Pravá kůže - zkouška ohněm

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

eveK
333 příspěvků 26.08.12 22:02
Pravá kůže - zkouška ohněm

Dobrý večer. Možná se to zde už řešilo, ale nemohu to najít. Na internetu jsem našla tipy, jak poznat pravou kůži. Mám jednu kabelku už hodně let a teď si nějak nemohu vybavit z jakého materiálu že to je. Tváří se jako kožená, ale jistá si nejsem. Zkoušel jste někdo „zkoušku ohněm“? Nevím jak dlouho ji mám spalovat :-) Nebo jak jinak se to dá poznat? Po MP masáží jsem materiálem mírně posedlá. Za rady a tipy předem děkuji

Najdete v encyklopedii: Kůže

Reakce:

GreatSusan  26.08.12 22:26

Prave se snazim vymyslet zpusob, jak vypalit (vytlacit, vyskrabat, co ja vim) logo, na mnou vyrobenou tasku a muzu rict, ze prava kuze moc nehori. A ani se plamenem neposkodi (urcite ale zalezi i na povrchovem zpracovani, ta moje kuze se ani nehla) - a to jsem ji natrela benzinem a zapalila. Ten benzin (nebo mozna to teplo) ji ovsem trochu zmekci, takze je pak mozno na ni vyrobit napr. nechtene boule. Kozenka by se pravdepodobne zacala skvarit nebo neco podobneho. Na vasem miste bych se vykaslala na pokusy a odnesla tasku do nejblizsiho brasnarstvi, opravny bot, nekomu, kdo sije z kuze a pod. a zeptala se, kdo se vyzna, pozna to na prvni pohled.

real.blond
6688 příspěvků 27.08.12 13:57

@GreatSusan Naprosto souhlasim, nejlepsi je vyhledat nekoho, kdo s kuzi pracuje a ten Vam poradi. Do paleni bych se nepoustela, jeste si ublizite!:-) mne takto napriklad poradili v cistirne - zda jde o kuzi ci nikoliv, stejne tak mi tam poradili, co se kozesin tyce.

klubo  27.08.12 21:54

Je to trochu dojmologie, ale pravá kůže dlouho voní, při pokojové teplotě je na omak teplejší než syntetika, která neznatelně jakoby lípká a zblízka je cítit umělotinou.

eveK
333 příspěvků 27.08.12 23:20

Děkuji za rady, asi teda pomažu k obuvníkovi.

chekotay
410 příspěvků 28.08.12 12:30

@eveK Pokud ji máte již hodně let a je bez opotřebení, tak to asi bude kůže. @GreatSusan Já jsem zkoušel totéž a dospěl jsem až do stádia, kdy se kůže škvařila. Kamarádem pracujícím s kůží mi bylo poraděno, abych zkoušel jen tlak, nikoliv oheň.
Benzín kůži hlavně odmastí a i když ji ihned napustíte olejem, pár procent životnosti jí to ubere.

GreatSusan  28.08.12 12:49

@chekotay

ja vzdycky vyzkousim vsechno, co me napadne a az pak zacnu googlovat. No a Mylady ve trech musketyrech a taky driv dobytek mela/mel vypalene znacky na kuzi, tak jsem to proste zkousela vypalit doma - jde to blbe a moc to nefunguje. Takze jsem musela pritvrdit - proto ten cistici benzin (btw. odlakovac na nehty jde taky). Dalsi napad byl „vypalit“ ten vzor nejakou kyselinou nebo pod. - doma se nabizi cistic na wc, jsou v nem hnusne chemikalie a je na nem napsano, ze drazdi kuzi (takze idealni). Manzel mi to ale zakazal, tak zustalo u ohne :-D

Google rika, ze je dobre kuzi navlhcit (ona tim zmekne) a pak ji v podstate orazitkovat takovym extra ocelovym stemplem, do ktereho busite drevenym kladivem. Stempl musim teprv objednat, ale znelo to cele tak, jako ze je to doma proveditelne. Tj. kamarad mel nejspis pravdu a radil dobre.

chekotay
410 příspěvků 28.08.12 13:01

@GreatSusan Ano, ale ten dobytek a ta nešťastná paní měli cejch vypálený do živé kůže, takže mechanismus vzniku značky byl nekróza - zajizvení, ne jen změna barvy samotné kůže.
To namočení a bušení kladívkem do razidla zní dobře, dělaly se tak v době bronzové kožené štíty, ale zase se bojím, aby ta kůže po namočení neztvrdla. (U štítu to byl účel, u kabelky by to asi byla vada). Voda kůži nedělá dobře.
Možná by bylo lepší tu kůži nechat změknout po napuštění olejem a pak do ní razit - ale to jsou jen mé dohady. Nikdy jsem ražení do kůže nezkoušel, jenom mám v oblibě restaurování kožených předmětů.

GreatSusan  28.08.12 13:08

@chekotay

to me taky napadlo, ale potrebuju vyrobit jen stitek, ktery posleze vsiju do kabelky. Puvodne jsem to chtela jen vyzkouset a pak naostro rovnou do tasky, ale dala mi dost prace a nechci ji nejakym namacenim znicit. S tim olejem nevim, musela bych to pak zas nejak odmastit, to se mi moc nezda. Vetsina tech stranek, ktere se tim zabyvaji je smerem stredovek, sermiri, historicke obleceni a pod. Tady ve meste znam jednoho, ktery ma obchod se stredovekym oblecenim a sam ho i vyrabi, on o kuzi vi vsechno, ale bohuzel patri k hard core alternative a ja jsem pro nej pindulina, takze informace o cemkoliv vydava jen velice neochotne. Asi se za nim vypravim a zkusim z nej nejak vylomit, jestli je lepsi voda nebo olej.

uu  28.08.12 14:04

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:44

GreatSusan  28.08.12 14:09

@uu
no, asi to neni uplne ortodoxni metoda, ale zni to smysluplne. Kozenka je proste kus plastu, do ktereho se nic nevsakne, takze ten balzam zustane nejspis jen na povrchu. Otazka je, kdyz by to teda nebyla kuze, jak ten balzam z te tasky zase odstranit, aby se dala dal nosit bez umasteni obleceni :-D

uu  28.08.12 14:38

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:43

chekotay
410 příspěvků 28.08.12 17:20

@GreatSusan To by neměl být problém, prostě použijete přípravek, kterou ošetřujete své kožené šatstvo běžně. Pokud to bude koženka, nic se nevsákne, a pak je možno to setřít hadříkem a případně odmastit jarem, neuškodí to. Pokud to bude kůže, přes noc vsákne a nebude mít co mastit.
Pak je tady ještě možnost nepropustné vinylové vrstvy na kůži… ale to je nepravděpodobné.

Gorilka
654 příspěvků 28.08.12 19:06
@chekotay píše:
To namočení a bušení kladívkem do razidla zní dobře, dělaly se tak v době bronzové kožené štíty, ale zase se bojím, aby ta kůže po namočení neztvrdla. (U štítu to byl účel, u kabelky

Kůže po namočení neztvrdne, pokud se suší pomalu a před dosušením se namaže něčím mastným - třeba indulonou.

Alhambra
861 příspěvků 28.08.12 20:48

Dobré téma. Občas v SH narazím ne zajímavou kabelku, obracím ji z rubu na líc a z líce na rub, čichám k ní, snažím se ji rentgenovat pohledem a nejsem sto se rozhodnout, jestli je to nebo není kůže. Je na to nějaká finta?

Gorilka
654 příspěvků 28.08.12 21:25
@Alhambra píše:
Dobré téma. Občas v SH narazím ne zajímavou kabelku, obracím ji z rubu na líc a z líce na rub, čichám k ní, snažím se ji rentgenovat pohledem a nejsem sto se rozhodnout, jestli je to nebo není kůže. Je na to nějaká finta?

Pořádně ji prolustrovat a najít jakýkoliv kousíček okraje který můžeš ohnout a mrknout se na spodek.

Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit