Oxford vs. derby vs. broque

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

modra_kocka
903 příspěvků 18.01.13 21:18
oxford vs. derby vs. broque

Zakládám tohle téma, protože se tady rozmohlo nadměrné používání výrazu „oxfordky na podpatku“, kterým se s oblibou nazývají jakékoli zdobené dámské boty na podpatku se šněrováním, bez ohledu na to, jaký mají typ šněrování.

Dámy, prosím vás, oxfordky jsou tyhle:

Derby jsou tyhle:

A pak jsou ještě boty s broque, tzn. zdobením, a to může být jak na botách se šněrováním oxford, tak derby:

Velmi zjednodušeně řečeno: „oxford“ a „derby“ jsou typy šněrování u pánských bot, „broque“ je zdobení, vzor z dírek na botách.
Tahle diskuze nemá primárně sloužit k diskuzi, ale k tomu, aby se některým lidem konečně přestaly plést hodinky a holinky… pardon, broque a typ boty. To je jako kdybyste červené barvě říkali „dlouhý svetr“…

Reakce:

stric
762 příspěvků 18.01.13 21:22

@modra_kocka Děkuju. Zrovna jsem měla cukání se už konečně vážně zeptat, proč se tu každým šněrovacím botám říká oxfordky a co se stalo s polobotkami, jestli je to zas nějaká nová móda jako říkat oblečení outfit, nebo co jako. Tak už nemusím, už to vím :-)

Mylady2
12409 příspěvků 18.01.13 21:26

No tak možná by to ale chtělo doplnit!
Oxford - uzavřené šněrování
Derby - otevřené šněrování (tudíž mnohem méně formální)

modra_kocka
903 příspěvků 18.01.13 21:28

@Mylady2 ano, díky :) Chtěla jsem napsat i upozornění, kde se obě boty liší, ale nějak mi to vypadlo a už se mi nechtělo editovat :)

Ceresa
465 příspěvků 18.01.13 21:28

Muzu se zeptat, odkud jsou ty prvni? Mam k nim totiz super kabelku;)

eveK
333 příspěvků 18.01.13 21:30

Tak já se přiznávám, že jsem také žila v nevědomosti. Myslela jsem, že „oxfordky“ jsou boty, co mají tu „přestřiženou“ špičku s ozdobným děrováním. :-)

modra_kocka
903 příspěvků 18.01.13 21:31

@Ceresa z wikipedie :)

Mylady2
12409 příspěvků 18.01.13 21:31

@Ceresa to jsou pánské boty!?

Ceresa
465 příspěvků 18.01.13 21:35

@Mylady2 nad tim jsem nepremyslela, ja videla jen tu hezkou kombinaci s mou osamelou kabelkou..asi mam uz utahane oci, ale prijdou mi jako unisex

modra_kocka
903 příspěvků 18.01.13 21:37

@eveK nemusí mít ani tu přestřiženou špičku. Pokud vím, za nejluxusnější oxfordky se považuji ty, které jsou vyrobené z jednoho kusu kůže - tzn. žádné stříhání. Tady josu jedny s semi-broque, ale nemusí ho mít:

Na pokochání pánskými botami doporučuji galerii na webu pánů ševců Zachariáše nebo Lawarta.

Ani  18.01.13 21:37

@modra_kocka To jsem nedávno studovala :) Ale trvám si na tom, že se změnou pohlaví nositele se toto dělení vytrácí.
A stejně si to nepamatuju, pamatuju si, že jedny jsou ty, co to maj schované, a druhé ty, co to maj vidět :) a vždycky se ptám muže, které to jsou. Vlastně ani pořádně nepoznám, jestli to je schované, nebo viditelné, dokud nejsou dvoje vedle sebe, pak teprve dospěju k závěru, že jsou jiné :)

modra_kocka
903 příspěvků 18.01.13 21:44

@Ani : vůbec nechápu, jak by se tohle dělení mohlo vytratit… :( Je zdobení a je typ boty, tohle se nedá zaměňovat. Přece nezaměňuješ vzr na látce a název oděvu. Buď mám zdobený svetr, nebo mám zdobené kalhoty, ale nemohu tomu říkat „svetr kalhoty“, protože je nosí muž a ne žena. A uzavřené a otevřené šněrování je prostě vidět… Na derby má „uši“ s dírkami na tkaničky, a oxford je nemá.

Ani  18.01.13 21:47

Ha, ale možná už jsem to pochopila. Otevřenost/uzav­řenost neznamená jestli je nebo není mezera mezi těma dvěma stranami, ale jestli se dole uprostřed potkávají nebo ne :) Jdu vařit večeři, abych to oslavila ;) trvalo mi tři týdny, než jsem si toho všimla.

Edit: nejen jestli se to potkává, ale jestli jsou ty plachtičky přišité směrem dolu nebo ne. Tak snad je za mnou doba, kdy jsem odříkala slovníkovou definici, ale furt to nepoznala. A ještě že nejsem chlap.

Příspěvek upraven 18.01.13 v 22:08

Lim
323 příspěvků 18.01.13 22:00

Už tady školil Maravelo

modra_kocka
903 příspěvků 18.01.13 22:16

@Lim jistě, a před maravelem to napsala spousta jiných lidí na jiné blogy, do časopisů, knih, novin atd. No a?

Pirek
6778 příspěvků 20.01.13 15:03

Pro mě jsou to prostě polobotky.

LorelaiH.
2999 příspěvků 20.01.13 17:44

Pro mě jsou to taky všechno polobotky, ale pro hnidopichy: http://www.muzivcesku.cz/oxford-vs-derby

smrtonoška  20.01.13 17:58

Když už chcete poučovat, tak si aspoň hlídejte správnost termínů - není to broQue, ale broGue… broque s Q neznamená vůbec nic. Vždycky to byla a bude pouze brogue… http://en.wikipedia.org/…/Brogue_shoe

Mylady2
12409 příspěvků 20.01.13 18:01

@smrtonoška :-D palec hore!

smrtonoška  20.01.13 18:09

Jinak ale myslím je velice zajímavý a trochu úsměvný původ brogue bot (zdroj wikipedia). Vznikly ve Skotsku jako obuv pro brodění močály - těma dírkama tekla voda ven, takže tam nejsou pro parádu jak by si jeden myslel. Takže takové elegantní holínky :D Dobré, ne?

Flash_Gordon
91 příspěvků 03.02.15 19:19

Zdravím,
dal jsem do kupy pár vět týkající se tohohle tématu na:

http://ajlaffesn.blogspot.cz/

Podrobnejsi clanky k jednotlivym typum bot, budou nasledovat.
Enjoy it.

tiny_fox  03.02.15 19:54

@Flash_Gordon
copak boty, ale popis hodinek Gino Rossi mi málem přivodil udušení se dalamánkem… :-D

Flash_Gordon
91 příspěvků 03.02.15 20:02

@tiny_fox
Bohužel i taková morbidní věc si najde kupce :)) Poučilo mě to…

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit