Muži a ženy, rovnoprávnost, feminismus - kde je hranice?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

modra_kocka
903 příspěvků 25.06.12 17:03
Muži a ženy, rovnoprávnost, feminismus - kde je hranice?

V diskuzi o chování personalu v restauracích došla řeč až na placení mužem za ženu. Inspirovalo mě to k založení této.

Zajímalo by mě, kam až podle vás sahá rovnoprávnost mužů a žen, kde je hranice mezi rovnoprávnosti a slušnosti, výchovovu, gentlemanským / ženským chováním. Zajímalo by mě, i jaké jsou názory v různých generacích, pokud někdo bude chtít uvést svůj (přibližný) věk. Zdá se mi, že vnímání této problematiky v různých generacích se dost posouvá, ale nevím, jakým směrem.

Když muž platí za ženu v restauraci, diskriminuje ji tímto? Chce jí tím dát najevo, že je méněcenná, že se o sebe neumí postarat sama, nebo chce být prostě jen gentleman? Když žena se stará o domácnost, je to proto, že je diskriminována?

Můj názor je takový, že rovnoprávnost je o tom, že člověk není automaticky vyloučen z nějaké aktivity, práce, nebo činnosti jenom kvůli pohlaví. Příklady z historie (Evropy) - žena nemůže studovat, protože je žena. Žena nemůže volit protože je žena.
Na druhou stranu muži a ženy mají různé fyzické předpoklady, se kterými potřeba počítat. Muž prostě nikdy neporodí dítě (prosím, ponechme stranou případ, kdy přeoperovaný muž porodil císařkým řezem. Nechci mluvit o výjimkách. I když k tomu měl potřebné orgány, takže z tohoto hlediska byl ženou.), nemůže kojit. Muži a ženy mají různou stavbu těla, různé metabolizmy, různou „konstrukci“ mozku. Prosím pěkně, to znamená, že mozek jim fugnuje různě ve stejném smyslu jako různě fungují dieslový a benzinový motor - různými způsoby dosahují stejného cíle.

No a pak se k tomu přidává ještě výchova. Muži jsou vychvávání (aspoň někteři :) ) k gentlemanskému chování, k otmu, aby ženě podrželi dveře, pomohli do kabátu.

Má si žena sama navrtávat panely pro poličku, jenom proto, aby dokázala, že to zvládne? Má muž chodit drbat se sousedkami o dětských plínách jenom proto, aby dokázal, že stačí nárokům, které jsou na něho občas kladeny? A pokud mají muži a ženy dělat nemlich to samé, jak se potom vypořádat s těhotenstvím, porodem, kojením? To jsou doby, kdy žena pomoc zvenčí potřebuje.
Jste zastánci/-kyně rozdělení rolí na mužské a ženské, nebo odpůrci / -kyně? Já do určité míry jsem. Ne ve smyslu, že musím prát a vařit proto, že jsem žena, ale proto, že si cením své ženské role. Chci být ta krásná a obdivovaná, které muži otevárají dveře, a muže chci také, které mohu obdivovat pro jejích mužnost, schopnost postarat se, pro jejích široká ramena, o které se mohu opřít, kteří mi pomohou do kabátu.

A co vy?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »

Reakce:

sarinka.v
423 příspěvků 25.06.12 17:21

Ja patrim do nizsi vekove skupiny ale jsem v partnerskem souziti se starsim partnerem, nez jsem ja a nase nazory na role zeny a muze jsou totozne. On jako muz bere jako svoji povinnost zajistit rodine strechu nad hlavou potazmo se postarat ohypoteku a vse kolem spjate. Ja se staram pak o samotny chod domacnosti - standardni role a pro me je to naprosto v poradku. Samozrejme to ale nesaha az tam, ze bych uklizela a on lezel u televize, to dela sam od sebe se mnou.
Nesnazim se o to, abych byla zavsech okolnosti za hrdinu a veci chlapske nechavam na chlapy. Pokud bych zila sama, veci ruzne bych si musela udelat sama, ale nejsem. Neberu to nijak striktne, ze tohle delat nebudu protoze jsem zena. O tom placeniv restauraci jsem tu uz psala, nedelam to, s partnerem to mame vyjasnene, ze ve spolecnosti plati on a hotovo.
Je to nesmirne galantni muz, je sam se sebou srovnany takze to vsechno dela proto, ze mu to prijde spravne a ne proto, aby si tim honil vlastni ego:)

LadyPapajka  25.06.12 17:26

Mám celkem jasný názor, ovšem nejsem si jistá jak ho vyjádřit.

Vadí mi, že ženy ve věku, kdy teoreticky mohou mít dítě nikdo nezaměstná. Vadí mi, že dostávají menší plat za stejnou práci. Ale na druhou stranu, žena nemůže dělat skladníka, hasiče, policistu, pokud na to nemá potřebné..hm…fy­zické dispozice. Jednoduše, pokud chci dělat „mužskou“ práci, musím na to mít. A v tomhle ohledu jde jakákoliv výhoda i nevýhoda stranou. Neměly by na ní být kladeny menší nároky, jenom proto že je žena, když si tu práci sama vybrala. Mohla dělat něco jiného.

Mám takovej pocit, že většina lidí tady zaměňuje rovnoprávnost s vychováním. Rovnoprávnost neznamená, že mi muži nebudou držet dveře, nepověsí mi kabát nebo mě nechají nést těžkou tašku, když máme tu rovnoprávnost. Taky si umím navrtat poličku, opravit kohoutek a nasekat dříví. Nechci bejt na nikom závislá. Umím si dokonce i pověsit sama kabát, otevřít dveře a zaplatit za sebe v restauraci. Ale beru jako samozřejmost (na vysoké škole je dost znát, že vzdělání v tomhle asi hraje roli), že muž podrží ženě dveře. Není hulvát, aby jí je pustil do obličeje. Ale žena tuhle pozici musí přijmout. Počká, aby muž mohl dveře otevřit a nehrne se do nich sama.

K domácím pracem. Myslím, že pokud oba chodí do práce, měli by se dělit i o domácí práce, aby žena(nebo i muž, proste jedinec) nepřišel/a v pět z práce a nemusel(a dvě hodiny dřív v domě/bytě.

Snad jsem to vyjádřila alespoň trochu srozumitelně.

MP Barbucha
3716 příspěvků 25.06.12 17:37

@LadyPapajka
Vyjádřila ses skvěle:-)
Také nechápu souvislost gentlemanství s rovnoprávností.

Lama_z_Lana  25.06.12 17:53

Když se nad tím zamyslím, jsem celkem zastánkyně tradičních rolí. Byla jsem tak vychována. Musí se ale sejít dostatečné protipóly, aby to fungovalo.
Vezmu to opravdu velmi povrchně a stručně. Úklid, domácnost, kuchyni beru jako svojí ženskou vizitku a asi bych se cítila trapně, kdyby tuhle práci dělal muž. Cítila bych se tak, že to nezvládám. (Jen vaření jsem ochotná se vzdát, protože mi to moc nejde :) )
Gentlemanství neberu jako samozřejmost jen proto, že jsem žena. Jak bylo podobně napsáno výše, že na musí vyslat určitý signál pro toto chování. To vidím dnes jako žalostně nedostačující.

Bowle  25.06.12 18:00

Mě nejvíce vadí ten názor, že žena je na světě pouze pro to, aby rodila děti, prala, uklízela a vařila. netušila jsem, že takhle někdo opravdu uvažuje, ale (jak všichni jistě víte), v diskuzích na netu se píše jakékoliv svinstvo.

bubun
83 příspěvků 25.06.12 18:02

Bude to opět trochu off topic, ale mně zas vždycky vytočí (a vytáčelo hlavně v pubertě a v dětství, protože mám staršího bratra) takové to stereotypní generalizování typu „jo, u kluka to tolik nevadí, když nemá uklizeno“, nebo „holka by se nikdy neměla opít, u chlapa to tolik nevadí“ apod., tím mě totiž dost často krmily babičky a někdy i máma, která má určitě i pokrokovější názory, ale já tohle taky beru jako diskriminaci. Pokud je pro někoho hrůza, když se žena opije, měla by to pro něj být hrůza i pokud to udělá chlap. Pokud ej to pro někoho u ženy ok, mělo by to pro něj být ok i když to udělá chlap. Stejně tak bordelářství, špína a tak. Nebo odplivávání, to taky nesnáším, a dělá to zrovna víc chlapů, ale rozhořčení vnímám opět jen na adresu žen, které to dělají. Pro mě je to hnus u obou pohlaví.

Pardon za OT.

Loki13
94 příspěvků 25.06.12 18:13

@LadyPapajka Mám vlastně stejný názor. Taky nechápu, proč by se slušné vychování mělo vylučovat s emancipací. Pomoci slabšímu je snad normální, ať už pomáhá muž ženě nebo žena zase někomu jinému. To co se tu označuje za gentlemanství jako samozřejmost neberu, když o tom tak uvažuju, tak do kabátu mi nikdy nikdo nepomáhá a ani mi to nijak nechybí. :D A dveře klidně podržím někomu i sama. Myslím, že je rozhodně správné mít stejné příležitosti, i když některé nejspíš nebudou kvůli biologickým rozdílům nikdy využity (i když už jsem asi viděla ženy, které by při těžkých fyzických pracích uspěly lépe než někteří muži :D). U domácích prací je podle mě samozřejmé, že když oba v páru vydělávají peníze, budou se oba starat i o domácnost. Pokud je žena v domácnosti nebo má třeba výrazně méně náročnou práci, je to samozřejmě něco jiného. Je dost možné, že ve většině případů bude žena více inklinovat třeba k těm tradičně spíš ženským pracím a ohledně péče o děti zastane víc, zatímco pokud bude třeba něco spravit, udělá to muž. Ale kdyby jim to vyhovovalo naopak, tak proč ne - jde o tu možnost volby, čistě o to, jak to konkrétním lidem vyhovuje. To je tak v kostce celé. Když to po sobe tak čtu, budu nejspíš feministka, škoda, že se to slovo v poslední době používá spíš jako nadávka. :D

Lola  25.06.12 18:14

Dámy z gender studies asi nepotěším, ale mám dojem, že toto téma se dost přeceňuje.
Poté, co zákony na všech úrovních, včetně těch nejvyšších, zaručují rovnoprávné postavení ženy a muže, dostaly ženy do rukou všechny zbraně k tomu, aby si vydobyly postavení, jaké samy chtějí.

Souhlasím s tím, že gentlemanství nesouvisí s rovnoprávností, toto do kamene tesat.
S tím souvisejí i domácí práce: muž a žena ve společné domácnosti mají přece společný zájem na tom, aby domácnost fungovala, takže se i o domácí práce podělí tak, aby to fungovalo. A pokud některý muž odmítne vzít do ruky vysavač jen s odkazem na to, že to je ženská práce, tak je to prostě buran a s rovnoprávností to nemá co dělat.

Zajímavé je pro mě to tvrzení, že žena má nižší plat než muž zaměstnaný na stejné pozici. Zajímalo by mě, o jaký soubor dat se toto tvrzení opírá, neboli jak bylo hodnoceno, že jejich pozice je skutečně zcela shodná (včetně vzdělání, odpracovaných hodin, délky praxe atd… atd…) a jediným rozdílem je plat.

Loki13
94 příspěvků 25.06.12 18:17

@bubun No jo, tohle mě taky dokáže vytočit. Osobně nějak nevidím ten rozdíl a proč by byla opilá slečna horší než muž. Ano, můžeme říct, že žena se má chovat jako dáma… ale ke gentlemanovi mi opíjení do němoty také nesedí. Vlastně mi osobně asi opilí muži vadí víc - protože se jich bojím. :D Od opilé ženy mi většinou agresivní chování tolik nehrozí.

Loki13
94 příspěvků 25.06.12 18:20

@Bowle To mi taky vadí a hodně. Ale předpokládám (doufám), že kromě některých zřejmě zamindrákovaných mužů v diskuzích tenhle názor moc lidí nesdílí.

bubun
83 příspěvků 25.06.12 18:21

@Loki13
Přesně: s opilými muži mám víc „špatných“ zkušeností, než s opilými ženami(ale je jasné, že ani střízlivým chlapům není příjemné, když na nich visí opilá žena:)) - ty většinou nejsou tak dotěrné (většinou, určitě se najdou takové, které mužovo „NE“ ignorují, tak jak to někdy dělají muži ženám :)).

lilip  25.06.12 18:24

Feminismus není mé téma.
Rovnoprávnost ve společnosti chápu jako rovnost občanskou a lidskou (díky sufražetky).
A rozhodně se nevzpouzímt odvěkým apelům a zákonům přírody a našemu pudovému nastavení, vyplývající z biologicky odlišných rolí mužů a žen. V prazákladu jde o zachování života, tudíž muž loví ženu, bije se o ženu, získává, množí se. Ženy se chránily, protože byly vzácné, aby zachovaly rod. Z toho vznikly všechny civilizační tanečky a gentlemanství, které prostě brnká na naši ženskou podstatu, která chce být obletována, opečovávána, získávána. Všechny slušnosti prokazované ženě vycházejí z téhle úcty k Ženě (si myslim). A je to příjemné.
Nechci být jako muž, nechci dělat všechno co muž, jsem ráda ženou, člověkem, občanem. A že na mě řidič haleká „madam, to světýlko na boku se jmenuje blinkr“, s úsměvem ignoruju. Takže já to mám takhle nekomplikovaně srovnané.

system_error
815 příspěvků 25.06.12 18:29

V záasadě souhlasím s Papajkou. Kromě toho, osobně nejsem nijak nadšená z faktu, že jsem žena, tedy přesněji mám trochu problém s tradiční rolí ženy. Nebaví mě uklízet a domácí práce vůbec, o někoho pečovat zvládnu jen dočasně v období nemoci udělat čaj apod. v běžném životě se osobě svépravní jedinci musí starat sami. Asi proto mám nejradši kočky, který jsou soběstačný a z kytek kaktusy :-)

MartinaMarie
123 příspěvků 25.06.12 18:30
Jakékoli rozdělení je správné,

Pokud vyhovuje oběma lidem, co spolu žijí. To obecně. Samozřejmě ti dva mohou být stejného pohlaví a nebo může spolu žít víc lidí, pokud jim to všem vyhovuje, je to v pořádku.

Osobně mi vyhovuje tradiční rozdělení. S manželem máme oba přibližně stejně práce, i když já se starám víc o domácnost, můj muž zase víc pracuje a víc vydělává. Bere jako samozřejmé, že víc věcí platí. Stejně bere jako samozřejmé, že na něm jsou mužské práce - přivrtávání poliček, stěhování skříní… Podobně bere jako samozřejmé, že mi drží dveře i u auta, nosí větší část tašek z nákupu, drží mi kabát apod.
Uklízím a vařím, kdy uznám za vhodné a mám chuť. U nás doma jsme všichni dospělí, schopní se stavit cestou v obchodě (i když většinu nákupů dělám já) nebo si najít něco k jídlu doma. A restaurací je kolem také dost, takže žádný problém.

Můj muž se o plínách nikde nebavil, ale hodně se staral o syna, když byl malý. Manžel v té době končil vysokou a pak měl ještě asi 3 roky práci blízko domova, kde končil kolem 14. hodiny, takže si syna užil. Vždy se synovi hodně věnoval, sportoval s ním. Myslím, že i díky tomu měli ti dva spolu výborné vztahy (a stále mají).

V restauraci platím za sebe jen když jdu s kamarádem nebo kolegou a dohodneme se tak. Když mne muž pozve, beru to jako milou pozornost a nezneužívám toho. Manžel za mne platí vždy.

Mám za to, že žena a muž by měli být za stejnou práci stejně placeni.

Nevím, nakolik se gentelmanství dá vychovat. Můj muž je hodně pozorný k ženám a nikdo ho to neučil, tatínek mu zemřel, když mu byli 2 roky a maminka zůstala s dětmi sama.
Syna jsem se snažila vychovat k pozornosti, ale zatím není jako manžel. Uvidím.

Také umím štípat dříví, složit uhlí, lecos si udělám sama, ale jen když není vyhnutí. Pokud je v dosahu muž, ráda mu to přenechávám. Zrovna ty kohoutky a odpady nejsou moje doména.

Babička mi radila, že jak si to udělám v prvních 14 dnech soužití, tak to budu mít celý život. A co ukážu, že umím, to už mi zůstane, tak že to nemám přehánět. Babička mi radila vždy dobře.:-)

Baví mne být obletovanou ženou, mít pozorného muže, jsem tak spokojená. Ale chápu, že každý to máme nastaveno jinak.

marca
437 příspěvků 25.06.12 19:00

@Loki13 a proč takovou paniku z toho, že budete asi feministka?

Mám podobnou práci jako partner, podobné peníze, takže se oba rovnoměrně staráme o domácnost. Víceméně. Pokud někomu vyhovuje jiný model nevadí mi to, jen ať se to na mě nesnaží aplikovat např. tím nižším platem, tím, že mě nepovýší, stereotypy jak ženy neumí řídit auto…

K původní otázce, preferuju spíš možnost postarat se sama o sebe, protože muži mi dveře nebudou otvírat věčně ;-)

MP Barbucha
3716 příspěvků 25.06.12 19:08

Já jsem feministka a vůbec se za to nestydím. Myslím, že mezi ženami je málo solidarity a zbytečně si navzájem podrážíme nohy.
Svůj feminismus bych vyjádřila takto: Chci mít možnost být sama sebou, být matka, žena s kariérou, bláznivá holka kterou všechno zajímá a má spoustu koníčků. Od mužů jsem se párkrát setkala s obtěžováním a zneužitím pozice (hlavně když jsem začínala podnikat a byla jsem nejistá), jinak si nemůžu stěžovat na muže, ale spíš na ženy. Věty typu „To chceš pracovat když máš děti?“ „Teď už musí být na prvním místě děti, na své zájmy musíš rezignovat“ „Měla bys zhubnout, takto nejsi pro svého muže dost reprezentativní“ atd. mě mnohem víc mrzí od žen, než od mužů.

Nanynka_02
447 příspěvků 25.06.12 19:08

Taky si myslím, že emancipace a galantnost spolu nesouvisejí. Emancipovat se znamená vymanit se z područí (od manus jako latinsky ruka, nikoliv man jako anglicky muž), osvobodit se. I 100% svobodnou osobu potěší, když jí někdo šeptá galantní poklony do ouška ;-)

Osobně ale nepotřebuji, aby se galantnost projevovala zvýšenými finančními náklady. Ženské srdce podle mě stejně nejvíc potěší ty pozornosti, které nic nestojí - ale kvůli kterým se dotyčný musel trochu namáhat. Napsat básničku nebo aspoň vstát od stolu… kdysi se kvůli mě jeden krasavec naučil tančit. To bylo blaho, vymetat celou plesovou sezonu bál za bálem s chlapem, který to umí a kterého to baví!

Jak říká reklama na Mastercard, nejlepší věci jsou k nezaplacení.

marca
437 příspěvků 25.06.12 19:13

@barbucha Tak to jste krásně shrnula. Díky. Já své přítelkyně s dětmi podporuju, protože negativních reakcí mají jistě dost.

Loki13
94 příspěvků 25.06.12 19:15

@marca To byla trochu nadsázka. Ale pravda je, že mám někdy pocit, že pokud bych jen tak řekla „jsem feministka“ (ačkoliv mě na tom nepřipadá nic špatného nebo extrémního), většina lidí uslyší „jsem vousatá mužatka, která nenávidí chlapy“. :D Mimochodem s tím, že ani v nejmenším ničemu nevadí jak to mají nastavené jiní, dokud to nezačnou všem kolem vnucovat prostřednictvím stereotypů, naprosto souhlasím.

marca
437 příspěvků 25.06.12 19:20

@Loki13 tak já to o sobě klidně říkám, a pokud si někdo hned myslí, že jsem zarostlá tak ok :)

marca
437 příspěvků 25.06.12 19:27

@modra_kocka K vaší původní otázce. Nemyslím si, že mě muž diskriminuje, když za mě platí. Někdo si myslí, že se to sluší, tak to nechám být. Někteří vyloženě očekávají protislužbu a dokážou být za zády nebo i přímo pěkně hnusní :) Vyžadovat ve studentstkých letech, aby za mě stejně chudý student zaplatil, to bych si nedovolila.

Na zbytek se špatně ptáte. Nevyměňuju si kolo, abych dokázala, že jsem emancipovaná, ale protože chci být samostatná, a když budu sama tak si poradím taky bez lomení rukama a naříkání, že tu není chlap co by to udělal. Mužů co se starají o děti celkem bez řečí pár znám. Nemyslím, že je to tlak společnosti, ale prostě nechtějí nutit ženu sedět několik let doma s dětma. Jinak jsem zatím teoreticky i pro střídání se na mateřské :)

MartinaMarie
123 příspěvků 25.06.12 19:28

@MP Barbucha - s jakými ženami se to stýkáte??:-)
Nejsem feministka, nic proti rozumným feministkám nemám. Zatím jsem nikdy neměla kariéru na prvním místě (možná to ještě přijde). Ale obdivuji ženy, které si postaví kariéru na první místo a uspějí, i ty, které dokážou zvládnout všechno.
Sohlasím s vámi, že ženy nejsou k sobě solidární, muži spolu drží mnohem víc. Nejen v profesním životě. Ženy si klidně kradou své muže, znám několik příběhů, jak muže ukradla kamarádka kamarádce. Ženy jsou mrchy a je třeba si na ně dávat pozor.:)) Možná za to nemohou, možná to tak mají nastaveno od přírody. Naštěstí nejsou takové všechny.

Pirek
6768 příspěvků 25.06.12 19:32

Já se bojím, vážně bojím situace, když se budu chtít po rodičovské vrátit do práce. Že budu na ní já vypadá dost pradvěpodobně (i když těhotná nejsem a v nejbliších cca třech letech to ani neplánuju), protože ač s přítelem máme stejný stupeň vzdělání a oba vykonáváme kvalifikovanou práci ve státní sféře, každý v jiném oboru a on má prostě příjem jednou takový (opakuji, jde o obor, ne o to, že je chlap). Bohužel se obávám, že nebudu mít chuť být s potencionálními potomky být doma cca 6 let v kuse. Ale občas se bojím, že to tak dopadne a má do té doby budovaná „kariéra“ přijde vniveč. Nejsem člověk, který by se pro děti obětoval úplně cele.
Bůhví, jak to bude, až půjdu na mateřskou, jestli a kde budeme s přítelem zaměstnaní atd., ale děsí mě představa, že se budu trápit a budu trápena za to, že mám děti.
Jinak přítel není gentleman, v rodině neměl pro to vzor a já jsem dost svéráz samostatný, ovšem byl nucený se starat o domácnost, akorát má trochu jinou představu o (ne)pořádku :)

MP Barbucha
3716 příspěvků 25.06.12 19:40

@MartinaMarie no všechny takové naštěstí nejsou. :-)
Jinak nemyslím, že by žena feministka musela mít kariéru na prvním místě. tak to nevidím.
Jinak všechny mužské práce doma dělám já, protože muž není ten manuální typ. Ale ani v tom feminismus nevidím. Pro mě osobně je to součást nějakého vnitřního boje o sebepřijetí. To je pro mě asi nejdůležitější. Kdybys si byla jistá v kramflecích, nemohly by se mě ty výše jmenované věty dotknout.
Pravda je taková, že mívám výčitky, například když odcházím od dětí třeba do fitka, nebo na pedikůru, prostě dělat něco pro sebe.
Jo a už mi bylo několikrát řečeno, že jako matka bych se měla vykašlat na „parádu“ a oblékat se sportovně, abych mohla běhat kolem dětí! True story

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit