Praní vlněné sukně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

martinarie
48 příspěvků 14.11.12 13:33
Praní vlněné sukně

Letos jsem si koupila první dvě vlněné sukně. Obě mají cca 80% vlny a zbytek nějaká syntetika. Mají se podle štítku jen chemicky čistit. Co se stane, kdybych je jemně vyprala v ruce ve vodě? Opravdu se zničí? Zežmolkovatí nebo co? Dík.

Reakce:

Lennita
145 příspěvků 14.11.12 13:45

Ja som riesila rovnaky problem s mojimi vlnenymi suknami, tie su zo 100% vlny. Tak som si povedala ze to risknem a jednu z nich som vyprala jemne v rukach vo vlaznej skoro az studenej vode a s tekutym pracim prostriedkom urcenym specialne na vlnu a hodvab. Vysledok bol vyborny, sukna to prezila zda sa bez ujmy, ziadne zmolky ani sa nezrazila velkost ani nijak inak nezmenil vzhlad materialu. Tu druhu sa chystam vyprat tiez. Dufam ze vysledok bude rovnaky lebo ten material je vzhladovo uplne iny aj ked zlozenie materialu je totozne. Takze myslim ze mozte skusit vyprat aj vy, dajte hlavne pozor aby voda nebola prilis tepla, nenechajte ich v nej dlho a hlavne sukne po vyprani nezmykat, iba jemnym stlacanim medzi dlanami odstranit prebytocnu vodu, pripadne polozit na cisty uterak a zrolovat, uterak zvysnu vodu vsiakne. Potom suste volne polozene vodorovne, nie na radiatore - ziadne tepelne zdroje. Vela stastia :)
Este dodam ze tie vase sukne maju aj primes syntetiky takze sa to moze pri prani chovat inak - s tymto skusenost nemam.

pehot
685 příspěvků 14.11.12 14:13

http://www.modnipeklo.cz/…ialy-2-vlna/

http://www.modnipeklo.cz/…-vlnakasmir/

http://www.modnipeklo.cz/…kabatku-464/
a další

Já vlněné věci (celovlněné i s příměsí) peru i v pračce (program přímo na vlnu), ždímu v ručníku, suším ve vodorovné poloze.

Curlygirl
1901 příspěvků 14.11.12 14:40

Já mám vlněnou sukni z Benettonu z loňského roku.. Přežila už několikeré praní na 40 stupňů v pračce s normálním oblečením a úplně v pohodě. Ale nechci vás k tomu nabádat. Já to vždycky risknu a v 99,99 procentech případů bez problému :-D

martinarie
48 příspěvků 14.11.12 15:12

Díky všem za rady, už jsem se ptala i kolegyň v práci a taky to všechny perou. Nechápu, proč je tedy na etiketách psáno, že pouze chemicky. Teda chápu, protože výrobce se sychruje. :-)

martinarie
48 příspěvků 16.11.12 13:06

Tak už je vypraná. V pračce na program hedvábí s tekutým pracím prostředkem a je to úplně super. Sukně prokoukla a nic se s ní nestalo. Mám radost. :-)

eva64  21.11.12 20:11

Moje švadlena mi říkala, že téměř všechno pere v ruce, a přijde jí to čistší, než z čistírny, kde to jen nějak na věšácích ponoří celé do benzínového čistidla, nebo tak nějak.
Někdy může být problém, když není podšívka ze stejného materiálu, jako vrchní část / třeba sako/ a jinak se po vyprání srazí.
Vlažná voda, prášek na vlnu nebo šampon, opatrně zacházet, jen lehce promnout, neždímat kroucením a vysušit na ručníku ve vodorovné poloze.

Sibyla
2639 příspěvků 21.11.12 20:45

Vlna se prát dá, škodí jí teplotní šoky: přechod z horké vody do studené je fatální. Vyperete-li ji opatrně ve vlažné, je to OK.

lipo
303 příspěvků 21.11.12 20:59

Já taky všechno vlněné peru v pračce. Minulý týden jsem barvila 100%vlněný kabát speciální barvou na vlnu, v návodu psali, že se musí barva i s látkou 30 minut vařit. Vařila jsem jen cca 10 minut, pak jsem to nevydržela s nervama. Kabátu se nic nestalo, akorát barva nechytla rovnoměrně, neboť jsem neměla dost velký hrnec a nemohla míchat, což mě mrzí, jinak je to moc pěkný odstín. Každopádně jsem počítala s tím, že se musí aspoň trochu srazit, docela překvápko.

Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit