Nevhodné oblečení? A ven!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

de.Croixmare
105 příspěvků 19.06.12 22:52
Nevhodné oblečení? A ven!

Zdravím. Na odlehčenou píši jiné téma. Jaký je váš názor na to, že pokud by byl někdo nevhodně oblečen například do divadla (džíny, batoh, minisukně, bez silonek), tak by zkrátka nebyl vpuštěn a musel by se převléct? Nebo je to věc dotyčných, že se »ztrapní«? Nenaruší to ale i tak celou akci? Je to už přestřelené? Kde by byla hranice, co už ano a co už ne? Diskutujte. :)

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reakce:

firefly
527 příspěvků 19.06.12 23:32

Třeba spolu budeme u nového tématu i souhlasit ;)

Tady jsem dost radikální já, byla bych pro nevpouštění na určité kulturní akce v nevhodném oblečení.

Myslím, že důvod, proč se do toho divadla ještě nepustila, je obava o návštěvnost a tedy zisky. A taky asi nechtějí vystavovat své uvaděčky nutnosti hádat se s ignoranty v džínách a keckách a s pocitem, že je to jejich věc, nedej bpže že jsou elegantní.

Jsem například tolerantní, když na někom v divadle vidím alespoň snahu se hezky obléct, chápu, že někdo tam zavítá skutečně výjmečně a nemá vhodnější oblečení, takže třeba pochopím, když má někdo šaty přiměřené délky, které jsou ale typově spíš „jen tak na kafčo s kámoškama“, než elegantní. Pokud je to doplněné vhodnými doplňky, bych to úplně netrestala. Ale vždycky je mi do pláče, když vidím v divadle slečny v šatech, za které by se nemusela stydět striptérka, ideálně bez silonek, osobu jakéhokoli pohlaví v džínech, ideálně světlých, ošoupaných a otrhaných, lidi v teniskách, lidi v tričkách s nápisem, mikinách apod. beru to jako neúctu k místu, k umění, které je na něm předváděné i k ostatním hostům události.

Příspěvek upraven 20.06.12 v 00:27

miichalka
78 příspěvků 20.06.12 00:00

Myslím si, že by nebylo od věci např. v těch divadlech nějaký dresscode dodržovat a apelovat na něj.
Nedávno jsem byla v divadle (sice v ŽDJC, ale stejně), a vedle mě seděla paní, která si na představení odskočila snad z plení zahrádky! Na nohou cosi jako crocsy - špinavé! -ne, neměla oteklý nohy, aby se do jiných bot nevešla, a hadrovitý, žmolkovatý šaty na ramínka, který podle mě byly původně zamýšlené jako noční košile. To bylo poprvé, co jsem se přistihla, že na někoho zírám nevěřícně s otevřenou pusou. Ano, trochu mi to i zkazilo celkový dojem z návštěvy divadla. A ano, beru, že to nebylo Národní divadlo, ale přeci jen to chce se nějak slušněji obléct. Přijde mi to i jako neúcta k účinkujícím a instituci jako takové.
Chápu, že ne každý má cit pro oblékání a rozlišování toho, co se kam hodí, ale tohle mi přišlo jako naprosté hulvátsví!
Pokud někdo bude propagovat, že se jde do divadla bavit, a chce se cítit hlavně pohodlně, tak ať se snad radši baví doma na gauči před televizí. Když už má těch několik stovek na lístek, přece musí mít i ve skříni něco slušného, ne?

ciernykocur
132 příspěvků 20.06.12 00:10

Môj názor sa celkom zhoduje s týmto: „V zmysle Príkazu rektora č. 8/2004 bude slávnostná promócia umožnená len absolventom v spoločenskom oblečení (nie tričká, športové košele, svetre, obuv športového charakteru).“
To sú dobre definovateľné veci. Finesy ako „nie sandálky alebo peep-toe lodičky“ resp. "tieto šaty vyzerajú "jen tak na kafčo s kámoškama"" sú diskutabilné a ich nedodržanie mi už nepripadá neúctivé.

firefly
527 příspěvků 20.06.12 00:30
@ciernykocur píše:
Môj názor sa celkom zhoduje s týmto: „V zmysle Príkazu rektora č. 8/2004 bude slávnostná promócia umožnená len absolventom v spoločenskom oblečení (nie tričká, športové košele, svetre, obuv športového charakteru).“
To sú dobre definovateľné veci. Finesy ako „nie sandálky alebo peep-toe lodičky“ resp. "tieto šaty vyzerajú "jen tak na kafčo s kámoškama"" sú diskutabilné a ich nedodržanie mi už nepripadá neúctivé.

Nejde než souhlasit, přesné definování je jediná možnost, jak se vyhnout sporům. A jak jsem psala, oblečení ne úplně ideální, ale se snahou se mu přiblížit, mě nijak nedráždí. Tí jsem reagovala hlavně na starší článek tady na pekle, jmenoval se Neurážejte múzy, nebo tak nějak. Vzpomínám si, že tam byla slečná v jednobarevných šatičkách, které sice byly letní, Ada je tím pádem označila za nevhodné, ale já si říkala „lepší než džíny, aspoň snaha“.

miichalka
78 příspěvků 20.06.12 00:31

@ciernykocur Máte pravdu, definovat ty části oblečení, které se neakceptují, ale pak to i náležitě dodržovat, a kdo přijde nevhodně oblečení („návod“ už měl) tak jej na akci vážně nevpustit, protože pak to nařízení stejně nikdo dál nebude brát vážně.
Požadavky na oblečení ke zkoušce měl i jeden náš profesor, říkal nám je na začátku semestru, a připomínal je i před zkouškovým vývěskou na intranetu. Dala jsem si tu práci je najít, takže cituji - Kdo na mou zkoušku přijde otrhaný, oděný v mikině, teplákovce, tričku s potisky apod., nebude moci zkoušku vykonat a termín mu propadne. Na zkoušku přišli někteří v „sexy“ rozpáraných džínech, sportovích kraťasech, trekových sandálech, reklamních tričkách apod. A profesor? Nic. Na zkoušku je pustil bez jediného slova.
Chápu, že zkouška na konci semestru a promoce, divadlo, ples, apod… nejdou, co do důležitosti srovnávat, ale určitě by stačilo pár exemplárních potrestání (nevpuštění), a hned by těch ignorantů (snad) bylo méně…

Robena
1257 příspěvků 20.06.12 00:40

Jen jednou jsem zazila akci v divadle, na kterou nebyli vpusteni divaci nevhodne odeni. U vchodu stala ochranka (nikoli uvadecky) a vsichni prichozi meli cestne vstupenky, nemohli tudiz narokovat vraceni penez. Nebyli vpusteni panove ve sportovni obuvi…Nadhera to tehdy byla…

smrtonoška  20.06.12 00:46

Nechodit v džínech a teniskách je jedna věc - takové lidi bych do divadla nevpustila. V tomhle jsem radikální a ani by nebylo tak těžké to definovat a prosazovat. Myslím, že by o tak velké zisky nepřišli… chodím pravda jenom do Janáčkova a do Mahenova divadla a ne třeba do Městského, které není tak „hogofogo“. Opravdu nevhodně oblečených jsem registrovala minimum, spíš převládají společenské kalhoty, halenky, sukně, svetříky a pod. Občas se vyskytne mužský exemplář v džínách, ale když vidím, že jeho partnerka je slušně oblečená, tak ho trochu beru na milost - třeba se chudák holka snaží z něho udělat kulturního člověka a je prostě jenom na začátku dlouhé cesty… :D

Druhá věc je, že se někdo sice obleče společensky - jako šaty, podpatky atd., jenže co z toho, když výsledný dojem je pracovnice z nočního klubu - výstřih po pas až kozy lezou ven, průstřihy kde to jen jde, lem sukně ledva pod půlkami a makeup za který by se nemusel stydět cirkusový klaun. Jak napsala ciernykocur, ty detaily, které ale hodně dělají výsledný dojem, se už špatně definujou.

Robena
1257 příspěvků 20.06.12 00:49

Smrtonosko, tak si stoupnete pred vchod divadla a zkuste to.

smrtonoška  20.06.12 00:53

@Robena V divadle nedělám, takže si nikam stoupat nebudu. Od toho existují stokiloví, autoritativně vyhlížející mužští jedinci v kvádrech, kteří (ve vší slušnosti samozřejmě) doporučí dotyčnému se jít převlíct.

Bugatti
4051 příspěvků 20.06.12 01:38

Taky bych se přimlouvala za nějaká alespoň elementární pravidla, jejichž dodržování by mělo být vyžadováno. Chápu, že se turista může dostat do situace, kdy s sebou nemá vhodné společenské oblečení, ale na druhé straně, když někam cestuji a zajímá mne kultura, mám s sebou alespoň něco, co sice není dostatečně společenské, ale neuráží to ani návštěvníky, ani herce. Osobně bych raději nešla nikam, než se měla objevit kupříkladu ve vídeňské nebo pařížské opeře v ušmudlaných džínách a teniskách. Na druhé straně není problém mít s sebou nějaké úpletové šaty, které se nezmačkají v kufru a já v nich zapadnu. Návštšěvníci divadel v orvaných džínách, mikinách a teniskách jsou ale zhusta místní, kteří zaujali postoj „jánatokašluje­mitojedno“. Odmítnout vstup takovým lidem si divadla asi nedovolí, jedinou možností bude osvěta. A to je dlouhá cesta.

little Blogger
20 příspěvků 20.06.12 06:30

Pokud jste si někdteří všimli, u vchodu do Národního divadla jsou na dveřích nálepky, v tom smyslu, že máte bát vhodně oblečení… Já jsem osobně toho názoru, že ti lidé, co jsou schopni si vžít např. na operu jeany a nějakou ušmudlanou košili (v nejlepším případě) by do toho divadla ani neměli být vpuštěni…je zase těžké odhadnout, kdy je potřeba si do divadla vzít šaty s balerýnama a kdy vážně stačí jen jeany s košilí (ej.: Divadlo Járy Cimrmana…)…

Acrobaleno
948 příspěvků 20.06.12 07:22

Tak to už by bolo trošku prehnané. Podľa mňa je na nete a nielen tam dosť návodov na to, ako sa správne obliecť a keď je niekto až taký sedlák, že to nevie, je to jeho problém a jeho hanba.

Campanelle
1779 příspěvků 20.06.12 07:30

To mi připomnělo scénu z filmu „Lepší už to nebude“, kde Jacka Nicholsna odmítli pustit do restaurace s tím, že není vhodně oblečen. Zárověň mu ale nabídli, že mu sako a kravatu půjčí. Možná by to bylo částečně řešení, i když někomu v orvaných džínách a tričku, kdo by možná potřeboval převléct včetně trenýrek, by jen sako a kravata nepomohly. Osobně jsem taky pro to nevpustit. Když by si lidé zvykli, že nebudou vpuštěni, dávali by si větší pozor na to, co si oblečou. Zajímalo by mě ale, jak by to bylo, kdyby takto postižený člověk příslušné divadlo, či jinou instituci zažaloval za diskriminaci.

LadyPapajka  20.06.12 07:33

Ano, taky bych nepouštěla. Do divadla, opery, na maturáky, promoce a vysokoškolské zkoušky a maturity.

Lola  20.06.12 08:11

Na dovolené často jezdíme do hotelů, kde je k večeři stanovený dress code. V některých případech už cestovní kancelář upozorňuje, že hotel vyžaduje k večeři společenské oblečení, jindy je jen na dveřích restaurace cedulka typu „gentlemen are asked to wear trousers for dinners“ (doslovná citace z jednoho hotelu na Korfu).
Jednou se nám na Kanárských ostrovech stalo, že jsme se vydali před večeří na procházku po pobřežní promenádě a na zpáteční cestě jsme se rozhodli, že se vlastně ani nemusíme vracet na pokoj a můžeme si po umytí rukou v lobby zajít rovnou na večeři. Byli jsme tehdy zabraní do nějakého hovoru a manžel si ani neuvědomil, že má na sobě krátké kalhoty. Číšník u vchodu, který uvádí hosty ke stolu, jej zdvořile, ale nekompromisně požádal, aby se šel převléknout - a to na sobě manžel neměl žádné tílko bez rukávů a strakaté bermudy (takové ostatně ani nevlastní, je typický „kravaťák“), nýbrž decentní béžové krátké kalhoty s koženým opaskem a košili.
Ačkoli to byl tehdy poněkud trapas, pokládám přístup hotelu za velmi správný. Personál hotelu dělal co mohl, aby byla večeře příjemným zážitkem nejen co do pokrmů, ale i kultivovaného prostředí, a polonazí hosté v žabkách by celkový dojem dost nabourali. Tak se to ostatně děje často v Řecku, kde sice také bývá stanoven požadavek na formálnější oděv k večeři, ale v praxi to personál naprosto ignoruje. Pak se v restauraci vyskytuje chaotická směsice krásně oblečených dam a gentlemanů s mladíky a ženami zakrývajícími skutečně jen ty nejnutnější partie, a nakonec ani není jasné, kdo z nich je vlastně oblečen nevhodně.

miichalka
78 příspěvků 20.06.12 08:13
@Campanelle píše:… Zajímalo by mě ale, jak by to bylo, kdyby takto postižený člověk příslušné divadlo, či jinou instituci zažaloval za diskriminaci.

Mě by pak docela zajímalo, jak by přišel oblečený k soudu… :-)

MUDr.Lant
389 příspěvků 20.06.12 08:32

Bez milosti bych u dveří divadla otáčela lidi s riflema, kraťasy (i to jsem zažila), nevhodonou obuví (sportoví boty, žabky, a pod.). Myslím si, že každý člověk ve věku 15+ musí mít ve skříni alespoň jedno slušeně vypadající oblečení (neříkám schválně oblek a malé večerní). K zahraničním turistům: ti ze západu na Ruzyni kolikrát vystoupí z letadla elegantěji oblečeni, než v jakém našinec leze do divadla.

Příspěvek upraven 20.06.12 v 11:07

runningfox  20.06.12 08:43

No jestli to uděláte v divadlech, ona zkrachují. Ale vaše potřeba jiné sekýrovat bude ukojena.

MUDr.Lant
389 příspěvků 20.06.12 08:47

@runningfox
Je mi jasné, že to divada nemohou zavést, protože by si ještě více snížily návštěvnost. Mohly by ovšem ve větší míře zavést cedule u dvěří, ne kterých bude znázorněno vhodné oblečení, resp. nakresleno to nevhodné, třeba by si to lidé zapamatovali pro příště. A určitě by v této věci mohly hodně udělat školy a vzdělávací zařízení.

seznam.mih  20.06.12 08:55

Na jednu stranu jsem taky pro to, aby si lidi hlídali to, co si berou do divadla. Myslím si však, že ta hranice, kdy si jednotlivec myslí, cose hodí a co se nehodí do divadla, je individuální. Někdo, kdo si zajde do divadla jednou za pět let a někdo, kdo chodí do divadla tak aspoň každej půlrok budou vnímat vhodnost oblečení jinak. To ale neomlouvá džínotričkokeckáře, to omlouvá ty, které si místo klasických lodiček vemou prostě nějak slušně vypadající podpatky a místo společenských šatů si vezmou letní šaty. Tady vidím snahu se nějak vhpdně obléknout. Džíny a kecky fakt noc neomlouvá.

Na druhou sranu si tak říkám, že můžeme bejt rádi, že projevují zájem o divadlo a zřejmě to nebudou zas až takoví kulturní barbaři a že mají o tu hru zájem vidět. Jen je jim přednější hra než oděv. Někde v nějakém článku se někdo vyjádřil k tomu, že jako zaměstnanec divadla jsou mnohem radši, když nás zaujme hra než jak vhodně jsme oblečení. A zřejmě to tak všichni berou.

A já dřív nebo později vnesu dotaz do poradny, jestli jsou moje sametové červené šaty vhodné do divadla, či nikoliv a nějak se mi nechce je vyfotit :)))

Karin
3401 příspěvků 20.06.12 09:06

Já myslím, že je velmi užitečné, když se některé instituce (hotely, jaké zmiňovala Lola) snaží jemně převychovávat ignoranty. A že je škoda, že některé jiné instituce (třeba naše divadla) na to zase rezignovaly, protože si potřebují za každou cenu udržet návštěvnost, a tak si to křupanství nechávají od diváků líbit… :(
Já jsem sice svobodomyslný člověk, ale vlastně svým způsobem i konzervativní, některé konvence ctím a líbí se mi, když se ženy oblékají jako dámy a pánové jako gentlemani, jsou hezcí, chovají se k sobě zdvořile (alespoň příležitostně), a příspívají tak ke slavnostnějšímu rázu atmosféry dané situace. „Vo tom to je,“ přece.
Národní divadlo má na svých webových stránkách (a myslím, že i na vstupních dveřích) žádost, aby diváci dodržovali konvenci společenského odění (či něco na ten způsob). Ale k čemu to je, když tam potom pustí burana v kraťasech a žabkách? Já jsem toho názoru, že kulturní instituce by měly člověka mj. i kultivovat. Pěstovat naši kulturu. Vést nás k tomu, abychom nebyli tak líní a pohodlní, a jemně nás nutit a učit oblékat se adekvátně různým příležitostem.

K tomu by měly být vedené už děti v mateřinkách, když jdou na Kašpárka, a děti na základkách, když se jde do divadla - pokud je rodič schopen poslat potomka na takovouto akci v džínách a triku, tak by měl nastoupit učitel a žáka poslat domů převléknout, případně ho nechat ten den absolvovat vyučování v jiné třídě a do divadla ho prostě nevzít, aby si to dotyčný pamatoval. Jenže v dnešní době si dovedu představit, že by pak dotčený rodič vtrhl do školy a udělal cirkus, co si to kantor dovolil… :/ Protože někteří rodičové mají dojem, že svoboda je nade vše a že by se proti svobodě prohřešili, kdyby se snažili potomkovi vštípit nějaké hodnoty a vychovat ho k tomu, aby ctil určitá pravidla… A kantoři pochopitelně rezignují, protože na věčné rozepře s blbými rodiči nemají nervy.
A tak bychom měli logicky dostat „přes čumák“ v dospělosti, a pokud nás rodiče nevedli k tomu, jak se ke které příležitosti patřičně obléknout, tak by nás měla uvést do náležitých rozpaků uvaděčka v divadle, která si nás vezme stranou a mile a zdvořile, leč důrazně nás upozorní, že takto tedy opravdu ne, a abychom si vzali společenský oděv, jinak do hlediště vpuštěni nebudeme a bude nám vráceno vstupné. Blbec udělá cirkus (jako kdysi jeho rodičové ve škole), rozumný člověk se zastydí a vezme si z toho ponaučení… (idealismus)

Příspěvek upraven 20.06.12 v 09:08

daniela11  20.06.12 09:08

Rozhodně bych byla pro to, řešit to radikálně a do divadla nepustit. Do divadel chodím často, minimálně jednou za měsíc a v poslední době to vypadá tak, že se cítím trapně spíš já. když jsem slavnostně oblečená a okolo mne lidé v džínách. A to i na Nové scéně ND.

seznam.mih  20.06.12 09:37

Třeba se budeme jednou divit, až ta dnešní nevychovaná mládež vychová další generaci, která zase naopak bude ctít společenské konvence :D

Sibyla
2639 příspěvků 20.06.12 09:46
@seznam.mih píše:
Třeba se budeme jednou divit, až ta dnešní nevychovaná mládež vychová další generaci, která zase naopak bude ctít společenské konvence :D

To se může docela dobře stát, z dětí hippies vyrosty yuppies - young urban cosi: kravaťáci s ipody. Ostatně při posedlosti značkami v teen knihách se to už ukazuje. V některých hotelech/restau­racích v New Yorku nepouštějí dovnitř pány bez kravaty. Portýr má sbírku kravat, které dost draho pronajímá. Taky zisk!

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit