Minimalistický šatník

Fotoalbum tématu (10) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Olivieraa
160 příspěvků 27.06.15 21:56
Minimalistický šatník

Zaujíma ma minimalizmus ako životný štýl a popri ňom je veľkou témou minimalistický šatník a tiež tzv. capsule wardrobe (slovenský ani český ekvivalent som nenašla, podľa prekladača je to šatník tobolka :)). Podstatou je premyslené nakupovanie, premýšľanie nad kombináciami, obmedzený počet navzájom voľne kombinovateľných kusov oblečenia, ktoré je ale v perfektnom stave, nie je to o tom, že človek na to nemá, tak nosí čo niekde našiel… Aký je Váš názor na takéto obliekanie?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

stricc  27.06.15 22:08

@Olivieraa mně je to sympatické

Ikeya-Seki
1090 příspěvků 27.06.15 22:14

@Olivieraa Líbí se mi to.

Lilly_Ku
715 příspěvků 28.06.15 00:21

Praktikuji a jsem moc spokojena - mene hadru doma, kupuju si min veci, ale drazsi, nemusim premyslet, co si vzit na sebe.

Jiná Realita
13791 příspěvků 28.06.15 00:32

Má to něco do sebe, na jiných se mi minimalismus líbí, ale pro mě to není.

asi ne kvůli kvalitě, ale proto, že prostě tíhnu k věcem, které mají do minimalismu daleko :) a musela bych se vzdát různých svých módních úchyláren :D

nicméně minimalismus až takový, jaký tu kdosi popisoval, že si bude kupovat jen kvalitní černé kalhoty a bílé košile (byť budou třeba od burberry) mi přijde už nudný. i když je doplněn zajímavými šperky.

taky si myslím, že na minimalistický šatník musí být člověk určitý typ, právě proto, aby nevypadal spíš nudně než luxusně. krásné vlasy, krásná pleť, super makeup.

An.Fial
173 příspěvků 28.06.15 08:49

Takhle vypadá můj pracovní šatník, ale těch věcí na střídání mám tedy přece jen o něco víc. Výhodou je univerzálnost, kombinovatelnost. Nevýhodou je, že je to pro mě opravdu neskutečně nudné. Takže aspoň ty šátky nosím barevné - žluté, fialové, zelené.

LorelaiH.
2999 příspěvků 28.06.15 09:35

@Olivieraa capsule wardrobe se věnuje i tento blog (na který jsem narazila díky MP :) ) A nemusí být nutně jen v neutrálních barvách:
http://www.insideoutstyleblog.com/…le-wardrobes
 http://www.insideoutstyleblog.com/…n-big-w.html

Grossularia
3204 příspěvků 28.06.15 09:51

@Olivieraa Hm, podívala jsem se na obrázek - a řekla bych, že je to úplně běžný počet kusů oblečení, jen s extra názvem. Jelikož ono toho oblečení na tom obrázku (v mých očích tedy s výjimkou šátků a pásků a takových těch doplňkových drobností) je docela hodně. Sama nemám a ani u svých kamarádek neznám o moc početnější šatník „do města“.
Na tom obrázku totiž vůbec není oblečení pro jiné příležitosti (na turistiku, na lyže…) a kdyby se to s ním posčítalo, dostanem se myslím na naprosto průměrný rozsah kusů oblečení.

Ono totiž toho oblečení je dost problém mít „méně než málo“, protože se to sice dá teoreticky báječně kombinovat vzájemně „s touhle košilí tahle sukně i tyhle kalhoty“, jenže v reálu se to oblečení musí taky prát a čistit a to zatraceně brzdí hladký koloběh volné kombinovatelnosti - když je druhá půlka geniální kombinace zrovna mokrá jak zmoklý pes.

Sépia
334 příspěvků 28.06.15 10:48

Téme čo by malo byť v šatníku sa venuje tento článok na slovenskom blogu http://www.vizazista.sk/…-satnik.html
Zdá sa mi to šikovné.

jdisepřevlíct
491 příspěvků 28.06.15 11:04

Na takovy satnik jsem malo ukaznena a moc marniva :)

Olivieraa
160 příspěvků 28.06.15 11:42

@jdisepřevlíct ja som si vždy kupovala všetko čo som videla a trvalo mi asi 2 roky kým som sa toho zbavila :) Ale realita bohatých šatníkov je často taká, že človek aj tak nosí len pár obľúbených kusov a zvyšok leží v skrini, takže sa snažím dopracovať sa k tomu, aby všetky veci boli moje obľúbené a nepotrebovala som ich tak veľa.
@Grossularia ano, to je pravda, ale myslím že ten počet ako na obr., cca 3 nohavice, 2 sukne atd., už je použitelný. Ide práve o to, aby sa tie veci „točili“, aby som nenosila stále jedny nohavice a pár tričiek, takže ten menší počet Vás trochu prinúti vytiahnuť zo skrine aj to čo Vás až tak nebaví, alebo to vymeniť za niečo lepšie. Hlavne sa mi na tej koncepcii páči, že nemám v skrini veci čo som roky neobliekla, s tým som predtým mala dosť problém..

Grossularia
3204 příspěvků 28.06.15 13:19

@Olivieraa To na obrázku je použitelné tehdy, pokud bydlíte v oblasti s minimálními teplotními rozdíly mezi ročními obdobími (třeba něco jako Anglie), nebo jezdíte skoro všude autem s klimatizací na léto a topením na zimu. Když započtete povětrnostní rozdíly (v ČR je letně/zimní rozdíl krajních teplot přes 50 st. C) a situaci, kdy v tom oblečení třeba jdete do práce pěšky nebo MHD, tak rázem nestačí, protože tohle je takové jarnopodzimní, tím pádem pro zimu bude potřeba ještě minimálně teplý kabát, sukně i kalhoty alespoň některé ze silnějšího materiálu s vlnou, na léto zas nějaké tenké třeba lněné nebo hedvábné…a už to přibývá.

Něco lze řešit třeba tenkými/tlustými punčocháči pod kalhoty a sukně, ale všechno fakt ne, ten rozkyv teplot je tu vážně značný a pobyt mimo vytápěné či klimatizované prostory na dobu delší než pár minut prostě musíte nějak vyřešit oblečením.

Olivieraa
160 příspěvků 28.06.15 14:32

@Grossularia no veď to nemal byť univerzálny obrázok ako to musí vyzerať, len ilustračný, skor ide o to, či nakupujeme premyslene a uvážlivo, alebo len podľa toho, čo sa nám zrovna páči. Napr. ma zaujíma, či diskutujúce majú nejaké limity na počet vecí a pod., aj taký ten ekologický rozmer nakupovania, „fast fashion“- raz oblečiem a vyhodím a pod.

Giulietta  28.06.15 14:52
@Olivieraa píše:
@Grossularia no veď to nemal byť univerzálny obrázok ako to musí vyzerať, len ilustračný, skor ide o to, či nakupujeme premyslene a uvážlivo, alebo len podľa toho, čo sa nám zrovna páči.

Ten čo nakupuje to čo sa mu zrovna páči može mať toho oveľa menej ako ten, čo nakupuje premyslene. Pri minimalistickom životnom štýle by som sa v prvom rade vzdala internetu vo voľnom čase.

@Olivieraa píše: …takže ten menší počet Vás trochu prinúti vytiahnuť zo skrine aj to čo Vás až tak nebaví, elebo to vymeniť za niečo lepšie.
Čo lepšie tam nájdete, ak budete mať z každého kusa oblečenia napr. 2 sukne a jedna bude zrovna vypratá? Vaše poňatie minimalistického šatníka mi pripadá také „sektárske“. Hodilo by sa to k svedkom Jehovovým. Rozdám čo mám potrebným a pojdem svetom v sutane. :-D

ještěřička
2370 příspěvků 27 inzerátů 28.06.15 20:39

Mně se to hodně líbí, o něco podobného bych se částečně chtěla v budoucnu pokusit, ale možná by mi to časem připadalo nudné. Občas mě zaujme v obchodě nějaký barevnější/zdob­ný/ulítlý kousek, který určitě není kombinovatelný se vším, co mám v šatníku. Ale pokud mi sluší a vím, s čím ho zkombinuju a jak doladím celkově, tak si ho koupím. Což by pak vyvrátilo tuto koncepci. Pro mě je ideál mít většinu šatníku minimalistickou, klasické a basic kousky v základních barvách, které se dají navzájem kombinovat a zbytek šatníku pestrý, aktuální, trendový, netradiční…
Každopádně tento způsob oblékání bývá většinou vkusný a dá se obměňovat pomocí doplňků. A připadá mi velmi francouzský.

system_error
815 příspěvků 28.06.15 21:30

Minimalismus není pro mě. Ne, že bych měla nějaké hromady oblečení, ale potřebuji to střídat. Jednak kvůli tomu, že mě nebaví nosit pořád to samé, druhak abych nemusela pořád prát.
Samozřejmě mám své oblíbené kousky, které nosím častěji, ale zjistila jsem, že pokud to nestřídám, pak to oblečení po nějaké době nenávidím.

meejja
387 příspěvků 28.06.15 21:38

Připadá mi to strašně nudné. Barevně i střihově. A pouze na jaro/podzim. Minimalismus se mi líbí, ale představuji si ho jinak - ne v malém výběru, ale v precizních jednoduchých střizích a zajímavém, kvalitním materiálu. Dtto doplňky.

Grossularia
3204 příspěvků 29.06.15 10:11

@Olivieraa Obrázek samozřejmě chápu jako ilustrační, ale Vy sama píšete „troje kalhoty a dvě sukně jako postačující“ - ne, to postačující dost dobře nemůže být. Leda by ty jedny kalhoty byly letní, jedny jarněpodzimní a jedny zimní (sukně stačí 1 letní a jedna jarněpodzimní, v zimě se pod ni dají dát velmi silné punčocháče) a Vy byste pravidelně po návratu z venku třeba každé 3 dny (nevím, kolikrát Vy osobně na sebe berete kalhoty či sukni) rychle vše svlékla, strčila do pračky a čekala ve spodním prádle, až Vám to uschne. Vpodstatě extrémně malý počet kusů oblečení je realizovatelný v našem podnebí, zejména na podzim, jedině se sušičkou, a pak se nabízí otázka, jak je to s těmi ekonomickými, ekologickými a sociálními dopady a jestli je horší výroba několika kusů oblečení navíc, nebo té sušičky. Což já nevím, v tom se nevyznám.

Mám pocit, že Vám připadá minimalistický úplně běžný šatník spíš jako důsledek toho, co popisujete, že sama ho máte asi opravdu extra bohatý. Ale to je asi spíš posunuté měřítko.

Ptala jste se, kolik kusů přijde ostatním optimální - tak za sebe Vám odpovím, ať máte do statistiky:) Mám zhruba 3 „kolekce“ oblečení - zimní, letní a jarněpodzimní. Nejpočetnější letní, protože se v létě nejvíc potím a musím oblečení častěji střídat.
Na zimu: 3 teplé sukně, 1 teplé šaty, 2 kratší kabáty (ale dlouho jsem měla ten kratší jen jeden a stačil, druhý je letošní náhodný úlovek ze second handu) a 1 dlouhý kabát. Svršky nosím stejné v zimě i jaropodzimu a některé tenčí z nich i v létě, takže těch mám asi 10. Svetry (nerozlišuju svetr, cardigan a nevím co, prostě pletenina) 4. Saka/blejzry 3.
Na jaropodzim 4 sukně, dvoje šaty, 2 kabátky, 1 bundu. Podzimní sukně nosím občas i v zimě s teplými punčocháči.
Na léto 4 sukně, troje šaty, asi 5 tenkých svršků letních, které mimo léto nenosím. Jeden letní kabátek s krátkým rukávem. Při ochlazení v létě nosím některý z těch podzimních kabátků nebo sak.

Ale tohle všechno je pouze to všednodenní městské oblečení. Nejsou v tom ani věci jako membránová bunda, funkční trička a mikiny na hory, ale ani třeba taky dlouhé večerní šaty a letní slavnostní šaty (co nosím třeba na svatby)… prostě oblečení, které se sice nepoužívá každodenně, ale nelze ho dost dobře nemít.

Oblečení mi občas leží nepoužité i víc let, protože jsem v životním období střídání těhotenství, porodů, kojení…a tak se moje tělo v řádech měsíců zatraceně mění na jednu či druhou stranu. Ale tu část oblečení, která mi v dané chvíli sedí, točím komplet, nechápu, proč bych měla střídat jen dvě trička, to přece nesouvisí s bohatostí šatníku, ale s nějakým osobním nastavením „beru pořád to, co je navrchu“ nebo tak něco. Nechápu, proč to přičítáte tomu, že máte šatník bohatý.

shanimplavkynahrocha
4409 příspěvků 29.06.15 10:24

@Grossularia Mně tedy přijde, že máte skutečně celkem málo věcí. 3 sukně a jedny šaty na zimu by mi rozhodně nestačily.

Lola  29.06.15 10:41

Já takový šatník v podstatě mám, jen mám k tomu jednu úchylku na květinové vzory tohoto typu (viz obr., bohužel jen ilustrační, tuto konkrétní sukni jsem nesehnala). Výhoda je, že když se mi zatmí před očima a dotáhnu domů květovanou halenku (mám 1 kus) a květované kalhoty (1 kus), dobře se to kombinuje s tím jednoduchým a hladkým zbytkem.

Sportovní a volnočasové oblečení vůbec nemusíme řešit, protože to jsou přece úplně oddělené světy: proč bych měla přemýšlet nad tím, jestli mi k turistickým šortkám bude ladit košile Burberry? Stejně tak se moje plážové pareo se vzorkem akvarijních rybiček nikdy nepotká s business lodičkami na jehlách.

Sezóna se do toho nijak nepromítá, pouze nahoru přijde vlněný kabát nebo kožich, a dolů kozačky.

Lilly_Ku
715 příspěvků 29.06.15 10:42
@shanimplavky­nahrocha píše:
@Grossularia Mně tedy přijde, že máte skutečně celkem málo věcí. 3 sukně a jedny šaty na zimu by mi rozhodně nestačily.

Mi treba staci a svuj satnik prave proto povazuju za minimalisticky.
Ale ovsemze mam ruzne obleceni na ruzna rocni obdobi, s oblecenim z obrazku vyse nelze vydrzet po cely rok a nikdo to ani nevyzaduje.

Spis jde o to, ze nakupujete promyslene, tedy opak veci typu „za tu cenu jsem to tam nemohla nechat“, ktere po dvou nosenich zustanou lezet ve skrini.

Grossularia
3204 příspěvků 29.06.15 10:46

@shanimplavky­nahrocha Mně stačí, jak jsem psala, díky tomu, že v zimě nosím i podzimní sukně s teplými punčocháči. Dtto na podzim nosím občas letní sukně s punčocháči. Ale i tak, pokud Vám přijde, že mám oblečení celkem málo (mně to nepřijde a mému manželovi už vůbec ne:D), stejně mám 11 „spodních kusů“ (nenosím kalhoty, tak to mám všechno v sukních), tedy více než dvojnásobek uváděných příkladů nahoře. A je to právě těmi ročními obdobími, tam to prostě chca nechca nabude:)

Vůbec tu navíc nebyla zmínka třeba o oblečení na spaní, na doma (doma nosím sice pár věcí, které vznikly degradační řadou z věcí na ven, ale převážně mám přímo koupená domácí trička a sukně)…jéje, to je v součtu hadrůch:)

Lola  29.06.15 10:52

@Grossularia Ještě nikdy mě nenapadlo kombinovat spací oblečení s kabelkou. Ten úvodní příspěvek je úplně o něčem jiném, viz předchozí příspěvek @Lilly_Ku.

Grossularia
3204 příspěvků 29.06.15 10:52

@Lilly_Ku Aha, tak „to jsem tam nemohla nechat“ se mi přihodilo jen párkrát v životě a asi třikrát se to ukázalo jako omyl, který jsem posléze vhodila do chatita kontejneru :) Takový způsob nakupování mi není blízký, navíc u sebe obvykle na takové neplánované nákupy (kdy cíleně nejdu pro něco většího) nenosím dost peněz :)

MaeGandal
743 příspěvků 29.06.15 11:01
@Lilly_Ku píše:
Spis jde o to, ze nakupujete promyslene, tedy opak veci typu „za tu cenu jsem to tam nemohla nechat“, ktere po dvou nosenich zustanou lezet ve skrini.

tohle mi třeba nepřijde „minimalistické“, ale „normální“
ale přiznávám otevřeně, že jsem měla také období, kdy jsem kupovala, co jsem viděla. Ani ne tak kvůli ceně, ale že se mi to líbilo. Jestli to půjde nosit k něčemu dalšímu jsem v obchodě neřešila.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit