Móda z 1.republiky - seriál

Fotoalbum tématu (15) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Maxmiliana
1 příspěvek 04.03.14 19:05
Móda z 1.republiky - seriál

Ahoj,
koukáte na 1.republiku na ČT? Vždycky obdivuji, jak jsou všichni krásně vystrojeni. Není nikomu za těžko se ráno ustrojit, chtějí vypadat krásně, ať už jsou staří, mladí, spěchající… Žádné vytahané tepláky a vybledlá trika, byť je to na doma… Tak, to jsem si vylila srdíčko :) Co vy na to? Měnili byste, co se módy týče?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »

Reakce:

stricc  04.03.14 19:08

@Maxmiliana ani za nic

Esmee
4376 příspěvků 04.03.14 19:11

Měnila, hned, ale spíše módu 1. republiky z pozdějších let, ne hned rok 1918, 1919., ale třeba 30. léta. Potkávat na ulici elegantně, nebo alespoň slušně ustrojené lidi, to by byla pastva pro oči :-)

stricc  04.03.14 19:18

@Esmee no, mně stačí si představit to praní, sušení, žehlení… nic. Zlatý rifle

system_error
815 příspěvků 04.03.14 19:31

No, umím si to představit jen pokud bych byla bohatá panička s minimálně jednou služkou. Jinak ne.

Riamine
312 příspěvků 04.03.14 19:37

Spíš ne než ano. Ne že by se mi to nelíbilo, ale neslušelo by mi to. Některé modely té doby mi připadají rourovité - dlouhé šaty, dlouhé sukně nebo sukně v té špatné a nelichotivé délce. Jsem menšího vzrůstu spíše s křivkami než bez nich, z čehož usuzuji, že bych v tom nevypadala nejlépe. Zvláště první polovina těla (hrudník, pas) je mnohdy trochu beztvará. Moc se mi nezdá ani líčení - tenké obočí a srdíčkové rty. Někoho, kdo by mi tak upravoval vlasy, bych ale brala.

Jiná Realita
13791 příspěvků 04.03.14 19:40

@stricc
dřív se myslím pralo o 80% méně, než dnes.

prala se většinou nějaká spodnička, určitě dáma nepřišla a nedala šaty do koše na prádlo - pověsily se zpátky do skříně.

já bych prvorepublikovou módu taky nosit nechtěla. až tak od těch 40. let nejdřív.

stricc  04.03.14 19:46

@Jiná Realita dřív nebo pozdějc se to vyprat muselo, ať to bylo po jednom nošení nebo po čtyřech. Čili ohřát vodu, nevím, v jakém stavu a jak dostupné tenkrát bývaly pračky, ale myslím, že zas tak běžné to nebylo, takže ručně, vymáchat (Kristýna šla k vantrokám máchat prádlo, moje prababička běžně dělala totéž, pamatuju si na historku, jak jakýsi mládenec, co se ucházel u babičku, si u ní chtěl udělat oko, tak jí galantně odnesl škopek s mokrým prádlem na máchání k náhonu a tam nad ní celou dobu stál a čekal, až to vymáchá, aby jí to zas pomohl nést zpátky, a ona měla vztek, že jí na to kouká, protože sem tam něco je zašívaný nebo zapraný a vůbec. To muselo být nějak v 2. půlce 30. let, babička je ročník 1924. Vyždímat! Žehlení! Máme doma ještě takovou starou těžkou želhličku na uhlí, ted už je teda na chatě jen jako dekorace. Ono stačí si to zvednou a podržet v ruce.
Lítání kolem prádla byla záležitost na celý konkrétní den v týdnu, kdy už se nestihlo vůbec nic jiného. Movité rodiny si dávaly prát - jenže někdo se k tomu škopku nakonec přece jen postavit musel.

Giulietta  04.03.14 19:49

@stricc Fíííha ty to vieš perfektne podať, Super napísané.

dost_bot
2070 příspěvků 04.03.14 19:51

@stricc Ano, tak to je, v mé rodině šlo o „prací“ pondělí. V ten den se ani nevařilo, dokonce ani chlapům ne. Počítalo se s tím v neděli a byly zbytky.

Esmee
4376 příspěvků 04.03.14 19:57

@stricc To máte pravdu, babička mi vždycky vyprávěla, že když byla malá, tak její rodina měla děvečku a „pacholka“, a že děvečce často pomáhala s prádlem.

stricc  04.03.14 20:04

@Esmee moji rodiče bydlí v domě někdy ze začátku 50. let. Součástí sklepa je původní prádelna. Jsou tam takové dvě obrovské kamenné vestavěné kádě a bývala tam kamna na uhlí, na kterých se měl ohřívat kotel s vodou, to ještě pamatuju. Když jsem byla malá, tak jedni starší lidé z baráku tam skutečně ještě prali, pamatuju si, že šla odtamtud pára do celého baráku a my jsme se tam do té místnosti jako děti báli chodit.

Josefka
347 příspěvků 04.03.14 20:05

Mně by lecos asi taky neslušelo a hlavně si to nesmíme moc idealizovat - film je film, že? Nicméně tuhle jsem se zasnila nad těmi dlouhými kalhotami, co nosí mladá slečna a k tomu tu halenku ;-)

Ty růžové šaty s perlovým zdobením na ramenou - to chce pevnou a perfektní postavu, už ani Klára v nich nevypadala nejlépe (Vitásková promine, jinak je úžasná) ale na mladší figuře vypadaly hned o něco lépe.

iga
1470 příspěvků 04.03.14 20:06

Moje babička byla též ročník 1924. Měla kliku, prát nemusela - měli na to nějaké lidi. Praděda byl dobře zavedený živnostník v jižních Čechách. S dědečkem se seznámila v Praze, když si tam jela koupit jelenicové rukavičky - dle rodinné mytologie. Do roka byla těhotná, ale s dědou si stále vykala, i po svatbě! To víš, říkala mi, tehdy to bylo jiné - nám nikdo nic neřekl, bylo mi sedmnáct. Jenže děda byl advokát a bylo mu 33, takže už mu někdo něco mohl říct:-) Jinak babička byla dáma, do krve jsme se spolu hádali, když obhajovala svůj pláštík z leoparda a krokodýlí kabelku (pořízené těsně před válkou). Měnila bych hned s babičkou za první republiky, vedlo se jí fajn a mohla si dovolit mít svůj krásný styl. Co se týká domácích prací tak v dětství jí prababička pěkně trénovala, že prý to dělat nemusí, ale naučit se musí všechno (vařit, prát, šít, žehlit, plést atd.), aby jí pak kdejaká Majdalenka nevěšela bulíky na nos, že něco nejde:-) Bohužel se doba změnila a pak měla toho odříkaného pořádný díl.

Linie
1704 příspěvků 04.03.14 20:19

Velké prádlo hezky popisuje Čapek, ale už nevím, v jaké knize.

Moir
1806 příspěvků 04.03.14 20:29

Babi dostala k svatbě nebo čemu (tj. cca rok 1936) vířivou pračku (a posluhu, asi, děda byl relativně zámožnější), její babičku, tedy moji praprababičku to strašně pohoršilo, tedy pračka, s tím že „valcha pere nejlíp“. A v domě v Podolí byla prádelna, většinu doby už nepoužívaná. A prádelna s pračkama a káděma (už nerez a na kolečkách) byla v paneláku z roku 1988.

Příspěvek upraven 04.03.14 v 21:13

Jiná Realita
13791 příspěvků 04.03.14 20:35

@stricc
tak ale ono otázka je spíš, jestli bychom mělnili módu, ne to okolo :)

já bych nějakou history módu s dnešními možnostmi klidně brala. (ale ne tu 1. republiku).

dost_bot
2070 příspěvků 04.03.14 20:39

Móda 1. republiky není jen taková, jak je vidět v seriálu nebo časopisech. krásně je to vidět třeba na prvorepublikových svatebních fotkách (máme v rodině cca 30 fotek ze svateb v příbuzenstvu) nebo z pohřbů nebo z biřmování atd. Všechny ženy jsou výborně oblečené, v souladu s postavou. V naší rodině se často vyskytovaly sošné ženy, a v době, kdy vládly volné podkasané vršky, mají na sobě padnoucí propasované oblečení, např.

stricc  04.03.14 20:39

@Moir což o to, ona valcha nepere špatně. Zkoušela jsem to na Kubě, kde mají taková kamenná korýtka s vestavěnou valchou skoro u každého domu. Tam se musí prát denně, protože jak je horko, člověk se nejmíň dvakrát za den převlíká, někdy i víckrát, a do druhého dne tak jedna rodinka vyrobí celkem slušnou kupu. Nechat si to ležet dva a víc dní, to je pak taky zábava od rána do večera, nehledě na další nervózní ženské, co by taky chtěly „ke korýtku“, aby si vypraly vlastní prádlo a nedopadly druhý den stejně. Pořád, každý den, bez konce odmalička do smrti, jediná jistota stejně neochvějná jako drhnutí podlahy.
Takže já jsem vůči záchvatům staromilské a exotické romantiky poněkud skeptická tak nějak z principu :-)

kikulienka19
182 příspěvků 04.03.14 20:39

@Josefka
V poslednej časti ma tiež zaujal nohavicový outfit mladej Škvorovej (Veronika Nová).

Prvorepublikový odev bol určite vkusný, zodpovedajúci štandardom a možnostiam. Keby sme ho mali preniesť do dnešnej doby - Osobne si neviem predstaviť, ako by som upachtená a upotená vo všetkých tých spodniciach a sukniach behala s dieťaťom a taškami po nákupnom centre (šoférovanie by dalo určite tiež poriadne zabrať).

Rovnako mi je ľúto prvorepublikových detí, určite sa v tom oblečení príliš príjemne pri hrách necítili.

Každopádne, ďakujem tvorcom za ďalší vydarený seriál. Teším sa na piatky :)

baltik
1704 příspěvků 04.03.14 20:42

Me by zajimalo, kolik tak bylo zvykem mit satu, kdyz se chodilo jen v satech?

stricc  04.03.14 20:43

@Jiná Realita no tak nějaké to retro celkem frčí. Ale z moderních materiálů a to je s dnešními možnostmi údržby nebe a dudy, jak říká moje babička.

Jiná Realita
13791 příspěvků 04.03.14 20:44

@stricc
fuj vždycky si vzpomenu na ty příšernosti, ve kterých chodila babička. polyester a la brnění.

dost_bot
2070 příspěvků 04.03.14 20:45

@baltik Záleží na tom, o jaké sociální vrstvě mluvíme. Oni nebyli hloupí, takže ve všední den se hodně nosily blůzy (barchetové, plátýnkové) - právě aby se nepraly celé šaty.

iga
1470 příspěvků 04.03.14 20:48

Móda je vidět i ve filmech pro pamětníky, ty české Fričovy miluju! Myslím, že takový Kristián je dosud nepřekonaný co do kostýmů. Ty bílé šaty s kožešinkou a stříbrným psaníčkem se zrcátkem, které má Zuzana (Adina Mandlová) na sobě při prvním setkání s Kristiánem v AkaBaru jsou fakt nádherné. O tom, jak bezvadné (padnoucí, stylové) obleky nosili Oldřich Nový s Rolfem Wankou, si většina dnešních herců může nechat jen zdát.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 15 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit