Okopané kožené boty - jak jim znova vrátit šmrnc?

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

katerzina
14 příspěvků 11.10.12 16:52
Okopané kožené boty - jak jim znova vrátit šmrnc?

Nemáte tip na to, jak znova vrátit šmrnc barevným koženým botkám, které už mají trochu okopané špičky? Mám červené a světle hnědé a jinak jsou ve výborném stavu, tak bych si je chtěla opravit. Krycí krém? Ale kde najít ten správný odstín?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Gorilka
654 příspěvků 11.10.12 19:38

Najít barvu na kůži v odpovídajícím odstínu a použít ji. A poté se naučit o boty starat.

Sibyla
2639 příspěvků 11.10.12 19:39

Těžko radit, když nevíme, jak okopanost vypadá! krycí krém by mohl pomoct, nebo napustit olejem a tvářit se, že ta okopanost je módní omšelost. (Netuším, zda by to šlo). Když všechno selže, můžete je natřít barvou neopaque, kryje výborně, a budete mít docela nové boty.

katerzina
14 příspěvků 11.10.12 19:50

@Sibyla: Zkusím sem hodit fotku, pro lepší představu… Díky za tip na barvu!

@Gorilka: Jak se staráte o svoje boty, aby se neokopaly? Já si je jen občas nakrémuju, tak se ráda poučím :)

bestia
2296 příspěvků 11.10.12 19:53

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 13:20

katerzina
14 příspěvků 11.10.12 19:58

@bestia: Jak to myslíte? :D

bestia
2296 příspěvků 11.10.12 20:09

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 13:19

katerzina
14 příspěvků 11.10.12 20:25

@bestia: Ách tak. Já už je mám dva roky, předtím vypadaly dlouho jako nové :) Protože jsou kožené a pohodlné, nechci je ještě vyhazovat.

Gorilka
654 příspěvků 11.10.12 20:48

@katerzina nahoď fotky ať víme o jakých botách se bavíme a jak moc jsou okopané. Polobotky, lodičky či kozačky?

U mých kozaček spíše hrozí to, že jsou poškrábané patní části o schody nebo jsou odřené delší špičky o historické mezery mezi historicky položenými dlažebními kostkami.

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 11.10.12 21:02

Dělají se i bezbarvé krémy na boty

katerzina
14 příspěvků 23.10.12 20:18

Ať žije Collonil aneb Jak moje botky k novým barvám přišly :D

GreatSusan  23.10.12 20:25

@katerzina dobry, vypadaji jako novy. Docela by me ale zajimalo, jak ty boty dokazete tak okopat, treba moje biker boots, ktere mam pres dva roky a vubec je nesetrim (tj. noseni za nejhnusnejsiho pocasi, rockovy festival, chozeni v prirode, koncerty) vypadaji v podstate stejne, jako kdyz jsem je koupila, jedine vyraznejsi stopy opotrebeni jsou na podpatku. Takze - co s tema botama delate? :-)

Grossularia
3204 příspěvků 23.10.12 22:11
@katerzina píše:
Nemáte tip na to, jak znova vrátit šmrnc barevným koženým botkám, které už mají trochu okopané špičky? Mám červené a světle hnědé a jinak jsou ve výborném stavu, tak bych si je chtěla opravit. Krycí krém? Ale kde najít ten správný odstín?

Tak to mě zajímá taky - všechny moje kožené boty jsou na špičkách čím dál žalostnější - holt mají odřené „takové jakoby proužky“. A stačí podívat se na brzdu mého kočáru a co vidíme - „takové jakoby proužky“ :) Bohužel mi to ničí i dosti drahé boty a vystříhat se toho nedá, brzdím mnohokrát denně, pokusy o obalení brzdy něčím negumovým končily tím, že bota sklouzne a kočár nestihnu zabrzdit. Takže také doufám v dobré rady - jak zachránit okopané boty?

viera666
957 příspěvků 23.10.12 22:12

A tak to je dobry tip. Ja mam vecne suchnutu spicku aj opatok od soferovania. Detto manzel. A to uz do mesiaca od kupy, asi nejak captavo soferujeme :-). A ani som netusila, ze sa to da napravit. A to pritom mam kvalitne topanky a pravidelne kremujem aj impregnujem. A to vy ste to podla fotiek mala kvalitne zosuchane.

Grossularia
3204 příspěvků 23.10.12 22:12
@katerzina píše:
Ať žije Collonil aneb Jak moje botky k novým barvám přišly :D

Jéje, až teď jsem dočetla - a čím to je udělané? Tónovacím krémem?

katerzina
14 příspěvků 23.10.12 22:29

@Grossularia: Přesně tak, koupila jsem je v normální obuvi, ale dají se i objednat: http://eshop.geminiplus.cz/…ladkou-usen/

linda147
59 příspěvků 26.10.12 23:34

Bohužel, okopané špičky jsou o kvalitě obuvi, přičemž samozřejmě neplatí, že dražší jsou lepší. Otázka odrbaných podpatků je na tzv. historických dlažbách našich měst neřešitelná. Cas od času nechat potáhnout znova.

Grossularia
3204 příspěvků 30.10.12 15:09

@katerzina Díky, zkusím to.

cokoladova
26 příspěvků 08.11.12 03:40

Mne poradil pan v oprave obuvi natierat boty obycajnou indulonou, opravoval mi cierne boty a tiez boli sem tam skrabnute, este som to ale neskusala.

Jirkátor
1514 příspěvků 08.11.12 05:52

@cokoladova Když jsem v 17-ti nosil „kanady“, tak jsem je natíral výhradně Indulonou a byl jsem maximálně spokojen. Pak jsem přešel na všechny ty možné krémy na obuv a teď mne napadá, proč jsem to vlastně udělal. Byla na to skvělá.

Sibyla
2639 příspěvků 08.11.12 07:54

Přesně: kůži pomáhá, když se průběžně napouští tukem.

MP MS61
124 příspěvků 08.11.12 08:35

Když už mají boty něco za sebou a na sobě šrámy, Indulona je na nic - nepomůže. Vojenská bagančata pěšáků se také napouštěla jen tukem, ale to jsou vlastně pracovní boty, a o těch tu přece není řeč! Proč nejít cestou klasického a generacemi odzkoušeného řešení.

Ke kanadám se na vojně fasovala ne indulona, ale černé vojenské leštidlo. Indulona sice boty změkčila, ale nikdy se pořádně neleskly a chytala se na ně špína. Vojenské leštidlo obsahovalo barvivo, které probarvilo botu včetně všech šrámů (a že jich po cvičáku bylo!). Navíc se bota dala krásně přeleštit. Zaprášenou a lehce zablácenou botu stačilo opatrně zbavit hrubé špíny a přeleštit suchým, čistým hadříkem. A bylo vymalovano - a včas, tedy bez buzerace oficírů. Kanady napuštěné indulonou se vyleštit v podstatě nedaly, ani leštidlo se na ně nechtělo chytat.

Celé generace šviháků, kavaleristů a důstojníků všemožných armád udržovaly a leštily své vysoké boty přírodními vosky. A to je nejlepší i dnes. Klíčovým pro kvalitu je obsah přírodního vosku palmy karnauby. Pod značkou Kiwi (nebo pod logy výrobců bot) se prodává řada barev od neutrální (jen lesk bez barviva) přes různé odstíny hnědi až po černou. Snad i modrá. Teprve s dlouhodobým užíváním vosku získá přírodní kůže svou patinu a hluboký lesk. Jednou za čas lze botu ošetřit kondicionérem (před leštěním) a prodloužit tak její živostnost. Pokud si vyberete vosk správné barvy, překryjete a potlačíte šrámy, dorovnáte barevnost.

Alternativou je kvalitní krém na boty s barvivem, které podobně jako kondicionér do hloubky napustí kůži, doplní chybějící barvivo (více než vosk) a dodá základní lesk. Produkty Colonillu budou zřejmě z tohoto ranku. I tak je po jeho aplikaci vhodné pokračovat leštícími vosky a krém/kondicionér používat jen občas.

Anabází s resuscitací starých bot jsem si prošel. Očista vlhkýmn hadříkem a dokonalé vyschnutí. Napínáky na vyrovnání (aspoň plastové). Aplikace kondicionéru nebo krému (pozor na posun barevnosti!). Po zaschnutí (nejlépe druhý den) pečlivé přeleštění. Kartáč a pak suchý bavlněný hadřík. Boty s kondicionérem jsem navoskoval (dle videonávodu na Mužích v česku). V krajním případě stačí i samotný vosk. Důležitý je způsob aplikace - stačí pouze hadřík a troška vody na zvlhčení. Je to otravná procedura, pomalá - ale funguje.

M.

xIvet
272 příspěvků 08.11.12 10:55

@katerzina Chtěla jsem se ještě zeptat, použila jste ten bezbarvý Collonil? Vypadá to výborně! Vytáhla jsem totiž úžasnou koženou vintage kabelku po babičce a jsou na ní škrábance. Ale radši bych si koupila ten bezbarvý, abych to mohla potom použít i na boty jiných barev, otázka je, jestli je ten bezbarvý Collonil taky účinný. Díky za pomoc!

katerzina
14 příspěvků 10.11.12 22:46

@xlvet Dřív jsem na tyhle boty používala bezbarvý, ale ten jen tu botu asi nějak vyživí (představuju si to podobně, jak píše MP MS61), ale škrábanců jí nezbaví. Použila jsem barevné krémy, jak už jsem tu někde psala: http://eshop.geminiplus.cz/…ladkou-usen/

bubacisko74
1 příspěvek 28.12.12 15:08

Bestia, zrejme som neni ani ja clovek, lebo mam tiez okopane cizmy…ale cuduj sa svete, nie je to tym, ze by som vlacila za sebou nohy a nedvihala ich, ale od soferovania. Pravidelne prava topanka.

katerzina, velmi mi pomohol Tvoj prispevok…prave riesim podobny problem s pravou cizmou:-)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit