Opravujete/zašíváte oblečení?

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bugatti
4052 příspěvků 28.09.12 19:14
Opravujete/zašíváte oblečení?

V posledních letech dost často potkávám lidi, kteří mají na sobě nejen odrbané džíny, ale i díru na tričku, rozpáraný šev, trčící nitě. Opravujete/zašíváte oblečení? Já vše pečlivě zašívám tak, aby to nebylo vidět, pouze když vznikne díra na místě, kde to nejde neviditelně opravit, vyhazuji. Oblíbená bavlněná trička různě upravuji a maskuji jak nevypratelné fleky, tak i zašívání a nosím je doma/na zahradě. Bylo by pro mne naprosto nepřijatelné nosit děravé věci, byť jen na doma. Opravuji i rozbité zimní silné punčocháče, pokud je zašití bezpečně schováno v botě, popřípadě už nosím jen do kozaček.
Máte nějaké tipy, jak zamaskovat zašití nebo flíčky?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

LadyPapajka  28.09.12 19:16

Doteď jsem neupravovala nic (protože sem to neuměla, nikdy mě nikdo nic nenaučil, takže moje šití vypadalo fakt děsně). Tchýně švadlena mi občas něco ukáže (na sekáčovém kabátu jsem přešila všechny povolené knoflíky a hned vypadal jako nový). Ve švu bych už zvládla opravit díru a lem bych taky zvládla přišít. Složitější věci svěřuju jí (umí i perfektně zašít punčocháče, že to není skoro vidět)

Ale roztrhané oblečení taky nenosím, bud ho opravím nebo vyhodím (nebo z něj udělám hadry:D)

GreatSusan  28.09.12 19:23

Pokud je chyba odstranitelna beznymi prostredky (prani, zasiti svu a pod.), tak ji odstranim a vec dal pouzivam. Diry tam, kde zadny sev neni a neodstranitelne fleky jsou pro me duvodem k odlozeni veci. Puncochace a ponozky neopravuju a vyhazuju.

Denyna
4101 příspěvků 28.09.12 19:25

@Bugatti Taky tak
Ovšem ponožky nezašívám (vzpomněla jsem si na starší generaci u nás v rodině) a rovnou vyhazuju - z toho důvodu kupuju ponožky stejné, aby se pak ty liché daly párovat.
Převážnou většinu fleků se mi daří likvidovat, vytvořila jsem si slušný arzenál (perkarbonát sodný, kyselina citrónová, žlučové mýdlo, ďáblíky na skvrny…)

666mahu
1490 příspěvků 28.09.12 20:01

Jsem z domova naučená, že v oblečení s vadami (fleky, díry, visící nitě, podsazení atd.) se nechodí.
Spravuju podobně jako dámy nade mnou jen to, co jde tak, aby to nebylo znát. Punčocháče vyhazuji, ponožky/podkolenky zašívám jen úplně vyjímečně, když je malá dírka třeba někde nahoře - o něco se roztrhnou, vythne se jedno oko.
A také miluju ďáblíky Dr. Beckmann - jeden z mých nejoblíbenějších přípravků. :-))
Doma chodím upravená.

Jediný tip na zamaskování, který jsem asi 2× použila, protože to šlo, zašila jsem díru tak, že to vypadalo schválně. Nápadně jinou barvou drátovacím způsobem a přidala několik dalších stejných zašití. Byla to nějaká trička Replay, která už nová vypadala jako použitá, s nějakými aplikacemi, takže se to na nich v pohodě ztratilo. Nic lepšího nemám, jak by spravení bylo vidět, končí většinou v odpadu.
Před lety jsem si nechala scelit odborně zánovní jarní vlněný plášť, který se mi povedlo roztrhnout vzadu u rozparku. Bez úspěchu, nedal se už nosit, spravení bylo znát. Brečela jsem tehdy želví slzy, byl nádherný, stál mě 16 tisíc a podobný se samozřejmě nedal koupit. :-((

GreatSusan  28.09.12 20:17

@666mahu u kabatu za 16 tis. bych teda brecela taky, soucitim s Vama…

Jiná Realita
13791 příspěvků 28.09.12 20:20

Já nic nespravuju, protože se mi nic nepáře :)

výjimkou bylo několik lehce rozjetých švů, což si spravím, asi dva jsem musela dát švadleně, protože to byla třepivá látka a s tou si neporadím.

ale to se mi stane tak jednou do roka. nevím, čím to je, asi mám moc věcí, tudíž jednotlivé kusy málo nosím, navíc jsem na všecko hrozně opatrná. nebo mi všechno přijde demodé dřív, než se to obnosí a já se toho zbavím :D

ponožky prochozené na patě vyhazuju, při dnešní kvalitě materiálu nemá smysl štupovat, díra se dělá hned vedle znova.

osobně myslím, že zamaskovat už něco zašitého nebo flekatého většinou přirozeně nejde, skoro vždycky jde vidět, že je tam něco navíc (třeba flek maskovaný našitou kytkou). neváhala bych ale třeba v případě fleku nebo díry na dlouhém rukávu na nějaké hezké halence místo s flekem zkrátit a udělat krátký rukáv /nebo bez rukávu/.

666mahu
1490 příspěvků 28.09.12 20:20

@GreatSusan, děkuju. ;-))
Je to už dávno, tehdy to pro mne bylo jako dnes asi 50-100.

viktorka_od splavu
7438 příspěvků 28.09.12 20:36

Opravuji s ohledem na cenu původního svršku (štupovat půl hodiny fusekle za 25,– mi přijde neproduktivní). přišiju knoflík, sešiju rozjetý šev, zkrátím kalhoty když za to stojí. maminku zručnou v šití jsem poprosila o zabrání pár kalhot a sukní, které mi nebyly v pase, byť nové a slušivé (chybná koupě aj). ostatní vyhazuju. děravé flekaté oblečení mezi lidi nenosím, ale pokud je praktické, schovám na pracovní využití (zahrada, stavba, zabijačka apod). kdyby šlo o něco fakt drahého a „extra“, snažila bych se to zachránit, ale vlastně nic takového nevlastním:-) nebo:-(?
Edit: zkoušela jsem zachránit dětské kalhoty prodřené na kolenou 3 dny po koupi, bohužel se mi to neosvědčilo, díra se udělala vedle do dalších dvou dnů:-( takže se spíš snažím vystihnout odolnější materiály, spravování není u těch levnějších/la­gricových nanic.

gulietta  28.09.12 20:54

@viktorka_od splavu ja som sa na detských nohaviciach inšpirovala týmto, ale zašívam tak len pevné látky, kde viem, že to do pár dni neodpadne aj s tou záplatou.

Robena
1257 příspěvků 28.09.12 23:47

Nejlepe se zbavite skvrny tak, ze ji vystrihnete. Flek pak zmizi dokonale.

Choucas
150 příspěvků 29.09.12 00:04

Já zašívala věci všem členům rodiny, fleky řeší mamka. Nejvíc mě dorazil táta, když za mnou přišel s monterkama, v rozkroku díra jak do pekla a od zadku po zip zašité pevným drátem. Jsem myslela, že mě klepne. Jinak zašívání pracovních oděvů řeší lepenkami (modrými na modré monterky :D ).

Dahllie
2222 příspěvků 29.09.12 00:08

V tomhle směru jsem členem absolutně konzumní společnosti. Jediné co přišívám zpět jsou knoflíky na kabátech či košilích. Jako dítě jsem štupovala i ponožky (ještě jsme se to učily ve škole při šití), ale postupem času jsem došla k názoru, že to nemá cenu. Děravé věci vyhazuju, nebo používám na hadry.

gulietta  29.09.12 00:20

@Choucas moj brat raz doniesol z práce domov montérky na vypratie. Nechápala som, načo sú mu pri jeho práci monterky, ale vyprala som ich a zistila som po usušení, že sú neskutočne deravé a pokope držia len nejakou nadpozemskou silou. Tak som usúdila, že predsa taký otrhaný chodiť nemože, nech už je to kamkoľvek a tie montérky som pozašívala. Trvalo mi to viac ako hodinu, pretože boli dotrhané na zdrapy. Potom som ich vyžehlila, úhľadne zložila a pripravila k jeho veciam do práce. Asi o mesiac mi brat oznámil : náš vrátnik Ti ďakuje, za zašitie montérok. Mne sa pokazilo auto a nechcel som sa ušpiniť pri oprave, tak som si ich od neho požičal. Keď som odchádzal, tak som ich strčil do kufra a mama ich omylom dala do prania. Ten pán ich používal výnimočne, pri obzvášť špinavej práci, s tým, že keď sa rozpadnú, tak ich vyhodí. Zašitie bol neočákavaný bonus a montérky vraj slúžili ešte niekoľko rokov. :-D

Choucas
150 příspěvků 29.09.12 04:07

@gulietta :D :D :D taky dobrý.

Curlygirl
1901 příspěvků 29.09.12 07:57

Na flicky mi vetsinou neplati nic, kdyz nepomuze ani opakovane vyprani, nasleduje cistirna a pak pripadne kos :-)
Co se opravovani tyce, nastesti se mi to moc nestava, ze by neco bylo treba hodne opravovat, asi bych to donesla nekam ke svadlene (napr. Diru v podsivce, zacisteni kalhot atp.). Malickosti typu prisiti knofliku, stazeni malinke dirky zvladam obstojne. Puncochace hezky zasit neumim, vzdy mi tam vznikl takovy hrbol, ktery dost vadil i na skrytem miste…

Alhambra
861 příspěvků 29.09.12 08:10

Známá mých rodičů jednou zaštupovala svému synovi všechny „díry“ na značkových riflích.

kacenka.smile
427 příspěvků 29.09.12 08:21

Sama si přišívám knoflíky a zašívám díry, nejčastěji ve švech. Ale složitější úpravy přenechávám mamince, ta mi pravidelně zužuje obvody podprsenek, to bych nesvedla

Sibyla
2639 příspěvků 29.09.12 08:36
@Choucas píše:
Nejvíc mě dorazil táta, když za mnou přišel s monterkama, v rozkroku díra jak do pekla a od zadku po zip zašité pevným drátem. Jsem myslela, že mě klepne. Jinak zašívání pracovních oděvů řeší lepenkami (modrými na modré monterky :D ).

Můj výtvarný profesor si lepil kapsu oblíbeného manžestrového saka Herkulesem. To jsou muži…
Zašívám a čistím - jen ponožky vyhazuji. Totiž - děravé, ne místo vyprání. Vybavuje se mi, jak za zlaté horečky, kdy Kalifornie byla plná mužů bez žen, zlatokopové smradlavé košile vyhazovali. Číňani je sbírali, prali, prodávali - a to byl počátek slavných čínských prádelen. Řekla bych, že na zlaté horečce zbohatli trvaleji než spousta zlatokopů.

Sibyla
2639 příspěvků 29.09.12 08:41

@Choucas Ještě vám dodám literární reminiscenci - Bohumil Hrabal: Automat Svět:
„Člověče, takovej seš fešák, a že seš tak postrojenej?" „To je v naší fabrice taková móda," povídá montér, „kluci, který chodějí z práce jako frájové, tak ti se v práci postrojujou, panenkomarjá! Jeden čas byla móda záplatovaný montérky. Tak dílny zářily šaškovskejma záplatama jak na plese vagabundů. Pak se začaly nosit montérky spravovaný drátkama. A zase celá fabrika chrastila jak pimprlata. Ale dneska jdou rozbitý škrpály," řekl mladík a ukázal pracovní botu bez podrážky a místo tkaniček mosazný drát, „a u kalhot musíme mít jednu nohavici buďto ujetou, nebo rozžužlanou vozubeným soukolím," řekl mladý montér a poodstoupil, aby se ukázal. „Fešáček," pochválila výčepní a stavěla plné nádoby s pivem do basy. „A holky, který chodějí do fabriky jako kinohvězdy, dneska v práci nosejí gumový holinky s hrůzným žralokem," řekl mladik a mokré ryšavé vlasy se mu vlnily a leskly jak měděné špony.

Blair
359 příspěvků 29.09.12 10:45

Opravuju a zašívám jenom v případech, kdy to pak nebude poznat. Takže běžně knoflíky, natržení ve švu, silonky/punčocháče (jenom v případě, že je to natržení ve špičce).

Linie
1703 příspěvků 29.09.12 10:58

Dětské i záplatuji, ponožky /pánské/ kupuji min. po pěti kusech a vyhazuji. Kabát za 16000 bych zkrátila nad dírou, krátký by byl jistě taky hezký.

gulietta  29.09.12 12:26

@Curlygirl vyskúšajte na škvrny ariel profesional. Mne to odstráni všetko,. Ešte ani jedna škvrna neodolala a to mám malé dieťa. Ale nesmie to byť ten v rozprašovači, tomu niektoré škvrny odolali. Používam ten 1/2l koncentrát.
Ps. povodne som vo vašom príspevku čítala filcky. :-D

Curlygirl
1901 příspěvků 29.09.12 12:58

Diky za tip :-) vyzkousim!!

Nene :-) filcky snad ne :-) ani nevim, jak by se jich clovek zbavil :-))

@gulietta píše:
@Curlygirl vyskúšajte na škvrny ariel profesional. Mne to odstráni všetko,. Ešte ani jedna škvrna neodolala a to mám malé dieťa. Ale nesmie to byť ten v rozprašovači, tomu niektoré škvrny odolali. Používam ten 1/2l koncentrát.
Ps. povodne som vo vašom príspevku čítala filcky. :-D

Nikississ
13 příspěvků 29.09.12 13:25

Děravé, obarvené a nebo nevypratelné ponožky letí hned do koše. Ale před pár dny jsem si „vyspravila“ kabelku a stále mi to dělá radost, že vypadá jako nová. Zezadu jsem ji musela zašít, asi sedmicentrimetrová díra opravdu nevypadala dobře. A je ze zvláštního materiálu, jehož vrchní vstva se začala pomalu olepovat a vypadalo to strašně. tak jsem jí zkusila „zrecyklovat“ barvou Neopaque a je zase k světu. Takové tašky by mi bylo líto, vejde se do ní spousta věcí včetně velkého ntb, 1 lirové láhve s pitím a podobně

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit