Nevinné lži - Druhý dech

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Matka Vlčice  11.03.13 08:38
Nevinné lži - Druhý dech

Jak hodnotíte včerejší díl cyklu Nevinné lži - Druhý dech? Příběh tak typický pro dnešní dobu. Manažer skončí ve firmě, v oborech „pod jeho úroveň“ je nezaměstnatelný, protože se 7 let věnoval práci, jiný jazyk než AJ nepotřeboval, tudíž ani nestudoval, neposbíral „nóbl“ certifikáty MBA, spoléhal na svoje postavení ve firmě, takže si ani nepořídil vlastní notebook, telefon, auto… Když přišel vyhazov, zjistil, že okřídlené „Kdo práci chce, tak si ji najde“ platí už jen v případě, že ze svých očekávání slevíte asi tak o 90% a budete půl roku žít z úspor. Jak vnímáte dnešní dobu, kdy dovolím si s jistotou tvrdit, pro většinu z nás platí, že mezi normálním životem a postupným ale rychlým pádem do chudoby je hranice tenká jak vlas (vlastně jen ty dva měsíce výpovědní lhůty, které nám garantuje zákoník práce)?
Nechci polemizovat nad tím, co Langmajer v Druhém dechu udělal špatně, spíš bych chtěla znát vaše pocity ze současné situace zaměstnanosti v ČR. Ono když se řekne, že máme 10% nezaměstnanosti (plus mínus), tak to není tak hrozné, ale v konečném důsledku to znamená 30 uchazečů na jednu volnou pozici.

Já osobně se přiznám, že mě začal celý pracovní proces nesmírně stresovat - sice skrytě, ale za to trvale. Ať odvedete ve firmě jakkoliv velký podíl práce, jakkoliv kvalitní, musíte se smířit s tím, že profitovat na tom bude zaměstnavatel a vy budete odměněn maximálně tak prodloužením pracovní smlouvy. Když jsem byla mladší, tak jsem ohrnovala nos nad těmi, kteří prohlašovali, že: „pracují do výše svého platu“, teď po deseti letech strávených v procesu, kde počáteční nadšení a pracovní nasazení postupně vystřídala podivná letargie a každý nový nápad nebo chuť na zlepšení práce provází už předem pocit zmaru, shledávám v tomto postoji hlubokou logiku.
Strašně ráda bych se odhodlala dělat něco sama na sebe a úspěchy i průsery si „vyžírala“ sama, protože bych si za ně taky sama mohla. Je tu někdo, kdo se odvážil, podniká, úspěšně? Co vás k tomu přimělo?

Edit: Otazníčky, čárečky - znáte to.

Příspěvek upraven 11.03.13 v 09:12

Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 20 Další »

Reklama

Reakce:

Robena
1257 příspěvků 11.03.13 08:49

Hovorite mi z duse, ja jsem ve stresu z prace temer neustale. A dostat vypoved, tak jsem v prusvihu. Nemam totiz tu financni zalohu na devet mesicu, jak radi radcove…
Bohuzel nejsem podnikani schopna, nebot mi chybi to nejdulezitejsi - napad, projekt, nadseni.

baltik
1706 příspěvků 11.03.13 08:54

Ja myslim, ze podobny pocit prepada na pomezi 30 a 40 hodne lidi, zvlast lidi pracujici ve velkych mezinarodnich korporacich, kteri uz zazili nekolik reorganizaci, „povyseni“ za zasluhy a pod.
Ja jsem se po par letech presunula na male mesto do ceske firmy, kde je to snad jeste horsi, alespon z pohledu lidskych a pracovnich hdonot zamestnancu…

Taky stale hledam napad na vlastni podnikani, ale ziju na malem meste a pripada mi, ze spousta peknych napadu se v CR uzivi tak maximalne v Praze (polivkarna, prodejna lokalnich potravin, bedynky, i ty svacinky do kancelari…)

Jinak tento dil mi prisel ponekud schematicky

Matka Vlčice  11.03.13 09:02

@Robena Chtěla bych vidět, kdo z nás tady má někde ve štrozoku rezervu - devět, šest, nebo třeba tři měsíce. To je tak zcestná myšlenka. To vás může podržet jednou, ale co když o práci přijdete znovu, to nebudete dělat nic jiného, než vytvářet rezervu a pak ji čerpat a znovu. Neříkám, že peníze stranou by lidé neměli mít, ale jak chcete dát dohromady půlroční rezervu, která by pokryla vaše výdaje, když máte hypotéku třeba 13 tisíc a dalších 10 tisíc potřebujete na provoz domácnosti - jídlo, základní oblečení, doprava dětí do školy aspol. Pokud má taková rodina příjem třeba 35 tisíc, jak bude tvořit půlroční rezevu? Já mám plat takový, že si můžu dovolit dávat stranou tak 10-20% příjmů, ale to už si opravdu nic nekoupím, krom základních potravin a na dovolenou můžu zapomenout. Na přežití dvou měsíců bez podpory bych se svými výdaji (samozřejmě očesanými na minimum) musela šetřit půl roku. Co když přijdu o práci v průběhu roku dvakrát? To už dnes není žádné umění. Mám pak rušit životní pojistky a penzijní spoření?

Sailorette
1592 příspěvků 11.03.13 09:06

Já mám strach hlavně z doby, až budu starší, nebudu mít ani vlastní byt, ani úspory, protože se svým platem prostě nemám z čeho šetřit, neseženu práci a bude ze mě patrně bezdomovec. Hrozně bych chtěla podnikat, ale absolutně mi chybí kapitál a mám strach si půjčit, protože zas tak přesvědčená, že by to vyšlo, nejsem a ze zadlužení mám přímo hrůzu. Měla jsem relativní štěstí při shánění práce, bez praxe a dokončené VŠ jsem sehnala během týdne práci, kterou jsem pro začátek chtěla, je to pohodlné, velmi špatně placené a dočasné s tím, že nemám šanci na postup a nakonec mi to ani nedává zkušenosti, jak jsem očekávala.
Postavu z filmu chápu, musí být těžké přiznat si prohru, zvlášť, když byl člověk v nějaké pozici a je trochu sebestředný, byla to nakonec taková pohádka, trochu moc happy end na mě.

Matka Vlčice  11.03.13 09:08

@baltik Ano díl byl schématický především ke konci - malé podnikání zalité sluncem a čerstvými bylinkami - evidentně si takto rozjezd podnikání představuje scénárista, který vylezl z Damu a reálný život viděl z rychlíku. O to je to depresivnější - že si ještě pořád velká skupina lidí představuje, díky štěstí, které v životě měli na zaměstnavatele, nebo obor zaměstnání, že pro všechny ostatní je to taky růžová zahrada a stačí přece z kapsy vysypat perfektní nápad. Bohužel lidi, které znám a mají peníze, tak ti kteří podnikají a mají peníze přiměřené, makají od nevidím do nevidím a ti, co mají veliké peníze, nedřou, nikdy nedřeli a původ jejich bohatství je poměrně obskurní.

LorelaiH.
3135 příspěvků 11.03.13 09:11

@Matka Vlčice Myslím, že vytvořit třeba tříměsíční rezervu není tak složité. Prostě pokud dostanete prémie/bonusy, tak je jednoduše neprožerete (nebo si odpustíte luxusní dovolenou nebo značkové hadry) a odložíte na horší časy. V tomto díle se mi líbila role Petry Hřebíčkové-manželky, která se z těch manželových peněz „nepodělala“, ale jako dobrá hospodyně odkládala peníze stranou na horší časy. Byla to samozřejmě schematická situace, ale dobře vykreslovala, jak se z takových týpků stanou pěkní snobi, pro které je pod úroveň jezdit ve Felicii a bydlet v paneláku. Pokud se takový snob stane i z manželky, tak je to průser.

Matka Vlčice  11.03.13 09:16

@LorelaiH. No myslím, že to s tou luxusní dovolenou a značkovými hadry přeháníte, asi máte prémie od padesáti tisíc výš.. trochu to tak působí, ale souhlasím s vámi, že kontrast manželova členského příspěvku do golfového klubu 27 tis. a manželčiny jeté Felicie byl do očí bijící. Taky v tom ale bylo hrdinovou velké štěstí, protože ze svého okolí znám spíš případy, že to byla právě manželka kdo chtěl žít na úrovni, na kterou manžel neměl peníze.

MishuXXX
26 příspěvků 11.03.13 09:16

Souhlasím, díl byl poněkud schématický, v podstatě skončil hepáčem…ale i tak mi z filmu nějak vypadl náš superextrazáchraný systém v podobě pracovního úřadu…snad by pán od pracáku něco dostal, když bral takový love :-)

Sailorette
1592 příspěvků 11.03.13 09:23

@LorelaiH. Já dostala na vánoce prémie 4 tis., z čehož jsem financovala dárky a vánoční prázdniny. Ok, mohla jsem to dát stranou, ale zas člověk je nejen chlebem živ, občas je potřeba si udělat radost. Možná, kdybych se živila jen bramborama a rohlíkama, tak bych něco ušetřila.

Sailorette
1592 příspěvků 11.03.13 09:23

@MishuXXX Možná by z hrdosti na ten pracák ani nešel.

Robena
1257 příspěvků 11.03.13 09:23

@Matka Vlčice Ted prave sleduji na netu…az z toho mrazi…Vidim, ze mi nezbyva, nez v zamestnani drzet usta a krok (a z toho plyne ten pocit, ze jsem v pasti a frustrace). Rezerva je mym nerealnym snem, jedu na doraz a taky obcas losuji ze slozenek (jako Hugo Haas v jednom filmu pro pametniky).

ema.emailova
86 příspěvků 11.03.13 09:24

Pochybuji, že by manažer tohoto typu zašel na pracák. Aspoň já jsem tu postavu vnímala tak, že přiznat si prohru by to bylo těžce pod jeho úroveň. Jinak za sebe si myslím, že opravdu není jiná cesta, než si vytvářet rezervy, byť to půjde třeba pomalu. Ale od našeho „superextrazáchran­ného systému“ nečekám nic ani teď, ani v budoucnosti :)

Matka Vlčice  11.03.13 09:25

@MishuXXX Nebudete tomu věřit, ale někteří lidé si skutečně myslí, že po létech odvádění tisíců a tisíců měsíc co měsíc do sociálního systému, by registrace na úřadu práce zamenala žebrání a natahování ruky ke státu. Tento absurdní náhled na celou věc, kdy zaměstnanci platí, ale nároky by neměli mít žádné, protože by to bylo vyžírání státu, se objevuje hojně v internetových diskusích a dokonce ho zastával i exministr Drábek a Kalousek, než jim do toho musel skočit samotný ombudsman a připomenout jim, kdo vlastně celý ten systém financuje a komu je určen. K smíchu a k pláči zároveň.

Matka Vlčice  11.03.13 09:27

@Sailorette ..se divím, že jste to nerozházela za luxusní dovolené a značkové hadry :-)

LorelaiH.
3135 příspěvků 11.03.13 09:28

@Matka Vlčice ha ha, na mateřské rozhodně nemám prémie žádné a předtím to rozhodně nebyla žádná sláva. Myslela jsem to v přirovnání k tomu typu hlavního hrdiny. Ale obecně jsem zastáncem toho, že člověk by si měl nějaké peníze dávat bokem a nemusí to být zrovna měsíčně tisíce. Ale jak se říká: „korunka ke korunce“. Stejně jako když doma víc navařím a vím, že se všechno nesní, tak dám něco do mrazáku, abych měla na jindy (až se mi nebude chtít nebo nebudu mít čas uvařit apod.)

Sailorette
1592 příspěvků 11.03.13 09:32

@LorelaiH. V tom filmu mě taky překvapilo, že rodina nemá vůbec nic našetřené, když on bral okolo 150 tis. měsíčně, jak jsem pochopila.

MishuXXX
26 příspěvků 11.03.13 09:32

@Matka Vlčice…tak to je teda opravdu smutné - jak s přístupem toho člověka, kterému by to připadalo jako žebrání, tak s přístupem státu k těmto lidem…

Matka Vlčice  11.03.13 09:34

@ema.emailova Mě ale nepřišlo, že by si nepřiznal prohru. Spíš prostě očekával něco jiného a až postupně s hrůzou zjišťoval, co se s trhem práce odehrálo od roku 2008. Že už vlastně nic neplatí a on nemá žádnou hodnotu. Dokud člověk pracuje, realita nezaměstnaných je mu skrytá. Já jsem tedy nezaměstnaná jednu dobu byla, hledání práce bylo samo o sobě zaměstnání na plný úvazek, ale nakonec se zadařilo, čas bez práce jsem využila k vylepšování domácnosti, studiu jazyků a skromnému cestování s manželem. Každý ale takto z „prdu kuličku“ udělat neumí.

Kemia
421 příspěvků 11.03.13 09:36

@Sailorette To mě teda nepřekvapilo. Jsou lidi, kteří i kdyby měli milion měsíčně, tak ho utratí za nesmysly a žijí k další výplatě.

Matka Vlčice  11.03.13 09:37
@MishuXXX píše: @Matka Vlčice…tak to je teda opravdu smutné - jak s přístupem toho člověka, kterému by to připadalo jako žebrání, tak s přístupem státu k těmto lidem…

Však taky pro mě je od té doby Drábek bezpáteřní krysa a Kalousek chemik urvaný ze řetězu. Hamty hamty dejte, včas a co nejvíc, ale nečekejte nic. Viz. současný průser s pozdě zasílaným rodičovským příspěvkem. Ty maminy dokud pracovaly, posílaly zálohy na sociální včas a teď se s nimi jedná jak s nesvéprávnými. Paní Mullerová je skutečně Drábkův klon se vším všudy, ne nadarmo byla jeho poradkyní. Celé to vypovídá o kultuře a názoru na občana strany TOP09, jíž jsou všichni jmenovaní členy.

Poznámka ministerstva práce směrem ke stěžujícím si matkám, že „přece mají mít rezervu“ už jen dokresluje celou tragikomedii.

LorelaiH.
3135 příspěvků 11.03.13 09:41

@Sailorette v tom filmu přeci šetřila ta manželka „do štrozoku“

JedovatéHádě
350 příspěvků 11.03.13 09:42

Díl jsem viděla a ten hepáč na konci byl trochu… no :/ To nadšení lidí v práci ze svačinek byl takový reklamový, ale budiž. Ze svého okolí znám jeden případ, který byl úplně stejný. Ředitel velké firmy ze dne na den vyhozen z práce. Jestli měl taky takový problém najít si zaměstnání kvůli hrdosti nevím… každopádně nakonec si našel práci jako prodavač v obchodním centru. Takže ten životní standard určitě klesl významně dolů.

Taky nemám pocit, že jen tak s něčím začít podnikat není dneska žádná sranda. Po revoluci možná, to prý i banky snáze půjčovaly, ale co teď, když je trh spíš přesycený a většinový Čech se snaží ušetřit kde se dá :/ To už to musí být hodě dobrý nápad na vyplnění díry na trhu!

Přesto, s dobře promyšleným nápadem bych člověka k tomu aby do toho šel spíš podpořila, než mu to vymluvila.

z_dediny
1077 příspěvků 11.03.13 10:04

@Matka Vlčice Jsem ze staré školy. Po nástupu do zaměstnání jsme začali hospodařit, tak, abychom měli finanční rezervu, až půjdu na mateřskou. Tenkrát se u prvního dítěte nebral žádný rodičovcký příspěvek, od druhého dítěte byl 600 Kčs do dvou let dítěte. Doposud si neumím představit, že bych všechny peníze utratila. I kdybych měla ušetřit jen stovku, musí mi zbýt.

666mahu
1490 příspěvků 11.03.13 10:05

Viděla jsem, bylo to zidealizované.
Pochybuji, že by to některým mohlo sloužit jako upozornění, co se může stát, nebo jako návod, jak později z kola dluhů ven.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 20 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Časopis Vogue míří na polský trh

Máme jim co závidět? Vogue, ikona všech časopisů na světě, bude... Celý článek

Reklama

Poslední článek:
Šaty, nebo kostým? Správné oblečení pro maminku na svatbě

Autor: Admin Módnípeklo.cz

Nešvarem českých šatníků je koutek, kde se krčí jeden společenský... Celý článek

Reklama