Nemoderní versus vintage/retro

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

yenta
5 příspěvků 09.05.16 12:25
Nemoderní versus vintage/retro

Dobrý den,
Ráda bych, kdyby mi někdo pomohl objasnit tuto záhadu- jak se z nemoderních šatů stane vintage? Na MP se najde mnoho příkladů obojího, ale stále mi není jasné, kde přesně leží hranice. Je nutné mít celý outfit sladěný v jednom stylu? Nebo je možné např. k šatům ze šedesátých let obout boty z devadesátých? Nebo jsou takové kombinace vždy peklo? A je něco špatného na tom, oblékat se nemoderně? (Pokud moderní definujeme jako odpovídající současným trendům). Děkuji

Najdete v encyklopedii: Vintage

Reakce:

Jiná Realita
13791 příspěvků 09.05.16 12:46

Nějak mám pocit, že sama nevíte, na co se ptáte, protože vintage je v současné době celkem in, takže je to dle vaší definice moderní, přičemž naopak nemoderní mohou být věci pět let staré, které rozhodně nejsou vintage.

z nemoderního se vintage stane tak, že se to nemoderní stane starým. i vintage věci mohou být hnusné, a tedy nemoderní dle vaší definice. například osmdesátky jsou už (podle mě) vintage a současně nemoderní hnus.

na nemoderním oblékání není nic špatného, je člověk vypadá blbě.

kombinace čehokoli mohou být vkusné, ať jsou poskládané třeba z šesti dobových ér, nebo nevkusné.

Doudou
1234 příspěvků 09.05.16 12:50

Podle mě nejde říct jedno univerzální pravidlo a vždy se to musí posoudit indivindi.

yenta
5 příspěvků 10.05.16 10:40

Děkuji za ujasnění, jste hodná. Ráda nosím staré oblečení (bez ohledu na to, zda je in nebo ne), budu se tedy muset smířit s tím, že vypadám blbě:) S hodnocením osmdesátek souhlasím, také se mi nelíbí.

barvinok
356 příspěvků 11.05.16 14:11

@yenta celý ten problém je trocha zložitejší a ťažšie uchopiteľný. V móde sa relatívne pravidelne striedajú vlny trendu ženskej krásy. O tom sa priamo v článkoch o móde nehovorí, je to celkom podvedomá vec. Optikou toho sa potom nazerá aj na oblečenie z toho-ktorého historického obdobia.
Osemdesiate roky sú celkom kontroverzné práve kvôli tomu, že vtedajší ideál ženskej krásy bol značne odlišný od dnešného - u žien sa cenila urastená, až mužská postava, vrátane tvrdých čŕt, výrazných pliec a ramien, a podobne. Dnes je tendencia mohutné ramená skôr skrývať. Preto aj ženy majú podvedomú tendenciu stavať sa k trendom osemdesiatych rokov celkom selektívne. Ttrebárs ak niekde vidíte vypchávky na ramenách, tak sú celkom striedme.
Takže áno, všetko staré oblečenie je vintage, ale to, či sa považuje za moderné alebo nemoderné, sa v priebehu času mení, a to práve podľa toho, či zodpovedajú momentálnej predstave krásy.
Preto ani skombinovať rôzne časové obdobia nie je žiadny problém, ale obvykle vám to samo napovie - ak by ste chceli skombinovať módu 20. rokov, ktorá adorovala chlapčensky útle postavy, a módu 50. rokov, ktorá zas najviac pristane kyprejším tvarom, nebude to vyzerať dobre.

benyka
4238 příspěvků 17.05.16 18:55

Já myslím, že je to jednoduché. Když to vytáhnu já z vlastního šatníku, tak je to nemoderní, když si to z mého šatníku vytáhne dcera/vnučka, tak je to vintage. :-)

Jirkátor
1515 příspěvků 19.05.16 06:46

Osobně bych řekl, že vintage je všechno staré, ale ne vše co je už vintage, je nutně i vkusné či hezké. To jestli je to vytažené ze skříně po prababičce, nebo je to nově ušité v tomto stylu už nerozhoduje.

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit