Pekelná etika

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

vkusovod  15.06.12 18:56
Pekelná etika

Tak se stalo, co se dřív nebo později stát muselo a místní admin Honza (příjmení nemá) mi napsal, že prý „nemám opakovat stále stejné téma a jednu problematiku ve více diskusích“. Sice jsem ho (slušně) poslal někam, protože např. problematika vorvaňů se tady zjevně smí opakovat ve všech diskusích zcela nezávisle na tématu, ale ok, proč ne. Adovsky nekorektní entrée už proběhlo, tak proč se neposunout k trochu dospělejšímu chování. Na adovskou sebestylizaci jste, Ado a provozovatelé serveru, neslyšeli a na kritiku nereagovali, takže zkusím to samé formulovat jinak a umístit do vlastní diskuse, aby to tady teda bylo všechno zaplaveno (citace Honzy) jenom těmi vorvani a ne mou kritikou. Body řadím podle subjektivně vnímané důležitosti.

1. kyberšikana?

Na Pekle se několikrát objevily fotky ne z ulice, ale z bezprostředního okolí čtenářů. Nejednou i s obličeji. Pokud si správně pamatuji, jednou jste, Ado, takové fotky uveřejnila i sama a nestáhla je ani když jste se dozvěděla, že jde o kompromitaci spolužačky. Podle mě se (nejen v tomto případě, ale celkově) jedná minimálně o laxnost a poskytování prostoru pro případnou kyberšikanu.

Shodneme se na tom, že tady toto nebezpečí existuje? Hodláte to nějak řešit preventivně, nebo až dojde k nějakému problému? Jak byste reagovali, kdybyste se dozvěděli, že nějaká náctiletá holčina se pokusila o sebevraždu, protože se na Pekle objevila fotka jejich vyčuhujících kalhotek a všichni se v diskusi pod článkem notně pohoršovali, holčinu proklínali a ponižovali, k všeobecné radosti spolužaček?

2. anonymita

Myslím, Ado, že jste správně vyhodnotila, že za svoje (jak sama píšete) „kritické, nekorektní a netolerantní názory, podávané jízlivě a bez obalu“ byste taky od někoho mohla (dáma nedáma) dostat pár facek a že tedy bude bezpečnější se skrývat za internetovou anonymitu. Je pro mě zajímavé, s jakou úzkostlivostí si anonymitu chráníte - vystupovat v televizi zády ke kameře, to jsem viděl jenom u policistů, kteří se věnují organizovanému zločinu. A nezlobte se na mě, to je trochu jiná liga než Peklo.

Osobně si myslím, že byste si za svými názory měla stát. Pokud se za nimi stát bojíte, měla byste je podle mého zvěřejňovat v poněkud korektnější, tolerantnější a méně jízlivé formě, za kterou byste se (celou svou osobou) stát nebála. Máte na to jiný názor? Můžete se o něj podělit?

3. vytváření atmosféry ve společnosti

Pokud se nemýlím, řekla jste, že se Vám zdá, že se na sebe lidi u nás neusmívají. Máte pocit, že jste Peklem přispěla k tomu, aby se usmívali, nebo jste podpořila všeobecnou přednasranost a radost z kopnutí si do někoho? Můj osobní názor je, že jste udělala to druhé.

Vůbec nezpochybňuji Vaši erudici v oblasti oblékání. Jistě jste ale nešikovná zase v jiných oblastech. Myslíte si, že ti, kteří jsou v těchto oblastech šikovnější než Vy, by měli Vaši nešikovnost pokoutně dokumentovat a veřejně (anonymně!) pranýřovat? Známá etická zásada říká „Nečiň jinému co bys sám nechtěl, aby jiní činili tobě“. Já bych ve společnosti, kde každý své erudice využije k výsměchu těm, kteří stejnou erudici nemají, žít něchtěl. Vy ano? Jak byste se cítila, kdybyste zjistila, že jste se právě vysmála třeba tomu zmíněnému Perelmanovi nebo Egonu Bondymu? Úplně v pohodě, protože jste se přece vysmívala jen jejich vkusu, ničemu jinému?

Berte prosím na vědomí, že o fotografování na ulici se vás lidi neprosí, oni o sobě třeba netvrdí, že jsou dobře oblečeni. Nebo prostě jenom mají tu smůlu, že nemají s čím srovnávat, a cítí se být oblečení „normálně“.

Pokud už tak nutně potřebujete jízlivost a pekelné články, alternativa existuje: vyzvěte čtenářky, ať posílají svoje pekelné fotky z minulosti nebo fotky lidí, jejichž souhlas se zveřejněním dostanou. Nebo se prostě domluvte s nějakým obchodem a modelkou a na ní ukažte dle Vás nevhodné a vhodné způsoby oblékání. Nemusíte do téhle hry nutně tahat lidi, kteří Váš koníček nesdílejí. Rozmazání obličejů je určitě polehčující okolnost, ale podle mě je to trochu málo vzhledem k obsahu a formě pekelných článků.

4. diskrepance

Nezlobte se na mě, ale myslím, že se dá říct, že se objektivně (alespoň ve své roli pekelnice) nechováte jako dáma. Myslím, že dáma se nemá na veřejnosti vyjadřovat nekorektně, netolerantně, jízlivě. Dáma nemá psát bulvár, hrající na nejnižší struny obecenstva. Nedovedu si například představit, že by Olga Havlová psala články pro Blesk.

Odkud berete dojem, že máte právo kritizovat, že se někdo jako dáma neobléká, když Vy se jako dáma (alespoň zde) nechováte?

(Ano, jsem si vědom, že se snažíte o originální formu osvěty, ale to je v tomhle případě irelevantní)

5. business

Drahé Webdio s. r. o, jakou máte představu o CSR? Není Vám trochu stydno vydělávat peníze na výše popsaném? (bod 1!) Jaké máte s Peklem plány? Je možné odstranit popsané pekelnosti a zároveň nevyprázdnit brand Módní peklo, který jste si (pokud je mi známo) zakoupili? Přemýšleli jste nad tímhle rozměrem před koupí, nebo Vám to bylo a je šumafuk?

6. dovětek Adě

Dokud jste výše popsané dělala v rámci svého blogísku, měla jste všechny moje sympatie - kousavé lidi, kteří mají co říct, mám rád. Úspěch ale zavazuje a druhé místo v Křišťálové lupě je druhé místo v Křišťálové lupě. (gratuluji!) Snad si uvědomujete, že teď máte sledovanost, která se může poměřovat s některými pořady na televizní obrazovce, a sebereflexe je potřeba o hodně víc než dřív, minimálně proto, že se stáváte opinion makerem (a „behaviour makerem“).

Peklo dospělo a možná by měl trochu dospět i jeho obsah. Držím palce, aby se to povedlo a Peklo nezastydlo v pubertě, která byla tak sexy kdysi u blogísku.

Byl bych moc rád, kdyby Vám moje otázky stály za odpověď. Je to ale samozřejmě na Vás.

Mirek Prýmek

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

rice
348 příspěvků 15.06.12 19:32

Jop! Super, máš můj obdiv za schopnost přesně zformulovat i můj názor. Naprosto ho s tebou sdílím, v podstatě nemám k jedinému bodu výhradu. A za sebe můžu doplnit, že z toho kotle jedu začínám být poslední dobou znechucená. Vnímám to tu jako pseudointelektuální babinec, který hltá každé Adino slovo a přitom nevnímá diskrepanci mezi Adiným buranským chováním a prosazovaným konceptem usedlé staré/mladé snad dámy. Nepřijdete si jako oslíci? Já bych se cítila poníženě, kdybych objevila, že se takhle nechám vodit za nos.

Přitom mi vadí i další věc - a sice pokrytectví místního obecenstva. Nesnáším pokrytectví a když už se chovám jako slídivá, škodolibá drbna, která si v místní kritice libuje, tak si to přiznám a nebudu se snažit vystupovat jako vkusná a ztrápená šik dáma, která zůstala sama opuštěná na svém ostrovu elegance a je jí smutno. Z té džínové a softshellové šedi okolo a z těch ostatních slečen, které - narozdíl od ní samozřejmě - nosí velké výstřihy, příliš krátké sukně a obepnuté legíny - vždyť je to tak nevkusné!
Ve skrytu duše je nicméně spokojená - kdyby začaly všechny dívky chodit oblékané žensky a přitažlivě, rvala by si vlasy, protože už by nemohla pociťovat vlastní elitářství a její sebevědomí by bylo sraženo. Ženské jsou v tomhle totiž pěkné potvory! (sáhněte si do svědomí)

katango
1356 příspěvků 15.06.12 19:55

Miluji kotle jedu i pseudointelek­tuální babinec. Nesnáším hnidopichy a krasoduchy, kteří si spletli web.

Jiná Realita
13791 příspěvků 15.06.12 19:58

Upozornění: jediná možnost, jak zastavit trolla, je hluboké mlčení ;-)

seznam.mih  15.06.12 20:00

Máš recht. Seš mi svým způsobem sympatickej, na druhou stranu s tebou nemůžu souhlasit na stopro. nějak mě příliš nezajímá podoba Ady. Viděla jsem asi jen nějakou skupinovou fotku už ani nevím čeho, kde měla Ada výrazné kalhoty, které ukazovaly zadek. Z videa Ta naše povaha česká jsem však viděla, jakou má Ada postavu. Podle mě ji má pěknou normální ženskou. Líbí se mi, když mají ženské výrazný pas a zadek. ten rozdíl myslím. Pak se mi vaří krev v žilách, když jí tu někdo označí za hnusnou vyžranou ženskou. Nejradši bych jim nafackovala, ale taky mají právo na svůj názor a když si myslí tohle… je mi to líto. Prostě sto lidí sto chutí a Ada se nemůže zavděčit všem.

vkusovod  15.06.12 20:10

Když už jsem tu byl několikrát nařčen z trollování, musím tě @seznam.mih upozornit, že tohle téma fakt není o tom, jaký má Ada pas a zadek.

seznam.mih  15.06.12 20:15

Ať už trolluješ či ne, je to tu zajímavý. Sem zvědavá, kam se to potáhne.

RenaLange  15.06.12 20:19

@vkusovod zpočátku jsem na Vás měla negativní názor, omlouvám se pokud mou omluvu přijmete.
I když si myslím, že v tuhle chvíli Adéla stepuje u admina a žádá Vaše zablokování.

Příspěvek upraven 15.06.12 v 20:22

blacken
2320 příspěvků 15.06.12 20:20

Úplná pravda…Blog se mi líbil, zaujalo mě, že se někdo nebojí říct, co všichni kolem vidíme a pobavila jsem se i nad pekelnýma ukázkama. Ale v poslední době jsem taky celkem znechucená - jednak jsem měla o autorce trochu jinou představu - čert vem postavu, ale třeba to oblečení na plesech za mě fakt žádná sláva a trochu mi přijde, že se Ada minula dobou (nic proti tomu, samozřejmě). Bavilo mě to jen do doby, kdy se kritizovaly opravdu prohřešky a ne to, že si někdo dovolí nosit, co se mu skutečně líbí - viz debata o converskách. Taky se mi nelíbí to rádoby elitářství, kde se rozhoduje co je a co není peklo - asi jsem ten blog původně chápala jinak, než co ve skutečnosti je nebo nevím. Měla jsem za to, že podstata tohohle blogu je ukázat, že móda je fajn a lze si hrát. Ne, že se ustanoví jeden styl a cokoliv vyčnívajícího bude peklo, některé kusy oblečení se odsoudí jako navždy nenositelné a bude se papouškovat jeden názor. A i u fotek z ulice mám čím dál častěji pocit, že z dřívější kritiky oblečení se stává pohrdavé trefování do lidí kolem - v diskusi se kolikrát objeví i fotky bez rozmazaných obličejů a už nejde o ukazování toho, jak to vypadat nemá, ale posunulo se to jiným směrem. I články už mi taky přijde, že nejsou, co bývaly. Takže i když se dost ztotožňuju s pohledem na chybějící styl v ulicích, tak z toho kolem mě jímá hrůza. A to si nemyslím, že bych já sama byla pekelná - takže to není o tom, že potrefená husa zakejhala.

pampelína
60 příspěvků 15.06.12 20:22
@seznam.mih píše:
Ať už trolluješ či ne, je to tu zajímavý. Sem zvědavá, kam se to potáhne.
řekla bych, že bude „uklován“ :D
Jinak vkusovode v některých věcech s Vámi souhlasím, ačkoli bych se asi nevyjadřovala až tak radikálně.. Obávám se ale, že se Vám dostane odpovědí typu nikdo nikoho nenutí Peklo číst, komu se to nelíbí ať sem nechodí.
Každopádně jste nahodil velmi zajímavé téma, jsem zvědavá, jestli se k tomu Ada vyjádří.

vkusovod  15.06.12 20:25

@RenaLange - Není v žádném případě za co se omlouvat. Entrée pekelné bylo. Myslel jsem, že bude zřetelnější, že to je vědomá parafráze na zdejší slovník, ale asi se to moc nepodařilo :)

blacken
2320 příspěvků 15.06.12 20:26
@pampelína píše:
Obávám se ale, že se Vám dostane odpovědí typu nikdo nikoho nenutí Peklo číst, komu se to nelíbí ať sem nechodí.
Každopádně jste nahodil velmi zajímavé téma, jsem zvědavá, jestli se k tomu Ada vyjádří.

To je něco, co mě taky zaujalo - když se tu objevil článek o mimibazaru, tak se tvořilky/snažil­ky/mamky bouřily, že na mimibazar nemusí přece nikdo chodit, když se mu tam nelíbí… Zde byl tenhle argument rozdupán s tím, že to takhle nefunguje, ale jakmile vkusovod napsal první kritiku, bylo mu ihned vpáleno, že sem nemá chodit, když se mu to nelíbí, že se sem lidé chodí přátelsky bavit a on jim to kazí:-D

vkusovod  15.06.12 20:29
@pampelína píše:

Trochu offtopic (zatrollovat si ve vlastním tématu, to je teprve kumšt!): Zajímavé je, že moje téma je od začátku stejné a nejčastější kritika byla, že se opakuju. Teď jsem to jenom znovu všechno zopakoval :) Kousavá forma byla teda zřejmě odrazující, třeba je z toho nějaké poučení :)

seznam.mih  15.06.12 20:29

Vidím to tak, že se tady různé strany poperou mezi sebou, budou se vyhrožovat odchodem, či přesunutím na jinej server (třeba na Protivnou blondýnu). Možná někdo odejde, možná to někdo nechá plavat. Pak se to tu uklidní a pojedeme zase dál, dokud se nenajde další člověk, kterej rozpoutá další vášnivou diskuzi o vhodnosti Adiných článků a hulvátstvím zdejších diskutérek a další vlna příspěvků na téma, jak už jde MP do patřičných míst a takhle pořád dokola.

volfish
903 příspěvků 15.06.12 20:31

@seznam.mih jo, koloběh života :pankac:

seznam.mih  15.06.12 20:32

@volfish Přesně tak. Super smajl jak ste ho sem napsala? :)

pampelína
60 příspěvků 15.06.12 20:33
@blacken
Já mám z toho tady pocit, že se sem chodí přátelsky bavit zejména určití lidé, kteří se tu tak virtuálně (nebo já nevím, možná se znají i doopravdy) kamarádí, a když má někdo trochu jiný názor tak přijde na řadu to klování. Což mi připadá tak na úrovni toho mimibazaru.
@blacken píše:
Bavilo mě to jen do doby, kdy se kritizovaly opravdu prohřešky a ne to, že si někdo dovolí nosit, co se mu skutečně líbí - viz debata o converskách. Taky se mi nelíbí to rádoby elitářství, kde se rozhoduje co je a co není peklo - asi jsem ten blog původně chápala jinak, než co ve skutečnosti je nebo nevím.

Tohle přesně jsem chtěla říct taky, ovšem Vy jste mě předběhla.

pampelína
60 příspěvků 15.06.12 20:35
@vkusovod píše:
Kousavá forma byla teda zřejmě odrazující, třeba je z toho nějaké poučení :)

Možná je to i tím, že jste to tady tak shrnul do jednoho příspěvku, ne každému se chce číst diskuse ve kterých to nebylo tak kompaktní. Každopádně je to lepší než kousavá forma.;)

blacken
2320 příspěvků 15.06.12 20:36

No, pozoruju to ve všem, v každém vlákně se objevil někdo, kdo měl jiný názor a byl postupně umlácen argumenty některých - pak mu bylo vyčteno, že trolluje a uráží - i když narozdíl od některých nepoužil jedinou urážku… Ať už vlákno o ikonkách, vědcích… bylo to tu už před vpádem „barbara“ vkusovoda

seznam.mih  15.06.12 20:37

Články jsou pořád stejný, ale zdejší diskutérky jsou ostřejší se mi zdá. Vždyť se tu Ada ani moc neprojevuje.

pampelína
60 příspěvků 15.06.12 20:40
@seznam.mih píše: Články jsou pořád stejný, ale zdejší diskutérky jsou ostřejší se mi zdá. Vždyť se tu Ada ani moc neprojevuje.

To je právě ta hlavní škoda, že se Ada projevuje méně.

blacken
2320 příspěvků 15.06.12 20:40
@seznam.mih píše: Články jsou pořád stejný, ale zdejší diskutérky jsou ostřejší se mi zdá. Vždyť se tu Ada ani moc neprojevuje.

Já ti nevím, chvílema mám taky dojem, že se mi to jen zdá, ale už dlouho mě článek nepobavil - je to míň vtipný, míň řízný a víc kritiky. Ale možná je to právě tím, že už se neprojevuje a nemírní to…

seznam.mih  15.06.12 20:44

Budem doufat, že možná připravuje něco velkýho, nebo se ocitne v dalším televizním osvícenském postu :)

uu  15.06.12 20:47

A co myslíte, jak to bylo s tím vejcem? Prga? Nebo slepice? Tak nějak tuším, že tohle je přesně ta diskuze, kde se to konečně dozvím… :)

seznam.mih  15.06.12 20:48
@pampelína píše:
To je právě ta hlavní škoda, že se Ada projevuje méně.

Však jo. A zajímalo by mě, co si Ada o tomhle bordelu a o zdejších diskutérkách myslí. A i vyjádření vkusovodova příspěvku (nick píšu schválně s malým písmem, pač ěm samotnou irituje, když mě někdo napíše jako Seznam. mih. Kdyby se objevil nějakej šťoura…) i když asi tuším, co si možná myslí, ale nechci tu dělat, že všechno vím, že všechno znám :D

Stránka:  1 2 Další »

Téma je zamknuté a nelze do něj již dále přispívat

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit