Materiál na lehké letní šaty

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

velkabota  17.05.12 09:48
Materiál na lehké letní šaty

Chtěla bych si nechat ušít několikero letních šatů s dlouhým rukávem. Potřebuji proto poradit s výběrem materiálu (jsem naprostý laik). Potřebuji materiál lehoučký, splývavý, chladivý, nepříliš mačkavý a kvalitní. Upřednostnila bych přírodní materiál, mám pocit, že v syntetice je daleko intenzivněji cítit pot, což je v kombinaci se zvýšeným pocením v létě skutečně nepříjemné. Pročetla jsem články a vydedukovala, že vhodný by mohl být např.krepdšín, šifón, žoržet nebo šarméz. Ovšem šifón a žoržet by se prý neměly prát, což u šatů nepřichází v úvahu. Pro jistotu přikládám fotky šatů, jež by se mi střihově zamlouvaly.Předem dík za rady.

Reakce:

Sibyla
2639 příspěvků 17.05.12 10:00

Šifón a žoržet nejsou materiály, ale způsob tkaní (lehké, pružné závojové látky, žoržet může být i těžký) čili existují jak hedvábné, tak umělé. Krepdešín to samé. Prát se samozřejmě mohou, ale ne v pračce, přemáchnout v ruce. Na léto jsou samozřejmě přírodní, nebo aspoň směsové materiály, vhodnější a příjemnější. Pokud máte švadlenu, poraďte se s ní, měla by vědět, jaký materiál bude nejlepší. Hodně štěstí!

RenaLange  17.05.12 10:20

Já mám takovéhle šaty z pracího hedvábí a splňují všechny vámi uvedené požadavky.
Nejsou šité na zakázku, nakupuju v buticích a některé ani nebyly drahé (Mexx).
Běžně je má MM, i Marella která je levnější,nebo taky Pepe Jeans .

Bugatti
4051 příspěvků 17.05.12 12:44

Na letní šaty je nejlepší čistá bavlna, popřípadě s malou příměsí elastanu, kvalitní viskóza (pozor na tahavé viskózové úplety) a hedvábí. Není pravda, že hedvábí nelze prát doma, musí se jen prát opatrně a raději v ruce. Čištění uvádějí výrobci konfekce z alibizmu, aby se vyhnuli reklamacím, protože se špatně dokazuje, že zákazník pral při nevhodné teplotě nebo v nevhodném přípravku. Na léto je skvělý také hedvábný buret, ten lze prát i v pračce programem na vlnu. U barevných hedvábných oděvů je vhodné našít tzv. „potítka“, aby se předešlo případným skvrnám v podpaží.

Moir
1805 příspěvků 17.05.12 14:44

Cenově přístupným řešením je viskoza. Lehká, splývaná, chladivá a nepříliš mačkavá, přinejemším v některých provedeních.

velkabota  17.05.12 16:36

Děkuji za rady. Švadlenu zatím vybranou nemám (mám problém sehnat nějakou šikovnou), napřed bych se poohlédla po látkách. Vidím, že má teoretická příprava je nedostatečná, například nyní jsem teprve zjistila, že i viskóza je přírodní materiál (z celulózy). Já jí vždy šmahem zamítla, neboť jsem myslela, že se jedná o syntetiku. Takže i ta se zdá jako vhodná varianta…

ZetKa
289 příspěvků 17.05.12 19:28
@Moir píše:
Cenově přístupným řešením je viskoza. Lehká, splývaná, chladivá a nepříliš mačkavá, přinejemším v některých provedeních.

Ještě doplním, neb mám aktuální zkušenost … když šaty z viskozy, tak nějakou krešovanou (mačkavá úprava). Je to přírodní materiál a samozřejmě se mačká. Na té krešované úpravě to není tolik vidět.
Co je trochu blbé je, že z krešované viskozy je lepší šít volnější věci. Kvůli tomu, že je mačkaná, se po chvíli nošení jakoby vytahá (ty sklady se rozvolní). Ne moc, ale z upnuté sukně je trochu volnější. Přesto je to velice příjemný materiál a určitě bych ho doporučila!

Nyxx
512 příspěvků 19.05.12 22:43

http://www.sartor.cz/…habutai.html

Minulý týden jsem si v Sartoru koupila tento hedvábný habutai (ve skutečnosti je tmavě tyrkysový). V nabídce v kategorii Podšívky mají celkem sedm barev. Na šaty z obrázků by stačily tak dva metry. Pokud jste z Prahy, určitě se tam běžte kouknout. Navíc střih ani jedněch šatů není nijak zvlášť složitý, zvládl by to ušít i začátečník. Hedvábné šaty za 500 Kč (plus pár korun za nit a zip podle délky) je dobrá cena.

velkabota  26.05.12 19:16
@Nyxx píše:
http://www.sartor.cz/…habutai.htmlMinulý týden jsem si v Sartoru koupila tento hedvábný habutai (ve skutečnosti je tmavě tyrkysový). V nabídce v kategorii Podšívky mají celkem sedm barev. Na šaty z obrázků by stačily tak dva metry. Pokud jste z Prahy, určitě se tam běžte kouknout. Navíc střih ani jedněch šatů není nijak zvlášť složitý, zvládl by to ušít i začátečník. Hedvábné šaty za 500 Kč (plus pár korun za nit a zip podle délky) je dobrá cena.

Děkuji za radu. Bohužel, momentálně jsem časově vytížená, ale až bude volněji, tak si tam skočím. Občas se do Prahy dostanu. Byla jsem u švadleny, také říkala, že 2m látky stačí. Jsem z Budějovic, byla jsem se podívat v Prioru, ale v nabídce jsem našla pouze polyester (většinou 98%). Nejvíce „naředěný“ byl s 20% bavlny, ale látka nebyla splývavá a mám pocit, že bych se pod ní pařila. Paní prodavačka říkala, že viskózu či přírodní hedvábí už skoro nedováží, že převládá právě polyester.

katango
1356 příspěvků 26.05.12 20:17

2 velká bota: sartor má eshop, nakupovala jsem tam a jsem spokojená, případně si můžete nechat poslat vzorník látek a objednat si až pak.

Linie
1702 příspěvků 26.05.12 20:22

Nákup hedvábí bych konzultovala napřed s krejčovou. Ne každá z něj chce a umí šít. Jemné druhy jsou dost obtížné na zpracování. Při nákupu hedvábí také pozor na šíři látka - většinou bývá užší než obvyklých 140cm.
Pro začátek bych doporučila lehkou bavlnu a viskozu, příp. len.

katango
1356 příspěvků 26.05.12 22:09

Len vedou v Sartoru taky.

JanaSB
27 příspěvků 26.05.12 22:10

Skvělé hodně lehké bavlněné plátno vyrábí Liberty of London, s opravdu nádhernými potisky. Nevýhoda je vysoká cena, nejlevnější zdroj je shaukat.co.uk (ceny jsou uvedení bez daně 20%, balné je 2 libry, poštovné 6 liber), ale jejich fotky nestojí za nic, pro lepší představu je lepší název přímo vygooglit a stejně jsou naživo mnohem, mnohem krásnější.

Světýlko.t
78 příspěvků 29.05.12 14:38

Mě by se šaty líbily třeba i z tákového buretu http://www.sartor.cz/…-faille.html. Dá se v pohodě prát v ruce a vlastně se to ani moc nemačká a když už je pomačkaný, tak se zase lehce vyvěsí na ramínku. Len je na léto taky super, ale bohužel se strašně mačká, takže by to bylo spíš pro takovou nedbalou eleganci…ale v létě, proč ne.

nneellaa94
7 příspěvků 14.07.15 14:25
Viskóza

Kde prosím kupujete viskózu? Dívala jsem se na stránku látka. cz ale nějak jí tam neumím najít :D nejsem moc znalec látek. Chtěla bych jí na takovéhle šaty: http://www.hauteandrebellious.com/…t-maxi-dress

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit