Malý historický exkurz

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

iron board
72 příspěvků 19.01.12 08:54

Pročítám si starou kuchařku - Kuchařská škola Marie B. Svobodové, vydání z roku 1910. A v obecném úvodu části ohledně zpracování zbytků jsem našla něco, co mi přišlo úsměvné, zajímavé a tak nějak vesměs pořád pravdivé. Překousněte prosím první větu, přes niž se žena a dívka masírovaná feminismem nemusí lehce přenést;-)
Aby dívky co budou hospodyně byly šetrné a hospodárné, musí se k tomu vésti již od nejprvnějšího mládí; a proto nesmí se jim dovolovati, aby zacházely nešetrně s hračkami, knihami, mají se vésti k tomu, aby šetřily na sobě šatů, by jich nepomazaly a vůbec před časem nezničily. Často slýchati: „Na tomto dítěti šat jen hoří!“, ale takový oheň třeba v zárodku důkladně hasiti. Řekne se snad:„Vždyť z těch šatů vyrostou, nač je tedy šetřiti“. Jest to sice pravda, že z nich vyrostou, ale také jest pravdou, že kde se proto dovoluje dětem nešetrně se šaty zacházeti, vyrůstá s nimi zároveň i nešetrnost, nepozornost a vůbec nepořádnost, kteréž to nepěkné vlastnosti jsou pak v pozdějším věku a to na dobro zničiti jejich štěstí, blahobyt a spokojenost.
Můžeme vidět dosti příkladů, že sotva se nový šat oblíkne, již se mící a tu opět slyšeti výmluvu:„Vždyť bude bez toho hned z mody.“ - Ale šetrná a moudrá hospodyňka nepořídí si nikdy šaty, o nichž ví, že budou hned z mody, protože by vyhazovala mnohdy zbytečně těžce vydělané peníze a takto nejen sebe žebračila, ale i dítkám svým špatný příklad dávala. Nynější svět nechává se beze všeho rozmyslu přímo horečně hnáti za každou sebe nepraktičtější modou, jak to velmi trefně znázorňuje následující případná anekdota. Jistý pán potkav svého přítele viděl, že náramně pospíchá.„Kampak tak neobyčejně spěcháš, že se ani na slovíčko nezastavíš?“ „I koupil jsem své ženě klobouk a to víš, musím spěchat, abych jí ho dal dříve, než bude z mody.“
Pamatujme si dobře: kdo často a snadně mění své šaty, mění i také tak snadno své smýšlení, a proto měnivou modou nepěstuje se pevný charakter a co jest po člověku bez charakteru? Žádný na jeho slova a sliby nic nedá, protože ví, že za chvilku bude mluviti a jednati jinak. Ještě jiné a jiné následky má takovéto pachtění po modách, zvláště u dívek chudších, a mnohé z těchto následků jsou takového rázu, že se ani nenechají pravým jménem pojmenovati. Proto nelze ani dosti důrazně a přísně dívek již v prvním mládí před tímto varovati, aby se po podobných věcech nedychtily.
Pamatuji dobře, jakou jsem dostávala doma odpověď, když jsem říkávala:„Jak pak tam půjdu v tomto kabátě, když je již z mody?“ „No můžeš to zkusit, a když tě tam v něm nepustí, přijď domů!“ A byla to zajisté velmi dobrá odpověď, která by i podnes v tak mnohých domácnostech byla na místě a uchránila je před úpadkem. 

Reakce:

Cesnekacka
274 příspěvků 19.01.12 09:23

Tu poslední větu si musím zapamatovat a říct jí příště dcerám :-D. Jen nevím, zda to bude mít oučinek, páč mi říkají, že je to „děsný“, nikoli, že nemoderní :-D

kiwi  19.01.12 11:11

iron board, bezvadná exkurze!

iron board
72 příspěvků 19.01.12 13:11
kiwi ha detto : iron board, bezvadná exkurze! Že jo:-) Ta knížka je úžasná, nejsou to jen recepty, to pozadí toho, jak se tehdy žilo, je parádní. Mimojiné se jeden dozví, že i tehdy se už dělaly padělky, třeba kuchyňského nádobí, takže kdybyste chtěly tipy, jak poznat falešný porcelán, mohu sloužit:-D

kiwi  19.01.12 14:09

Falešný porcelán??
Taky ten jazyk je úžasnej, já to ráda čtu :-)

GreatSusan  19.01.12 14:34

v bavorsky televizi obcas bezi takovy porad, kde lidi muzou prinest ruzne stare veci, co maji doma (porcelan, nabytek, obrazy, dekorativni predmety a pod.) k odbornikum a ti to cele prozkoumaji a reknou, jakou to ma cenu. Uz jsem videla nekolikrat, jak nekdo pritahnul neco na prvni pohled draheho a ten znalec mu po dlouhem zkoumani rekl, ze ta vec je fake :-). Proste i pred 100 lety a driv existovaly znacky, ktere byly velmi drahe a chytraci, kteri se na tom snazili vydelat - proste na ten hrnecek zespoda namalujete znak misenskeho porcelanu nebo do skrine vyryjete znak nejakeho duleziteho nabytkare a je to. Prapredek za to vyda majlant a zjisti se to az 150 let pozdeji, kdyz si prapravnuk chce doprat hezkou dovolenou a prohrabe pudu :-)).

iron board
72 příspěvků 19.01.12 14:59
kiwi ha detto : Falešný porcelán??Taky ten jazyk je úžasnej, já to ráda čtu :-)
Nezřídka nabízí se za porcelán zboží z kameniny (šteingut);hos­podyně nechť se tu nenechá oklamati snad bílou glazurou jeho, která tvoří jen velmi tenký povlak, pod nímž je hmota hlinitá, hlavní to známka nepravého porcelánu, což se pozná podle lomu, nebo když pilníkem se glazura proškrábne.

Lenkach
1 příspěvek 19.01.12 16:38

Kompletní kniha je tady http://kramerius.nkp.cz/…Monograph.do?…

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit