Noblesa u lidí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Vaše Veličenstvo
154 příspěvků 15.04.14 19:58
Noblesa u lidí

Milé pekelnice, co Vy a noblesa? Nebo je to podle Vás přežitek z dob Oldřicha Nového a dnes už neplatí? Dá se naučit? Koho si představujete pod tímto slovem?

Reakce:

Luela
107 příspěvků 15.04.14 21:06

Noblesa? Spokojím se s málem. Mně by stačilo, kdyby lidi mluvili slušně a nebyli vulgární.

iga
1470 příspěvků 15.04.14 21:19

@Luela
Tak to mně by tedy nestačilo! To by taky mohla být krásná forma s opovrženíhodným obsahem. Vsadím se, že ani Mengele při své „práci“ nepoužíval sprostá slova.

Luela
107 příspěvků 15.04.14 21:28

@iga
Pro začátek. I tak by to pro některé byla pěkná fuška. Nesmíme toho chtít moc najednou. Pak by se postoupilo do 2. levelu.

Morže
1091 příspěvků 15.04.14 21:56

Noblesu si spojuji se starší generací, která má už nasbírané zkušenosti a s grácií se tím dokáží prezentovat.

iga
1470 příspěvků 15.04.14 21:58

@Luela

Tak to já bych to vzala přesně obráceně, nejdřív morál a hodiny tance až posléze. Raději poslouchat peprné výrazy od lidí, kteří jsou v uvnitř čistí než se bát, že mi nějaká „slušná“ svině zničí život.

Pirek
6777 příspěvků 15.04.14 22:00

Noblesse oblige.

iga
1470 příspěvků 15.04.14 22:01

@Morže
Třeba Queen Mother Elisabeth - ta byla úžasná - po všech stránkách. Silná a pevná osobnost s dokonalým chováním.

elesse
102 příspěvků 15.04.14 22:33

Noblesní je z mladých lidí málokdo, u starší se pár dam a pánů najít dá. obávám se, že se to naučit nedá. podle mě hodně souvisí noblesa se společenským vychováním a do jisté míry i finanční úrovní dětství. tím nechci říct, že bohatí nemůžou být fracci, jen mi přijde, že mají větší možnost naučit se noblesnějším vzorům chování. bohužel vzorem jsou staré filmy pro pamětníky, tak vám nevím, jestli nechceme v dnešní době příliš. přítele který mi pomůže do kabátu, zaplatí za večeři a otevře dveře mi závidí aspoň polovina kamarádek. a přitom by vlastně mělo jít o běžné vychování

Roseline
2319 příspěvků 15.04.14 22:35

Já bych řekla, že do jisté míry se dá noblesa natrénovat. Někdo k tomu má větší předpoklady, někdo menší. A taky na to bude mít vliv to, jestli se od vás noblesa očekává - přece jenom je rozdíl, jestli se narodíte do rodiny ruského zemědělce nebo anglického šlechtice.

Roseline
2319 příspěvků 15.04.14 22:39

Pod pojmem noblesa si představím vévodkyni Catherine :-)

Turako
501 příspěvků 15.04.14 22:40

To je naprosto neuchopitelné. Jsou lidé, co umí být i sprostí noblesně. Vždy si vybavím Miloše Kopeckého. Pak jsou lidé, kteří neřeknou sprosté slovo ani za pytel ho*en, ale noblesní stejně nikdy nebudou.

dost_bot
2070 příspěvků 15.04.14 22:42

Vnímám to jako vrozené nadání - podle mě je to stejné jako třeba hudební sluch. Buď ho máš nebo nemáš, a pak se buď trénuje nebo ne…A výsledky jsou podle toho. Podle mě ani dril nezaručí noblesu, když k ní nejsou dispozice.

iga
1470 příspěvků 15.04.14 23:02

@elesse
Jsem přesvědčená o tom, že i z chudých poměrů může vzejít noblesní člověk. Zejména v pokřivené situaci zemí bývalého východního bloku, to je a byl jev poměrně běžný. Vždyť kolik bývalých obchodníků, elitních akademiků, šlechticů, průmyslníků, velkostatkářů nebo umělců muselo prožít značnou část života okradeni, dehonestováni a odsouzeni k hmotné nouzi a v této i vychovávat děti. Naštěstí všechno jim sebráno být nemohlo a jejich děti jistě cítily ve výchově ducha starých dobrých časů. Uvědomme si, že i nyní je bohužel část vyšší střední třídy ve společnosti sice přítomna jako jisté milieu avšak ekonomicky se potácí velice nízko. Opačné případy jste zmiňovala sama.

999  15.04.14 23:43

Být noblesní je fuška. Pokud se narodíte v dobré rodině, je to trochu jednodušší. Přesto, základy se lze naučit. Nastudovat Špačka, a hlavně trénovat stolování. Je to pořád největší slabina Čechů. Někdy se rozhlédněte po restauraci a spočítejte, kolik lidí drží správně příbor a kolik si utře ústa do ubrousku, než se napije ze sklenice…

Uživatel je onlineJordaan
5573 příspěvků 15.04.14 23:58
@Roseline píše:
Já bych řekla, že do jisté míry se dá noblesa natrénovat. Někdo k tomu má větší předpoklady, někdo menší. A taky na to bude mít vliv to, jestli se od vás noblesa očekává - přece jenom je rozdíl, jestli se narodíte do rodiny ruského zemědělce nebo anglického šlechtice.

nebo do rodiny ruskeho slechtice nebo anglickeho zemedelce :-)

Uživatel je onlineJordaan
5573 příspěvků 16.04.14 00:02

@999

urcite je fajn, kdyz se nekdo umi chovat u stolu a utira si pusu do ubrousku, ale mam dojem, ze existuje spousta lidi, kteri tohle delaji velmi elegantne, ale presto zaroven velice nenoblesne zdimou vdovy a sirotky (treba).

Mylady2
12409 příspěvků 16.04.14 00:02

@999 no tak když jsme u toho příboru tak jíst s ním umí max 30% lidí :-) to je fakt

bára.brněnská
563 příspěvků 16.04.14 00:15

Je rozdíl mezi naučenou slušností/elegancí a noblesou, jak ji chápu. Noble doslova jako ušlechtilý nebo urozený je natolik nekonkrétní a nenaučitelná vlastnost, že se s ní lidé rodí/získávají ji v útlém věku. Dřív ve šlechtických rodinách, dnes prostě v kultivovanějších rodinách, což nechci specifikovat, abych neodstartovala nějaký flame. Ani si nemyslím, že by noblesa příliš souvisela s morálkou.

Příspěvek upraven 01.07.14 v 15:14

Karin
3401 příspěvků 16.04.14 02:03

Já mluvím sprostě, já asi noblesní nebudu. Ale velmi se mi to líbí. Když se někdo obejde bez vulgarit, když je pořád tak nějak v klidu a nad věcí, i když okolo něj lítají hromy blesky… a i když náhodou musí říct hovno, tak vám to od něj ani nepřipadne vulgární. Teď si představuju (za pány) třeba Zdeňka Svěráka, Marka Ebena, Františka Nepila, Miroslava Horníčka. (Oldřich Nový, samozřejmě, ale ten už je v souvislosti s pojmem noblesa moc provařený. A jiní prvorepublikoví herci jako by byli vzduch, přestože nebyli noblesní o nic míň.)
A noblesní dáma je třeba Eliška Hašková Coolidge. Když vidím noblesní dámu, ztichnu a obdivně koukám. A představuju si, že třeba já jednou taky budu taková. (Ovšem pokud to znamená neklít a nesmrkat nahlas, tak asi ne.)

Dalmitka
1304 příspěvků 16.04.14 06:23

Táto téma podľa mňa úzko súvisí s vláknami, ktoré sa tu už riešili - o charizme a o tom, ako byť dámou. Všetky tieto tri atribúty spája to, že jednoducho buď to máte alebo nemáte - osobnú charizmu a buď tým ste alebo nie ste - dámou a ste noblesný/á už svojou podstatou. Dá sa samozrejme naučiť dosť vecí - vystupovanie, správanie, rečový prejav, kultivovanejší vzhľad - toto všetko môže dopomôcť dostať sa na vyšší sociálny a spoločenský level, ale je to len vonkajšia slupka. Jediný rozdiel vidím v tom, že charizma môže byť daná komukoľvek bez ohľadu na pôvod, a k noblese a statusu pravej dámy môže výrazne dopomôcť práve dobré rodinné prostredie a „dobrý“ pôvod, ale zase - musia tam byť vrodené predispozície. Mať charizmu, byť dámou a byť noblesný - to je viac ako výhra v lotérii.

arpa
1236 příspěvků 16.04.14 07:13

Míra noblesy a společenské úrovně se nejvíc pozná podle chování u rautu :-).

Adeena
1206 příspěvků 16.04.14 11:56

@Karin Souhlasím s Vámi, jen bych řekla, že Oldřich Nový je s noblesou spojován nejvíce proto, že (alespoň z mého pohledu) opravdu nejnoblesnější byl. Ostatní prvorepublikoví herci jsou elegantní, šarmantní a i noblesní, ale Oldřich je prostě nej. Hned za něj řadím Rolfa Wanku.

amoc
30 příspěvků 19.04.14 07:12

Noblesní člověk je dle mě ten, kdo má v souladu vysoce morální hodnoty se svým vystupováním, aktivním a přesto kultivovaným chováním. Je charismatickou autoritou aniž by musel řvát (svým projvem)

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit