Nový šatník po porodu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mezodi
3 příspěvky 06.04.13 19:52
Nový šatník po porodu

Zdravím všechny přítomné dámy :) Řeším problém, který snad znají i další z Vás a úspěšně ho zvládly. Po porodu dcery se mi jaksi roztáhla postava a téměř nic z původního šatníku mi dobře nesedí.. Nejde to, že bych moc přibrala nebo mi hodně kil zůstalo (před těhotenstvím jsem vážila 50 kg, přibrala jsem necelých 9kg a v porodnici zůstalo skoro vše). Spíš se mi roztáhla pánev i hrudník a nic mi nesedí. Se současnou postavou jsem spokojená (164 cm a 52 kg).Můj šatník ani neměl nějak extra styl a neobsahoval nic úžasného, co by mě vyloženě mrzelo vyřadit.. Nosila jsem spíš samé rifle, trika, mikiny, sem tam sukně.. Chybí mi dobrý základ šatníku, neumím nakupovat tak, aby věci ladily k sobě. Nemám nic na slavnostnější příležitosti a před jakýmkoliv divadlem, koncertem zažívám peklo, co teda na sebe. Nyní jsem podruhé těhotná a považuju to za dobrý důvod pomalu začít pracovat na novém šatníku, který začnu po porodu budovat. Budu moc ráda za každou radu a tip.

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

LorelaiH.
2998 příspěvků 06.04.13 21:23

Tak si pockejte, jak se vam zmeni postava po druhem porodu a pak sledujte vlakno „Pro lidi, co tapou v mode“ (omlouvam se za chybejici diakritiku, tukam na mobilu)

MP Barbucha
3716 příspěvků 06.04.13 21:30

Navrhuji po druhém porodu nakoupit pár základních kousků v neutrální barvě (sukně, sako, kabát, boty, kabelku…) podle toho, co nosíte. Vyplatí se investovat do toho i víc a opravdu si vybrat kvalitní věci dobrého střihu.
Tyto základní kousky pak můžete doplňovat i levnějšími halenkami a doplňky.

JazzmineTea
468 příspěvků 06.04.13 21:42

@MP Barbucha Akorát po tom druhém porodu na to nebude chvíli úplně moc času (čerstvá zkušenost…) Já jsem byla tak dva měsíce úplně mimo, než jsem zas začala nakupovat hadříky, chodit na kosmetiku a hlavně si po večerech čmárat čínské znaky :-)

MP Barbucha
3716 příspěvků 06.04.13 21:50

@JazzmineTea
To mi povídejte. Já jsem se na to vrhla až teď (mladšímu dítěti budou brzo 2 roky :-)
Ale jsem ráda, protože jsem si aspoň trochu něco ušetřila a pořádně si rozmyslela, co vlastně potřebuji a unosím :-)

JazzmineTea
468 příspěvků 06.04.13 21:55

@MP Barbucha Já zatím kupuju opravdu jen takové „hadřičky“ v sekáči a tak - plánuju nějaký pěkný kabát a kostýmek, ale furt čekám, na čem se ustálí moje postavička :) Po skoro roce kojení mám na mysli hlavně horní partie…a vůbec si neumím představit, jaké si pořídím plavky, asi nějaké hooodně push-up :D

JazzmineTea
468 příspěvků 06.04.13 21:59

@MP Barbucha PS-Když už tak kvokáme, máte taky nějakou zkušenost s jistou změnou priorit? Já jsem si teď přestala dávat melír a jeden z důvodů byl, že se mně strašně nechtělo trávit cenné hodiny volna sezením u kadeřnice…pa­radoxně mně to teď myslím sluší i víc :)

Mezodi
3 příspěvky 06.04.13 21:59

No, s tím časem to asi bude náročné - děti budou od sebe 23 měsíců, takže čekám, že to bude zápřah.. Ale zároveň už nechci být nudná mamina v příšerných modelech bez jakékoliv myšlenky - což je momentální stav.. Finance na mateřské samozřejmě taky nejsou nic moc, ale myslím, že když člověk rozmýšlí a plánuje dopředu, dá se to nějak vychytat ve výprodeji atd. Před týdnem jsem např. koupila krásné malé černé šaty v háemku za 150,–. Mají takový „pytlovitý“ střih, takže se do nich dlouho vejde můj pupek :-) A dají se kombinovat se spoustou věcí.. Což se u většiny mého šatníku říct nedá…

LorelaiH.
2998 příspěvků 06.04.13 22:00

@MP Barbucha No ja taky ted prave resim doplneni satniku, malemu bude rok, ale snad mam to stesti, ze se vlezu do veci jako po prvnim diteti.

JazzmineTea
468 příspěvků 06.04.13 22:02

Holky, já myslím, že už to, když člověk není typ „mamina“, je pro nás velký úspěch :)

MP Barbucha
3716 příspěvků 06.04.13 22:08

Já se do věcí před těhotenstvím už vejdu, ale nevypadá to dobře, většina těch věcí je už prostě starší..
Koupila jsem si černou sukni a 2 saka, dvoje lodičky a to je zatím všechno. pořád váhám ohledně kabelky.

Ustica
69 příspěvků 06.04.13 22:11

Po půl roce po porodu mám o 2 kila navíc, což nehodlám řešit. Kalhoty z období „před“ neobléknu žádné, do sukní se nasoukám do všech, protože nosím „áčkové“ střihy. Dva měsíce po porodu jsem si koupila lahvově zelené manšestráky, ve kterých přežívám doteď (každý den dvouhodinová procházka v této zimě sukním fakt nepřeje). Těším se na jaro - na sukně a barevné punčocháče, šátky, korále, náušnice, barevné doplňky. Nějaké kalhoty dokoupím časem, teď na nakupování fakt nemám náladu (ani čas). A jak už bylo zmíněno - nejlepší jsou sekáče, taky se těším, až vyrazím (to mě na rozdíl od klasických obchodů v nákupních centrech baví).

MP Barbucha
3716 příspěvků 06.04.13 22:12

Jinak co se týče priorit tak já jsem nikdy moc času u kadeřnice atd. netrávila, u mě je to spíš naopak, péče o děti je náročná (aspoň pro mě) takže paradoxně jsem se naučila víc starat o sebe. Dělám si čas na cvičení, i na tu kadeřnici a tak :-)

edge  07.04.13 04:23

Jj s časem jsem taky na štíru, hlavně po návratu do práce.

Šatník mi zůstal stejný, před dětmi jsem také chodila v sakách, košilích a riflích, teď už jen víc koukám na kvalitu. A začala jsem nosit šaty, cítím se v nich pohodlně a žensky. Boty a kabelky kupuju zásadně kožené. Prostě jsem si řekla, ze mám roky na to, abych si dopřála kvalitnější věci.

edit: oprava diakritiky, původní příspěvek jsem psala na i-padu

ještěřička
2363 příspěvků 27 inzerátů 07.04.13 09:45

Taky jsem se „roztáhla“.Pár kilo navíc asi je(kdybych jedla dietněji a sportovala, bylo by to dole),ale spíš mě zarazilo to, že se roztáhl hrudník a pánev. A tím pádem mi není předchozí velikost:-( Přemýšlím, co udělám s tou haldou kalhot, které mi leží ve skříni. Budou mi ještě někdy? Mám je prodat? Docela mě to mrzí, měla jsem vybudovaný pěkný šatník, který bohužel musím nahrazovat novým, většími velikostmi. Šaty, elastická trička, volné tuniky, to všechno je přizpůsobivé. Ale kalhoty, kraťasy a některé sukně mi už asi dosloužily :-(

helenkka
251 příspěvků 07.04.13 10:22

@ještěřička Nevím, jak dlouho po porodu jste, ale ono chvíli trvá, než se to stáhne zpátky. Já 14 měsíců a tak po roce už mi všechno oblečení zase je (ne že by to byla nějaká výhra, taky jsem se vrhla do budování nového šatníku :-) )

chinin
2788 příspěvků 07.04.13 11:40

@Mezodi
V minulosti jsem zde psala nekolik tipu k budovani noveho satniku. Bylo na ne dost pozitivnich ohlasu, tak vam je sem zkopiruji, treba pomohou i vam. (Nyni pisi z mobilu, ktery nema ceskou klavesnici, proto ta kombinace textu bez diakritiky - novy nebo drive psany tez z mobilu, a s diakritikou - psany drive na pc s ceskou klavesnici.)

Prvnim krokem proměny šatníku je rozhodnout se, že to chcete udělat. Druhým krokem je, promyslet si, jak by měl váš „nový styl“ vypadat. Třetím krokem je, vybrat si, kterou z nepřeberných možností chcete výsledného efektu docílit. Čtvrtým krokem pak je „fyzické“ budování promyšleného šatníku. První krok už máte za sebou, do těch dalších vám držím palce. Myslim, ze behem stavajiciho tehotenstvi muzete vse promyslet, a az se vam trochu ustali postava po porodu, muzete zacit s „fyzickym“ budovanim podle pripraveneho „planu“. :-)

Pri budovani satniku doporucuji, ridit se zakladnim pravidlem:
Kupovat jen věci, 1) které se mi líbí a zároveň 2) lichotí mé postavě, 3) lichotí mi barevně, 4) jsou z kvalitního materiálu, 5) hodí se do mého šatníku. Tzv. módní výstřelky, must have, zlevnene veci jen proto, ze jsou zlevnene etc. nekupovat. Doporucuji nekupovat veci ale jo, je to celkem dobry, stejne je nebudete rada nosit, mozna je nebudete nosit vubec. Taky nedoporucuji kupovat veci na prozatim (nez si koupim neco poradneho), pak hrozi, ze budete mit „plnou skrin a nic na sebe“ a budete trochu psychicky blokovana, koupit si neco na porad.

Pri tvorbe noveho šatníku je dobré začít od nadčasových kousků, které z módy hned tak nevyjdou. Samozřejmě, že (skoro) kazda chceme, aby nase oblečení vypadalo „moderně“ (= současně, nikoli „módně“), ale toho lze dosáhnout i jinak, než kupovanim "hot news“.

Po promysleni/vy­budovani zakladniho satniku, si muzete hrat s jeho obmenami, doplnky atd. To osobne povazuji za urcitou nadstavbu. Pokud neni kvalitni zaklad, je sebelepsi nadstavba k nicemu. ;-)

chinin
2788 příspěvků 07.04.13 11:50

@Mezodi
Pri budovani noveho satniku doporucuji:
(puvodne jsem psala obecne, ale trochu jsem zohlednila, ze se ptala zena, ktera psala, ze neni limitovana financemi a mistem v satniku a do prace potrebujete „lepsi a solidni“ obleceni)

• ujasnit si svuj barevny typ = ktere barvy vam lichoti a ktere nikoli, ktere barvy z tech, co vam slusi, chcete nosit (napr. vam muze sluset barva, ve ktere pusobite moc submisivne, ale nechcete tento dojem vyvolavat, proto se ji vyhnete)
  • vybrat si cca 3 nebo 4 tzv. neutralni barvy (z tech, ktere vam lichoti), na kterych zacnete tzv. stavet satnik tak, aby byl dobre kombinovatelny; kabaty, boty a kabelky by mely byt primarne v techto neutralnich barvac
  • ujasnit si svuj typ postavy = co chcete zvyraznit a co pripadne potlacit (napr. zda chcete zvyraznit svoji stihlost, nebo dodat postave opticky vice krivek), a podle toho si vybrat optimalni strihy
  • ujasnit si svuj styl = vyhovuje vam zensky styl, klasicky, romanticky, minimalisticky, lezerni, nekonvencni, pansky, luxusni, city chic…
  • ujasnit si prilezitosti = pro jake situace satnik budujete, jednak na „bezne“ noseni, jednak na zvlasni prilezitosti (divadla, vernisaze, sportovni akce atd.), nutne je zohlednit i sezonni zalezitosti jako letni ci zimni dovolena etc.; Tip: nekde jsem cetla o takove pomucce – udelat si orientacni casovy rozpis, kolik hodin v urcitem obdobi (napr. za tyden) travite urcitou cinnosti (prace, venceni psa, vylety, nakupy, kavarny, kultura, sport etc.), spocitat procentni podily na celku, a temto podilum by pak mel odpovidat podil obleceni pro danou prilezitost v satniku (napr. 40% tydne travite v praci = 40% vaseho satniku by melo tvorit obleceni do prace); pozn.: narozdil od autorky teto pomucky si nemyslim, ze kdyz spim 6 hodin denne, melo by ctvrtinu meho obleceni tvorit spaci obleceni:-)
  • ujasnit si sve preference = zda vam vyhovuje stridme obleceni s ozvlastnujicimi doplnky, nebo mate radeji originalni kousky, zda chcete vytvorit nadcasovy satnik, v nemz vam veci vydrzi 10 let, nebo vytvarite satnik na 2 – 3 –4 roky s tim, ze ho budete postupne obmenovat, zda chcete mit k jednem kalhotum/sukni 10 svrsku, nebo vam staci 2 –3, protoze obleceni se stejnym spodkem povazujete porad za plus minus stejne, zda vam vyhovuje mit obleceni tolik, abyste z nej vytvorila dostatek outfitu na 2 – 3 – 4 tydny (aniz byste outfity opakovala), nebo je vam to jedno etc.
  • jasnit si materialy = ktere materialy lichoti vasi postave (spise splyvave nebo „pevne“), preferujete prirodni materialy nebo smesove, v jakych materialech se necitite dobre etc. (osobni priklad – ja treba mam rada 100% vlnu/kasmir, ale protoze nemam cas, nosit pravidelne obleceni do cistirny, porizuji si z techto materialu pouze obleceni, ktere neni nutno casto cistit – napr. kabaty, a na bezne obleceni jako saty, kalhoty ap. volim smesove tkaniny s takovym podilem vlny, abych je mohla prat donma, to same treba 100% hedvabi etc.)
  • protridit stavajici satnik – urcite doporucuji si vsechno obleceni, ktere vytridite k ponechani, vyzkouset = myslim vytvorit cele outfity vcetne doplnku, tim totiz nejlepe zjistite, co vlastne mate a co vam chybi (je dobre si delat poznamky, pokud mate vizualni pamet, tak klidne s jednoduchymi nakesy/symboly, treba i v barvach:-)); pozn. u veci, ktere jste nemela behem posledniho roku na sobe a ktere nejsou jednoznacne k vyhozeni, take doporucuji si je vyzkouset a zamyslet se, proc je vlastne nenostite = jednak treba najdete „zapomenuty poklad“, nebo vas napadne nejaka uprava/vylepseni kousku, se kterym jeste nadelate paradu, jednak ziskate uzitecne informace pro vyber noveho satniku (napr. sukni nenosite pouze kvuli jeji nevhodne delce, muzete ji tedy nechat zkratit, top nenosite, protoze je jako „druha kuze“, pri nakupu se pak zamerite na mene prilehave veci)
  • zacit budovat satnik systematicky = od zakladnich kousku a v neutralnich barvach a na zaklade uvah viz vyse:-)

chinin
2788 příspěvků 07.04.13 11:55

@Mezodi
Ještě sem mohu zkopírovat konkrétní návrh pro budování šatníku – byl adresován stejné diskutérce (tedy neomezené finance a místo v šatníku, štíhlá postava, věk 40+, do prace potrebuje „lepší a solidní“ oblečení).

• 4× saty v ruznych neutralnich barvach (jedny z toho by mely byt „male cerne“, ne nutne v cerne barve)
  • 4× sukne dtto
  • 4× kalhoty dtto
  • 1 – 2 topy ke kazde sukni/kalhotam (= pro tento ucel nepocitat stejny top k vice spodkum, i kdyz je samozrejme vzajemna kombinovatelnost jednotlivych kousku idealni), typove co nejrozmanitejsi (halenky, kosile, „lepsi tricka“…)
  • svetriky, kardigany, saka etc. v poctu podle vlastni zimomrivosti a tak, aby se vzdy tento kousek hodil aspon ke dvema suknim/satum/kal­hotam
  • kabaty, kabelky, boty (na kazdou sezonu) idealne vzdy ve 2 neutralnich barvach tak, abyste mela ke vsem barvam satu/sukni/kalhot, aspon jeden „set zakladnich doplnku“
  • doplnky dle vlastnich preferenci – sperky, bizuterie, satky, saly, kvetiny, masle, rukavice, klobouky, kabelky, boty…

chinin
2788 příspěvků 07.04.13 11:59

@Mezodi
Zaklad satniku lze „posunout do vyššího levelu“, „zmodernizovat“, „obmenovat“… diky doplnkum. Cílem není ověsit se doplňky jako vánoční stromeček, ale dodat outfitu na zajímavosti, dodat mu „punc originality“… Dobře zvolené doplňky „vylepší“ i jinak průměrný outfit. Doplňků je nepřeberné množství – kabelky, boty, pásky… šátky, šálky, plédy… bižuterie, šperky – v rámci nich je zase spousta možností: náušnice, náhrdelníky, náramky, prsteny, brože…  – a dále umělé květiny, mašle… čelenky a jiné ozdoby do vlasů… klobouky, rukavice…. Pokud na doplnky nejste zvykla, doporucuji vám si „pro začátek“ vybrat, dva až tři typy doplňků, které vás budou nejméně „obtěžovat“. Obecně se dobře zvyká třeba na barevnou kabelku, která ozvláštní i jinak nudný outfit, „nenáročné“ jsou i brože či výraznější náušnice, u venkovního outfitu zase můžete začít se zajímavou šálou….

defilenaiguille
2677 příspěvků 07.04.13 12:47

@Mezodi
Jsem teď také těhotná a děti budou mít stejný rozestup - 23 měsíců. Po prvním porodu jsem nechala všechny kila v porodnici + jsem během prvních 6 měsíců kojení ztratila dalších 6 kilo. Pak jsem díky vážným zdravotním problémům těch 6 kilo zase nabrala, takže do dalšího těhotenství jsem vstupovala se stejnou váhou jako v prvním. Takže já budu po porodu s obnovou šatníku čekat. Plánuji nahradit džíny „jinými“ kalhotami, rozšířit sortiment zimních sukní (letních mám spoustu), už se nemůžu dočkat, ale musím být trpělivá, abych zbytečně nevyhodila peníze, když nevím, jak se mi nakonec postava (a váha) ustálí).

zuzaroza
727 příspěvků 07.04.13 13:21

@defilenaiguille Ano, já mám děti od sebe přesně 2 roky, po prvním porodu šla kila dolů natotata, po druhém výrazně pomaleji, přestože výdej energie byl velký. Na svém jsem začala být až tak po prvním roce mladšího syna, teď když má 18 měsíců se cítím s postavou vcelku spokojená, cvičím, chodím částečně do práce a dělám si radost oblečením. Ještě tedy kojím, tak až se s dítkem rozhodneme přestat, snad to s mojí váhou nějak nezamává.

Denyna
4101 příspěvků 07.04.13 17:26

Já se přikláním k těm, co doporučují počkat. Po druhém porodu jsem dlouho nosila o číslo větší velikost. Nějak jsem se po roce smířila s tím, že už mi ta má původní nikdy nebude, oblečení rozdala a pořídila pár nových kousků. Přísahám, že do měsíce poté jsem byla na své původní velikosti a všechno na mně plandalo. A původní velikost si držím doteď.
Ještě že jsem nenakoupila těch nových hadrů moc, a i když to beru jako příležitost k obměně šatníku, je mi některých těch rozdaných kousků fakt líto.
A ty o číslo větší kousky jsem si nechala na dně skříně. Pro jistotu. Náhodou je rozdám a okamžitě přiberu :)

ještěřička
2363 příspěvků 27 inzerátů 07.04.13 19:19

@helenkka Děkuji za naději, kterou cítím z vašich slov-jsem půl roku po porodu, tak třeba to ještě půjde…jen jestli pak znova neotěhotním, to by byl začarovaný kruh…

helenkka
251 příspěvků 07.04.13 19:50

@ještěřička Četla jsem, že jak dlouho se tělo na porod chystalo, tak dlouho se to pak vrací zpátky, takže devět měsíců. A to si vezměte, že to roztahování pánve ap. šlo tak rychle, že to občas bolelo (aspoň mě).

PS: Už vám vypadaly vlasy? :-) Mně začly příšerně padat kolem toho půl roku, ale teď už mám zase pěticentimetrovou ofinku.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit