Pletení pro samouky

Fotoalbum tématu (14) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

allinka
88 příspěvků 10.09.13 09:21
pletení pro samouky

Ahoj,
chtěla bych se naučit plést. Nastupuji zrovna na mateřskou, takže na to budu mít snad čas, budu ale samouk. Můžete mi prosím poradit, co si k tomu na začátku koupit, myslím ty jehlice a tak..? A taky nějaký web nebo knížku, podle kterých bych se mohla učit. Chtěla bych zvládnout zatím aspoň rukavičky nebo ponožky pro mimčo, to by nemuselo být tak těžké…díky :)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »

Reakce:

Zebra33
2038 příspěvků 10.09.13 09:52

Doporucuju vam zacit spis nejakou salou (rychle pribyva, je dobre videt vzorek, nemusi se tvarovat). Do ponozek pro miminko bych na zacatku nesla, protoze jsou male = min prehledne na pleteni a musi se tvarovat. Poridte si nejakou knizku, kde budou vzadu nazorne obrazky, jak se ktera oka pletou. Jednotlive navody v tech ruznych knizkach pak byvaji nekde v rohu nahore oznacene podle obtiznosti. Prizi bych vam na zacatek doporucila nejakou, ktera bude mit abych tak rekla kompaktni vlakno (nic chlupateho, „efektniho“, stejna sila po cele delce vlakna), na trenovani klidne i nejaky stredne silny akryl. Na klubicku je vzdycky napsane, jak silne jehlice jsou pro danou prizi doporucene. Ja bych rekla na zacatek idealni tak kolem c. 5, ale treba budou ostatni pekelnice-pletarky jineho nazoru.

Brunhilde  10.09.13 10:07

Můžu vám půjčit knihu (jestli ji doma najdu). Je to tam rozepsané se vším všudy. Pro začátek jsou lepší větší jehlice a silnější vlna, protože na tom taky ty chyby nejsou vidět. Pletařka se musí nejdřív zacvičit a sázet ta oka zhruba rovnoměrně, aby to mělo nějakou formu.
Jinak tvorba oka a pleteniny (zejména té základní) je logická a až na to přijdete, půjde to samo.

Zebra33
2038 příspěvků 10.09.13 10:20

Jo v souvislosti s tim rovnomernym sazenim ok, jak pise @Brunhilde - nenechte se zmast zdanlivou jednoduchosti klasickeho zerzejoveho vzoru zepredu hladce, zezadu obrace. Jakmile nemate jedno oko jako druhe, vypada to blbe.

Brunhilde  10.09.13 10:22

@Zebra33
Já jsem se nikdy nenaučila žakárový vzor. Pořád pletu norský. Naštěstí si na vzorovanou pleteninu příliš nepotrpím, ale ty zezadu tažené nitě mne štvou.

arrabeska
55 příspěvků 10.09.13 11:33

Pokud nechcete hned kupovat knížku, jednotlivé kroky jsou podle mě vysvětlené pěkně i tady
http://www.rucniprace.cz/pleteni.php a máte tam i návod na rukavice:-)
Mě naučila úplné základy babička (hladce/obrace) zbytek jsem se doučila sama, většinou pohledala po netu a časopisech.
Souhlasím se Zebrou33, pletení tohoto vzoru není to nejjednodušší. První rukavičky pletené takto asi nositelné nebudou, ale pokud jste šikovná, ty druhé už třeba jo:-)
Nebo si v trafice kupte nějaký časopis s pletením pro miminka. I tam bývají základy vysvětlené. Ale časopisů je hodně, tak se do něj napřed raději podívejte.
Ještě bych dodala, rozhodně si nekupujte tmavou přízi.

DruI
348 příspěvků 10.09.13 11:37

Taky na youtube najdete poměrně dost názorných návodů.

benyka
4238 příspěvků 10.09.13 12:31

S tloušťkou jehlic bych to nepřeháněla, vzala bych tak č. 2,5 - 3 a k tomu příslušnou tloušťku příze. Největší potíž je zpočátku s utahováním - buď je to moc a pletenina je tuhá, nebo málo a dělají se nepravidelná oka. Chvíli trvá, než to člověk chytne do ruky. Ale stejně, když to odložíte a pokračujete další den, může být vidět „pracovní spára“ a těžko se s tím co nadělá. Přeji hodně trpělivosti. :-)

DanielaS
4603 příspěvků 10.09.13 13:21

Naucila jsem se plest podle Encyklopedie rucnich praci z Ikaru

a podle Dokonaleho pleteni od Hanny Jaacksove

Ustica
69 příspěvků 10.09.13 15:46

Přeju Vám, ať Vám to s tím časem vyjde - já jsem také plánovala, že budu na mateřské plést, ale dvě rozpletené šály na mě pořád čekají, prostě na ně čas nemám :-) Souhlasím s @Drul, na youtube toho najdete dost.

jenja
18 příspěvků 10.09.13 16:28

Já mám Bibli pletení od Claire Cromptonové a můžu doporučit. Dobrá videa jsou na youtube, pro návody na svetříky apod. pak doporučuju Ravelry

Určitě začněte světlou barvou, jsou líp vidět oka. Benyka sice doporučuje menší jehlice, ale já nesouhlasím. Na silnější přízi jsou líp vidět oka a líp to ubíhá, člověk pak má větší radost. Velikost 4 - 5 je podle mě ideální na začátek. Když vás to chytne, dokoupíte si další. Učila jsem se na rovných jehlicích, ale teď pletu jen na kulatých (ty s tím drátem dokola, nejsem si teď jistá, jestli se jim říká takhle).

Brunhilde  10.09.13 16:33

@jenja
Kulaté jehlice jsou správně. Taky už na ničem jiném nepletu. Jednak jsou mnohem skladnější a potom se na nich dá uplést celý svetr bez jediného švu. Což je výhodné, protože když pletete oděv po dílech, je tam nebezpečí, že každý kousek upletete trochu jinak - kvůli rozdílnému napětí nitě, protože budete mít jinou náladu ap. - a pak to sešité bude vypadat blbě, ačkoli počet ok bude stejný.

arrabeska
55 příspěvků 10.09.13 16:33

@jenja spíše kruhové:-) taky už pletu téměř jen na nich.
Mně se zdají lepší jehlice č. 3. jsou to (podle mě) jehlice na pleteninu „běžné gramáže“, č. 5 je na objemné zimní pleteniny. Pro miminko si stejně nejspíš koupíte trojky nebo ještě menší.

Ustica
69 příspěvků 10.09.13 17:17

Aj, tak já na kruhových neumím :-) Já preferuju klasické kovové a levou si při pletení přidržuju loktem u těla - tak mě to naučila mamka a pleteme tak obě. Zkoušela jsem nechat levou při pletení volně a kroutila jsem se u toho já, prostě to nešlo, mám to tak zafixované. Proto bych neuměla plést na kruhových, nemohla bych si ji přidržovat loktem :-) Ravelry je fajn, je tam spousta vzorů. Mít čas… Ach jo.

A jen tak ze zvědavosti, co pletete? Já si na gymplu pletla svetry, teď spíše ty šály a čepice, abych měla zajímavé doplňky (teda až to dopletu, tak budu mít :-). Mám rozpletenou šálu a čepici i pro manžela. A lákají mě nějaké návleky na ruce i nohy, na zimu, barevné, prostě opět doplňky, které tu šedivou zimu trochu rozveselí.
Nosí se ještě pletené svetry - ptám se, protože užstrašně dlouho jsem neviděla nikoho, kdo by na sobě měl upletený svetr (myslím na denní nošení, ke kalhotům či k sukni). Spíš vídám takové ty teplejší svetry když jezdí lidi na výlet, spíš takové to „horší“, ale teplé oblečení.
A co Vy?

Brunhilde  10.09.13 17:20

@Ustica
Pletu všechno, co se dá uplést. Nejvíc jsem toho upletla v porodnici, byla jsem tam cca 6 měsíců :-)
Nejvíc svetry, normálně to nosím. Každý rok aspoň jeden, jako prevenci artrózy drobných kloubů na ruce :-) Ale asi to nefunguje.

allinka
88 příspěvků 10.09.13 17:23
@Ustica píše:
Přeju Vám, ať Vám to s tím časem vyjde - já jsem také plánovala, že budu na mateřské plést, ale dvě rozpletené šály na mě pořád čekají, prostě na ně čas nemám :-) Souhlasím s @Drul, na youtube toho najdete dost.

Jde mi hlavně o tu část mateřské než se miminko narodí…pak se uvidí, jak to půjde dál :)

Díky moc všem za rady, knížky se pokusím sehnat (zatím radši v knihovně:)), internet projdu a jdu na to :)

Ustica
69 příspěvků 10.09.13 17:47

@allinka: Jé, tak to budete mít času dost… Já jsem (bohužel) v těhotenství neměla na pletení „hormonální náladu“, jinak bych už ty šály a čepice dávno měla :-)
Hodně štěstí a ať Vám to jde „od ruky“!

arrabeska
55 příspěvků 10.09.13 18:06

@Ustica taky pletu svetry. Předloni jsem pletla příteli silnější sportovní svetr, letos pletu právě na jehlicích 2,5 tenoučký svetr z příze z alpaky. Už asi dva roky nejvíc pletu ponožky z ponožkové příze (75% vlna, 25% polyamid), na zimu jsou bezvadné, rodina se o ně pere.

jenja
18 příspěvků 10.09.13 19:04

Já se k pletení vrátila až letos na jaře, od té doby už mám troje jehlice koupené a jednu sadu ponožkových natrvalo vypůjčenou. :) Pletu na batole (ano, ten klid s bříškem jsem trošku propásla), ale ty malé velikosti jsou stejně fajn. Ale pozor, k návodům na dětské svetry doporučuju pár cm délky přidat! Jeden jsem s velkou slávou upletla, abych teď musela prodlužovat. :(

Brunhilde  10.09.13 20:22

@jenja
Na děti se plete i šije dobře, nevyžaduje to žádné střihové fígle, děti nosí všechno a je to malé, takže je to i hned hotové. To byly pěkné časy.

Ustica
69 příspěvků 10.09.13 20:33

@allinka: Napadlo mě, jestli se chcete pustit do něčeho jednoduchého a užitečného pro prcka, tak mně se moc osvědčily pletené přikrývky, měla jsem dvě a užila jsem je až až - jednu jsem měla do kočárku a druhou do postýlky. Můžete použít i tlustší jehlice a půjde to rychle. Velikost jsem měla cca 100×100cm. Měla jsem i nějaké svetříky na miminko (půjčené), ale ty jsem moc neužila, radši jsem mu dávala něco měkčího z bavlny (a to jsem měla zimního prcka). Vzor úplně jednoduchý? střídání čtverečků cca 5 cm hladce a 5 cm obrace - a budete dělat s kočárkem parádu, uvidíte. :-)

@arrabeska: Ponožku jsem nikdy nepletla. Dají se uplést na kovových rovných jehlicích také? Nebo jen na těch kruhových (se kterými to fakt neumím)? Ponožek (a zvlášť teplých) není nikdy dost :-)

Tajtrliková
188 příspěvků 11.09.13 08:20

Šmarjá, jak já vám závidím, že jste schopné plést. Já mám dyspletení( dle vzoru dysgrafie)-při posledním pokusu o naučení jsem kamarádce málem vypíchla oko…

RenaLange  11.09.13 08:23
@Tajtrliková píše: Šmarjá, jak já vám závidím, že jste schopné plést. Já mám dyspletení( dle vzoru dysgrafie)-při posledním pokusu o naučení jsem kamarádce málem vypíchla oko…

Tyhle začátky známe všechny:-). Ale najednou to přijde a začnete se s jehlicemi kamarádit, uvidíte!

regeena
24 příspěvků 11.09.13 08:43

Ja mám túto knihu http://www.martinus.sk/?… sú tam veľké obrázky, pekne vysvetlené postupy a aj pár návodov. + praktické rady o priadzach, mierkach a pod.
miminkovské papučky teraz pletiem podľa tohto: http://www.martinus.sk/?… zatiaľ iba pre príbuzných a kamarátov.
podarili sa mi aj papučky, ktoré sú na obale tejto knižky: http://www.martinus.sk/?… je tam aj veľa iných pekných nápadov
momentálne sa chystám na rukavice http://www.martinus.sk/?…
na týchto knižkách sa mi páči, že na konci je vždy vysvetlený základný postup. aj keď sa mi to niekedy zdalo pri čítaní zložité, pri samotnom štrikovaní som na to nakoniec vždy nejako prišla
okrem toho háčkujem čiapky (na ježiška) a to sa mi zdá zložitejšie ako štrikovanie

allinka
88 příspěvků 11.09.13 10:20
@Ustica píše:
@allinka: Napadlo mě, jestli se chcete pustit do něčeho jednoduchého a užitečného pro prcka, tak mně se moc osvědčily pletené přikrývky, měla jsem dvě a užila jsem je až až - jednu jsem měla do kočárku a druhou do postýlky. Můžete použít i tlustší jehlice a půjde to rychle. Velikost jsem měla cca 100×100cm. Měla jsem i nějaké svetříky na miminko (půjčené), ale ty jsem moc neužila, radši jsem mu dávala něco měkčího z bavlny (a to jsem měla zimního prcka). Vzor úplně jednoduchý? střídání čtverečků cca 5 cm hladce a 5 cm obrace - a budete dělat s kočárkem parádu, uvidíte. :-)

Díky za tip, to je dobrý nápad :)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit