Nepořádek v domácnosti - please help

Fotoalbum tématu (7) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Soňa3  25.09.12 10:42
Nepořádek v domácnosti

Chtěla bych se zeptat přítomných dam, jak řeší udržování pořádku ve svých domácnostech. Vím že existují hospodyně údernice, které mají vždy a za každých okolností byt v dokonalém pořádku, zimní bundy uklizené ve sklepě, okna mytá 4× ročně, nikde smítko prachu, denně vyluxováno…Bohužel nebylo mi dáno. Střídavě se náš byt ocitá ve stavu většího či menšího „borde*lu“. Mám 10ti letou dceru, manžela, jednoho teenagera, co k nám jezdí na víkendy a byt 2+1.

Máte osvědčený postup, recept, znáte přínosnou knihu, článek k této tématice?

Budete se možná divit, ale příchod do zabordeleného bytu mě unaví a znechutí víc, než metanolová aféra, nedostatek financí, nebo pětka v žákovské.

Edit:

Diskuse je plodná a proto všem uživatelkám a uživatelům děkuji za šikovné tipy. Jsem ráda, že jsem zjistila, že nejsem s těmi úvahami o úklidu v menšině.

Příspěvek upraven 01.10.12 v 08:52

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »

Reakce:

Letefa
716 příspěvků 25.09.12 10:48
@Soňa3 píše:
Budete se možná divit, ale příchod do zabordeleného bytu mě unaví a znechutí víc, než metanolová aféra, nedostatek financí, nebo pětka v žákovské.

No přesně!! Recept nemám, bohužel. Snad jen, když už Vám nebylo dáno, nestresovat se. Akorát to doma nedělá dobrotu, zvlášť v případě, když drahé polovičce bylo dáno ještě méně. Já vím, ono se to řekne.

Pavučinec plyšový  25.09.12 11:06

Tak já mám recept, že byste se mohla přijít podívat k nám, a hned byste získala pocit, že u sebe doma máte vlastně báječně uklizeno :) Sama mám po příchodu domů obvykle dojem, že může pomoci už jenom dynamit.

LadyPapajka  25.09.12 11:10

Chápu vás. A jsem podobnej typ jako vy. V pubertě se v mém pokoji doslova nedalo projít, vsuše na zemi vrstva bordelu po kolena.

Když jsem začala bydlet sama, docela se to zlepšilo (protože mi nevadí uklízet bordel po sobě, ale po jiných).

Ted bydlím s přítelem v pokoji u jeho rodičů, je tu tak málo místa, že se tu ani nedá udělat bordel. Ale pozor, když uklízím, myslím tím, že posbíram kapesníky, petlahve a oblečení. Prach utírám jednou za tři mesíce a okna jsem nemyla ještě ani jednou, luxuju tak jednou za tři týdny a myslím si (i když mě tady nejspíš většina uramínkuje) že to je naprosto v pořádku.

AH
172 příspěvků 25.09.12 11:10

U mě je to stejné, jen pro uklidnění. Můj základní problém je, že neumím vracet věci tam, kam patří. Na druhou stranu chaos ke mně už tak nějak patří. Pokud si uklidím (jakože jednou za čtvrtrok mě to chytí, když už o své věci zakopávám), tak nikdy nic nenajdu. Já mám prostě organizovaný bordel.
Zas tak mi to nevadí..když je naklizeno, tak se v tom prostě necítím (přijdu si, jakože nejsem doma). Jediné, kdy mě to omezuje je, když někdo nečekaně přijde a já ho nemohu pozvat nahoru.

Sekhmet
1918 příspěvků 25.09.12 11:13

Měla jsem paní na úklid. Pak jsem se přestěhovala. Teď nemám ještě moc nábytku, takže žiju v krabicích a mezi štendry s šatama. Paní na úklid řekla, že toto tedy uklízet nebude a že se mám ozvat, až budu mít normální domácnost. Pracuju denně kolem 16 hodin, vracím se domů často až po desáté hodině večerní, přičemž vstávám před sedmou. O víkendech jezdím pryč. Už jen vzít koště a zamést je problém (vysavač taky zatím nevlastním). Takže u mně doma je prostě bordel. K úklidu (které vzhledem ke stavu bytu nazývám kydáním Augiášova chléva) se dostanu tak jednou za dva měsíce, kdy se už všude válí chuchvalce prachu a mých dlouhých blonďatých vlasů, o stavu koupelny (kterou nestíhám umýt častěji než jednou za dva týdny) radši nemluvě. Okna jsem v novém bytě ještě nemyla a to tam bydlím od května. Já jsem ráda, když jednou za čas zvládnu převléct postel. Jediné, co opravdu dělám, je, že vařím. To si neodpustím. Bohužel na úkor úklidu.
Hledání nové paní na úklid zabírá čas a ten já prostě nemám.

ooola
129 příspěvků 25.09.12 11:26

Zredukovat počet věcí - musí se všechny vejít do sříně, žádné plochy, na které by se chytal prach, vystavené blbosti, vitríny, žádné koberce, přehozy, záclony a další nesmysly. Takhle to praktikuju já a i když na úklid moc nejsem, tak bych řekla, že zas tak strašnej bordel doma nemáme, protože jsem si uklízení ulehčila maximálně jak to jde

Soňa3  25.09.12 11:26
@LadyPapajka píše:Ted bydlím s přítelem v pokoji u jeho rodičů, je tu tak málo místa, že se tu ani nedá udělat bordel. Ale pozor, když uklízím, myslím tím, že posbíram kapesníky, petlahve a oblečení. Prach utírám jednou za tři mesíce a okna jsem nemyla ještě ani jednou, luxuju tak jednou za tři týdny a myslím si (i když mě tady nejspíš většina uramínkuje) že to je naprosto v pořádku.

To je právě ten stav, ze kterého bych se ráda vymanila (u nás je to tedy trochu lepší, ale třeba okna nemám umytá rok). Stavu bytečků Stepfordských paniček sice asi nedosáhnu, taky nechci obětovat úklidu zbytečně moc energie, ale je fakt, že nějaká vyšší dívčí v tomto ohledu by¨se hodila.

LadyPapajka  25.09.12 11:30

@Soňa3 V tom případě mám jedinou radu. Tam kde není místo, není ani bordel. Mymáme pokoj dost, narvanej, takže ani ten bordel tu neni kam dát:D

Soňa3  25.09.12 11:34

Tak ještě jinak, znáte někoho, u koho fakt můžete konstatovat, že má doma pěkně uklizeno a má to prostě v malíku? Já jsem jednu takovou paní znala, sice to byla osobnostně příšerná osoba, ale ta když hovořila, tak jednou rukou otírala linku a druhou leštila zrcadlo. Je to jediný člověk, u kterého můžu říct, že měla doma pořád uklizeno. Moje maminka má taky uklizeno, ale je fakt, že je vidět, že ji to dost zmáhá. Je to náročné mít domácnost jak klícku. Ještě dodám, že jsem prostě rodinný typ a mě uklizený byt potěší, a i když to není nejdůležitější věc na světě, jistý význam tomu přikládám.

666mahu
1490 příspěvků 25.09.12 11:36

Nepořádek mi vadí, a tak pravidelně uklízím. :-))

Dřív jsem mívala dokonale čistou domácnost, všechno pintlich. Dnes úklid tolik neprožívám, když se mi nechce, úklid klidně odsunu. Mám čisto a pořádek, ne sterilno jako dřív. Moji „miláčci“ mi s úklidem moc nepomáhají, ale ani nepřidělávají práci, mám je vycvičené. :-)) Jsme všichni dost čistotní.

Myslím, že jediná rada, jak mít pořádek (pokud vám na něm záleží), je pravidelně uklízet/platit si uklízečku. ;-))

Já První  25.09.12 11:38

Měla byste vidět pokoj mých synů, hned by vám bylo lépe. Já se vždycky uklidňuju tím, že vloupat se k nám někdo, bude si myslet, že ho už někdo předešel.

Sekhmet
1918 příspěvků 25.09.12 11:38

@Soňa3 Neznám. Zato znám někoho, kdo neuklízel již celé roky. Někoho, kdo má kuchyň olemovanou použitými neumytými hrnci s různými daty vzniku. Neradno odklápět pokličku. To, co v nich kdysi bylo uvařené, mezitím dávno obživlo a mohlo by vás pokousat. Někoho, kdo má v kuchyni vyšlapanou cestičku ve špíně a když se tam zujete z bot, tak se přilepíte a už vás nikdo neodlepí. Někoho, jehož záchod je v takovém stavu, že nelze poznat původní barvu mísy a kdybyste jej chtěli použít, doporučuji nejdříve tam hodit dynamit na odstranění vodního kamene a pak s pomocí hektolitrů louhu a Sava záchod uvést alespoň do takové podoby, abyste (po důkladném obložení prkýnka toaleťákem) si mohli sednout - nebo si to celé rozmyslet a jít do křovíčka.
Někoho, kdo má za sedací soupravou bobky králíka, který zemřel před sedmi lety…

LadyPapajka  25.09.12 11:39

@Soňa3 Mám jednu známou. Nepracuje, má pouze základní vzdělání (i když hloupá rozhodně není, spíš pohodlná). Náplní jejího života je vaření a uklízení. Čirou náhodou jsem zjistila, že přispívá do jednoho serveru, a dočetla jsem se tam něco ve smyslu že „ach jo, zítra mám narozeniny a chtěla jsem si napéct cukroví, ale musím hlídat vnučku, hold budu muset péct do noci“. Žena je skvělá a milá, žádná fúrie.

mujercita  25.09.12 11:39

Vzorně uklidit a odejít z bytu :-)
dokud je tam prázdno, pořádek vydrží

Pavučinec plyšový  25.09.12 11:39

@666mahu Ano, vycvičení miláčci, v tom to podle mě vězí především.

Sekhmet
1918 příspěvků 25.09.12 11:40

@mujercita Nevydrží. Bude se usazovat prach…

seznam.mih  25.09.12 11:44

Tak na tuhle otázku se ptám denně a už jsem se tady na to chtěla taky zeptat, ale nějak jsme se k tomu neodhodlala a jsem ráda, že nejsem sama s tímhle problémem. Bydlím tu se spolubydlícíma a ti si po sobě uklízí a já si pak připadám jak špindíra, i když si uklidím jak jen to jde. Mojí známí mi říkají, že když já uklidím, tak by se ještě po mě dalo uklidit. Ten zbylej bordel je pro mě prostě neviditelnej. A nevím co s tím. nejvíce bordelu mám špinavého oblečení po zemi a několik věcí na stole a do toho moje zvířátka mi taky nadělají svinčích na zemi, takže obden vysavač. Ty hadry řeším tak, že mám doma na to zvlášť místo, kam to házím a pak to jen sesbírám a hodím do špíny. Někdo by se moh zeptat, proč to tam nehodím rovnou, když přijdu z práce dom? Miluju tu úlevu slíknout se ze špinavých věcí a rovnou do koupelny a nepřemýšlím nad udržováním pořádku. Společné prostory si udržuju snadno - po vaření a po dojezení hned umýt nádobí.

A co bydlím tady - což v říjnu bude rok - tak jsem okna myla jen jednou. Prach stírám dle potřeby…

Obdivuju ty lidi, co si dokáží udržovat pořádek po celý týden a fakt nechci vědět, jak to bude vypadat, až budu mít vlastní rodinu, když mám co dělat udržet si pořádek ze sama sebe :)

mujercita  25.09.12 11:44

@Sekhmet V tom případě je nutné zanechat vší naděje ;)
Mně pořádek prostě nevydrží. Uklízím, pochopitelně. Do deseti minut poté mám okolo sebe binec. Dokonce i když přijdu učit, dokážu okamžitě vytvořit neskutečný bordel na původně prázdném stole.
Já nevím, jak je to možné, to nějak samo.

JarkaJar
432 příspěvků 25.09.12 11:46

Mimochodem, některé ženy starší generace jsou tak pořádkumilovné, že když se manžel v noci vzbudí a jde na WC nebo do kuchyně, ony mu mezitím zastelou postel, aby nevypadala nepořádně. (Vtip, ale dřív se to říkalo.)
Domnívám se, že není nutno uklízení přehánět, mít čisto stačí. Dnes taky na to není tolik času, aby se třeba před Vánoci dělal „velký úklid“ - to zahrnovalo i vyházení všeho obsahu skříní, skříněk a zásuvek, ty vytřít a všechno tam znovu naskládat. A pak nemít žádnou radost z Vánoc a z rodiny, protože se vším úklidem, pečením a šturmováním v práci toho lidská bytost prostě není schopna, být udřená a zároveň mít radost.

Já První  25.09.12 11:47

Akorát moje tchýně má doma pořádek, ona žije sama ve velkém domě. Ta má ráda pořádek. Jinak k jiným lidem domů moc vlastně ani nechodím, takže nevím, jak to mají doma. Mne to vlastně ani nezajímá.
Jendou jsem se ale vyděsila, když jsem navštívila známou, která bydlela sama v suterénním bytě. Ona měla jednu místnost, přepaženou, to, co bylo na lince, se nedá slovy popsat. Tam to ze mne nějak spontánně vylítlo, že to je teda nepořádek, ale nemyslela jsem to zle, jen jsem byla překvapená. Ale nemusím chodit daleko, můj otec má divnou zálibuu ve sběračství všeho a myslím, že již brzy se k němu do bytu ani nedostanu.

Pavučinec plyšový  25.09.12 11:48

@mujercita Tak to mi připomíná moji dceru, ta taky vytváří binec neuvěřitelnou rychlostí a v nebývalém rozsahu. Jednou jsem u ní v pokoji dokonce přistihla růst kopřivy…

Soňa3  25.09.12 11:50

@Sekhmet No jo, to jsou ti typáci z „Máte doma uklizeno?“ - ale to už je spíš nějaká psychická porucha. Mě by zajímalo, jestli máte zavedená nějaká pravidla co úklid zlehčují:

Já jsem pro zásadní posun k pořádku v našem bytě udělala zatím jen dvě, ale jejich efekt je téměř zázračný.

1. koupila jsem do skříní na police průhledné boxy a do nich ukládám oblečení, teď už mi to nepadá z poliček na hlavu a když se ta skříň otevře, není první myšlenka: „Jéžišmarjá, kde to najdu?“

2. Přestala jsem prát průběžně přes týden, ale zásadně to nechávám na víkend, prostě o víkendu udělám 3-4 várky (nebo 5-6 podle potřeby), pověsím a v průběhu týdne, jak to dosychá, zpracovávám, buď skládám rovnou do skříně nebo žehlím. Tohle se mi to osvědčilo, přestalo to mít charakter nekončícího kolotoče.

Další zlepšováky hledám, pokud máte někdo podobné vychytávky, sem s nimi!

Alhambra
861 příspěvků 25.09.12 11:50
@Soňa3 píše:
Já jsem jednu takovou paní znala, sice to byla osobnostně příšerná osoba, ale ta když hovořila, tak jednou rukou otírala linku a druhou leštila zrcadlo. Je to jediný člověk, u kterého můžu říct, že měla doma pořád uklizeno.
@LadyPapajka píše:
@Soňa3 Mám jednu známou. Nepracuje, má pouze základní vzdělání (i když hloupá rozhodně není, spíš pohodlná). Náplní jejího života je vaření a uklízení.

A vo tom to je! Znám spoustu ženských, které mají práci, koníčky, sport, atd. atd. Doma mají chaos, který příležitostně, když se vybičují, na chvíli uklidí. je radost s nimi i u nich pobýt. Pak znám několik ženských, které mají domácnost jako klícku. Jsou buď „jednodušší“, takže si s nimi opravdu nemám o čem povídat nebo prostě mají domácnost jako svou svatyni, kterou neustále oprašují a zdokonalují a…nemám si s nimi o čem povídat. Vím, že to příliš zjednodušuji a generalizuji, ale takové jsou mé zkušenosti. Takže odpověď na původní otázku zní - Ne, neznám žádný recept na to, jak zvládnout zaměstnání, charitu, děti, koníčky, sport atd., a mít doma neustále jako před příjezdem královny.

Já První  25.09.12 11:50

@Pavučinec plyšový
Já do pokoje svých synů ani nechodím, nechci se rozčilovat.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 25 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit