Módní křupan - kdo to podle vás je?

Fotoalbum tématu (10) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ceresa
465 příspěvků 31.08.12 20:02
modni krupan

Zdravim, co povazujete za modni krupanstvi? Ja tento tyden absolvovala promoci a pohreb. Na radostnejsi udalosti stoupaly na podium holky s vystrihem k brichu (spekatemu) a nebo v letnich satech. Sotva tretina mela odpovidajici obleceni. Na pohrbu me fakt vydesily bile kalhoty a nebo khaki tilko..ja fakt nekdy mezi tema lidma trpim a rikam si, ze to nemuzou myslet vazne

Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Chany
905 příspěvků 31.08.12 20:21

Nad tím už jsem taky přemýšlela. Jak to, že za první republiky a i pár let dále měli lidi vkus a soudnost? Kolik jich chodilo podstrojených ( pokud to nebylo z velké nouze, chudoby)? Máme mraky vysokoškoláků a středoškoláků- tam bych ( snad právem) čekala nějakou tu inteligenci, vzdělání a výchovu. Ale to poslední silně pokulhává, tam vidím rezervy.

Patane
43 příspěvků 31.08.12 20:31

Já si vybavím jedno konkrétní jméno - Michal David. Ty jeho barevné košile nebo trička, vyšisované džíny a většinou pásek s nějakou viditelnou značkou. Nebo pro změnu nějaký opravdu zdařilý model saka :-)

klubo  31.08.12 20:35

Lidé nechtějí mít vkus, nechtějí být za dámy a gentlemany. Chtějí být in a sexy. Dravost vítězí, spousta lidí rádo boří pravidla, často i slušného chování - to je totiž staromódní trapárna, snobství a povýšenost. Když tu napíšu, že ne na ulici v tílku nebo že paní má moc krátkou sukni, schytám spoustu červených - a to zde převažují ti, kterým styl není lhostejný.

S tím pak souvisí ztráta povědomí o tom, co kam obléci. Slušné a decentní oblečení je i výrazem pokory k instituci, úcty k ostatním lidem, výrazem vážnosti setkání, události. Tady vládne atmosféra vše relativizovat, shazovat a vysmívat se tomu.

Vzpomínám, jak kdysi jeden takový líčil, s poťouchlostí sobě vlastní, jako velmi vtipnou historku situaci, kdy se vetřel na akci top managmentu firmy, v níž pracoval, a jaká to byla sranda a všichni na něj čučeli, že musí mít oblek a on si tam vykračuje jen v kraťasech a triku a jací jsou ti papaláši suchaři a on borec… ha ha

Sibyla
2643 příspěvků 31.08.12 20:40
@Chany píše:
Jak to, že za první republiky a i pár let dále měli lidi vkus a soudnost?

Oni třeba neměli, ale existovalo silné povědomí, co se kam nosí. Člověk v pestrém oblečení by na pohřeb nešel ani náhodou - vybavuje se mi scéna, kdy žena jela za první války za milencem do zakázaného pásma, a měla propustku, že jede na pohřeb tchyni. Měla růžový klobouk - a voják ji prostě dál nepustil. Ta pravidla byla ve vzduchu, každý je znal, proměňovala se, ale byla tu. Pak, v šedesátých letech, jsme se začali halasně oprošťovat od hloupých konvencí, začali jsme být osobití a vyjadřovat oblečením svou osobnost. Výsledkem je smutné, bezradné stádo, které se obléká ošklivě, bez radosti a zmateně.

Chany
905 příspěvků 31.08.12 20:58

To Sibyl : a to mě právě mate.Dnes máme možnosti vzdělání, cestování, srovnání, i potřebné peníze ( nebo zdroje v sekáčích, kde bývá k nalezení dost kvalitních a levných kousků), informace z různých médií a přitom to tady vypadá, jak to vypadá ( jo, i „venku“ se najdou figurky v prapodivných kreacích…)Kdyby ty možnosti měli před sto lety, taky by byli hastroši? Nemyslím si. Takže to vězí v nás samých. Otupěli jsme. Neříkám, že všichni, ale stačí se rozhlédnout. A když to dotyční nevidí ( nechtějí vidět) a řešit, co s tím? Co by s nimi pohnulo? Výchova ke vkusu už od malinka. Ale ti tady často kritizovaní- když sami chodí tak, jak chodí- k čemu povedou další generaci?

Acrobaleno
949 příspěvků 31.08.12 21:01

Neviem, či sú to módni „křupani“ alebo to majú na saláme, alebo ich nikto o tom nepoučil. Keď som bola mladšia spoliehala som sa v tomto na mamu, ona ma naučila, čo sa nosí a čo nie a kde sa čo hodí. Asi je to aj o výchove.

klubo  31.08.12 21:24

Móda se tu má za povrchnost. Takže hlavně levně a prakticky. Mnohé ženy to, že chodí,,obyčejně oblečené" někdy považují i za výraz skromnosti (nejsem ňáká fiflena, parádnice, tolik toho naběhám a ty nákupy, to já pracovitá nemůžu chodit v lodičkách přece a s malou kabelkou jako tamta kdovícojevůbeczač).

Pak se to promítá i do oblečení nevhodného. Člověk, který se má jednou za čas obléci formálněji se pak v oblečení pochopitelně necítí, protože na něj není zvyklý, má pocit, že ho všichni pozorují, často je to spojeno i s vypjatostí celé situace (svatby, pohřby, ale i ty promoce, větší společenské akce,,z musu"…). Muži pak sundavají saka a kravaty a ženy, jež nejsou zvyklé na podpatky a vyšly v nových botách se po pár skleničkách jsou schopny vyzout nebo aspoň sundat punčochy. Prostě jim to není vlastní.

Ceresa
465 příspěvků 31.08.12 21:39

To klubo: ale tak to ja jsem taky typ cloveka, co radsi navlikne triko a strakatou balonovku. Ale kdyz mam nejakou schuzku, tak selsky chapu, ze musim vytrpet podpatky a business hadry. Dnes je tak nepreberny mnozstvi obleceni a doplnku, ze se zenska nemusi oblekat do cerneho kostymku…chapu, ze pro nekoho je moda marnivost, ale ja jen chci, aby lidi respektovali nejake zivotni udalosti a prizpusobili tomu to, co si oblecou…

seznam.mih  31.08.12 21:41

Já ani netuším, co si mám představit pod módním křupanem. Možná takové ty módní fópá (ano píšu to takhle naschvál. Čeština se přece vyvijí že :)) jako díra v botě/žralok, roztrhané kalhoty, nebo jinej kus oblečení, nebo že do honosného divadla půjde v montérkách? Fakt nevím nemám jasnou představu.

katango
1356 příspěvků 31.08.12 21:54

@seznam.mih podívejte se na Michala Davida a uvidíte kvintesenci módního křupana; více vysvětlování netřeba.

firefly
527 příspěvků 31.08.12 21:59
@Chany píše:
Nad tím už jsem taky přemýšlela. Jak to, že za první republiky a i pár let dále měli lidi vkus a soudnost? Kolik jich chodilo podstrojených ( pokud to nebylo z velké nouze, chudoby)? Máme mraky vysokoškoláků a středoškoláků- tam bych ( snad právem) čekala nějakou tu inteligenci, vzdělání a výchovu. Ale to poslední silně pokulhává, tam vidím rezervy.
… když ona by měla vychovávat hlavně rodina. A když maminka chodí v teplákovce celý týden po městě, nebo vezme sice dítko do divadla, ale v džínech a flitrovým tričíčku, ne vždy se od toho člověk v dospělosti odprostí.

klubo  31.08.12 22:23

@Ceresa Já vím, já když jdu do lesa, si taky neberu sako. Prostě si myslím, že je to celé nejen o povědomí, ale i o životním stylu. To je právě to Vaše,,přetrpět" a business,,hadry". Chodím do divadla, protože je to pro mě příjemně strávený večer, což nebude, když budu trpět kvůli oblečení. Pokud Vy jste to ochotná přetrpět v nutných případech, tak je to v pořádku. Bohužel lidé, kteří nejsou ochotni to přetrpět mají čím dál větší drzost a je jich čím dál víc.
A pak to vypadá třeba tak:
A: V čem tam zejtra pudeš?
B: Nevim, ale C na to kašle a jde normálně.
A: To je fakt, beztak to bude snobárna. Tak já pudu taky normálně.
B: Hm, já bych si vzala šaty. Ale nepudu jak ňáká bába, si vezmu ty síťovaný.

Jako blbec si nakonec přijde ten, co je slušně oblečený. Ve vší té záplavě cool lidiček.

Sibyla
2643 příspěvků 31.08.12 22:24

@Chany Absolutně! Navíc se šíleně zlevnily látky, rozšířila paleta barev, zdokonalily šicí stroje, existují pletací… prostě vymoženosti, které by ženy před sto lety omráčily. A využíváme jich? Jsme lépe oblečené? Čím to je, co se s námi stalo? Jak to, že za války, s šaty na lístky a látkami z kopřiv se dokázali obléct slušivěji než my?

Patane
43 příspěvků 31.08.12 22:39

Mně přijde, že docela zajímavé téma diskuze se tu smrsklo nad vzdycháním, proč se neumíme obléct a jak krásně bylo za tatíčka Masaryka. U mě bude pořád větší módní křupan Michal David a jemu podobné typy, než slečna která šla na promoci v letních šatech.

Ceresa
465 příspěvků 31.08.12 22:47

To Patane: katalogove kvetovane saty do Betlemske kaple proste nepatri. Ja budu naivne doufat, ze kolotocar David by nesel v tom, co ma na ulici do cinohru do Narodniho. To, ze nema vkus je vseobecne znamo, lidi na ulici se na modnim pekle vyskytuji porad. To uz me nezarazi(neurazi). Ale pokud jdu na pohreb a vidim tenisky, hybe mi to zluci…

klubo  31.08.12 23:09

@Patane To je pro Vás. České celebrity - mají peníze a zkušenost života ve víru společenských událostí. Ale přesto - za každou cenu ukázat, že na to mám a umím si to užít a výsledek je takový estrádně cirkusový, nebo předvést vnady, do nichž investovaly nemálo a je z toho eskortní dívka, ale najdou se i zde cool pohodáři, kteří si potrpí na ležérní styl s prvky kolotočového designu… A zářným příkladem provinční extravagance je pro mě Lucka Bílá, která má ale určitě zlatýýýý srdíííčko.

MP Barbucha
3716 příspěvků 31.08.12 23:19

Já jsem teď nedávno byla v Brně ve Vaňkovce a vlezla do obchodu peek-cloppenburg. Asi je i v Praze, nenarazila jsem na něj.
A docela jsem zírala, když jsem viděla, co tam mají. Samozřejmě měli tak krásné věci. Nádherné šaty Hugo Boss, stály 11 000,– :-), ale i spoustu dalších pěkných věcí od různých značek. Hlavně kabáty mě zaujaly, takové ty minimalistické.
ALE! Valná většina věcí byla tak otřesná, že vedle hadrů z tržnice nepoznáte rozdíl. Opravdu. Především celé Armani Jeans, spousta věcí z Tommy Hilfiger, ale i jiné značky, které jinak pokud vím jsou velmi kvalitní a vkusné.
Takže už chápu, že naše „honorace“ jde prostě do značkového obchodu. Tam vidí svůj oblíbený styl a pokud do té doby pochyboval(a) o tom, zda se obléká vkusně, tady ho/ji to přesvědčí. Vždyť je to ten slavnej Armani, tak to musí být dost dobrý, ne?

fany.cz
38 příspěvků 31.08.12 23:24

Podle mě často módnímu křupanství nahrávají i různé „Módní policie“. Většinou vychvalují věci, který mě přijdou naprosto šílený. Naopak zdrbnou elegantní modýlek jen proto, že zavání málo šátoráctvím a kýčem a jim připadá nudný. Neříkám, že je to vždy, ale já se s hodnocením těchto „odbornic na módu“ shodnu opravdu jen zřítka.

Olinka
2582 příspěvků 31.08.12 23:32

@MP Barbucha Je to pravda, v Peeku se musí hodně vybírat. Navíc si nejsem jista, jestli v tuto dobu už mají podzimní/zimní bundy - před nějakým rokem jsem ji tam sháněla a celé horní patro byl styl ála rakouská důchodkyně z počátku devadesátých let (aspoň tak to mám zafixované). Plesové šaty většinou šlehačka, i když jsem viděla i jedny krásné vkusné černé (nikoli malé černé), bohužel jen vel. 36. Ve spodním patře mají i rozumné značky (Esprit, Oliver zásadně beze slev, Vero Moda, tušímže i Desigual se občas objeví), ale flekama jsou to stejné hrůzy, jaké objevítwe v háemku a jiných „trendy“ kšeftech, pouze asi dvakrát dražší. Pánské oddělení o nic moc lepší - barevné nápisy, styl frikulín. Ovšem super byla sleva košilí - Boss, CK za 800-1000 korun se dala najít bez problémů.
Ano, když vidím třeba ty „opěvované“ kabelky Guess, to je nevkusná hrůza a přitom „značka“. Jenže cit pro módu a vkus se těžko pěstuje.

Jinak módní křupan by pro mě mohl být ten Michal David, zvláště po tom, co jsem ho viděla v pořadu Ta naše povaha česká (ten díl s Adou, pokud se nepletu). Jinak s oblibou projíždím rubriku módní policie, když už se někdy k nějakému bulvárnímu plátku dostanu, a tam to většinou bývá děs běs.

Na druhou stranu křupan je pro mě jakýkoli chlap, který chodí bez trička kdekoli na veřejnosti - a může to být vysportovaný pětadvacetiletý svalovec, nechutné je to vždy. A samozřejmě bych mohla uvést další příklady.

Sibyla
2643 příspěvků 01.09.12 00:21
@MP Barbucha píše:
Takže už chápu, že naše „honorace“ jde prostě do značkového obchodu. Tam vidí svůj oblíbený styl a pokud do té doby pochyboval(a) o tom, zda se obléká vkusně, tady ho/ji to přesvědčí. Vždyť je to ten slavnej Armani, tak to musí být dost dobrý, ne?

Jo, a slavnej Armani to do českých butiků dává, protože to prodá jak malinu, čili začarovaný kruh.

Roseline
2319 příspěvků 01.09.12 00:52
módní neználci x módní křupani

Vnímání módy je velmi subjektivní, každý podle mě tedy módní křupanstí vidí (alespoň trochu) jinak.

Jsou lidé, které móda nechává chladnými. Nezajímá je, jsou spokojeni se svými džínotrikovými kombinacemi, považují je za standartní oblečení, splývají s davem. Tuto skupinu bych označila jako módní neználky. Každý má jiné zájmy a starosti, ne každý považuje oblečení za důležité, jak už zmínila @klubo, některé dámy / někteří pánové považují ignoraci módy za pozitivní vlastnost. To podle mě ještě módní buranství není.
Samozřejmě se může stát (a stává se), že neználci potom neví, jak se obléct na konkrétní příležitost. Buď proto, že vhodné oblečení jednoduše nemají, protože by je využili třeba jednou do roka. Nebo se stane, že se zúčastní události, o jejímž dresscodu nemají ponětí. Někdo může být nepřiměřeně oblečený kvůli nějaké náhodě.

Módní neználci se velmi lehce mohou stát burany. Letní šaty na promocích by mi nejspíš nevadily - ale jsou letní šaty a letní šaty. Nad čím jsem se u promocí pozastavila já, byla slečna v triku, batikované sukni a trekovkách. Nechce se mi věřit, že by člověk (zvláště potom žena) až do státnic neměl nikdy potřebu obléct se více společensky. Tohle už podle mě buranství je.

Nicméně já k módním buranům řadím především jinou skupinku lidí, a to ty, kteří se (na rozdíl od neználků) paradoxně o svůj vzhled starají. Na tomhle se shodnu patrně i s ostatními přispěvatelky. Za buranství považuji takový ten kolotočářský styl - tolik oblíbený u českých mediálních hvězd. Vkus není důležitý, hlavní je značka! Do stejné kategorie mi spadají i osoby, které se stylizují do „sexy“ oblečků a umělé dámy.
Aby mě někdo špatně nepochopil, plastické operace, umělé vlasy, tetování, umělé řasy, umělé nehty, a podobné věci mi samy o sobě nevadí. Chápu, že pokud někdo má krátké řídké vlasy nebo lámavé nehty, chce se trošku zkrášlit. Peklo nastává až v případě vyšší koncentrace. Žena, která si nechá prodloužit vlasy, nafouknout rty a prsa, nehty „vylepšit“ gelovými pařáty, přepálit se v solárku a celé dílo dokoná „sexy outfitem“, je podle mě prostě buranka.

pehot
713 příspěvků 01.09.12 01:21

Tak já za módní křupany považuju ty, kteří naprosto ignorují to, že jisté společenské události prostě adekvátní oblečení VYŽADUJÍ.
Nedávno jsme byli na dvou svatbách - jedna byla celkem honosná, všechno hogo fogo a stejně se našli hosté (překvapilo mě, že i ženy) v riflích, kpsáčích, žabkách…
A loňský pohřeb mého dědy, to byla kapitola sama pro sebe. Z cca 40 zúčastněných byla vhodně oblečena tak polovina, z toho většinou senioři 70 let+. Sestřenice přišla dokonce v bílých legínách a červený sukni (a já jak blbec narychlo sháněla vhodné šaty pro čtyřletou dceru)
Po ulici ať si lidi chodí v čem chtějí, ale jsou prostě situace, kdy se jásimůžuchodit­včemchci nehodí.

Roseline
2319 příspěvků 01.09.12 01:40

@pehot
Někdo může mít problém sehnat rychle na pohřeb vhodné oblečení. Takže pokud někdo má v šatníku jenom džíny, tak mu nezbude nic jiného než si vzít džíny. Na pohřeb je sice vhodné mít tmavé oblečení, ale pokud člověk nevypadá extrémně nevhodně, tak jsem tolerantní. Ovšem bílé legíny a červená sukně je už dost mimo.

Zato svatby jsou jiná věc. Hosté mají dost času sehnat si oblečení, pokud již vhodné nevlastní. Tady je spíš problém, že lidem chybí cit pro to, aby se na danou příležitost oblékli a jednoduše si myslí, že jsou oblečeni vhodně.

Potom se někomu může stát nějaká nehoda, kvůli které mu nezbývá, než být „underdressed“. Např. někdo jede na nějakou událost do jiného města, má s sebou tedy pouze určitý počet věcí. Náhoda je blbec a před odchodem na sebe vylije kávu a musí se převléct do svých cestovních džínů.

Na druhou stranu nevěřím tomu, že by všichni nevhodně oblečení lidé měli zrovna smůlu. Ve většině případů bych to viděla na nedostatek citu pro oblékání.

Otázkou je, kde je ta hranice buranství?

pehot
713 příspěvků 01.09.12 02:41

@Roseline ale jo, já s Vámi souhlasím. Samozřejmě nehody se stávají (a obzvláště v tu nejnevhodnější chvíli), však to známe asi všichni. A i když nemám zrovna nic vhodného na sebe, tak se alespoň můžu snažit tomu vhodnému přiblížit - a ne jít např. na ten pohřeb jak do prvomájovýho průvodu.
Naopak mi zas až tolik nevadí, že slečny absolvují promoce dost často v letních/plážových šatičkách. Důvodů může být spousta a často je pro některé téměř svátkem už jen to, že si vezmou ŠATY (ať jsou jakékoliv), takže tam třeba mhouřím oči už jen pro tu námahu vůbec se do těch šatů nasoukat.
A opravdu mi nevadí nedostatek citu pro oblékání, ale naprostá ignoracedress codu Když vidím někoho v divadle v riflích, košili a saku - řeknu si OK, měl nehodu, nestihl si koupit žádný kalhoty, nemůže z nějakého důvodu nic než rifle nosit…ale alespoň tou košilí a sakem vyvinul nějakou snahu. Ovšem když tam někdo nastoupí nejen v riflích, ale ještě k tomu v tričku " I love beer" (nebo tak něco), jetejch teniskách…tak to je pro mě buranství. A ne proto, že má na sobě zrovna to a to, ale proto, že vůbec nerespektuje obecné zásady odívání pro danou příležitost.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek

ERDEM uzavřel spolupráci s řetězcem H&M

Kolekce bude dostupná od 2. listopadu 2017. Erdem Moralioglu je... Celý článek

Reklama

Poslední článek:
Nezapomenutelné filmové kostýmy

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Ve slavných filmech vždy najdete také výjimečné šaty. Mezi ty... Celý článek

Reklama