Oblečenie do divadla

Fotoalbum tématu (8) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

anicka  20.09.11 17:11

Ako si predstavujete ideálne oblečenie do divadla? Čo si obliecť do Národného divadla na večer a čo na poobedné predstavenie? Človek si povie, že to je snáď jasné, ale ako som v poslednej dobe videla, tak nie je…

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »

Reakce:

Carrie35
52 příspěvků 20.09.11 17:46
Do Národního na večer jedině dlouhé šaty! Na odpolední představení by se asi snesly i koktejlky maximálně těsně nad kolena. Určitě lodičky, žádné kozačky nebo baleríny. Pro pány zásadně oblek. Nikdy svetr.

Nikdy džíny! Ani na odpolední představení. (Bohužel, sama jsem před cca rokem viděla právě v Národním divadle na večerním představení pani v džínách a halence. O pánech v černých džínách ani nemluvě, těch tam bylo několik.

Naopak například do Divadla Járy Cimrmana jsem si oblékla společenské kalhoty a společenský svetřík a až tak moc mi tam ani nevadilo, že tam bylo opravdu dost lidí v džínách nebo běžném denním oblečení, i když pro mně byl slavnostnější oděv naprosto automatickým vyjádřením úcty k hercům i autorům. V džínách bych sama šla pouze na pouliční nebo alternativní divadelní představení.

anicka  20.09.11 17:54

A sú vhodné aj šaty „plesové“ (nie šľahačka, ale niečo v tom štýle). Videla som v takých minule jednu pani, a nevedela som sa rozhodnúť, či je to ešte dobré alebo už príliš plesové…

Carrie35
52 příspěvků 20.09.11 18:08

Nooo, to je otázka… Viděla jsem v Národním dámu v klasické velké večerní toaletě - šlehačka, obruče, sukně široká přes půl schodiště - a přišlo mi to trochu přehnaný. Ale zas to je lepší než ty džíny…

anicka  20.09.11 18:13

Hm, to je fakt, lepsie ako rifletricko alebo kratkasuknatricko je v tomto pripade snad vsetko :-) Momentalne riesim, co si zoberiem na poobedne predstavenie (lebo moja krasna elegantna draha cierna sukna sa mi zacala parat, a reklamovat musim na Slovensku), tak mam dilemu medzi jednoduchymi dlhymi tmavomodrymi satami (ktore nosim normalne na plesy) a hodvabnymi bezovo-„kvetovanymi“ satami do pol lytok (myslim, ze stylovo ekvivalent koktejliek, tie kvety su skor take nejake skvrny, z ktorych nakoniec ta kytka vznikne :-D)

kalivrata
274 příspěvků 20.09.11 18:19
Četla jsem nedávno publikaci o oblékání, která vyšla v osmdesátých letech. Mimo jiné se tam psalo, že je nevhodné přijít do divadla s kabelkou přes rameno.
Přišlo mi to hrozně zajímavé, v dnešní době, kdy se řeší, aby se do divadla nechodilo v džínách. Jasně, do sklepní scény v Huse mi připadají jaksi mimo i ty společenské kalhoty, vypadá to prostě tak nějak, jako by někdo přišel do divadla jednou za deset let, ale do velkých scén by bylo krásné dodržovat i tyto společenské detaily (i když upřímně, asi mi stačí i děvče v kozačkách, když si vzpomínám, že předloni se do divadla nosila jakási pitomá móda úzkých bokových saténových kalhot, ze kterých těm holkám lezl zadek i ve stoje).
Ale co se týče opery, přimlouvala bych se za dodržování pravidel etikety i vo oblékání. Přece jen, většina z nás tam asi nechodí dvakrát za týden.

GreatSusan  20.09.11 18:45

Fakt dlouhe saty? Zila jsem v domneni, ze saty ke kolenum jsou ok. Dulezite mi pripada hlavne mit neco s dlouhym rukavem nebo nejakou vetsi salu pres saty, v divadlech byva zima. Do (velkeho, klasickeho) divadla chodim velice casto, na vsechny premiery a casto i derniery, predstaveni, ktera mne zaujmou obcas shlednu i dvakrat, trikrat mezi tim a moc zen v dlouhych satech jsem nevidela a to ani na premierach opery nebo baletu. Mozna, ze tady na zapade kultura oblekani upadla jeste vic nez v Cechach. Dziny jsou samozrejme mimo, i kdyz u deti a hodne mladych mi prijde milejsi, kdyz prijdou do divadla v dzinach, nez kdyz neprijdou vubec. Elegantni baleriny (spis spicatejsi, s normalni podrazkou a podpatkem a bez maslicky) mi prijdou taky ok, stejne jako elegantni (ne jezdecke, kovbojske nebo kurvi), ciste a ke zbytku obleceni korespondujici kozacky. Mluvi ze me tak trochu „stary praktik“ - nektere opery trvaji dost dlouho a v hledisti je casto zima, takze pohodlne obleceni a teple boty (tim myslim pohodlne elegantni obleceni a boty, ne hadry z hudace) se muzou hodit.

Olinka
2582 příspěvků 21.09.11 09:18

Já viděla jednou v divadle puberťáka v elegantní košili, kalhotech a k tomu měl conversky. Přišlo mi to milé - „vrškem“ dal najevo, že ví, kam jde a chce vypadat slušně, a těma botama dal najevo, že je těžce nad věcí:-)) A když vidím, jak chodí oblékaní někteří pseudointelek­tuálové… Ve stylu sice sako, ale manžestrové a prodrané… Tak je mi milejší ten puberťák.

Dahllie
2222 příspěvků 21.09.11 13:07

Na operu či balet dáma v dlouhých šatech tmavé barvy, nebo alespoň v dlouhé tmavé sukni. Činohra je uvolněnější, takže klidně šaty či sukně po kolena a nebo kalhoty. A v zimě pravidelné přezouvání se, protože v kozačkách si sněhulích se přece nechodí. Tohle mi od dětství vtloukala babička. A snažím se to dodržovat. Co jsem si ale všimla v Anglii (Londýně), tam běžně lidé chodí v městském oblečení. Protože lístky koupí na poslední chvíli (a převážně to jsou turisté). No a tady v Čechách už se nad tím asi taky moc nepřemýšlí.
Možná to je dané tím, že už divadlo není obecně považované za něco výjimečného, kam by se hodil slavnostnější oděv.

DanielaS
4603 příspěvků 21.09.11 17:03

Anicko, a nedala by se ta dlouha modra roba nejak de-dramatizovat nejakym sackem, stolou…? Jinak bych sla v ni spis nez v barevnych koktejlkach.

Dahllie
2222 příspěvků 21.09.11 20:42

Teď mě tak napadlo, jak je vlastně vhodné jít oblečená na koncert klasické hudby, který se ale koná ve sportovní hale (jak je dneska zvykem, velké hokejové arény)? Ležérněji nebo dodržovat určitý standart?

Beru
34 příspěvků 21.09.11 21:26
Dahllie ha detto : Na operu či balet dáma v dlouhých šatech tmavé barvy, nebo alespoň v dlouhé tmavé sukni…
Je fakt nutné, aby to bylo tmavé? Jasně, že nepůjdu ve svatebních šatech nebo v hodně výrazných barvách, ale třeba béžové dlouhé šaty, proč ne?

Dahllie
2222 příspěvků 22.09.11 11:25
Beru ha detto :
Dahllie ha detto : Na operu či balet dáma v dlouhých šatech tmavé barvy, nebo alespoň v dlouhé tmavé sukni…
Je fakt nutné, aby to bylo tmavé? Jasně, že nepůjdu ve svatebních šatech nebo v hodně výrazných barvách, ale třeba béžové dlouhé šaty, proč ne?
Nevím přesně jaký názor na to má Guth-Jarkovský a nebo Špaček. Ale moje babička říká, že právě výrazné barvy nejsou vhodné, takže raději tmavší. Osobně si ale myslím, že by i ta béžová vadit nemusela (stejně to mezi běžným návštěvníkem bude vysoký nadprůměr)

Zoe
316 příspěvků 27.09.11 13:59
Na baletu v ND byly dlouhé šaty či sukně ve výrazné menšině. Osobně to chápu, dlouhá sukně trochu překáží v chůzi a dlouhé šaty se hodí spíš na ples.
Také se přimlouvám za tmavší barvu šatů či kostýmku, případně s decentním vzorem nebo se světlou halenkou. Nic křiklavého, nic hodně odhaleného - poutat pozornost mají herci a ne my diváci. Ani nic ošuntělého, samozřejmě ne džíny, ne tepláky, sportovní svetry a bundy - tím vyjadřujeme respekt ke kulturní události. Boty přiměřené, nejlépe lodičky. Já v zimě chodím v kotníkových černých, aby mi nebylo chladno.
Beru, cítíte-li se dobře v dlouhých béžových, jděte v nich. I v květovaných ( Anicka), to také jde. Jak píše Dahllie, budete nad průměrem. Lidé chodí dnes do divadla oblečení různě - někteří jdou přímo z práce, cizinci třeba dostali lístky na poslední chvíli, a tak jdou v tom, v čem chodili po Praze, některé návštěvnice se chtějí předvést, jak jsou sexy, někteří přibrali a nevejdou se do těch správných šatů a pod. Tak ať vám to sluší a ať se dobře bavíte.

kiwi  27.09.11 17:58

Já neuznávám ani výmluvy tzv. turistů. Neboť pokud jsem milovníkem opery/baletu a sháním lístky i při návštěvě jiného města (státu) - předem s touto eventualitou počítám a do kufru (baťohu :-)) přibalím odpovídající oblečení.
Ostatní jsou křupani, kteří čirou náhodou sehnali lístek - aby se mohli po návratu domů pochlubit…

DanielaS
4603 příspěvků 28.09.11 19:13

Ode dne, kdy jsem v La Scalle na Aide sedela vedle diváka v kapsovych kratasech, zelenem XL triku, sandalech a s igelitkou ze supermarketu me v divadle uz neprekvapi nic (OK, jak nekdo psal pod jednim clankem, ze videl v Narodnim slecnu v plazovem pareu, tak to by me asi rozhodilo).

30.09.11 20:56
Taky Národní divadlo vnímám jako cosi lepšího (ani tak ne kvalitou inscenací, jako proto, že tam je červený samet a pozlacené sloupky) a snažím se tam i vhodně obléknout. Většinou to teda je červený kostým nebo tmavá sukně + halenka.

Zajímavé je, že do divadla k nám na menším městě se chodí výhradně ve společenském, tam si málokdo troufne v riflích a pokud, koukají se na něj trochu jako na kulisáka nebo burana. Divadlo je událost, kam se rovnou z práce nechodí. Praha je v tomhle jaksi převrácená.

Apolena
32 příspěvků 02.10.11 17:39
Aranel ha detto :
Divadlo je událost, kam se rovnou z práce nechodí. Praha je v tomhle jaksi převrácená.
Jo, ono to u nemála Pražáků dopadá tak, že konec pracovní doby a začátek představení na sebe těsně navazují :)
Pokud mi hrozí něco podobného, nesu si s sebou do práce rovnou společenské šaty na převlečení. Kolegové už si zvykli, pár let mi takhle navazovaly taneční, to jsem si šaty nosila každý týden.

Lenka M.  05.12.11 08:23

Prišlo mi zbytočné zakladat nové vlákno keď je tu už táto príbuzná téma..Netuší niekto kde v Prahe kúpiť slušné večerné šaty? Za normálnu cenu, neoflitrované apod?Pohybujem sa tam relatívne dosť ale mám pocit, že som snad ešte nevidela obchod / nie požičovňu / kde by mali slušný výber šiat..

snacky
17 příspěvků 12.12.11 13:57

Abych se přidala s historkou - na podzim jsme byli s přítelem v divadle, večerní vystoupení ......... po náhodném navázání hovoru s jednou přítomnou (cizí) dámou (tak +30 jí mohlo být?) ,kdy jsem zabrousila na oblečení, mi bylo řečeno, že „se to tak už dneska nebere“.......?!? Všimla jsem si jí hned, jak jsme vcházeli dovnitř, měla modré rifle, na tom narvané kozačky a svetr. Její manžel měl oblek. Být to moje kamarádka, tak bych jí řekla, jestli jí to fakt není trapný.......takhle jsem se jen kousla do rtu:-))

Cinkitoo  12.12.11 14:27

Já jdu mezi svátky po delší době do Stavovského na činohru. Chci si vzít černé lodičky, černé psaníčko, jednobarevné šaty ke kolenům (pouzdrový střih), ale nevím, jestli je lepší sako nebo propínací svetřík…?

katango
1356 příspěvků 12.12.11 15:29

Cinkitoo: já bych si vzala nějaký krásný šál.

Lama_z_Lana  12.12.11 16:38

Já myslím, že je vhodné obojí, pokud se nejedná o klasické „kancelářské“ sako. Byla jsem teď v SD a byla to docela bída (představení tedy trochu alter, když i protagonisté tam chodili v teplácích a crocsech),musela jsem se pak sama sobě smát, jaké jsem si dělala „starosti“, když jsem řešila, že mám trošku nevhodné boty, které teda pod kalhotami vidět stejně nebyly, resp. jen špička. Jinak jak se tu nedávno řešilo, že do opery by se mělo chodit v dlouhých šatech, tak na odpoledním představení jsem těď zahlédla 1 slečnu, ale celkově mi ta úroveň přišla slušná. Musím se přiznat, že mně osobně přijde vzít si dlouhé večerní šaty na odpoledne takové…no zkrátka bych v nich asi nevyrazila, když je to asi úplně nejsprávnější.

modra_kocka
903 příspěvků 12.12.11 18:44
Cinkitoo ha detto : Já jdu mezi svátky po delší době do Stavovského na činohru. Chci si vzít černé lodičky, černé psaníčko, jednobarevné šaty ke kolenům (pouzdrový střih), ale nevím, jestli je lepší sako nebo propínací svetřík…?
Vemte si cokoli z toho :) Oboje je vhodné, i šál, jak navrhuje katango. Poté, co potkáte prvního muže ve vytahaném tričku nebo ženu v teplákách a svetru si stejn ě řeknete „…a já řeším, zda sako nebo svetřík…“ :) (no měla bych spíš brečet, ale dnes mám rozvernou náladu a neberu věci moc vážně)

Cinkitoo  16.12.11 20:59

Děkuju, dámy! :) Tak já to ještě zkouknu před zrcadlem, co bude vypadat lépe, a asi budu přihlížet i k venkovní teplotě, protože půjdeme ještě do mé milované Smaragdové zahrady na sushi, tak abych ve svém kabátku, který by zvládl maximálně tak zimu v jižní Itálii, nezmrzla. Koneckonců Rašilov bude taky hrát hlavní roli s čírem na hlavě, pokud se za těch 5 let v Revizorovi nic nezměnilo ;)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit