Oblečení jiných etnik

Fotoalbum tématu (10) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PaolkaH
83 příspěvků 03.12.12 13:34
Oblečení jiných etnik

Už od dětství se mi hrozně líbílo sárí, je to pro mne překrásná ukázka elegance a ženskosti. Můj problém a důvod, proč jsem založila toto téma, spočívá v tom, že bych nejspíš vypadala jako blázen, kdybych něco takového začala nosit. Co si o tom myslíte, taky byste mě měli za blázna, popřípadě dokázaly byste vy něco takového nosit?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

chinin
2788 příspěvků 03.12.12 13:40

@PaolkaH
Podobná diskuze zde už byla a myslím, že příspěvky v ní byly zajímavé. Zkuste si to dohledat (najdete tam mj. postřehy od diskutérek, které již z MP odešly).

Fretkodlak  03.12.12 13:46

.

Příspěvek upraven 19.09.13 v 11:35

Eila
166 příspěvků 03.12.12 13:46

Spíš chápu oblečení inspirované takovým stylem. Kamarádka si ušila ze sárí sukně, klasické kolovky ke kolenům, ale z těch látek, které objednává na netu. To mi přijde jako velmi hezké a originální. Sárí v jeho čistokrevné podobě mi na běžné nošení u nás přijde moc.

Naopak jiné kousky oblečení v jejich originální podobě se nosit v našich zeměpisných šířkách dají, nevzpomínám si, jak se to jmenuje, ale v jiné části Indie ženy nosí takové lehké bavlnění nebo lněné kalhotové komplety s halenami někam nad kolena, což je zase nositelné i u nás a myslím, že v létě i pohodlné. Dala bych na nějakou přiměřenost.

PaolkaH
83 příspěvků 03.12.12 13:49

Děkuji hned ho půjdu najít

mulen
854 příspěvků 03.12.12 13:51

Já jsem si kdysi koupila podobné polosárí. Nosím akorát tu dlouhou kolovou sukni s jednoduchým bílým tílkem.
Taky mi sárí přijde na běžné nošení už moc.

Navaa
529 příspěvků 03.12.12 14:24

Mám pár indických přátel a když za nimi přijedou jejich rodiče na návštěvu, tak jsou otcové v evropském oblečení, ale matky mají ten komplet s kalhotami, jak jste tu popisovali. Zdálo se to hodně pohodlné, ale určitě by to přitahovalo dost pozornosti (takže záleží na tom, jestli vám pozornost nevadí) :-)

arwen_undomiel
72 příspěvků 03.12.12 16:23

Mně třeba přivezl muž ze služebky do Tadžikistanu jejich tradiční dámské slavnostní šaty, je to něco na tenhle střih http://www.google.cz/imgres?… tzn. „noční košile“ s rameny jako zápasník a pod to kalhoty. Je na tom nádherná, opravdu náročná ruční výšivka včetně kovových nití, korálků apod., ale co s tím, žejo :-)

Jinak k tomu sárí, podle mě je taky rozdíl, když ho byť i u nás v ČR nosí indka, která sem přijede, nebo místní děvče. U nás v kruhu jedna indka v sárí promovala.

Příspěvek upraven 03.12.12 v 17:06

Garfie
4452 příspěvků 03.12.12 16:38

Mě se líbí jako inspirace-kompletní typické oblečení jiných etnik už se mi nelíbí-vnímám to trochu jako znesvěcení kroje, nevím jak to lépe vyjádřit. Za tím oblečením stojí nějaký příběh, který většinou neznáme-a i když ano, přijde mi, že nemám úplně právo ho nosit.
Mám doma kimono-a jsem velmi ráda, že ho mám-z různých důvodů pro mě neznamená jen turistický suvenýr, ale skutečně osobní věc. Je nádherné. A sluší mi. A znamená to snad, že ho budu nosit? Ani omylem :-)
@chinin Díky za typ, zkusím to diskuzi dohledat, mohlo by to být zajímavé.

PaolkaH
83 příspěvků 03.12.12 17:15

@Garfie tahle věc, o které píšete (znesvěcení kroje), mě také trochu trápí, přece jen se svým „aríjským“ vzhledem mám do Indky hodně daleko, na druhou stranu se ale všichni ohání mícháním kultur, proto mi trochu vadí, že bych byla za blázna, i když je to hezké a o té kultuře něco vím.

Garfie
4452 příspěvků 03.12.12 17:26

@PaolkaH Myslím že když se trochu inpirujete, nikdo vás za blázna mít nebude :-) Ono to jen chce ohednout míru…

Navaa
529 příspěvků 03.12.12 17:31

@arwen_undomiel Mě nějak přijde, že jsou i krásnější kroje než tenhle (další můj důvod k nelibosti je ten, že je to islámské oblečení, ale to už je zase jiná story). Ale ten Váš jsem neviděla, tak nemám co soudit :)

Bjeta
129 příspěvků 03.12.12 17:53

@Eila Dupatta myslite?
http://www.google.cz/imgres?…

Samozrejme jsem myslela shalwar kameez, ne dupattu, moj chyba.

Příspěvek upraven 03.12.12 v 19:01

Eila
166 příspěvků 03.12.12 18:04
@PaolkaH píše:
@Garfie tahle věc, o které píšete (znesvěcení kroje), mě také trochu trápí, přece jen se svým „aríjským“ vzhledem mám do Indky hodně daleko, na druhou stranu se ale všichni ohání mícháním kultur, proto mi trochu vadí, že bych byla za blázna, i když je to hezké a o té kultuře něco vím.

To jsme ale zase u té míry. Taky nevyjdete na ulici v rákosové sukni a odhalenými ňadry ačkoliv to je jinde obvyklý „oděv“ žen.

@Bjeta není to úplně ono, ale vypadá to dobře, nebrat si kalhoty a se střízlivými doplňky to jsou docela hezké šaty :-)

Fretkodlak  03.12.12 18:05

.

Příspěvek upraven 19.09.13 v 11:35

arwen_undomiel
72 příspěvků 03.12.12 18:18

@Navaa No právě, on tenhle je krásně vypracovaný, ale slušivé to teda není :-)

yamama
184 příspěvků 03.12.12 18:43

@Garfie rozhodne to neni zadne znesveceni. Indove a Pakistanci budou plakat blahem, kdyz si na sebe vezmete treba salwar kameez. A to nemluvim, kdybyste prisla treba na nejaky svatek v pravem saree! Rozhodne to nevnimaji, jako nejake znesveceni - vzdyt tam take neni co znesvecovat, je to uplne normalni odev kazdodenni potreby.

@PaolkaH klidne noste kameez (to je ta kosile), jako to dela spousta dnesnich Indek, Afghanek a Pakistanek: leggins, skinnies, jeans… a pres to kameez, s dupattou (to je ta sala) anebo bez. Budete vypadat moderne, neobvykle a pritom ne, jako kdyz jste prave utekla z Karachi. Urcite doporucuji nechat si kameez usit na miru z opravdu kvalitni latky: bude Vam krasne sedet a bude moooc pohodlny.

Navaa
529 příspěvků 03.12.12 18:48

@arwen_undomiel Ehm, ehm, já nic neříkala. :-)
Ale když už jsme u toho etna, tak si myslím, že čínské halenky s tím specifickým zapínáním by se daly i unosit http://www.goodorient.com/…g_Set_P21935

yamama
184 příspěvků 03.12.12 18:50
Nedupej mi po Dupatte

@Bjeta dupatta je „jen“ ta sala… :-) sama o sobe ale stoji za knihu - jak a kde se nosi, co pro lidi znamena - od symbolu mody, az po symbol utlaku… poradna dlouha krasna dupatta v satniku se rozhodne hodi.

Ceresa
465 příspěvků 03.12.12 19:05

Taky se mi libi, ale nenosila bych to. Indky nebo Nepalky to umi uplne jinak „prodat“. Ja jsem byla odvarena z krasnych Japonskych kimon, taky bych se v tom necitila. Je skoda, ze hodne mladych Asiatu povazuji za svuj odevni Olymp jen Evropu…

bára.brněnská
563 příspěvků 03.12.12 19:05

OK, tak budu tou netolerantní mrchou, co se tu stejně vždycky nakonec objeví ;). Nelíbí, protože:

1. to jen na málokom v našich končinách vypadá dobře,
  2. osobně těžko nacházím ve většině exotických oblečení, z hlediska oděvního, něco skutečně nápaditého; dělá to na mě ten dojem, že je to většinou jen otázka barevné zdobnosti na obrovských plochách co nejkvalitnější textilie - kterou během staletí vypracovali místní řemeslníci k dokonalosti… což ale pro mě není úplně synonymum k vynikajícímu oblečení
  3. ne, nezrazuji nikoho od nošení sárí

Příspěvek upraven 01.07.14 v 15:10

Curry
65 příspěvků 03.12.12 20:01

Já reálně zvažuju nákup dirndlu . Čím častěji chodím v rakousku na slavnosti a oslavy, tím víc po vlastnictví vlastního dirndlu toužím. Dál se mi moc líbí tradiční japonské a čínské šaty (kimono, hanfu), ale považuju je v Evropě na běžné nošení nenositelné. Sárí mě osobně nikdy moc nezaujalo, ale když mě do něj na zkoušku oblékla kamarádka - napůl indka, tak jsem si ho skutečně užívala. Líbily se mi i některé tradiční azerbájdžánské, gruzínské nebo kavkazské oděvy, ale nosit je v Evropě na veřejnosti by bylo asi úplně stejný odvaz jako nošení barokních šatů nebo sárí. Kromě dirndlu mě etnické oděvy v mém šatníku neinspirují.

modny guru
280 příspěvků 03.12.12 20:10

@Navaa
to je nadherne!!!

666mahu
1490 příspěvků 03.12.12 20:17
už se tu řešilo několikrát

@bára.brněnská, 1. - nevím, proč by nemělo sárí vypadat na našincích dobře.
Ale vy jste měla jen potřebu napsat opačný názor, že. :D

@Curry, kdybych měla dirndl kam nosit, okamžitě do něj jdu. ;-)) Zatím se nad různobarevbými variantami rozplývám v obchodech.

rice
348 příspěvků 03.12.12 20:23

@666mahu Já si to třeba taky myslím, a nehledám za tím nic víc, než jen můj osobní pocit :-) Není za tím netolerance, jen otázka líbí/nelíbí…co s tím naděláte? :-)
Je mi upřímně jedno, kolik žen bude v Čechách nosit indické oděvy, ale jestliže budu za tu, co je na just v opozici jenom proto, že nad sárí povinně nevzdychám, no tak to potěš koště…
Chtěla jsem do diskuze přispět podobně laděným příspěvkem, ale Bára mě předběhla.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit