Oblečení: investice nebo spotřeba?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

klubo  13.01.13 18:57
Oblečení: investice nebo spotřeba?

Je pro vás nákup oblečení promyšlenou investicí do kvalitního kusu nebo radostnou jízdou spontánních nákupů, při nichž se inspirujete na místě? Investovaly byste třeba do oblečení, které si vezmete jednou dvakrát při výjimečné příležitosti? Jak moc se snažíte udělat dojem kvalitním (stylovým, originálním…)o­blečením? Zná vaše okolí váš šatník, nebo máte téměř vždy něco jiného? Možná moc otázek, ale mají společného jmenovatele: kolik toho a čeho vůbec vlastně potřebujeme?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

stric
762 příspěvků 13.01.13 19:03

Oblečení pro jednu nebo dvě příležitosti bych si buď půjčila nebo nikam nešla.
Nákup oblečení považuju za vyřešení určité potřeby, něco mi chybí, protože předchozí kus se obnosil nebo nějak jinak znehodnotil a už se v něm nedá vylézt mezi lidi, ztratil se (mně se to teda párkrát stalo, momentálně postrádám jeden pár bot, nemůžu je zaboha najít, potřebuju je a jestli se ještě nenajdou, tak si budu muset koupit jiné, což je otrava). Za investici považuju takové věci jako třeba zimní kabát, kde předpokládám, že bude sloužit několik let.

Helhesta
15 příspěvků 13.01.13 19:17

Pokud jde o věci jako bunda, kabát, nebo lepší boty, vždy radši investuju a jsem radši za jeden nebo dva kvalitnější kousky. Pokud jde o oblečení na normální každodenní nošení neubráním se jízdám a nákupům i na „čumendách“. To je i leckdy velmi levné.
Oblečení, které vezmu jednou nevlastním, vždy se snažím vybírat pro danou příležitost, ale také se ptám: Využiju tyto šaty ještě? Ano, ale v téhle barvě… a tak. ;)
A co se týče lidí: Na nikoho dojem ani dělat nechci, chodím tak je se líbí mně a jak se cítím.

klubo  13.01.13 19:19

@stric Koupě bot otrava? Chm, chm, chm… to je vážné :-)

Len
476 příspěvků 13.01.13 19:42

@klubo
Přiznám se, že pro mě je koupě bot taky otrava… A s mojí velikostí bot se jejich nákup zábavou nestane. Navíc mám na boty dost přísné požadavky, takže si jen tak nevyberu (obzvlášť v mizerné nabídce pro nadměrnou velikost).

Ani  13.01.13 19:50

Hodně mého oblečení je jen na pár příležitostí. Pracuju z domova, jsem spíše introvert a cestu na nákup nepočítám jako cestu mezi lidi. Takže skutečně mezi lidi jdu jednou až dvakrát za měsíc. V podstatě bych nepotřebovala skoro nic :) ale mám potřebu vynahrazovat si něco, co jsem neměla v dospívání, prostě se chci cítit hezká, chci budit závist mužů (směrem k mému muži) i žen (směrem ke mě). Asi to ode mě není hezké, ale vždycky jsem byla soutěživý typ, jen jsem to dříve nevztahovala na vzhled a oblečení, to přišlo až s Peklem. Možná jsem dříve, v džínách a svetru, byla rozumnější :)

Lanevra
371 příspěvků 13.01.13 19:51

Investovala jsem do několika dražších kousků, jedná se o kabáty a pak o korzet, obojí se užije a využije. Připouštím že mám jedny plesové šaty, které jsme nikdy nevyužila, protože jsem si před plesem „zlámala“ kotník, takže jsme na něm nemohla stát a nešla jsem nikam.

@Len: Hehe, koupě bot mě také letos čeká. Polobotky co jsem nosila v létě jsem odpravila, zůstali mi jen podzimní/jarní kozačky a zimní kozačky. Všechny ostatní jsou takové, že denně se nosit nedají. A ano, i pro mě je koupě bot něco, nač se netěším a to přitom oblečení nakupuji ráda. Ty ksichty prodavaček když se zeptám, jestli nemají tu botu v čísle 35. :-(

viktorka_od splavu
7436 příspěvků 13.01.13 19:53

Oblečení jako investice? tak snad jedině nějaký starožitný či sběratelský kousek, jinak je snad jasné, že s investicí nemá nákup oděvů nic společného.

PythonRegius
286 příspěvků 13.01.13 20:34

Taky me nakupovani moc nebavi a hlavne na to nemam prachy, takze vetsinou jdu pro jednu urcitou vec, kterou zrovna akutne potrebuju, jinak bych musela chodit s holym zadkem/mrznou­t/bosa/roztrha­na atd. Nejlepe kdyz si ji muzu predem vyhledat na netu a pak jit najisto do nejakeho kramu, kde ji urcite maji. Vejit, zkusit, koupit a pryc :D Trochu spontannejsi si dovolim byt jenom v sekacich. Ale naprosto nehrozi, ze bych si rekla „Tak, a dneska budu pul dne nakupovat!“, obehla dvacet kramu a odnasela si nekolik tasek :-))

Vec, kterou bych mela obleknout jen dvakrat, bych si nekoupila. To byl take jeden z nejzasadnejsich duvodu, proc jsem se vybodla na vlastni maturitni ples :-)) Abych si neco koupila a pak to temer nenosila, to se mi stava opravdu velmi vzacne. Naopak jsem vzdycky z novych veci tak vyplacana, ze je taham porad dokola :-))

Inu, zda se, ze ja toho potrebuju malo. Kdyz mam v cem chodit, radeji si koupim vytouzenou knihu, nove sutry do sbirky (jsem blazniva sberatelka mineralu), novou masozravku do sbirky (take blazniva pestitelka masozravych rostlin) a podobne :-)) Obcas take nejake to obleceni, ale zalezi na tom, kterym smerem se zrovna ubira ma pozornost.

Ceresa
465 příspěvků 13.01.13 20:40

Obleceni a boty povazuju za spotrebni zbozi, do ktereho nemalo investuju..

Elinor.S
243 příspěvků 13.01.13 20:46

Po pravdě…z věcí, co mám ve skříni potřebuju, myslím DOOPRAVDY potřebuju sotva třetinu. Z toho plyne, že většina je koupená jen proto, že se mi to prostě líbilo. Co člověk vlastně potřebuje? Jen tolik věcí, aby se stihly vyměnit a vyprat :-) Dvoje boty na léto, dvoje na zimu a papuče na doma :-))

publicenemy  13.01.13 20:48

Nákup oblečení - kromě čepic a klobouků - beru jako nutné zlo. Ale bez oděvu to nejde, tak co nadělám :-(

Mylady2
12409 příspěvků 13.01.13 21:00

Spotřeba… A je též velmi silně podporovaná že strany mého muže!

real.blond
6688 příspěvků 13.01.13 21:06

Pro me je obleceni to i to.. tedy radostnou jizdou spontannich nakupu, ale take promyslenou investici do kvalitniho kusu.. za investici povazuji koupi kvalitni nadcasove kabelky nebo bot (obecne doplnku).. do obleceni jako takoveho (saty, tricka, kalhoty…) neinvestuji tolik.. ale otazka, kolik toho ci onoho opravdu potrebuji.. nepotrebuji, ale dela mi to radost.

Grossularia
3204 příspěvků 13.01.13 21:23

@klubo Obvykle je pro mě nákup oblečení něco mezi - průsečík mezi potřebou zahalení těla v podnebném pásmu nahotě nepřejícímu, mezi mou touhou po parádě, mezi rozmarností, mezi touhou po výstřelku, mezi mnohostrannou využitelností, mezi mou šetrností, mezi náladou na utrácení, mezi ohledem na spotřebu z hlediska zátěže krajiny a lidí v ní…
A průsečík se různě posouvá a umísťuje. Někdy se posune blízko k „zahalení těla + mnohostranná využitelnost“ - pak si pořídím solidní, nepromokavé, leč poněkud fádně vypadající boty. Někdy se posune směrem k „rozmarnost + touha po výstřelku + nálada na utrácení“ - pak si pořídím praštěnou pelerínku zavazovací na bambule.
Obvykle se pohybuju někde ve středních pásmech, ale vyskytují se výchylky všemi směry.

Oblečení na jedno použití si obvykle nepořizuju vědomě, spíš to tak občas vyplyne, že po jeho pořízení se změní důvody a podmínky k jeho pořízení vedoucí a najednou už se mi nehodí. Ale nestává se to moc často.
S plným úmyslem jsem si pořídila pouze jediné oblečení na jedno použití a tím byly svatební šaty. Zde jsem již primárně neplánovala v žádném případě jejich znovupoužití a doufám, že k němu vskutku nedojde;)

klubo  13.01.13 21:26
@viktorka_od splavu píše:
Oblečení jako investice? tak snad jedině nějaký starožitný či sběratelský kousek, jinak je snad jasné, že s investicí nemá nákup oděvů nic společného.

Myslím to jako investici také do toho, jak Vás lidé vnímají, což může zvyšovat Vaši společenskou prestiž, ulehčovat navazování kontaktů (myslím teď především pracovních). Nemyslím to tak, že by to oblečení šlo za dvacet let prodat se ziskem (taky nejsem Elvis ani Elisabeth Taylor…)

stric
762 příspěvků 13.01.13 21:33

@klubo Za prvé, mám velikost 42, takže ano, otrava. Za druhé by šlo o výdaj, se kterým jsem nepočítala, což je taky nepříjemné. A za třetí v tomhle konkrétním případě jde o boty na rychlé obutí a vyběhnutí do terénu, takže ani nic, čím bych se potom nadšeně kochala. Prostě jen další záležitost k vyřešení.
Boty jen tak, protože mi připadají hezké, si už dávno nekupuju, nevidím smysl v kupování něčeho, co vlastně nepotřebuju. Ty, co potřebuju, si vyberu tak, aby se mi líbily a nějakou chvíli vydržely, a když se ochodí, koupím nové zase stejné nebo skoro stejné

Mylady2
12409 příspěvků 13.01.13 21:34

@klubo hmmm prestiž si nepotŕebujeme zvyšovat stačí nám taková jakou máme… Ale rozhodně neřeším když jdu do společnosti a budou tam lidé kteří si nemohou dovolit vynakládat vyšší sumy za hadry, že bych se měla obléct levněji. Myslím, že není tŕeba se přetvařovat.

klubo  13.01.13 21:35

@Grossularia Jo ty svatební mě taky napadly, když jsem to psala :-). A do rakve to taky bude jen jednou:-) Myslela jsem spíš situaci, že si koupíte nápadné šaty třeba na nějaký pracovní večírek (např.), které si se stejnými lidmi příště už nevezmete.

klubo  13.01.13 21:41

@Mylady2 No nevím, ne vždy nás všichni dobře znají a povrchnost (letmé dojmy) světem vládnou. Mám ve svém okolí i lidi, kteří si tím, že na oblečení a vizáž kašlou, spíš škodí. S oblečením se často pojí i úvaha ve stylu „co si o mně pomyslí, když půjdu v tomhle…“, to je něco, co podvědomě dělá i spousta rebelů, kteří budou tvrdit opak.

stric
762 příspěvků 13.01.13 21:49

@klubo Ale to se přece nevylučuje, ne? I ten, kdo nepropadá bezmezné euforii z pouhé představy návštěvy obchodu s oblečením, si může dát záležet na tom, co si nakonec koupí. Jen nemá potřebu lítat obden pro další hadr. Nakonec jít a koupit speciální ohoz pro každou speciální příležitost nebo mít narvanou skříň jen proto, abych se nedej bože neukázala v práci ve stejné blůze častějc než jednou za půl roku, to je sice možné, ale ne každý si to může dovolit, to za prvé, a ne každý právě tohle chce nebo dokonce musí. Větší umění je vypadat pokaždé trochu jinak a přitom vlastně jen různě pozměňovat a ozvlášťnovat stávající základ, ne? Aspoň mně to tak teda připadá.

klubo  13.01.13 21:52

@stric šak jo, mě jen zajímalo, jak to mají ostatní, já se taky nepohybuji v nějakém extrému. Ale dneska při těch slevách všude jsem si tak přemítala.

elissa14
35 příspěvků 13.01.13 21:55

Nějaké přemýšlení během nákupů se mě zrovna netýká. Když jsem v obchodě, kde se mi něco líbí/kde se mi líbí hodně věcí, stává se ze mě stroj, co bere, zkouší a nakupuje. K mému štěstí (tedy spíš ke štěstí peněženky) se mi většinou nikdy nic nelíbí - pak se taky někdy stává, že zoufalstvím nad promarněnými hodinami hledáním NĚČEHO, popadnu první věc, která ujde a pak ji nevezmu na sebe, nebo jen s nechutí :D
Nákupy oblečení jsou náročné (a přesto na ně chodím často). Pro mě hlavně proto, že jsem zvyklá většinu věcí (čaje, knihy, jídlo pro kočku…) nakupovat na internetu - jen u těch hadrů se toho trošku bojím. I v obchodně mi půlka věcí nesedne (většinou si ho představuji na jiné postavě a pak se divím, když vidím skutečnost :D), takže bych to akorát posílala zpátky :D

Edit: Ale k otázce, oblečení pro mě investicí spíš není. Věci na jednu příležitost bych si nejspíš vypůjčila, pokud bych nesehnala levně. Boty za 700 mi vydržely taky 3 zimy a protože jsem stále studentka, ani si nemůžu dovolit najednou vypláznout 3000 a více (a šetřit neumím:D)

ještěřička
2363 příspěvků 27 inzerátů 13.01.13 22:04

Pořizování nového oblečení si většinou užívám, jak píšete, jako „radostnou jízdu spontánních nákupů“. Procházím mé oblíbené obchody a hledám, co se mi líbí, co by se mi hodilo, co by mi možná slušelo a co není příliš drahé. Ale hlavně je to nové. Vyzkouším si ho a když mi padne a připadám si v něm hezká, je pro mě cesta k pokladně něco jako cesta rájem. Doma si ho ještě jednou vyzkouším, vyberu mu čestné místo v šatníku a před usnutím si promýšlím všelijaké kombinace se stávajícími kousky. Nejhorší je, když se mi ráno ta kombinace znelíbí. Ujede mi pak autobus :-) Nákupy a oblékání miluji. Připadá mi to důležité, ale samozřejmě to není životní priorita! Odpověď na jednu z vašich otázek: Nepotřebujeme toho zdaleka tolik, co spotřebujeme. Je to jen náš rozmar. Anebo koníček.

Grossularia
3204 příspěvků 13.01.13 22:07
@klubo píše:
@Grossularia Jo ty svatební mě taky napadly, když jsem to psala :-). A do rakve to taky bude jen jednou:-) Myslela jsem spíš situaci, že si koupíte nápadné šaty třeba na nějaký pracovní večírek (např.), které si se stejnými lidmi příště už nevezmete.

Tak to asi můj případ nebude, to by mi bylo líto, takto pořídit něco pěkného na pracovní večírek a pak to víckrát nevyužít. Ale možná bych na věc pohlížela jinak, kdybych se pohybovala v jiných pracovních sférách, kde je oblečení více statusové. Třeba na to někdy dojde, kdoví.
Každopádně chovám (možná iracionální) odpor k půjčovnám, takže pokud bych oblečení pro jednu příležitost někdy potřebovala, asi bych si ho koupila. A pak věnovala třeba sestřenici, pokud by tedy z nějakého důvodu nebylo záhodno brát si ho znovu.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit