Praní podle štítků

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

amandan
1 příspěvek 01.11.12 12:19
Praní podle štítků

Dobrý den. Chtěla bych se vás zeptat, jestli perete prádlo podle toho, jak doporučuje výrobce? Často totiž uváděná teplota, nejčastěji na40, nestačí. Používáte program i na 90?A vymstilo se vám někdy nedodržení doporučení? Já jsem si právě zničila vlněný šál. Sice jsem ho do pračky dala omylem, ale ten vypadá!

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

kacenka.smile
427 příspěvků 01.11.12 12:23

Většinu oblečení peru na 30° nebo 40° tak, jak je uvedeno na štítku. Jen pár bílých věcí má na štítku 60°, tak ty peru na 60°. Vzhledem k tomu, že oblečení je málokdy opravdu špinavé, spíše jen onošené, tak to v pohodě stačí. Jsem tak naučená od doby, co jsem bydlela u babi a ta prala vždycky na hodně stupňů. Často se mi oblečení vytahalo, vybledlo nebo naopak srazilo. Takhle vše drží tak, jak má.

Curlygirl
1901 příspěvků 01.11.12 12:33

Podle štítků neperu.
Peru oblečení standardně v pračce na 40° (ať říká cedulka, co chce; i pokud se má prát v ruce), pokud je extra špinavé s předpírkou nebo na 60°. Na 60° peru ručníky a ložní prádlo. Na 90° pouze věci u kterých potřebuji naprostou čistotu - utěrky, někdy ručníky atd.
Nikdy se mi nic nevytahalo, ani nezmenšilo, vše vypadá i po častém praní normálně dobře.
Pokud něco nezvládám vyprat, nebo si netroufám, nesu do čistírny.

senga  01.11.12 12:35

Rozhodně se podle štítků řídím, výrobci to tam určitě nedávaj pro srandu králíkům…taky dodržuji, i pokud je doporučený způsob sušení… Jen mám problém u prádla (konkrétně podprsenek), kde je doporučeno praní jemné (ruční). V ruce se to prát nedá, tam to zkrátka do pračky strčím, peru na 30 a sichruji si to např. Vanishem. Na 60 peru jen ručníky, povlečení a občas ponožky. 9O mi přijde moc, asi bych to použila jen na hodně zmazaný montérky, kdybych teda nějaké měla: ) Zbytek teda na 40. Bohudíky, ještě jsem si nic nezničila…ale horší než nevhodně zvolená teplote je (hned po trpaslících), pokud si zapomenu někde papírový kapesník…z černého prádla ty kousky nejdou skorem vůbec: )Taky se to někomu stává? : )

vespinka
149 příspěvků 01.11.12 12:35

Podle štítků peru skoro vždycky, nechci riskovat zničení věcí, hlavně barevných. To oblečení pak nevydrží tak dlouho- vytahá se, žmolkovatí, bledne. Taky peru barevné prádlo zvlášť, myslím třeba zvlášť červené, zvlášť černé, zvlášť modré a tmavé, džíny apod. Jemné svetry na speciální program, stejně tak halenky, podprsenky. Na 90° jsem snad ještě neprala, tento program používá přítel. Pracuje ve zdravotnictví, a pere tak prostěradla a bílé oblečení. Myslím, že dneska jsou o dost účinnější i prášky na praní, než byly kdysi-proto možná starší generace perou stále na mnoho stupňů, a nemohou si zvyknout, že stačí opravdu těch 40. Naučila jsem se i přesně dávkovat, někdy by člověk nalil prostředku mnohem víc (používám tekuté), ale pak podle dávkování zjistí, že je to zbytečně moc. S věcmi, se kterými si moje pračka neporadí, dávám do čistírny- kabáty, peřiny, polštáře, některé druhy deček. Chovám se k oblečení pěkně a ono mi docela dlouho slouží ;-)

Curlygirl
1901 příspěvků 01.11.12 12:37

@senga jo, papírové kapesníky jsou průšvih, ale zjistila jsem, že ty lepší a dražší jako např. Kleenex Balsam a Softis atd., které stejně používám, to nedělají a zůstanou jako jeden kus.

opona
147 příspěvků 01.11.12 12:39

Většinou taky peru na 40 stupňů. Věci s vlnou, které se mají prát v ruce nebo „čistit za sucha“ např. vlněné svetry nebo sukně, peru na krátký program na 30 stupňů a na málo otáček(taky se mi podařilo srazit sukni tak, že podšívka byla o 5 čísel delší než vrchní část). Stejně tak rychlým programem proženu tepláky po cvičení, jeden den nošený halenky atp. Punčochy, podprsenky a jemnější prádlo dávám do pracího pytlíku. Na 60 peru povlečení a ručníky. Na 90 jen výjimečně.

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 01.11.12 12:42

@senga přesně jak píše Curlygirl, třívrstvé a čtyřvrstvé kapesníčky by prací proces měly přežít v jednom celistvém zmačkaném kuse.

Mon Chéri
39 příspěvků 01.11.12 12:59

@Curlygirl, @Dáma_s_hranos­tajem, musím bohužel konstatovat, že zapomenutý papírový kapesník Zewa Softis (používám je léta) ještě nikdy praní nevydržel (ani na nejkratší programy jemné prádlo) a přidělal mi spoustu práce (při které si v duchu nepěkně nadávám :-)) ). Snažím se všechny kapsy pečlivě vybírat, ale i tak se mi to jednou za čas stane.

Curlygirl
1901 příspěvků 01.11.12 13:01

@Mon Chéri to je zvláštní. Taky se mi to stává občas (tak 4krát ročně) a posledně jsem obírala ty mikroskopické cucky ze všeho před několika lety ještě ve starém bytě…

Mon Chéri
39 příspěvků 01.11.12 13:11

@Curlygirl nevím, možná je to pračkou. Mám druhou AEG, obě ty nejdražší, pere jako divá až drbe kapesníky. :D

Curlygirl
1901 příspěvků 01.11.12 13:13

@Mon Chéri já mám nějakou starší a asi levnější, ani pořádně nevím, jakou, asi teda pořádně nepere… pronajala jsem si zařízený byt a byla v něm :-)

VeronikaProsteNika
269 příspěvků 01.11.12 13:20

Já na štítky nekoukám, ale většinou peru na 40 - jemné spodní prádlo, punčochy, šaty a svetříky s našitými korálky dávám do sítky nebo bílého povlaku na polštář.
Na 60 peru ručníky, ložní prádlo, utěrky.
Když byla dcera malá a měla nějakou nehodu - bud pozvracela nebo počůrala postel, tak jsem povlečení, prostěradlo i peřinu prala na 90 a nikdy se ničemu nic nestalo. Na 90 jsem prala i plíny, měla jsem děcko na látkových, takže denně. Ale aspon mně to dost motivovalo se jich rychle zbavit :-D

Do čistírny nosím kabáty, saka, manželovy obleky.
Na funkční oblečení mám speciální prostředek.

Mon Chéri
39 příspěvků 01.11.12 13:22

@Curlygirl možná máte lepší pračku, aspoň nemusíte vybírat rozdrbané kousky papíru. :-))

Rabbit-Heart
644 příspěvků 01.11.12 13:25

Já peru standardně všechno na 40 a musím zaklepat, že se mi ještě nestalo, abych si nevhodným praním něco zničila. Akorát nedávno jsem byla líná oprat si v ruce červené šaty s bílým límečkem, přestože bylo nad slunce jasné, že límeček se v pračce zabarví… No, zachránil mě odbarvovač :)

Curlygirl
1901 příspěvků 01.11.12 13:25

@Mon Chéri nevím nevím, dost pochybuji o jejích pracích schopnostech, teď tuplem…

Grossularia
3204 příspěvků 01.11.12 13:30

Řekla bych, že výrobci se často na štítcích víc sichrují, aby nemuseli řešit případné reklamace, přestože ve skutečnosti by méně šetrné praní nevadilo.

A taky někdy doporučená teplota praní kamufluje podvod v materiálu. Narážím na to pravidelně u jisté značky dětského oblečení (rozhodně ne úplně levné) - na štítku 100% bavlna, prát na 40 st. A když se to pere a žehlí, tak to pěkně smrdí a lepí na žehličku nějakou umělou příměsí.

Takže se řídím spíše tím, jaký materiál je na štítku uveden. Doporučenou teplotu praní moc neřeším, poslední dobou mám skoro na všem 30 st., na bavlně 40 st. A to na spodní prádlo, ponožky, ručníky… zkrátka oděvy, které jsou vystaveny dosti mikrobiálně bohatému prostředí, prostě nestačí. Ty peru na 60 a cca každé 3. - 4. praní je projedu na vyvářku.

A dětské oblečení peru na vyvářku ještě častěji, tam už štítky zcela ignoruju. Když se to srazí, no, tak se to holt srazí, tak to zdědí mladší děti v rodině :)

Ale oblečení svrchní peru, jak je psáno, či nosím do čistírny. Tam už ta hygiena není tak divoká, takže se k němu snažím chovat šetrně. Vlněné a hedvábné věci peru v ruce, halenky a sukně obvykle v pračce na jemný program apod.

Nemesis
496 příspěvků 01.11.12 13:33

Já peru nejvíc věcí na 40, svetry a jemný věci (třeba letní šaty, šátky) peru programem na jemný věci nebo na „ruční program“ a ložní a ručníky a tak na 60…na 90 sem prala jenom jednou a to byli prostěradla a deky co byly pod domácím mazlíčkem a byly pročůraný :-) ale neřídim se podle štítků, prostě to třídim intuitivně, ale myslím že to tak nějak odpovídá, jenom párkrát sem vyprala něco co mělo být na 30 na 40 a nic se nestalo…

Mylady2
12409 příspěvků 01.11.12 13:35

Peru podobně jak kolegyně @Curlygirl …akorát tedy na 90 jsem to ještě nezkoušela;-)

Curlygirl
1901 příspěvků 01.11.12 13:37

Včetně občasného zapomenutého papírového kapesníku?!

@Mylady2 píše:
Peru podobně jak kolegyně @Curlygirl …akorát tedy na 90 jsem to ještě nezkoušela;-)

bestia
2296 příspěvků 01.11.12 13:38

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 13:23

Dalmitka
1302 příspěvků 01.11.12 13:40

@senga - s tou papierovou vreckovkou máte pravdu - stalo sa mi to - a je to naozaj problém. Ináč periem väčšinou na 40, stačí to, na 60 len posteľnú bielizeň, uteráky a utierky, na 30 vlnu a spodnú bielizeň, no a veci, na ktorých mi dosť záleží /kašmír, hodváb, angora a drahšia spodná bielizeň/ v ruke, aj keď je to dosť náročné. A periem buď ručne, alebo aj v práčke na jemný program aj veci, kde je výslovne uvedené chemické čistenie /napr. aj semišové bundy, vlnené kabátiky či svetre, krajka/, a to najmä preto, že po svojom vlastnom vypraní mám pocit oveľa väčšej čistoty ako z čistiarne. Doteraz som zničila len jeden dcérin vlnený dlhý sveter /presviedčala ma, že ho normálne perie v práčke, že to nie je vlna/, ale vlna to bola - vybrala som ho z práčky z pôvodnej veľkosti asi 40/42 vo veľkosti ako asi na bábiku na hranie - mimochodom - keď som ho vytiahla z práčky - dostali sme obidve záchvat „šialeného“ smiechu, takže sme to ani nestihli oľutovať.

Mylady2
12409 příspěvků 01.11.12 13:40

@Curlygirl no jistě! + manžetové knoflíky a peníze;-)

Curlygirl
1901 příspěvků 01.11.12 13:41

@Mylady2 u nás i USBčko, balzám na rty, klíče a opencard :-)

Mylady2
12409 příspěvků 01.11.12 13:42

@Curlygirl akorát teda nevím čím to je, ale mě se ten kapesník ještě nikdy nerozcuckoval;-) vždy zůstane pěkně v celku a taky vyždímaný;-)

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit