Outfit na obhajobu diplomovky o móde

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

palahniukowa
301 příspěvků 06.05.13 14:11
outfit na obhajobu diplomovky o móde

Zdravím vás, damy & páni,

o pár dní ma čakajú obhajoby mojej diplomovej práce, v ktorej som sa venovala feministickej a popkultúrnej interpretácií fashion blogov; študovala som historický, sociologický i feministický background módy + feminizmy + zoznámila som sa s chápaním druhého pohlavia, krásneho pohlavia, mýtu krásy… a aplikovala som všetky tieto (pre mňa) fascinujúce poznatky na dosiaľ nepreskúmaný fenomén módnych blogov.

Výsledok výskumu v skratke: feminizmus môže byť na pôvodné fashion blogerky hrdý – móda vždy predstavovala ženskú záležitosť a kedysi z nej vytvárala prostredie, ktoré nahrádzalo ženám absentujúci priestor na sebarealizáciu; blogerky si v začiatkoch éry módnych blogov túto platformu podriadili a úplne ju ovládli, sústredili sa na selfprezentáciu demonštrujúcu individualitu a vlastnú estetiku, ktorou spochybňovali nadradenosť ženských magazínov a prezentovali tak svoju postfeministickú „girl power“. Netreba však opomenúť fakt, že spoločenskú obľúbenosť a vplyv blogerov si začal uvedomovať kozmetický a módny priemysel, ktorý si začal blogerov kupovať a formovať z nich svoj vlastný product placement: objavuje sa preto otázka, komu sa dnešní fashion blogeri chcú páčiť… :-) Táto spolupráca zároveň ukazuje jeden z najvýraznejších rozdielov medzi masovou a populárnou kultúrou – kým masová kultúra považuje kultúru za produkt a udáva trendy smerovaním zhora nadol (od produktov k užívateľom v zmysle „my sme to vyrobili, aby sme vám to predali, kupujte, kupujte!“), popkultúra funguje opačne: sú to jednotlivci, ktorí udávajú trendy, ovplyvňujú najrôznejšie inštitúcie & organizácie a spôsobujú vznik rozmanitých produktových radov, ako napr. Chiara Ferragni z blogu The Blonde Salad, ktorá vďaka svojej internetovej popularite navrhla už niekoľko kolekcií topánok pre svetoznámy módny dom Louis Vuitton.

Záver výskumu som ukončila tvrdením, s ktorým sa stotožňujem: nie je to tom, mať topánky na každú príležitosť, ale mať príležitosť.

Zaujímalo by ma, ako by ste poňali svoj obhajobový outfit k záverečnej práci o feminizme, móde a popkultúre vy: kultová Coco Chanel (ktorá je feministickou módnou ikonou už len kvôli nohaviciam, ktoré sa vďaka nej objavili v dámskych šatníkoch) alebo dnes už popkultúrna a módne citovaná (pochopená?) ikona Carrie Bradshaw, ktorá toho údajne nevie veľa iba o sexe, ale aj o móde?

Pozn.: prosím, vyhnime sa základným debatám o vhodnosti/nev­hodnosti niektorých kúskov na takú oficiálnu príležitosť ako obhajoby/štátnice: žiadne, džínsy, legíny, transparentné materiály, odhalené ramená, bosé nohy či extravagantné sex-v-meste-performance (v mojom prípade) nehrozia, ďakujem :-)

Toto vlákno tiež pridávam, aby sme sa v ňom všetky školáčky mohli navzájom inšpirovať :-)

Teším sa na vaše inšpirácie reakcie a prajem krásny deň :-)

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Guinea Pig
1190 příspěvků 06.05.13 14:49

Tak já bych určitě hlasovala pro Coco, protože když už řešíte feminismus, měla byste jí vzdát hold.
Proti Carrie jsem osobně prudce zaujatá, nejraděj bych si urvala ruku, abych po ní měla čím hodit.

Betty J.
2031 příspěvků 06.05.13 16:28

Bohužel nepíšete, na škole jakého zaměření budete obhajovat. Nejedná-li se o umělecky zaměřený ústav, volila bych k obhajobě nudný „civil“ - komise nemusí vždy pochopit, že svým obnvyklému standardu se vymykajícím oblečením chcete jen ilustrovat téma své práce. Kromě toho při téhle příležitosti je lépe zaujmout vědomostmi než šatstvem. Takže - když už odkaz k módě, tak decentní malé černé v kombinaci s perlami a zlatem - vzdělanec narážku pochopí a v problému méně orientovaného nevykolejí.

Guinea Pig
1190 příspěvků 06.05.13 16:36

@Betty J. vždyť to tam slečna výslovně zmiňuje…:
Pozn.: prosím, vyhnime sa základným debatám o vhodnosti/nev­hodnosti niektorých kúskov na takú oficiálnu príležitosť ako obhajoby/štátnice: žiadne, džínsy, legíny, transparentné materiály, odhalené ramená, bosé nohy či extravagantné sex-v-meste-performance (v mojom prípade) nehrozia, ďakujem

Osmikraska
645 příspěvků 06.05.13 17:26

Tak ono se těžko radí, když vůbec nevíme, z čeho vybírat. Možností je strašně moc:-) Já bych asi šla do něčeho mírně extravagantního, spíše zajímavého. Nic šokujícího. Takže spíš Carrie než Cocco:) Podle mě pokud se pokusíte převléct za Coco, bude výsledek spíše nudný…

Návrh: klasické kousky (sukně + sáčko, kalhoty + sáčko) ozvláštněné doplňky nebo netradičními barvami. Ze svého šatníku bych možná zvolila své oblíbené elegantní fialové sáčko a k tomu bych vybírala zbytek.

Spíš sem vyfoťte možnosti, ať se můžem rozplývat:-)

Btw kde jste studovala? Na jakém oboru se píšou takto zajmavé diplomky?

wednessday  06.05.13 18:08

Kostýmem Chanel se nikdy nic nezkazí.

kiwi  06.05.13 18:27

Já bych dala Coco, ovšem vhodně okořeněnou nějakým osobním vkladem v podobě extravagantního doplňku (nebo i bot apod.).

@Borůvka19 píše:Proti Carrie jsem osobně prudce zaujatá, nejraděj bych si urvala ruku, abych po ní měla čím hodit.

Ani nevíš, jak jsi mě potěšila. Ta diblíkovská kobylí zrůda mi tak strašně pije krev, že mi slova nestačej :-) a nakonec i pološílená Patricia Field - nevidím v těch neslušívých hadrech a kombinacích nic pozoru (natož ocenění) hodnýho.

palahniukowa
301 příspěvků 06.05.13 19:21

Študujem mediálne štúdia; som konzerva praktikujúca preppy style, nič prvoplánovo seksííííí nehrozí.

@Osmikraska možnosti sú, povedzme, neobmedzené, resp. rada zainvestujem :-)necítim sa byť Coco, Carrie ma irituje :-) no mám pocit, že prísť klasicky ako Coco, príp. extravagantne ako Carrie vymedzuje práve tie mantinely toho, ako sa móda u nás vníma, no nechcem ich skombinovať, aby z toho vznikol nejaký mačkopes. V mojom šatníku mám košele, nohavice i sukne, z ktorých by som štátnicový outfit mohla vyskladať, ale pravda je, že so slušným obliekaním nemám problém a chodím tak bežne.

@kiwi @Osmikraska sú zatiaľ najbližšie_rovnako som rozmýšľala nad kombináciou saka & trička s nápisom (ktoré bežne nenosím, som skôr košeľový typ, takže sa dá povedať, že tričko je v mojom prípade vec sviatočná :-)), ktoré by som si sama navrhla, napr. Do you know who Simone de Beauvoir is?, príp. niečo s mojim obľúbencom Warholom, napr. What would Warhol do in 15 minutes?_ to však preferujem viac na štátnice, ako na obhajoby (nemám ich v jeden deň).

btw, Sex v meste_neprišla som Carrie na chuť. Tento seriál pre mňa znamená skôr gendrovú „revolúciu“ (ženy veselo štebotajú o sexe), než módnu :-) a tie štyri tety mi neboli veľmi sympatické_skôr som z nich miestami mala dojem puberty reznutej menopauzou v meste.

GalianosjednimL  06.05.13 19:27

@palahniukowa YSL ženský kostým- protože jeho pojetím bych feministkám vyrazil zbraně z rukou: 1. YSL byl gay 2.on dal ženám kostým, který se inspiruje mužskou módou 3. je to konzervativní a zároveň sexy, ať si každý vybere.

palahniukowa
301 příspěvků 06.05.13 19:34

@GalianosjednimL YSL a jeho Le Smoking je v mojej práci zaznamenaný, samozrejme, tiež (vnímam ho skôr androgýnne):-) skoro som na neho zabudla, vďaka za tip!

bestia
2296 příspěvků 06.05.13 19:45

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 16:05

GalianosjednimL  06.05.13 19:47

@palahniukowa Není zač, připojil bych se ze zájmem k @bestia ohledně možnosti si přečíst Vaši práci. Pěkný večer :)

palahniukowa
301 příspěvků 06.05.13 21:10

@bestia @GalianosjednimL po posudkoch & obhajobe ju plánujem zverejniť, lebo zopár ľudí sa už našlo, čo by si to prečítalo (keďže takto o móde u nás zatiaľ nepísal nikto, resp. ju neskúmal); rozmýšľam ešte nad spôsobom_bavilo by ma o móde písať s ohľadom na background a kontext, ktorý som si vytvorila… uvidíme :-) rovnako želám príjemný večer :-)

kiwi  06.05.13 21:12

@palahniukowa
A sem by se to zrovna hodilo!

GalianosjednimL  06.05.13 22:59

@palahniukowa Tak to už se moc těším :)

Jackie Daniels
156 příspěvků 06.05.13 23:17

Moc krásně jste to napsala! Co nějaký minimalismus spíše pánského stylu - kalhotový kostým, spíše ulízlé vlasy, výrazně ženské akcenty (podpaatky, šperk, rtěnka…). To je tedy spíš Coco…

janiiiv
781 příspěvků 07.05.13 01:30

.

Příspěvek upraven 17.09.13 v 01:32

palahniukowa
301 příspěvků 07.05.13 02:28

@Jackie Daniels ďakujem! :-) pánsky dandy style mám čas od času veľmi rada, ale je to niečo, na čo sa musím cítiť :-) v ideálnom prípade neodolateľne žensky :-D v každom prípade ma táto predstava láka viac ako ikonické chanel sako.

@janiiiv topánkové T u mňa nie (dlhý trup, krátke nohy), šperky a obzvlášť brošničky_áno! hovorím „brošničky“, lebo takmer všetky moje šperky majú formu maličkých zvierat, to je moja infantilná úchylka (zároveň sa však držím pravidla „jedno zviera v outfite“ :-) príde mi to dievčenskejšie ako abstraktné tvary alebo kvety atď., najradšej mám malé zvieratká na golieroch košieľ, svetríkov, trenčkote či na koženej bunde. Brošňa pre pani Albright ma zaujala aj preto, lebo je to kombinácia zelenej, bielej a fialovej, ktorá sa mi spája s prvou vlnou feminizmu (áno, som deformovaná! :-D ) Sufražetky v boji o volebné právo počas najrôznejších protestných pochodov zároveň udávali módne trendy: zelené, biele a fialové šperky. Nešlo im však o to, aby sa páčili, či boli in – iniciály farieb G (green), W (white) a V (violet) šírili jednoznačné politické posolstvo – Give women votes! Tieto 3 farby sa následne stali vyjadrením podpory ženám, zaujímavé, nie? A aj v kombinácií s pani Albright, ktorá bola jednou z prvých ministeriek, ak sa nemýlim, a tiež si svoje miesto v mužskom prostredí musela vydobyť, resp. určite to poženštila :-)

janiiiv
781 příspěvků 07.05.13 02:51

.

Příspěvek upraven 17.09.13 v 01:31

Guinea Pig
1190 příspěvků 07.05.13 08:56

@palahniukowa taky moc děkuji za osvětu! asi budu víc nosit kombinaci GWV :-)

Barbyl
1469 příspěvků 07.05.13 09:25

Vyborne a Hodne stesti! Ja mela podobne zenske tema diplomky v r. 2006, tema Zobrazeni Zeny v umeni a reklame versus Zena Umelkyne, aneb potkaji se nekdy. soucasti byla performance, kdy jsem stravila den ve vyloze obchodu mezi plastovymi manekynami a na obhajobe jsem pak mela na sobe stejne saty ( v obchode, kde jsem filmovala trvali na Tom, ze musim mit Jejich product) a v pozadi hrala hudba Kraftwerk- She is a model
Pro vast obhajobu taky vidim Nejaky dandy styl, kalhotak s sirokymi nohavicemi, pruhlednejsi, Velmi decentni halenku, klobouk…novy romantismus, perly jako pripominka Coco.
Jo a co se tyce statnic, zrovna vcera mi je tu pripomnel @GalianosjednimL Protoze postoval nejake obleceni a ubrousky ala Mondrian a ja s obhajobou Teto popkultury a masoveho pojeti ikon umeleckych produktu mela statnice jak sermirskej turnaj. Je to prochazka po tenkym lede a ja na Ty masovy odkazy znamych mistru moc nejsem a co vim, kuratori galerii take ne. Takze to tricko ala Warhol by Mozna Vzal knizak, ale Kolecek, Sedlacek moc ne a obhajeni by muselo byt poradne preryvani historie

GalianosjednimL  07.05.13 10:32

@Barbyl Ubrousky jsou Mondrian styl, oblečení a povlečení je moje a spíše bych řekl, že se rochním v kubismu :). Mondriana jsem tu dal proto, že jeho vzory promítnul do kolekce 1965 YSL a tenkrát to byla pecka. Kurátoři mne nechávají klidným, hlavně potom, co vidím, čemu i třeba na pražské UMPRUM dají prostor a co v těch galériích a na klausurách končí. Každopádně chápu situaci ve které asi takto jste a musíte se pokusit o takt. Pěkný den.

Barbyl
1469 příspěvků 07.05.13 13:19

@GalianosjednimL Myslim, ze jste mne pochopil. Jo ten YSL byl bomba, ale v rice kdy jsem ja promovala byly v Tom designu delany kuchyne. Me se to treba hodne libi jako vtip a nadsazka, ale v masovy produkci, kdy si lidi zaramuji kalendar a moneta to uz pokulhava…ale zase lepsi nez zaramovany cb fotky deti a zviratek ( ne vlastnich, ale tech vyumelkovanych z kalendaru)a v Tom treba ruda ruze jako akcent. Jsou vetsi pohromy. Vas protisk povleceni se mi moc libi, na tricku uz mene, ale bytove doplnky super! A co se tyce klauzur, bohuzel dost casto to visi I na rozpoctu, ja chtela velkoformaty, ale vychazely cca 10tisic/ kus…soubor byl 15-20ti praci…takze tak. A co se tyce galerii, tak jsem mela na mysli treba Svestku ci Dvorak Sec Contemporary, Ty jsou oblibene.
@palahniukowa A doufam, ze zminujete I Annu WIntour a September Issue;)

Canavi
224 příspěvků 07.05.13 13:24

Modré punčochy ;-)

Guinea Pig
1190 příspěvků 07.05.13 13:35

@Canavi vidíte to, taková základní věc a zatím jsme si nikdo nevzpomněli!

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit