Nákupy šperků v bazarech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Hanee11
14 příspěvků 06.01.13 13:44
Nákupy šperků v bazarech

Zdravím, milé dámy,

zajímalo by mě, jestli nakupujete šperky v bazarech či zastavárnách, jaké máte v těchto ohledech zkušenosti a doporučení. Jaký sortiment je možné tam sehnat? A jaká jsou rizika?

Reakce:

Ani  06.01.13 15:44

Už jsem viděla mosazné šperky s ryzostní značkou zlata. Dopuručuju si u drahých kovů striktně hlídat, aby tam byl i punc (= státní garance, že jde o ten kov v té deklarované ryzosti), ne jen ryzostní značka (tu umísťuje výrobce sám, u malých lehkých kousků stačí, ale větší stříbrné a zlaté téměř jakékoli by vždy měly být i puncované).

EJK
151 příspěvků 06.01.13 16:28

Niekoľkokrát som videla v záložni šperk, ktorý ma chytil za srdce a chcela by som taký. Ale vždy som si uvedomila, že ho tam zrejme odniesol niekto v núdzi, že je to možno šperk, ktorý koloval niekoľkými generáciami, má svoju históriu a ja by som preň bola cudzí element, nezžil by sa so mnou.

Hanee11
14 příspěvků 06.01.13 18:02

EJK: Mě právě tohle naopak láká, dát tomu odloženému šperku nový život a novou historii.

666mahu
1490 příspěvků 06.01.13 18:34

@EJK, mám nejen tuto obavu, ale hlavně strach, že může jít o kradené šperky, takové by netěšily vůbec.

Curlygirl
1901 příspěvků 10.01.13 14:15

Ne, nikdy, ani by mě to nenapadlo. Jediné staré šperky, co vlastním, jsou rodinné.

DanielaS
4603 příspěvků 10.01.13 19:10

Tchyne dostala napad, ze mne a druhe snase da po jedne starozitne nausnici, kterou mame rozebrat a diamant si nechat vsadit do prstenu (rozumej snubniho). Mne to prijde takova skoda, rozebirat byt nemoderni sperk… Doufam, ze i ta druha s diky odmitne a nausnice zustanou nausnicemi jako uz 120 let.

LaalaB
708 příspěvků 11.01.13 10:21

@DanielaS Proboha, jak muže někdo dostat tak blbý nápad. Chápu, že to tchýně myslela dobře, ale byla by to hrozná škoda. Já jsem ujetá přes starožitnosti.

Uživatel je onlineLinie
1702 příspěvků 11.01.13 10:25

Náušnice schovat, jejich čas přijde. Móda se přece stále vrací…Být v situaci tchyně, dala bych je první vnučce.

kappa  25.01.13 11:50

V zalozni som kupila niekolko striebornych retiazok, mamka jeden krasny strieborny prsten. snad jedine doporucenie co mam, je skontrolovat punc a ine vady (skrabance, povypadavane kamienky). co sa tyka sortimentu - zavisi od stastia a konkretneho bazaru/zalozne, zvacsa su to strasne gyce, ale pri troche stastia sa daju najst krasne veci za par korun. a ja osobne za najvacsie riziko povazujem moznost vyskytu agresivnych individui okolo, ktori vydavaju prvu plastovu hovadinu z trznice za ciste zlato a chcu za nu co najviac…

kobylkalucni
70 příspěvků 07.03.14 19:34
@Ani píše:
Už jsem viděla mosazné šperky s ryzostní značkou zlata. Dopuručuju si u drahých kovů striktně hlídat, aby tam byl i punc (= státní garance, že jde o ten kov v té deklarované ryzosti), ne jen ryzostní značka (tu umísťuje výrobce sám, u malých lehkých kousků stačí, ale větší stříbrné a zlaté téměř jakékoli by vždy měly být i puncované).

Oproti zlatnictvím mají zastavárny a bazary povinnost prodávat všechny zlaté šperky s puncem, jsou za to obrovské pokuty, tak si to hlídají. Normální zlatnictví může zlato do 1 gramu prodávat i neopuncované. Jen ryzostním číslem se běžně označují i jen pozlacené šperky a není to podvod, číslo samo o sobě nic neznamená. V 90% je zlato opuncované hlavou husy , starší kousky mívají většinou čejku, ale ta se vidí málokdy. . A pak jsou ještě zahraniční puncy, o těch už psát nebudu. Stříbro může být i neopuncované, většinou bývá jen s ryzostní značkou, někdy je s puncem zajíce či kozlíka. Pozor na pozlacené stříbro - může mít ryzostní značku zlata (585), ale punc stříbra. Mimo tohle všechno může být na šperku ještě vlastní punc zlatníka výrobce, který si zcela legálně může vyrazit do čehokoliv. Takže holky, sundejte prstýnky, naušnice a šup hledat husu, poprvé budete tápat, ale do oka to chytnete rychle, zvlášť když už víte, co hledat. V zastavárnách bývají často masivní, kýčovité šperky, protože co si budeme povídat, značnou část klientely tvoří Romové, kterým se tento styl naopak zamlouvá. Nicméně pokud se vám podaří najít hezký kousek v sedící velikosti, cena za gram je výrazně nižší než u nového kousku.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit