Normální spolubydlící - legenda z dávných dob?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 14.02.15 15:13
Normální spolubydlící - legenda z dávných dob?

Milé pekelnice (a občasný pekelníče),
chodím sem už několik let, i když aktivně nepřispívám, a získala jsem dojem, že místní diskutující sestávají převážně z osob přiměřeně inteligentních a rozumných. A protože si akutně potřebuji vylít srdce, jinak skončím v klepetech pro vraždu, založila jsem tohle vlákno. Pozor, je to dlouhé jak týden před výplatou 
Abyste rozuměli. Jsem normální, poněkud introvertní, ale ne asociální pracující holka, které táhne na třicítku a po nějakých životních kotrmelcích se odstěhovala od partnera a našla si pokoj ve dvoupokojovém bytě. Životní prostor v daném bytě se mnou sdílel mladý pár, který se bohužel po několika měsících rozešel a velmi rychle se každý z nich odstěhoval jinam. Ze mě se najednou stala paní domu, bohužel nájem sama nezaplatím, a tak jsem začala, poměrně narychlo, vzhledem k situaci, hledat spolubydlícího.
Od ledna se mnou bydlí kluk. Říkejme mu Lukáš. Co by ne, když se tak vážně jmenuje… První nájem, který činí pět tisíc korun měsíčně, mi sliboval poslat hned. Čekala jsem čtrnáct dní, zatímco on se střídavě divil, jak je možné, že mi nic na účet nedorazilo, a sliboval, že zítra to tam určitě bude. Nakonec jsem z něj ty peníze dostala v hotovosti. Bohužel jsem ještě předtím musela uprosit majitele, že zaplatím později, protože mi výplata chodívá až dvacátého v měsíci a předtím jsem ještě musela platit za celý byt kauci.
Právě s kaucí jsme se domluvili, že mi ji zaplatí ve dvou splátkách. Stejně jako nájem, je jeho část pět tisíc. První část do konce ledna. Bohužel, i když už bych ve svém věku měla mít rozum, pořád věřím, že lidé jsou lidé a ne pie. A snad bych tomu věřila dál, jenže se ukázalo, že můj spolubydlící není jen tak nějaká pia. On je pi*a ultimátní. Že se mi ztrácí jídlo, jsem si všimla. Chápu, někdy člověk zjistí, že zapomněl koupit cibuli, tak si půjčí, nebo si uřízne krajíc chleba. Ale vzít paštiku, vyžrat z ní obsah a pak na prázdném obalu pečlivě uhladit vršek a ukrýt onen obal pod plnou paštiku zpět do spíže, to je jednání pětiletého dítěte, aspoň jsem si to vždy myslela. To očekává, že na to nepřijdu, protože tam ta paštika zase zázračně doroste? Nebo takhle večer přijdete z práce, otevřete lednici, zjistíte, že ten rum, co máte na vaření, se zázračně vypařil, ale prázdná láhev tam zbyla. A obal od pomazánkového másla, které bývalo plné, vyškrabaný do posledního kousku, se na vás směje, jako by se nic nedělo. Vrcholem ovšem bylo, když jsem jednu sobotu upekla speciální moučníky, na které mám formy ve tvaru motýlů, vážek, berušek a dalších breber. Tři motýly jsem vzala, pečlivě je nazdobila čokoládou a bílkovou polevou a uschovala do lednice, že je vezmu druhý den ke kamarádům, kam jsem byla pozvaná na oběd. Oni jsou dva, já jsem jedna, to je dohromady tři. Jednoduchá matematika, kterou zvládne i Aaglája Vopajšlíková. V neděli ráno mě v lednici čekali jen dva motýli. Protože nevěřím tomu, že jeden z nich se změnil v Hulka, otevřel si lednici a odkráčel, zbývá jediné logické řešení. A to mě naštvalo tolik, že jsem milému Lukáši dala výpověď. Vymlouval se, že byl nemocný, bral prášky a přehnal to s alkoholem a nic si nepamatuje. Bullshit, říkám já.
To bylo posledního ledna. Dala jsem mu měsíc, ať si hledá nové bydlení a já že zatím najdu někoho normálnějšího. Kauci, ze které jsem stále neviděla ani korunu, už nemělo cenu řešit, a tak jsem mu jen řekla, že chci mít nájem na únor zaplacený do pátého. Dnes je 14., nájem se má platit do 15., a já ty peníze od něj stále nemám. Vyhodila bych ho, ale ty peníze jsou pro mě existenčně důležité. Bojím se skoro odcházet z bytu, protože jsem jednou po příchodu z práce zjistila, že se mi hrabal ve věcech. Mám takové lehčí OCD a nikdy bych neodešla z domu a nechala otevřenou krabici, ve které si na stole skladuju nějaké věci. Nenechala bych vedle ležet víko. A už nikdy bych nenechala otevřenou skříňku na podprsenky. Z té představ, že se mi hrabe ve věcech, se mi normálně udělalo zle. Bohužel, byt má staré dveře do pokojů, které jdou zamknout jen zevnitř.
Mám nervy v kýblu. Tenhle měsíc se opakovala úplně stejná historka s nájmem. Nakonec slíbil, že v pátek, to jest včera, budou ty peníze ležet na stole. Když jsem přišla, nejen že tam neležely. Ve špajzu neležel ani ten bochník chleba, v lednici nebylo ani to chilli, které jsem si uvařila předtím. Byla jsem unavená a hladová, zapnula jsem počítač a zjistila, že mi nefunguje internet, protože nám UPC měnilo připojení. A router je kvůli přípojce u něj v pokoji. Myslela jsem, že je pryč, tak jsem ze slušnosti zaklepala, počkala a pak vzala za kliku. Ejhle, zamčeno. Byl tam, ale dělal mrtvého brouka. Nereagoval na klepání, volání ani SMS. Psala jsem, že potřebuju přístup k internetu. Že jsme lidi, tak to přece můžeme normálně vyřešit. Nic.
Přespala jsem u kamarádky. Dnes dopoledne mi napsal, že se omlouvá, že měl po noční a spal a nic neslyšel a že to jídlo zřejmě snědl jeho kamarád, který u něj byl a asi nevěděl, že to všechno není jeho, a že ty peníze mi určitě dá a… prostě další snůška keců.
Vrátila jsem se domů. Není tu. Nejsou tu peníze. Díkybohu, nic mi nechybí, ale já už normálně nevím, co s ním. A tak hledám a hledám normálního spolubydlícího, jenže se strašně bojím, že zase narazím na kreténa. A tak se zcela vážně a otevřeně ptám – jak byste takovou situaci řešily/i vy? Vím, měla jsem s ním sepsat smlouvu, kde by byl postih při zpoždění placení nájmu, ale jsem prostě blbá a naivní. Mám jeho nacionále včetně rodného čísla, ale k čemu mi to je?
A poznámka na závěr – ten byt je v Brně, v Židenicích. Takže jestli třeba znáte někoho, kdo shání bydlení, není ultimátní kretén a základní sociální návyky mu nejsou cizí, vážně vás prosím, zkuste se ho zeptat, jestli nemá zájem…

P. S. Edit - právě jsem si vzpomněla, že chci dát rozmrazit maso. On mi sežral i mraženou mrkev, kterou jsem měla nachystanou v polévkovém balíčku, který si vždycky čas od času připravuju pro budoucí potřebu…

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

iga
1470 příspěvků 14.02.15 15:31

Já jsem teda už nějaký ten pátek z privátu ve vlastním, ale on ten spolubydlící nemá smlouvu s majitelem bytu ale s vámi? To je takové zvláštní, protože jakou pak máte páku na takového výlupka? A to jste ho tam nechala nastěhovat bez zaplacení? To pak trochu zaniká smysl té kauce:-) Co mi paměť sahá, tak jsme vždycky klíče dostali až za peníze… Berte to spíš jako ponaučení pro příště.

jjj777  14.02.15 15:33

Peniaze vám aj tak nedá, zbavte sa ho tak rýchlo ako sa len dá, nečakajte. A nebojte sa zháňať rýchlo niekoho nového, ľudia sú všelijakí, no s týmto ste mali extra smolu, to sa snáď už ani nemôže zopakovať.

stricc  14.02.15 15:35

@bohyne.z.kuchyne Vyhodit, okamžitě. Víc škodná stejně nebudete, i když budete muset dočasně zaplatit celý nájem.

Jordaan
5560 příspěvků 14.02.15 15:39

@bohyne.z.kuchyne

Souhlas s ostatnima. Koukejte se ho zbavit a s penezma se rozlucte, myslim, ze z nej nic nevyrazite. Mozna by nebylo od veci nechat vymenit zamek.

Lola  14.02.15 15:41

Na jednu otázku už jste si odpověděla: určitě bych si před nastěhováním někoho do bytu nechala od právníka napsat smlouvu. Těch pár tisíc za palmáre se určitě vyplatí. A řekla bych, že ten právník se vám vyplatí už teď, i kvůli tomu stávajícímu dárečku.

Neznám bohužel nikoho, kdo by hledal podnájem (bez ohledu na to, jestli to je nebo není ultimátní kretén). Ale výhoda je, že jde o Brno, tedy univerzitní město zamořené spoustou studentů, hledajících bydlení. Do jednoho pokoje se dvě studentky vejdou, a 2.500 za privát na osobu je běžná cena. Vím, že studenti bývají taky povedená cháska, ale pokud zapátráte na školách s převahou studentek-žen (farmacie, veterina, PedF), myslím, že máte slušnou šanci narazit na někoho příčetného. Nevýhoda může být samozřejmě to, že přes prázdniny zmizí a nebudou po tu dobu chtít platit nájem, na druhou stranu slušný privát se cení a znám lidi, kteří si ho ochotně platí i přes prázdniny, aby si ho udrželi i na příští školní rok.

Platila jsem (a dosud platím) několika studentkám za to, že s mými syny procvičují cizí jazyky. Všechno to byly slušné holky a odcházely z mých služeb jen proto, že odpromovaly a opustily Brno, předtím ale na mou prosbu za sebe doporučily náhradu z nižšího ročníku. Ani jedné z nich bych neváhala nabídnout podnájem, kdyby to potřebovaly, takže naděje na někoho použitelného určitě žije.

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 14.02.15 15:41

@iga No jo, bohužel, jak jsem psala, jsem blbá. Já jsem se tam taky stěhovala ještě předtím, než jsem zaplatila nájem, a tak jsem tak nějak předpokládala, že lidé jsou jako já. Nu, už nepředpokládám. Smlouvu mám já nájemní s majiteli, on je můj podnájemník. Vážně zvažuji, že řeknu několika svým velkým kamarádům, chválabohu mám takové, aby se za mnou stavili a přišli ho postrašit. Jenže já jsem měkká a neumím takovéhle situace řešit :(

Grete
797 příspěvků 14.02.15 15:49

Helejte, je normální, že slušní lidé nejsou primárně nastavení na kretény. Ze srážky s kreténem se málokdy vyjde úplně vítězně, nejrozumnější je vypakovat ho co nejdál od sebe a z epizody se poučit. Do strašení velkými kamarády bych se nepouštěla, to pak člověk naplní skutkovou podstatu trestného činu ani neví jak.
Nebojte se, takový blbec samozřejmě na držku časem dostane, vyloženě si o to koleduje, ale nemusíte si s ním špinit ruce zrovna vy.

Pro příště doporučuji smlouvu + nějaká pravidla soužití a kauci ve výši jednoho nájmu předem. Existují také stránky na hledání spolubydlících, třeba by se tam někdo vhodný našel: http://www.spolubydlici.cz/cz/nabidka.php?…

iga
1470 příspěvků 14.02.15 15:49

@bohyne.z.kuchyne

Zásadně a nikdy si nepletu slušnost z blbostí.
Držím palce ať to vyřešíte rychle a elegantně.

Olinka
2582 příspěvků 14.02.15 15:49

Okamžitě mu sbalte kufry, vyhoďte na chodbu a vyměňte zámek. Nějaký velký kamarád by se aspoň na pár dní hodil. Taky by se mohlo stát, že ho třeba potká večr na nějaké opuštěné ulici…

Dadoo
5533 příspěvků 14.02.15 15:50

@bohyne.z.kuchyne Má u vás nějaké věci?? Resp. ve „svém“ pokoji?? Vyměňte zámek u bytu, aby se tam už nedostal a věci mu vraťte až po doplacení dluhu. Nemá žádný doklad, že v bytě bydlí, nemá tam co dělat.

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 14.02.15 15:50

Každopádně díky vám všem. Jsem bohužel člověk, který se vyhýbá konfliktům, jak jen to jde, ale v tomhle případě do toho budu muset jít a utnout to.

Olinka
2582 příspěvků 14.02.15 15:51

@Dadoo Taky pěkné řešení. Palec hore.

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 14.02.15 15:55
@Dadoo píše:
@bohyne.z.kuchyne Má u vás nějaké věci?? Resp. ve „svém“ pokoji?? Vyměňte zámek u bytu, aby se tam už nedostal a věci mu vraťte až po doplacení dluhu. Nemá žádný doklad, že v bytě bydlí, nemá tam co dělat.

Myslela jsem na to také a máte pravdu. Vyměnit zámek zase tolik nestojí.

Lola  14.02.15 16:01

@Dadoo S okamžitým vyhazovem souhlasím, ale s Vámi navrhovaným postupem bych byla opatrná. Je to sice lákavé, ale želbohu i ultimátní kreténi mají svá práva. Běžný občan nemá právo znemožnit užívání majetku ani ultimátnímu kreténovi, a nakonec se z něj může vyklubat až takový bastard, že to celé obrátí proti tazatelce a bude ještě vymáhat nějakou náhradu škody po ní. To, že nemá doklad o bydlení, nic neznamená: byl tam přece na návštěvě, nechal si tam na základě ústní dohody uložené nějaké věci, a @bohyne.z.kuchyne se mu je pokusila ukrást.
Navrhuji přežít víkend jak to jen půjde a hned v pondělí sypat za advokátem.

Dadoo
5533 příspěvků 14.02.15 16:06

@Lola Neříkám, že je to ten nejsprávnější způsob, ale já bych to tak udělala. :-)
Nakonec.. on sám přece řekl, že jí tam ty věci nechá jako zástavu a důkaz, že to rychle doplatí.
A.. bydlí on tam vůbec?? Má na to nějakou smlouvu?? Nejsou to věci majitelčina bratra..? :-D

iga
1470 příspěvků 14.02.15 16:18

Věci do krabice a do úschovny, vrátit proti zaplacení…

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 14.02.15 16:25

Nemůžu si pomoct, ale líbí se mi, jak @Dadoo přemýšlí :D Nicméně taky se bojím, že by se z něj mohl vyklubat ještě větší idiot, než se zdál až doteď, a mohl by chtít začít dělat problémy. Každopádně jsem mu napsala, že mě to mrzí, ale jestli nebudu mít ty peníze do zítra na stole, obrátím se na policii. Já vím, že v podstatě nic nezmůžou, jednak by to byl jen přestupek, a i když v naší zemi, pokud vím, platí i ústní smlouva, pořád by to bylo slovo proti slovu. Ale tak nějak doufám, že mu to třeba nedojde a začne mít aspoň trochu strach.

candance  14.02.15 16:28

@Dadoo svadi to k tomu zabrat mu veci, ale jak pise @Lola mohlo by se to obratit proti ni. Mam pocit, ze ona nema pravo mu ty veci zabavit, i kdyby byl ten dluh jakykoli.
Myslim, ze nejlip bude vymenit zamky, protoze buhvi, co takoveho experta napadne.
A ty penize z nej jednoduse nedostane..

jdisepřevlíct
491 příspěvků 14.02.15 16:45

Jako sorry, ale pokud nekdo nema ani na prvni najem a kauci, tak nashledanou, to vesti jen problemy. Ctrnact dni cekate jako puticka na prvni najem a verite mu kecy, ze zitra, zitra, zitra? Nechavate se od nej vyzirat, hrabe se vam ve vecech a vy reagujete tak, ze mu date MESIC vypoved? Takovouhle podporu by nemel ani na bezdacky ubytovne, tam by ho hnali hned.

NellieLovett
2314 příspěvků 14.02.15 16:52

Hned ho vyhoďte a vyměnte zámky, je zbytečné doufat, že Vám ty peníze někdy dá, už vůbec ne, pokud ví, že brzy končí. Přesně tento případ jsem kdysi i já vyhodila z bytu. Také bydlím v Brně, ale můj „žrout zásob a energie“ se nejmenoval Lukáš. Horší bylo, že jsem myslela, že je to kamarád a proto bylo težší pro mě ho vyhodit. Ale já po čase dokonce zjistila, že svůj doprovod bral do mé postele, když jsem nebyla doma, protože on sám měl jakési rozhrkané jednolůžko. Jídlo, drogerii, atd nám bral běžně. V pokoji jsem si vícekrát všimla, že je něco jinak, ale vždy měl nějakou výmluvu. Bylo i podezření, že nám bral peníze, ale to jsem neměla jak dokázat, bohužel to dělal chytře a já hlava děravá jsem si nikdy nepamatovala, jestli jsem měla v peněžence 2 nebo 3 stovky. No bylo to peklo. Nehledě na to, že během soužití s námi se z něj stal alkoholik, tudíž přišel o práci, celkově dost sešel, byl věčně podnapilý nebo opilý, neuklízel, když si v noci vařil, kolikrát u toho usnul, měli jsme plyn. Poslední nájem jsem bohužel musela řešit s jeho mámou.

Malvin
282 příspěvků 14.02.15 16:58

Po různých spolubydleních jsem v Praze strávila skoro deset let. Většinou jsem měla pronajatý pokoj přímo od majitele bytu. To bylo lepší, neboť při docela velké fluktuaci spolubydlících v různých privátech mne nejímala hrůza, co budu dělat, když se do vedlejší pokoje nikdo nenastěhuje. Ale taky jsem měla asi dva roky napsaný dvoupokojový byt na sebe. To jsem ještě studovala a měla malý příjem a potřebovala někoho k sobě do pokoje. Naštěstí jsem vždy bydlela v pokoji s někým, koho jsem znala už předtím a i ve vedlejším pokoji se vystřídali lidé bez toho, abych někdy musela platit celý nájem (to bych ani nedala a musela bych jít prosit k rodičům). A vždy jsem s nimi měla uzavřenou smlouvu. Bez smlouvy bych nikomu nedovolila, aby se nastěhoval a sama bych se bez smlouvy ani nikam nenastěhovala. Jinak z spolubydlení mám ve většině případů dobré zkušenosti se spolubydlícími. Hrabání ve věcech a ani ujídání se nekonalo. Nepočítám půjčení mlíka do kafe či oleje, které bylo vždy hlášeno, a i já jsem z opačné strany hlásila. Problémy vznikaly jen při rozdílných názorech na potřebu úklidu společných prostor. Někteří jedinci prach neviděli, i když v něm zůstavala po projetí prstem cestička. Ale většinou jsme spolu vždycky nějak vyšli.

Malvin
282 příspěvků 14.02.15 17:02

@jdisepřevlíct Souhlasím. Pokud nemá na kauci a první nájem při podpisu smlouvy, tak se ani nenastěhuje. Počkala bych jen někomu koho velmi dobře znám.

ima
246 příspěvků 14.02.15 17:13

@bohyne.z.kuchyne Mám syna v Brně a možná by měl zájem. Chcete na něj kontakt? :-)

bohyne.z.kuchyne
56 příspěvků 14.02.15 17:37

@ima Ano, prosim :-)

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit