Okopané a sešmajdané podpatky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ani  05.07.12 15:40
Okopané a sešmajdané podpatky

Jak řešíte zničené podpatky? A teď nemyslím trochu poškrábané a okopané, to bych přežila, ale opravdu ošklivě poničené. Vím, že spodek se dá vyměnit, ale obvykle si je zbrousím natolik došikma + okopám, že by to nestačilo. A to vše neskutečně rychle (a jde o širší podpatky, na jehlách nechodím).
Záleží na materiálu podpatku? Na co si dát pozor při nákupu, aby byly podpatky co nejodolnější? Co celokožené boty - je to lepší než guma/plast nebo naopak horší?
Necháváte si opravovat podpatky? Vyplatí se to a má to vůbec smysl (u běžných bot - syntetika nebo kožené do tisícovky)? Pokud ano, jak často a kolik vás to stojí?
Po jaké době zničíte podpatek natolik, že už boty nechcete nosit a jak moc musí být zničený, abyste se za to styděly a nenosily je?

Reakce:

GreatSusan  05.07.12 15:56

U drahych, oblibenych bot bych nechala podpatek opravit. Akorat si zrovna nevzpominam, kdy se mi naposledy rozbil podpatek, asi chodim opatrne. Kupuju zasadne jen kozene, spis drazsi boty (ne nejak extremne drahe, ale rozhodne drazsi, nez za tisicovku), tak mozna i proto - do urcite miry jsou drazsi boty i kvalitnejsi. Vetsinou kupuju boty s kozenou podrazkou, kterou necham po par dnech noseni potahnout gumou a zaroven i podrazit na podpatku, tim se dost podstatne prodlouzi zivotnost. Naklady jsou ca. 25euro za par, takze se to u levnejsich bot nevyplati. Tim myslim spis kozacky, boots a pod., ne spolecenske boty. Boty typu baleriny nebo slippers se mi jeste nikdy nepodaril onosit natolik, ze by bylo potreba je opravit, spis se mi prestanou libit nebo zacnou pusobit osuntele a pak je proste vyhodim. Kozacek a tezsich bot mam hodne a casto je stridam, takze je zaroven i min ochodim a tim padem neznicim, takze zustava jen u prvni investice na podrazeni.

Příspěvek upraven 05.07.12 v 16:02

anja.1
268 příspěvků 05.07.12 16:00

U bot, na kterých mi opravdu záleží, si nechávám podpatky měnit. Například teď mě čeká „kompletní rekonstrukce“ dvou párů celokožených bot. Výměna podpatků a podražení vyjde u jednoho sice skoro na 700,–Kč, ale co by člověk neudělal z lásky, že…
U bot, které byly relativně levné, jsou už skoro po smrti, nebo mi z jakéhokoliv důvodu nevyhovují to prostě neřeším a boty putují do charitativních boxů.
A poločas rozpadu podpatku velmi záleží na kvalitě použitého materiálu. Rekord v ošlapání byl 5 týdnů a dokonce mi v obchodě uznali reklamaci. Dobré zkušenosti mám s klasickými typy v dražších prodejnách (např. Leiser, Salamander), naopak u „cool“ modelů je to většinou bída.

runningfox  05.07.12 16:03

@GreatSusan
mám to úplně stejně - vlastním tolik párů bot, že než je stačím onosit, tak se mi přestanou líbit a odložím je. Jsem na boty vysloveně úchylná. Už se mi nikam nevejdou. Což mi nebrání v tom kupovat další.
V Eccu jsou slevy, chjo…

anja.1
268 příspěvků 05.07.12 16:07

@runningfox
Tohle vlákno musím ukázat doma, konečně snad pochopí, že fakt nejsem jediná s úchylkou na boty. :-)

Ani  05.07.12 16:16

A ještě mě k tomu napadá jeden dotaz - čím se liší celokožené pánské boty v Deichmanu (800), Baťovi (1800) a třeba v Eccu (3000)? Nedávno jsme nakupovali „investici“ pro přítele a fakt tomu moc nerozumím (ještě bych chápala třeba rozdíl šití vs. lepení), ale ty boty mi přišly v podstatě stejný.
Jak poznám, jestli platím za značku nebo za kvalitu?
A jak nejlépe vycházet v rámci nižšího rozpočtu?
Nabízí se vyšší jednorázová investice do kvality, ale to je pak na houby, pokud zničím podpatky za 3-6 měsíců u tří párů různých bot.

Olinka
2582 příspěvků 05.07.12 16:22

Koupila jsem si předloni u Bati boty za 400, takové podzimní kotníčkové na podpatku, žádný zázrak, ale účel (elegantnější uzavřené boty) splnily. Podpatek (tím myslím to, na co se šlape) byl v háji záhy a po bližším zkoumání i podpatek samotný je jakýsi odřený - naštěstí je černý, není to moc vidět. Boty jsem nechala podrazit, ač to stálo asi 100 korun, přece jen mi bylo líto je vyhodit. Nicméně je nosím tak sporadicky, že s novým - lepším podražením vydrží do doby, než už budou na vyhození skutečně zralé.

Jinak mám stále pocit, že mám botů málo (stejně jako oblečení:-), ale je pravda, že za posledních několik let jsem vyhodila jen „lodičky“ za pětistovku z Deichmanna, kterým praskl nárt a už to vypadalo dost blbě. Mám jedny oblíbené boty - červené lakýrky, nosím je takřka neustále už 10 let - jaro, podzim, do deště v létě - jsou nepromokavé a s tlustou ponožkou se mnou přežily i část jedné zimy, kdy jsem normální zimní boty prostě neměla (takže ano, i ve sněhu jsem v nich chodila). Děsím se okamžiku, kdy už budou nenositelné. Ten lak už je sice malinko popraskaný, ale to vidím jen já svým ostřížím pohledem. Přitom tehdy nestály ani tisícovku…

bestia
2296 příspěvků 05.07.12 16:28

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 12:44

Ani  05.07.12 16:43

@bestia Kvalita sama o sobě je prázdný pojem, pokud nepovíš, proč je jedna věc vyšší kvality než jiná. Takže znova - čím se ty boty liší?
Předvídám odpověď - vydrží víc - ale na to je opět otázka - proč? Navíc to může být individuální (každá namáháme botu jinak, jinak chodíme, jinak přenášíme váhu… - někdo botu sešmajdá, někdo zničí podpatek, někdo si okope špičky, někomu se začne oddělovat tělo boty od podrážky apod.).

bestia
2296 příspěvků 05.07.12 16:57

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 12:44

anja.1
268 příspěvků 05.07.12 17:00

@Ani
Určitě jsou rozdíly např. v použité kůži. Jsou boty, které i přes nošení zůstanou takové tvrdé, nepohodlné a jiné naopak vezmete jednou, dvakrát a ony se krásně „dotvarují“ na tu konkrétní nohu a jsou potom jak bačkorky. To samé platí i pro podrážky, liší se díky chemickému složení pružností a tím i výdrží - když stoupnete na špičky, tak se některé snadněji zlomí, o kožených podrážkách nemluvě.

top topic
949 příspěvků 05.07.12 17:06

Me by zajimalo, jak se resi oprava podpatku, ktere jsou potazeny kuzi? Koupila jsem si letni paskove sandalky na vysokem uzkem podpatku a nejak mi uniklo, ze bota ma i podpatek potazeny kuzi. Takze uz tam mam dva solidni vrypy z kostek. Normalne si takove boty nekoupim, protoze bych nebyla dost opatrna, ale tady mi to uniklo. Meni se to, myslim kuzi, nebo mi to jen nejak zarovnaji a zatrou barvou? Barvou si to zatru i doma, jde mi spis o tu nerovnost na povrchu. Diky.

anja.1
268 příspěvků 05.07.12 17:22

@top topic
Dobrý obuvník Vám podpatky potáhne znova kůží, ale mám to vyzkoušeno pouze na černé, jak je to s nějakou výraznou barvou, bohužel nevím.

GreatSusan  05.07.12 17:30

V podstate nevim, jak poznam kvalitni boty. Proste je poznam. Moje zasadni body jsou: kuze, site ne lepene, bota musi byt „hezka“ i zevnitr, ne evidentne suntovy podpatek (napr. z umele hmoty). Roli hraje i to, kde boty kupuju, Salamander mi prijde duveryhodnejsi, nez Deichman. Myslim, ze roli hraje i zkusenost a moznost porovnani a taky cit pro detaily, casem si clovek proste „vycvici oko“ a kvalitni botu pozna.

runningfox  05.07.12 19:26

Konkrétně Ecco dělá boty velmi pohodlné a trvanlivé. Nějak nedokážu specifikovat, čím to je. V těch botách ani po celodenním běhání po městě nemáte puchýře, nebolí vás nic - mne třeba bolí ze špatných bot hlava - a hned při prvním obutí vás nic nedře. Ta kůže je měkká.
Jak říkám, teď má smysl tam zajít, protože poměr cena/výkon je velmi výhodný. Osobně si ale právě Ecca kupuju i za plnou cenu, protože vím, že to nejsou vyhozené peníze.
Pravda ale je, že v Deichmannovi jsem si nikdy boty nekoupila, tudíž vlastně nemám s čím srovnávat.

modra_kocka
903 příspěvků 05.07.12 20:56

@Ani: materiál podpatků se opravdu liší. Výrobci šetří mj. na tom, jaké je udělají. Fakt není nic divného na tom, že je rychle zničíš :)
Já podpatky měním, můj obuvník automaticky opravuje i poničené boty (zabarví, dorovná, dolepí kůži), používá jeden z nejlepších materiálů na trhu. Rozdíl je opravu znát - podpatky od něj vydrří o hooodně déle, než u nově koupených bot.

Takže tady máš první věc, čím se boty liší - použitým materiálem. Ani ta kůže není stejná, je kůže méně kvalitní a kvalitnější, i na jednom zvířeti mají různé části kůže různé vlastnosti a vzhled. Navíc jako „kůže“ se může označovat materiál, ve kterém je jen určitý podíl kůže. Nevím přesně, kolik to je. Když tak se koukni na anglickou Wikipedii na heslo „leather“, část Types, úplně na konci (o genuine leather). Prostě není kůže jako kůže. Dál se liší kopyta, na kterých se boty vyrábí, konstrukce boty, střihy. Určitě i použité nitě, lepidlo. Ono se to nezdá, ale při množství, které se vyrábí, už hraje roli i o pár korun levnější materiál; když na každou botu potřebuju metr nití (jen vymýšlím, není to realita), a vyrobím třeba 250tis. párů bot, tak ušetřená koruna na 1 metru už dá slušnou částku 500tis. korun.

Výdrž je určitě do jisté míry individuální záležitost, stejně jako to, zda tvar boty noze sedne nebo ne. Někomu nevyhovují boty Gabor, jinému zase Hoegl. Z dlouhodobého hlediska se určitě vyplatí kupovat kvalitní boty, které vydrží. Na druhu stranu pokud člověk mění boty každou sezonu, a ke svým starým se už nevrací, protože se mu už nelíbí, pak nemá moc význam kupovat botu, která vydrží 10 let - její potenciál nevyužije. Teda samozřejmě pokud pro něj taková boty nemá i jiné přednosti.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit