Péče o boty

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Morže
1091 příspěvků 19.10.13 15:22
Péče o boty

Měla jsem za to, že někde se už tohle téma probíralo, ale našla jsem jen pár útržků, které mi toho moc neřekli. vyhledávání mi taky diskuzi nenašlo, tak jsem si dovolila založit nové téma, o kterém si myslím, že se moc nemluví a tak bych byla ráda, kdyby se tipy, triky a rady, jak pečovat o svoje boty, byli na tomhle místě.

A začnu - Nyní už vlastním 5 kožených bot (jedny jsou sandále na léto, černé těžké boty Shark třídirkové, Tamaris bota na mírném podpatku z aukra mírně použité, obyčejné lodičky hladké do společnosti hlavně do divadla a dnes nově koupené kotníčkové boty taky na mírném podpatku na šněrování s možností je zapnout na zip) a stejně si nejsem jistá, zdali o ně pečuju dobře. Při koupi nových bot je dvakrát impregnuju a potom je jednou za čas podle potřeby opět nastříkám, potom je namažu balzámem na kůži bezbarvý, což považuju za velice univerzální, ale mohla jsem mít černý, když vlastně všechny kožené boty mám jen v černé barvě :) když jsou boty špinavé, tak je vyčistím kartáčkem a jen trošilinku je namočím vodou, když je to silná špína.
U všech bot mám vložený vlastní vložky do bot, abych zbytečně neničila boty vevnitř. Je tenhle postup v pořádku, nebo byste ještě něco sami přidali? Já totiž jsem z domova zvyklá pouze na boty od vietnamců a na nějakou impregnaci a péči o boty se z vysoka kašlalo, jen aby nebyli špinavý jak prase a upřímně do svojí dospělosti jsem vůbec nevěděla, co to je… tak se o svoje boty bojím, že by mi za chvíli odešli stejně jako ty od vietnamců, které stály o jednu nulu méně :)

Balzám na kůži mám moneta

a impregnaci mám z CCC Cocciné

Co říkáte na tyhle výrobky? Máte někdo s nimi zkušenosti, nebo byste mi doporučili používat něco jiného?

A pak tu mám další otázku a není to kožený :) Už třetí rok mám svoje hnědé boty - spousta lidí jim říkají kopyta, ale tenhle typ bot se mi strašně líbí. Jsou to boty syntetické, ale v zimě mi je v nich teplo a dobře se mi v nich chodí i ve sněhu a na ledu a pořád jsou v dobrém stavu. Akorát tuhle jsem je viděla ještě v obchodě a jejich hnědá barva už je značně vybledlá a ráda bych je měla znovu pěkně hnědý. Četla jsem tu o nějakých barvách na boty, ale jsou určený na kůži a tyhle jsou syntetický. Dali by se použít i na syntetiku? Nebo jsou jiné barvy určené na umělinu? Zkušenosti, tipy, triky? :)

Podělte se tu o svoje tipy, jak udržovat svoje boty stále pěkné, vyživené, jaké výrobky jsou nejlepší nebo co je podle vás naprosto šílený a co dělat s velkou špínou?

Reakce:

Dagbog
29 příspěvků 20.10.13 09:46

Ono je pár fanatiků, co boty opečovávají, ale podle mě stačí otřít, okartáčovat, nakrémovat, už to je víc než dneska dělá většina lidí. Krém se koupí Collonil u Bati nebo lépe Saphire u toho zde populárního ševce v Krakovské (mají i zásilkovku); Kiwi je taky fajn ale ne ty rychlolesky, normální krém. Moneta neznám a protože výrobci neuvádějí složení, a i kdyby tak u přírodních materiálů stejně nikdo neví kvalitu, nedokážu posoudit. Barevné krémy zakryjí oděrky a mohou dodat postupně patinu.

Baťa má i kartáče ze žíní a cedrové napínáky za slušné ceny, dost to kontrastuje s tím, co prodávají dneska za boty. Kartáče doporučuju, je radost s tím pracovat, byť profíci fungují s vlhkým hadrem. Napínáky jsou proti těm varhánkům na špičce, dáte je do bot hned po vyzutí, stačí jedny dvoje, jen než boty vyschnou; pomáhají i trochu proti zápachu a pokud nejsou boty vysloveně mokré pomáhají je vysušit (plastové napínáky tyhle dvě funkce neplní, ale mě stačí, přece je nevyhodím).

Syntetiku nevím, neberu, pokud to není funkční sportovní obuv, tam neřeším, nic to nevydrží, po pár letech nejdýl se rozsypou, v nouzi stačí nastříkat nějakou nano impregnací. Vlastně i levné kožené boty bývají silně potažené plastem (corrected grain, česky nevím), nevím, jak moc má smysl to krémovat.

Vložky nepoužívám, pokud na to nejsou boty uzpůsobené. A naopak. Prostě aby boty seděly.

Jen mě tu trošku mate, proč nejdřív impregnovat (kůži to nepomůže je to proti vodě) a teprve pak vyživovat.

Jo, to „stačí nakrémovat“ je potvrzené od ševců v Krakovské jako odpověď na zbídačené Prady. Kdyby bylo třeba víc, určitě by víc řekli, aspoň by mi něco prodali, že; navíc pohled na ty boty jim musel rvát srdce, bylo vidět, že by je rádi dostali do rukou, ale po pravdě řekli, že není důvod. Vlastně stačí i jen nastříkat (tím na nubuk, ne univerzální impregnací).

Spíš by mě zajímalo, jak na kožené oděvy. Čistírna je přece mor - fůra penez a chemie. Něco se dá vyprat, ale pochybuju, že všecko.

Bookworm
222 příspěvků 21.10.13 10:35

Tak se přiznávám, že díky této diskuzi jsem včera provedla revizi a generální úklid všech svých bot a zjistila, že jsem se k mnohým botám chovala velmi nehezky! Tzn. nedělala jsem s nima skoro nic.
Do včerejška pro mě péče o boty znamenala vyprat látkové baleríny, pokud jsou špinavé, očistit a nakrémovat černé kozačky (to jsem dělala párkrát týdně celou zimu) a až co jsem si nedávno koupila žluté loidičky, tak jsem byla poučena o správném postupu péče o boty - očistit, impregnovat, nakrémovat. Tento postup jsem zopakovala na všech kožených botách a, ehm, tluču se do hlavy, proč jsem to neudělala dřív, zvláště červené kožené boty teď vypadají parádně! (ano, získaly jakousi patinu)

Akorát nedávno jsem zjistila podivnou věc - mám fialové lodičky, několik let staré, nošené párkrát do školy, pak spíš do divadla, myslela jsem, že josu kožené, ale na povrchu jsou hladké a lesklé, tak je to něčím potažená kůže? Nicméně jsem se koukla na boty na denním světle a jedna bota je tmavší než druhá! Tak mi vrtá hlavou, jestli jsem je tak koupila nebo jedna zesvětlala časem? Proč ne i ta druhá? :D Fakt je to tak o 2 odstíny.

Zebra33
2038 příspěvků 21.10.13 10:50

Jeste bych mozna dodala „peci“ o boty zespoda, tj. podrazky a podpatky. Zejmena podpatky (nebo patniky se ten gumovy kousicek dole jmenuje?) dat vymenit driv, nez se prochodite az na botu samotnou. Za to uz jsem od sevce dostala nekolikrat vynadano, ale on clovek kdyz to pravidelne nekontroluje, tak si obcas fakt nevsimnete, jak moc uz jsou ochozene. Podrazet vepredu podrazku jsem nechavala snad jen jednou v zivote, u nejakych drazsich bot. Jinak mi prijde, ze casto je zivotnost podrazky podobna jako zivotnost svrsku.

Gorilka
657 příspěvků 21.10.13 20:27
@Zebra33 píše:
Jeste bych mozna dodala „peci“ o boty zespoda, tj. podrazky a podpatky. Zejmena podpatky (nebo patniky se ten gumovy kousicek dole jmenuje?) dat vymenit driv, nez se prochodite az na botu samotnou. Za to uz jsem od sevce dostala nekolikrat vynadano, ale on clovek kdyz to pravidelne nekontroluje, tak si obcas fakt nevsimnete, jak moc uz jsou ochozene. Podrazet vepredu podrazku jsem nechavala snad jen jednou v zivote, u nejakych drazsich bot. Jinak mi prijde, ze casto je zivotnost podrazky podobna jako zivotnost svrsku.

Podpatník, podpatníček.

mapritona
100 příspěvků 21.10.13 20:42

Při čtení této diskuze jsem si vzpomněla na video, které jsem nedávno sledovala:
 http://www.youtube.com/watch?…

Myslím, že by její rady mohli fungovat i na jiné boty, než na Louboutins.
Jinak teda impregnuji a krémuji. Letos mě na podzim dost zarazil pohled na mé letní kožené sandále. Vůbec mi totiž nedošlo, že i ty by se asi měly krémovat.. Takže je regeneruji a vůbec nevím, jestli to zpětně zabere.

@Morže, vy máte vložky i v lodičkách?

Mefisto
74 příspěvků 26.01.14 22:11

Olá, nechcem zakladať novú tému, tak dúfam že mi poradíte aspoň tu.

Mám od minulého leta fakt pekné (a obľúbené) boty od Bati. Sú kožené (aj podrážka) s dreveným podpatkom (asi 1,5 cm). Bohužiaľ sa asi po 3 mesiacoch (intenzívneho) nosenia úplne zničil, zbrúsil podpatok na jednej bote a na druhej sa prešúchala podrážka. Viem že je to s najvačšou pravdepodobnosťou moja chyba, kedže som ich nosila fakt desivo často. (napr 5/7). Teda viem, ze mi ich u Batu nezreklamuju, a ani to nechcem skusat, pretoze by mi vratili akurat mozno peniaze. Ja vsak mam ovela vacsi zaujem zachranit tie boty, kedze ich mam fakt rada.

Teda otazka znie, Poznáte v Prahe nejaké obuvníctvo kde dokážu vymenit celú podrážku aj s podpatkom a pritom dodržať predchádzajúci vzhľad boty? A ak ano, viete mi povedat aspon pribliznu predstavu kolko to moze stat?

jedna sa o tieto boty:

Gorilka
657 příspěvků 27.01.14 19:42

Ukaž to chlapům v Krakovský ulici. Ti buď řeknou zda to dokáží opravit či ne.

vtr
8 příspěvků 09.03.15 14:07

Kůže časem vysychá. Určitě to zabere, ale ne obyčejný krém. Zkus si vyhledat krém na starší kůži. Obsahuje více regeneračních a zvláčňujících složek.

verulenka
3324 příspěvků 09.03.15 14:23

@Gorilka Bohužel, chlapi v Krakovské už v Krakovské nefungují a zatím jsem nezjistila místo nového působiště.

Gorilka
657 příspěvků 09.03.15 20:03
@verulenka píše:
@Gorilka Bohužel, chlapi v Krakovské už v Krakovské nefungují a zatím jsem nezjistila místo nového působiště.

Přesunuli se na Karlovo Náměstí 15.

verulenka
3324 příspěvků 09.03.15 21:58

@Gorilka Děkuji za optimistickou zprávu.

Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit