Mluvení ve zdrobnělinách

Fotoalbum tématu (52) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP PAVLINA
25 příspěvků 24.10.12 13:25
mluvení ve zdrobnělinách

Hrozně mi vadí když někdo mluví zdrobněle. Samozřejmě u malých dětí to neřeším, ale když si dospělá žena jde kupovat, nebo už si koupila BOTIČKY, BUNDIČKU, ŠATIČKY, KRÉMÍČEK, VONAVČIČKU…Nevím, to má nějak zapůsobit taková mluva na okolí že je dotyčná k tomu všemu taky strašně rozněžnělá?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 155 Další »

Reakce:

kacenka.smile
427 příspěvků 24.10.12 13:30

Pokud se zdrobnělina objevuje v mluvě ojediněle, i když to jsou třeba ty „botičky“ nebo „šatičkčky“, tak mi to nevadí. Pokud je zdrobnělé každé druhé slovo, tak mě to znechucuje, mám pocit přeslazena. Samozřejmě, ať si tak dotyčná klidně mluví, ale já se toho, pokud to je jen trošku možné, nebudu účastnit.

(Vybavuje se mi servírka, která z vinného lístku doporučovala „vínečka“ jako třeba „saviňonek“, „muškátek“ a podobně. Bylo t v jednom dílu Ano, šéfe)

GreatSusan  24.10.12 13:38

Zdrobneliny mi lezou na nervy. Pokud se to netyka deti (je jasne, ze male dite ma boticky), ale dospelych, tak dotycnou automaticky zaradim do prihradky „blba jak puctok“. Pokud dotycna jeste doda, ze na ty boticky nema penizky, tak me zacnou svrbet pesticky a mam chut ji rozmlatit drzticku.

Uživatel je onlinePirek
6778 příspěvků 24.10.12 13:41

Já zdrobnělilny používám. I vlkodav je pro mne pejsek :D

Dalmitka
1304 příspěvků 24.10.12 13:42
Zdrobneliny

Neznášam ich u dospelých ľudí, nepoužívam ich, ale ak sa mi to stane /a stalo sa - bohužiaľ/, potom ma to mrzí a snažím sa toho vyvarovať.

gulietta  24.10.12 13:43

Pri tých zdrobnelinách si vždy spomeniem ako herec Dibarbora známy naduživaním zdrobnelín poprosil vraj čašničku aby mu na hranolčeky doniesla ešte kečupičku. :-D

kacenka.smile
427 příspěvků 24.10.12 13:52

@Pirek : Můj králík je pro mě taky králíček, ale už nedostává papáníčko, granulky, zeleninku a seníčko, ale granule, zeleninu a seno. Myslím, že je v běžném hovoru docela normální občas zdrobnělinu použít, dodává to emocionální zabarvení celému sdělení, což bývá účelem použití. Problém je, pokud to dospělý člověk používá v každé větě nebo používá přehnané zdrobněliny (pejsánečíčínek a­pod.)

senga  24.10.12 14:02

Na zdrobněliny jsem vysazená…v dnešní době je jich opravdu nadužíváno. Jak už zde někdo uvedl, někam patří, prostě čeština je barvitý jazyk a zdrobnělinou lze podtrhnout třeba vlastnost něčeho, ale čeho je moc, toho je příliš. Zvlášť alergická jsem na slovíčka „dušička, srdíčko, lidičky“. A odrovnávala mě moje kolegyně, která svého manžela do telefonu (na veřejnosti) titulovala méďánku nic, jdu si dát kafíčko s mlíčkem…:-)

Grossularia
3204 příspěvků 24.10.12 14:04
@GreatSusan píše:
Zdrobneliny mi lezou na nervy. Pokud se to netyka deti (je jasne, ze male dite ma boticky), ale dospelych, tak dotycnou automaticky zaradim do prihradky „blba jak puctok“. Pokud dotycna jeste doda, ze na ty boticky nema penizky, tak me zacnou svrbet pesticky a mam chut ji rozmlatit drzticku.

Co je to „puctok“? To jsem nikdy neslyšela :)
Zdrobněliny momentálně používám, myslím, že je to přirozeným obdobím mateřství maličkého dítěte. Ovšem používám je běžně ve vztahu k dítěti a předmětům kolem něho, obvykle ne ve vztahu k sobě. I když - ne tak docela důsledně, taky občas říkám „koukej, ty máš malý hrneček, máma má velký hrneček“ ;)

Pavučinec plyšový  24.10.12 14:06

„To jsou tvoje, ty protivné děti?!“ „Ano, ano…dušinky moje…“

anniette
159 příspěvků 24.10.12 14:25

Já se přiznávám.. Na svoje zvířátka a o svých zvířátkách mluvím s použitím spousty zdrobnělin. :) Manžel se mi kvůli tomu trochu posmíval a ironicky tak na mě mluvil no a co myslíte? Mluvíme tak doma mezi sebou naprosto normálně. :D Je fakt, že na veřejnosti zdrobněliny používám málokdy. Ona je to teď asi nějaká móda či co, stejně jako před pár lety bylo hrozně „in“ mluvit sprostě, čím víc „vole“ a sprostých slov, tím byl člověk víc „kůl“. Zdrobněliny mi teda osobně vadí míň. O lidech, kteří mluví často ve zdrobnělinách, si nic špatného nemyslím, většinou jen chtějí být milí. Mám teď na AJ učitelku, která nám všem říká zdronělinami (je nám cca 22 - 40 let), používá taková slovní spojení jako „minulý čásek“ apod. Je moc milá, vtipná a inteligentní. Třída vedle má prý nějakou protivnou babu, to už budu milionkrát radši poslouchat zdrobněliny. Co ale nemusím jsou pozdravy typu ahojky, čauky a taková ta „mateřská“ mluva s mimískem a těhulkami a manžou v čele..

RenaLange  24.10.12 14:37

Měla jsem za totáče cca 120ti kilovou kolegyni o výšce 180 cm,
nechávala si šít šatky a sukýnky, občas měla novou halenečku :-).

mujercita  24.10.12 14:53

Stejně jako jakýkoliv jiný výrazový prostředek. Když je jejich použití na místě, používám je a nevadí mi, když zdrobňuje někdo jiný.
Ani nemůžu říct, že by mi nadměrné žvatlání mimo vhodný kontext nějak extrémně vadilo, protože se s ním zas tak moc nesetkávám.

Curlygirl
1901 příspěvků 24.10.12 14:56

Souhlasím s @mujercita ohledně užití.
Setkávám se s nimi naštěstí minimálně, vlastně jen u přátel s malými dětmi, což mi nevadí a pak v restauračních zařízeních - frustraci z nich jsem tu už ventilovala v jiném vláknu („dáte si, slečinky, meníčko?“ atd.).

Jiná Realita
13791 příspěvků 24.10.12 15:05

Stačí se zaregistrovat na votočvohoz a zemřete na zdrobnělinky.

šatičky, sukničky…na mimibazaru jedna dáma tvrdošíjně prodává krásné „šatovečky“, problém je, že tímto slovem nazývá navíc všechny šaty (nebo se něco změnilo a mezi šaty a šatovkou už není rozdíl?) a na omlazeni mají všechny ženy vlásky :-/

mě zdrobňování ubíjí. každou ženu, která děcko nazývá mimískem, kupuje si mikču, nakupuje v supíku a nosí topík, podvědomě bohužel automaticky zařadím do kategorie „nána“ :( nemůžu si pomoct. připadá mi to afektované a hloupé.

úplně nejvíc mě vytáčí, když např. v tv dokumentu někdo mluví o člověku jako o hodné dušičce s krásným srdíčkem a milém človíčku (zpravidla takto hovoří omelírované dámy při těle). to mi vstávají chlupy hrůzou.

samozřejmě jsou chvíle, kdy se to hodí, ale abych v běžné řeči, navíc s cizími lidmi, mluvila takto, mi přijde dost nevyzrálé, u nás pro to máme ještě slovo „rozplazené“.

Curlygirl
1901 příspěvků 24.10.12 15:10

@Jiná Realita vzpomněla jsem si na Lucii Bílou, ta už strašně dlouho tyhle výrazy používá… srdíčkový lidičky… bleeee (blicí smilík)

Jiná Realita
13791 příspěvků 24.10.12 15:12

@Curlygirl
Kupodivu, ona je jediný člověk, u kterého jsem to ochotna přežít. nevím, proč :) je to s ní nějak tak už srostlé asi :-D

Pavučinec plyšový  24.10.12 15:14

To mi připomíná, jak maminka přišla jednou domů zcela zhnusena a hlásila, že na náměstí Svobody stojí nějaká slečna a všem, kdo jsou i nejsou ochotni poslouchat, sděluje, jak „nalezla Boha ve svém srdéčku“.

Curlygirl
1901 příspěvků 24.10.12 15:14

@Jiná Realita já to nemůžu vydejchat u nikoho, možná kdyby to postihlo někoho z rodiny, ale snad to nehrozí :-)

PavlinkaK
96 příspěvků 24.10.12 15:22

Já nesnáším šišlání. Bývalá kolegyně vždycky říkala do telefonu svému příteli tak já už pacuju, dala jsem si kafíčto a podobně. Brrr..

Pavučinec plyšový  24.10.12 15:23

Ještě k těm králíčkům a pejskům, co tu o nich byla řeč - Gerald Durrell jednou napsal, už nevím, v které přesně knížce, že u žen jakéhokoliv věku a inteligence pohled na cokoliv malého chlupatého způsobí, že začnou šišlat a používat příšerné zdrobněliny :)

Ale nemůžu to potvrdit, například jednou jsem dceři ukázala krásného chlupatého pavoučka a ona žádné zdrobněliny používat nezačala, spíš jakési neartikulované skřeky, hm.

Curlygirl
1901 příspěvků 24.10.12 15:23

@PavlinkaK třeba ho to nejak rajcovalo, že si hrála na dítě :-)) lepší se tím nezabývat :-))

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 24.10.12 15:26

@Grossularia pučtok. u nás se to taky používá, ale nikdy jsem nepřemýšlela o tom, co to vlastně je, takže díky dámy, vyhledala jsem a je to Putzstock :-)

PavlinkaK
96 příspěvků 24.10.12 15:29
@viktorka_od splavu píše:
@Grossularia pučtok. u nás se to taky používá, ale nikdy jsem nepřemýšlela o tom, co to vlastně je, takže díky dámy, vyhledala jsem a je to Putzstock :-)

to je sranda a navíc se to u nás v rodině říká „jako punčtok“ :-)

Uživatel je onlinePirek
6778 příspěvků 24.10.12 15:32
@Pavučinec plyšový píše:
Ještě k těm králíčkům a pejskům, co tu o nich byla řeč - Gerald Durrell jednou napsal, už nevím, v které přesně knížce, že u žen jakéhokoliv věku a inteligence pohled na cokoliv malého chlupatého způsobí, že začnou šišlat a používat příšerné zdrobněliny :)Ale nemůžu to potvrdit, například jednou jsem dceři ukázala krásného chlupatého pavoučka a ona žádné zdrobněliny používat nezačala, spíš jakési neartikulované skřeky, hm.

Má pravdu, chlap. Jít se mnou do zoo by zabilo jakéhokoli odpůrce zdrobnělin a rozplývání se.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 155 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit