Pohřeb v létě

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Zoe
316 příspěvků 06.06.12 10:23
Pohřeb v létě

Dobře vím, co říkají pravidla etikety. A také vím, že realita bývá někdy dost vzdálená. Ale zajímal by mně váš názor. V čem je ještě přijatelné jít na pohřeb, když je venku 25°C ve stínu či víc? A v čem byste šly vy? Jde o to, že na pohřeb jedeme 2,5 hodiny tam, pak se zúčastníme obřadu, poté pohoštění a opět pojedeme 2,5 hod. zpátky. Je to akce skoro na celý den, s omezenou (spíše žádnou) možností se převléknout. V předpovědi počasí jsou i bouřky, jak to už v teplých dnech bývá. Díky za příspěvky.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

Bugatti
4051 příspěvků 06.06.12 10:28

Na cestu tmavou sukni a tričko, před obřadem na WC obléknout punčochy, nebo pokud máte dostatečně dlouhou sukni, stačí podkolenky. Na obřad samotný přes tričko obléknout sako nebo lehký svetřík. V obřadních síních je vesměs klimatizace a i kdyby ne, půl hodiny se to dá vydržet. Na společenské setkání po pohřbu už lze sako sundat, jen bych nevolila tričko s úzkými ramínky.

RenaLange  06.06.12 10:51

Momentálně to prožívám. V autě je klimatizace, v obřadní síni taky, v kostele je chládek. V každém případě nikdy holé nohy, jak píše Bugatti nikdy tenká ramínka.Pokud možno uzavřené boty,aspoň plnou špičku.
A nelíčit spodní řasy,pro jistotu,kapesníky s sebou.
I když…já si velice vážím že jste ochotná nad tím přemýšlet.
Mě šokují ženy nad padesát oblečené na pohřbu v džínách! Se žvýkačkou v puse!
Už jsem si položila mnohokrát otázku jestli to je výsledek éry
socializmu že se úcta k druhým někam vytratila.

Příspěvek upraven 06.06.12 v 11:14

Bugatti
4051 příspěvků 06.06.12 11:02

@RenaLange Nemyslím si, že by to byla výsada žen nad padesát. V poslední době jsem absolvovala hned několik rodinných pohřbů a nevhodně oblečené byly ženy, ale i muži, napříč generacemi. Není to otázka věku a výsledek éry socializmu, je to známka buranství. Ono se často stane, že člověk sám neví, co by si měl obléknout a p®odavačka v obchodě, která by snad základní věci týkající se oblékání, měla znát, špatně poradí. Když jsem sháněla boty na svatbu v určité barvě jako matka ženicha, prodavačka mi předhodila páskové sandálky na podpatku. Když jsem namítla, že ke společenským událostem se nehodí boty s otevřenou špicí, a už vůbec ne páskové sandálky, přímo se mi vysmála, že to jsou pověry a že to už dnes neplatí. Já vím že platí, ale když to řekne někomu méně zkušenému, dá na její radu. Reno, držte se, je to těžké období a chce to čas.

gulietta  06.06.12 11:08

@Bugatti ja som zistila že niekedy ani čas nepomáha.

RenaLange  06.06.12 11:17

guliettko když já neumím hodit sem aspoň na obrázku pro Vás košík květin a je mi to líto(.

gulietta  06.06.12 11:24

@RenaLange tak ja tu vložím jednu pre Vás.:-) Možno Vás poteší. Slovensky sa volá Nezábudka.

Bugatti
4051 příspěvků 06.06.12 11:31

Růže pro vás.

runningfox  06.06.12 12:04

Já spíš přemýšlela nad tím, jak docílit toho, abych na takových podobných obřadech nepůsobila jako slon v porcelánu. To totiž není jen oblečení, ale i např. schopnost vést přiměřenou konverzaci, nevytvářet chaos při různých úkonech (kdy vstát, kdy sedět) atp. Je-li člověk inteligentní, nakonec mu dojde, že něco nemá dělat, ale už jen to, že nad tím přemýšlí, činí jeho vystupování poněkud křečovité. Pro mne je to velký stres, na který já osobně reaguju až nepřiměřeným veselím a i jistou hlučností. Už jsem se trochu naučila, ale mám pár trapasů za sebou a doufám, že už na to všichni zapomněli.
Přitom si myslím, že se to dá naučit, když vás jako dítě vláčejí po obřadech všeho druhu. Ale poctivě chodím na všechny pohřby i veselky, sama mám příbuznýh velmi málo, takže se to všechno odehrává na straně mého muže. Snažím se. Fakt je, že na pohřbech jsem vždycky oblečená nejlíp, což je kolkrát dost pochybné vítězství. Ale nesoudím, každý to prostě nezvládá a nakonec jsem asi i ráda za to, že vůbec přišel.

lucisko
86 příspěvků 06.06.12 12:13

Pred asi dvoma týždňami som bola na pohrebe, som z malého mesta a zabil sa mladý človek. Na obrade boli stovky ľudí, rodina, známy, kamaráti, spolužiaci a samozrejme mnoho „obkukávačiek, ohováračiek“. Dve pani, čo stáli za mnou (modré rifle, biele tenisky značky Aiaidiai, atď) začali počas obradu ohovárať rodičov zosnulého, že neplačú. Mala som sto chutí im niečo povedať, no na podobné výstupy žiaľ nemám odvahu. Všeobecne sa mi však nepáči, že na pohreby chodia ľudia, ktorí s dotyčným ani nemali nič spoločné a len tam hľadajú senzáciu, aby bolo o čom pár dní hovoriť - akú mal kázeň, akú mal výzdobu, ako sa správali najbližší …HNUS!

Šošana  06.06.12 12:15
Kondolence

Jestli můžu drobnou radu, hlavně „nepřát“ upřímnou soustrast („Přeji vám upřímnou soustrast“). Soustrast se nepřeje, ale vyjadřuje. Nejspíš takovou poznámku vůbec nepotřebujete, ale jsou lidé, kteří na pohřbu „přejou“.

Šošana  06.06.12 12:20
Pláč - nepláč

@lucisko To je podobný princip, jako když se po autonehodě věnuje pozornost nejprve lidem, kteří jsou zticha a neprojevují se. Ti, co pláčou nebo si stěžují na bolest jsou na tom lépe a první pomoc může chvíli „počkat“. Totéž v běžném životě. Stěžuje si paní, jak plakala, když viděla tu scénu ve filmu, když ji bolely nohy na túře…? Rády o sobě říkají: „Já jsem taková cíťa.“ To mě celkem nedojímá. Větší starost působí lidé, kteří mlčí a už si ani nestěžují. Je to princip bulváru - kdo víc křičí, má víc pozornosti. Rozhodně to není univerzální, mlčící může být lhostejný a křičící upřímně zoufalý. Jen mě strašně štvou ty znalecké posudky od pasu.

gulietta  06.06.12 12:21

@Šošana mojmu bratovi jedna vystresovaná pani pri pohrebe otca oznámila BLAHOŽELÁM,nám ostatným už len ticho podala ruku,keďže si to uvedomila ale už bolo neskoro. S odstupom času sme sa na tom dokázali aj zasmiať.

Ema_SN
148 příspěvků 06.06.12 12:21

Hm, džíny a žuvačka na pohrebe. To už je naozaj priveľa. V akomkoľvek veku. Ale mám pocit, že je to aspoň čiastočne spôsobené tým, že ľudia nechápu, že aj oblečenie veľa vyjadruje. Nemyslím teraz estetickú stránku ale to, že premýšľať a snažiť sa vhodne obliecť je jedným z prejavov úcty. Nevhodný odev je pri určitých príležitostiach pre mňa porovnateľný s nevhodným správaním sa.
Ale keď sa tak zamyslím, ľudia sa často nevedia ani správať, tak čo sa čudujeme…

GreatSusan  06.06.12 12:24

.

Příspěvek upraven 19.11.12 v 20:10

Šošana  06.06.12 12:27

@gulietta Jasně, to se stane a lidé poznají, že to bylo ze stresu. A to „přeji vám upřímnou soustrast“ může říct člověk spíš automaticky. Nemyslela jsem to jako odsouzení, spíš když si to člověk předem uvědomí, tak to pravděpodobně neřekne. (Líbí se mi příhoda, jak se paní zubařka kdysi pohádala v samoobsluze a při odchodu pravila naštvaně místo pozdravu: „Vypláchněte si!“)

GreatSusan  06.06.12 12:48

@Šošana: muj znamy rekl servirce „muzete se posadit“, pote co mu prinesla kafe. On je povolanim soudce :-)

Šošana  06.06.12 12:51

@GreatSusan Já jsem se přišla podívat k dítěti na hodinu houslí a pan učitel mi striktně pravil: „Sedněte si!“ :-))

DanielaS
4603 příspěvků 06.06.12 13:13

Nezavrhovala bych saty. Pod kolena, s rukavy, nemackave! Napriklad z viskozoveho upletu. Jestli jedete autem a budete moct nechat neco uvnitr, tak bych si vzala boty na obrad zvlast, at v nich tech pet hodin nesedim, bude-li horko. Puncochy i rezervni.
Jako u svateb zalezi na tom, jak formalni zalezitost to bude. Na posledni pohreb jsem dojela vecer predtim ze subtropu, v CR byl -25 stupnu a ja to absolovala v kulichu se sobem. Nakonec jsme se taky zasmali a usoudili, ze neboztikovi by to vubec nevadilo.

Bugatti
4051 příspěvků 06.06.12 14:04

@DanielaS Uvnitř auta bych toho moc nenechávala, nám vykradli auto během pohřbu tchýně. A to jsem tam jen na chvilku hodila kabelku, než odneseme věnce na hrob příbuzných… trvalo to celé méně než 10 minut. Místo oběda s příbuznými jsme pak zajišťovali byt, protože tam byly klíče i s občankou a adresou a strávili celé odpoledne na policii. Šaty jsou dobrý nápad, ale já při cestování dávám přednost tričku, neb si mohu vzít náhradní a v případě, že se spotím, mohu ho vyměnit za čisté.

DanielaS
4603 příspěvků 06.06.12 16:53

Tak jestli z auta ukradnou cestovni kecky, to by bylo to nejmensi.

Šošana  06.06.12 22:21

@GreatSusan Ani jsem slovně vtipnost situace s panem soudcem v kavárně neocenila. Skvělé! Ještě jsme se tomu doma u večeře smáli:-)
Pan učitel to svoje „sedněte si“ ještě doplnil takovým tím rychlým mávnutím ruky shora dolů, jak je zvyklý, když vstoupí do třídy a děti vstanou:)

GreatSusan  06.06.12 22:52

.

Příspěvek upraven 19.11.12 v 20:12

RenaLange  06.06.12 22:56

To mi připomnělo toho armádního důstojníka co na pohřbu zavelel pozůstalým :
" dotruchlit, rozchod!"
Ach jo, zítra je zádušní mše.

MP Barbucha
3716 příspěvků 06.06.12 23:22

moc se mi líbí úvaha Šošany o tom pláči. Je to přesně tak, i když často i ti lidé, kteří si pořád stěžují, tím vlastně dávají najevo, že jsou nešťastní.
I to kverulantství je takový druh obrany. Tito lidé by měli vyhledat odbornou pomoc, kterou si platí za to, že je poslouchá a vydrží to. Podělím se o „romantický“ zážitek. Na jednom z prvních rande s mým mužem jsem mu vyprávěla o své tehdejší známé, která si pořád stěžovala. No a on na to: „To znám, tihle lidi si na terapii taky takhle pořád stěžují, ale naštěstí jenom prvních pět let.“
:-) Byla to jedna z těch chvil, kdy začínáte toho druhého milovat:-)

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit