné a vzdušné, to mačkání je prostě taková nevýhoda. Nenosím to někam vyloženě do společnosti, ale když jdu ven s kamarády, tak to nevadí, je to taková nedbalá elegance. Jinak mohu doporučit směs lnu s viskózou, mačká se to o něco méně a pořád to vypadá docela dobře (záleží také na poměru)

Bugatti
4052 příspěvků 20.05.12 16:17

Len se mačká a nedá se s tím níc dělat. Lněné kalhoty v létě nosím moc ráda, ale spíš na výlet, na nákupy, na procházku po pláži, posezení s přáteli. Přes to dlouhé triko nebo tuniku (ale to musím nosit ke všemu kvůli pár kilům navíc) a mačkání neřeším. Do zaměstnání bych si je vzala pouze v případě, že vím, že budu celý den sedět za stolem a nehrozí setkání se zákazníkem. Pro pracovní přiležitosti dávám přednost hedvábnému buretu, je také moc příjemný v horku a také se krčí, ale to zmačkání se po chvíli tak nějak samo vyrovná a navíc to je méně vidět než na lnu. K velmi formálním příležitostem nosím bavlněné šaty se sáčkem z bavlny s příměsí elastanu.

MUDr.Lant
389 příspěvků 20.05.12 16:25

Když nějakou takovou osobu vidím, říkám si: asi je žehlila stejně jako já ráno jak zběsilá a stejně je má zmuchlané stejně jako já. Ke lnu mačkavost bohužel patří, horší je, když potkávám lidi v nevyžehlených (nelněných) košilích a podobně.

Moir
1806 příspěvků 20.05.12 18:12

Na čistý len není asi žádná pomoc, řešením budou asi směsovky, teď si šiju šaty z viskozy s příměsí lnu, kterého je tam sice málo, kolem 20 %, ale zatím to vypadá, že má výhody obou materiálů, z viskozy relativní nemačkavost a ze lnu chladivost.

bri
143 příspěvků 20.05.12 21:37

Bugatti, prosím Vás, ve kterém obchodě (myslím takové ty běžné, které jsou v nákupních centrech) se dá sehnat oblečení s hedvábným buretem?

Bugatti
4052 příspěvků 20.05.12 21:42

Oděvy z hedvábného buretu jsem v žádném obchodě nikdy ani neviděla. Jednoduché věci si šiju sama, složitější podšívkované nechávám šít.

bri
143 příspěvků 20.05.12 21:43

:-) Děkuji

RoyalistGirl
75 příspěvků 21.05.12 00:16

Jo, je to tak. Taky nosím ráda lněné kalhoty, ale spíš jen na doma nebo u moře. Zmuchlání mě dokáže dost vytočit u bavlny, natožpak len :)

Světýlko.t
78 příspěvků 21.05.12 16:43

Ušité oblečení z buretu jsem sad nikde neviděla. Já sama jsem si nechala ušít šaty z anglického buretu a je to opravdu úžasný materiál. Jinak na těchto webovkách se dají buretové látky sehnat http://www.sartor.cz/…tove-hedvabi
mají tam i spousta dalších krásných látek.

cibetka1  22.05.12 08:41

Někde jsem četla, že len je jen pro sebevědomé lidi, kteří umí unést jeho mačkavost. Je to v podstatě luxusní materiál / je v něm velmi příjemně /. Muž má pár lněných letních sak drahých jako pes, vyžadoval ode mne nějaké řešení mačkavosti. Po vysvětlení, že právě na tom dokazuje ten luxus, to přestal řešit a vypadá výborně. Své lněné věci ani moc nežehlím, jen je nechám vyvěsit bez ždímání, nejvýše je jen tak mírně přelíznu žehličkou, ale nesmí být vidět nějaká křeč. A sebevědomě vykročím mezi lid.

Linie
1704 příspěvků 22.05.12 09:25

V mém obchodě byly běžně k dostání saka a kostýmy z buretu, ale je pravda, že mnoho zákaznic to neznalo.
Teď již mám jen atelier, ale z buretu /i jiných druhů hedvábí a lnu/ šiji stále, na zakázku. Buret je krásný materiál, vhodný i na pouzdrové šaty, jen je třeba dávat ho do čistírny, praním zhadrovatí a již se to nedá napravit.
Některé druhy hedvábí se ale prát dají, jsou i silnější, v plátnové vazbě. Jeden druh je vyloženě prací - čím víc se pere, tím je měkčí a hezčí.

Linie
1704 příspěvků 22.05.12 09:34

Záleží také na zpracování lnu. Jsou některé průmyslové úpravy, které potlačují mačkavost - např. sanforizace. Nevím, co přesně s látkou dělají, ale funguje to a nevypere se ani častým praním.

Olive Oyl
197 příspěvků 22.05.12 09:35

podle mě vypadají lněné kalhoty nejlíp, když se omačkaj celý, já je teda tak nosím, po vyprání to moc nežehlím a pak už vůbec. dost lidí mi ty kalhoty chválí a ani maminka mě nepeskuje, že jsem vožvejkaná :) tak to asi nevypadá nijak tragicky

Bugatti
4052 příspěvků 22.05.12 09:40

Já šaty i letní kostýmky z buretu peru v pračce programem na vlnu v jemném pracím prostředku a to oblečení nosím už mnoho roků. Po vyprání je látka jakoby tvrdší a vyžehlením, popřípadě nošením změkne, ale neřekla bych, že zhadrovatí. Stále vypadá pěkně a je moc příjemná. Mám ale poměrně dost věcí a neperu je dvakrát týdně, spíš bych řekla tak 5 - 6× za sezónu. Tato látka je trošku náchylná na oděr, kalhoty jsem na stehnech prošoupala za jednu sezónu, ale po opravě, kdy jsem prošoupaná místa podložila jemným vliselínem, zbytkem buretu a hustě prošila nití ve stejné barvě je dále nosím asi 3. rok. Bála bych se vyprat sako z buretu, ale to kvůli výztuži klop.

manitram
21 příspěvků 22.05.12 16:30
@Olive Oyl píše:
podle mě vypadají lněné kalhoty nejlíp, když se omačkaj celý, já je teda tak nosím, po vyprání to moc nežehlím a pak už vůbec. dost lidí mi ty kalhoty chválí a ani maminka mě nepeskuje, že jsem vožvejkaná :) tak to asi nevypadá nijak tragicky

O tomhle přístupu začínám vážně uvažovat, mám lněnou sukni v krásném střihu a jedny směsové kalhoty, mačká se to obojí hrozně. A tak si říkám, že na té nevyžehlené látce by ty ohyby nemusely být tak výrazné… Ale jinak taky nevím co s tím.

chekotay
410 příspěvků 22.05.12 18:52

Lněným věcem sluší, když se přizná surovina. Mačkání lnu je takové nějaké jiné, než u zválené bavlny nebo přeleželého PESu, člověk si toho všimne. Na mne spíše působí divně, když vidím někoho v oblečení patrně lněném, které není zmačkané. Je možné pro formálnější příležitosti zvolit směsové materiály, ale lněné věci na běžné nošení - včetně společenských kalhot a saka - nechávám prostě jen vyvěsit. Mám také rád barvu lněných výrobků - nevím, zda jsou nějak barveny, nebo je ta příjemná světlounce šedobéžová přirozená, ale líbí se mi.
Muž každé jaro zoufale shánějí pěkné lněné oblečení, takže se Cibetčin manžel třeba ještě setká s nesmělým dotazem, kdeže to úžasné sako pořídil. :)
Mačkavost lnu tedy není třeba řešit nebo považovat za zápor, je to materiál oproti PES určitě s větším nádechem luxusu. V naších zemích navíc má také rustikální podtón klasických lněných halen, čehož je možno u volnočasového oblečení využit k pěkné stylizaci, například v kombinaci se slaměným kloboukem, jednoduchým koženým opaskem a prostými sandály.

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit