Inspirace pro kostým - přelom 14. a 15. století

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Dan Rác  30.04.12 22:30
Poradí mí tu znalec?

Dobrý den,dělám ve volném čase historický šerm. A rád bych se zeptal jestli neznáte dobré odkazy na internetu či knížky kde můžu čerpat inspiraci na kostým.Nejde o kostým na vystoupení nebo podobně ale pouze na srazy a případné bitvy s přáteli.Jde mi o realistické provedení přelomu 14 a 15st.Také něco co bude podle vás dobře vypadat…uvítám každou radu. :)

Reakce:

modra_kocka
903 příspěvků 30.04.12 22:46

Přelom 14. a 15. století? Jeden z největších rozkvětů Českého království? Doba, kvůli které jezdí turisti do Prahy? Jedno z mála historických období, o kterém aspoň něco málo ví každý školák? Doba, které se věnuje polovina skupin historického šermu v Česku? Hmm, to je vážně těžké… www.google.com jsi zkoušel? Případně se projít po Praze (nebo jaké máš v okolí bydliště město, známé gotickou minulosti) a pozorně sledovat fresky na domech. Národní galerie má velmi slušné sbírky z tohoto období. Možná bych zvážila i návštěvu aspoň trochu slušně zásobeného knihkupectví nebo antikvariátu v okolí ;)

Dan Rác  30.04.12 22:58
to sice ano...

Pročetl jsem v podstatě všechny knihy od Wagnera…do Prahy je to z Brna trochu štreka,spíš sem doufal že někdo poradí přímo odkazy :)

modra_kocka
903 příspěvků 30.04.12 23:04

V Brně máte dost zajímavou Moravskou galerii, která má dokonce každý první pátek v měsíci vstup do stálých expozic zdarma ;) To akorat stíháš, 1. pátek v měsíci bude za 3 dny.
A odkaz je výš, je to www.google.com :) Do okénka zadej „móda přelomu 14. a 15. století“. Nebo jaký konkrétní odkaz máš na mysli? Co přesně si máš nechat ušít?

Dan Rác  30.04.12 23:39
Tak to

Tak to ano,Moravskou galerii naštívím to je dobrej nápad…Potřebuji celý kostým,nechci vystupovat a tak…kultura nebo chcete li tradice…těchto spolků mi moc nevyhovuje…Před­stava dlouhých mastných vlasů atd mi není ani trochu sympatická…:) To je totiž modní peklo samo o sobě…Ale spíše kostým rytíře,zbrojnoše než šlechtice…:) Šerm dělám z lásky k historii a proto abych se jednou za čas dostal z polobotek,saka a kalhot a vyřádil se…proto taky chci přesný kostým za který se nemusím cítit špatně.3

Andrássy  01.05.12 00:10

Až skončíš v Moravské galerii, můžeš navštívit knihovnu. Co by člověk pro módu neudělal, žejo :-))

http://knihy.vltava.cz/…gorie=17385/

modra_kocka
903 příspěvků 01.05.12 01:17

Myslím, že dlouhé mastné vlasy nejsou nutná součást kostýmu :) I když nevím, pár kamarádů se historickému šermu věnuje, a s mastnými vlasy jsem je ještě neviděla.
A vůbec - představa lidí ve středověku jako špinavých smrdutých trhanů je úplně mimo, i když je to bohužel všeobecně rozšířená přdstava. Špinavé bylo baroko, kdy se při kadilo přímo na taneční parket (a chlapečci se speciálními lpatkami to sbírali) a pod schody, a normální bylo mýt se 1× za rok, protože voda se považovala za velmi škodlivou pro pokožku pleť. I když na vesnicích se asi myli častejí, to šlechta si vymýšlela hlouposti.
Středověk byl naopak čistotný. Aspoň v rozvinutých státech, ke kterých České království tehdy patřilo. Samozřejmě byla hygiena na jiné úrovni, než dnes, ale mýdlo už dávno znali, lazebnictví vzkvétalo, prevéty byly běžné… Myslet si, že chodili otrhaní a špinaví, je prostě nesmysl.
(pardon, já jsem na na urban legend o špinavém středověku dost vysazená O:-) )

Dan Rác  01.05.12 10:31

Středověk možná ano,ale bohužel v 80% to dělají lidé co tento fakt neberou v potaz

Lanevra
371 příspěvků 01.05.12 13:37
Lanevra

Tak záleží na tom, koho chceš představovat. Jestli rytíře/šlechtice nebo řadového vojáka. Rytíř si mohl dovolit kovovou zbroj (většinou, ani zdaleka ne všichni), zatím co řadoví voják měl zbroj převážně koženou.
Inspiraci můžeš najít třeba tady: http://www.outfit4events.cz/. Stejně tak, pokud si při penězích, si tam můžeš přímo koupit repliku dobového oblečení.

Apolena2
22 příspěvků 01.05.12 16:37

Možná by bylo lepší zopakovat dotaz u lidí, kteří se rekonstrukcí historie zabývají. Zkuste http://dobakarlova.brodec.org/ . O odívání je tam toho požehnaně, a nejen o tom. A čistě o odívání http://kostym.cz/ .

Chari
541 příspěvků 02.05.12 16:54

Dan Rác:
tak Wagner je jasný , další je Kybalová (občas se jí vyčítají nějaké nepřesnosti, ale co..:))
Z internetových českých zdrojů mě taky jako první napadá kostym.cz (dřív tam byly i adaptace složitějších střihů, ale časem je stáhli a nechali tam vědecky ověřené jednodušší kusy..), v případě zájmu je mám všechny vytištěné a můžu je oskenovat
blog který píše Krea je taky super (je tam oddíl mužské oděvy), hodně si zakládá na věrnosti a šije rukou
Spoustu lidí co budou umět poradit najdeš na fóru český šerm.
Dobrý zdroj na obrázky výrazně dobové je Codex Manesse - je to 14. století a dá se najít online komplet (už si nepamatuji kde, mám ho stažený
Pak existují knihy Viollet Le Duc Dictionnaire raisonne du Mobilier Francais - je několik dílů, dají se stáhnout tady a dva díly jsou věnovány oděvu http://virtuquatuor.free.fr/viollet.htm
pěkné kostýmní okénko má taky sdružení In nova corpora (německy)
Curia Vítkov se zaměřuje na starší dobu, ale pokud chceš něco o materiálech, případně střihy na nohavice atd, tak můžu jen doporučit
najít se toho dá spousta, ale musíš si aspoň rámcově ujasnit co hledáš, pak je to jednoduché :)

Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit