Přelom 19/20 století - šaty, za které prodáte duši

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Julie_1983
3 příspěvky 13.11.12 16:12
Přelom 19/20 století - šaty, za které prodáte duši

Zdravím všechny, jsem tu nová a ještě ke všemu mám takovou divnou otázku - stala se mi ta nehoda, že píšu knihu a vyskytuje se mi tam postava, která má až nezdravou náklonnost k šatům (věří, že díky nim uloví bohatého manžela). Dotyčná je vdova, imigrantka z Čech, má malého syna a žije v New Yorku zhruba okolo roku 1900 - 1910.
Představte si sebe na jejím místě a to, že nemáte moc velké morální zábrany (má to být docela negativní postava), jak by vypadaly šaty, za které byste utratily poslední peníze?

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Sibyla
2639 příspěvků 13.11.12 16:32

V té době docela jistě večerní, velká toaleta, denní šaty nebyly ve středu zájmu. Něco jako tyto - je to Worth, čili opravdu špička.

ad. Adéla
163 příspěvků 13.11.12 17:50

Já osobně bych hledala inspiraci v mém milovaném Downtnu :)

noemi
1547 příspěvků 13.11.12 18:13

Zatím se mi nic tak úžasného nepodařilo najít, ale při hledání jsem narazila na tyto stránky: http://www.marlen.cz/…lu-1893.html
Ty secesní látky jsou úžasné.

publicenemy  13.11.12 19:21

„Nehoda, že píšu knihu“! :-))) Ach, slečno Julie… Hodně štěstí!
 http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?…

Diana N.
72 příspěvků 13.11.12 19:36

Zkuste Kjoto fashion institute - opravdu špička. Mimo jiné vydal i úchvatnou knihu Móda (nevím, zda je ještě v prodeji), ale hlavně mají digitální archiv.
Pro inspiraci 1900:
http://www.kci.or.jp/…1900s_e.html
1910:
 http://www.kci.or.jp/…1910s_e.html

Jinak samozřejmě existuje spousta další literatury a z české je třeba zmínit Doba turnýry a secese od Ludmily Kybalové (myslím, že je ještě v prodeji nějaký dotisk).
Přeji příjemné psaní!

DanielaS
4599 příspěvků 13.11.12 21:07

Prece plesove saty Claudie Cardinale z Il Gattopardo!

chica_simpatica
16 příspěvků 13.11.12 22:03

@DanielaS
Ale tie šaty nie sú z 1900-1910. Vtedy sa už takéto sukne nenosili.

Sibyla
2639 příspěvků 13.11.12 22:26

To je pravda, ten film je tuším o r. 1848.

levandula  13.11.12 22:41

Za mňa tieto (r.1908) takéto by som si kľudne obliekla aj dnes :) na ples, myslím že na tú dobu dosť odvážne jemne naznačovali čo sa skrýva pod nimi, normálne si to viem predstaviť ako vojde do sály a všetky oči sa na ňu upierajú, dámy si šepkajú za vejármi a pánom lezú oči z jamiek a ona kráča hrdá so vztýčenou hlavou s náznakom šibalského úsmevu lebo vie že je tam on a ona má všetky tromfy v rukáve, ach jaj asi som v detstve čítala veľa historických románov, samozrejme ak sa tá vaša hrdinka dostane na ten ples :)
 http://pinterest.com/…stumes-1900/

Příspěvek upraven 13.11.12 v 23:01

DanielaS
4599 příspěvků 13.11.12 22:53

Aha, i ty saty maji byt z te doby?
Tak pak nejaky Poiret treba? S kratsi sukni, kdyz je takova nekonformni.

Ci primo naznak KALHOT?

noemi
1547 příspěvků 13.11.12 23:40

Tak už jsem takové šaty našla. Za tyhle bych opravdu byla schopna dát poslední peníze :)

Kokoska1  14.11.12 00:21

Záleží na tom, kde HO chce ulovit a jaký ON je. Jestli na plese, v opeře, na korze, při vyjížďce na koni… a jestli je nutno působit na city k chudince vdově nebo spíš vzbuzovat příslib neřesti :D

Betty J.
2031 příspěvků 14.11.12 09:53

Asi bude záležet na tom, jak moc malé morální zásady a velké finanční možnosti má. Imigrantka odkudkoli bude mít sotva možnost nechat si ušít šaty v nóbl salónu, zvlášť v době, kdy dobře zaopatřené Američanky chtivé módy jezdily do Paříže. V rámci uvěřitelnosti bych takové šaty viděla spíš jako šikovným sousedem, krejčím imigrovavším z Ruska, a z laciného materiálu zhotovený model třeba podle obrázku ve Vogue.

Julie_1983
3 příspěvky 15.11.12 16:03

Děkuju všem hromadně:-) Za tipy i za přání.
Kjoto Costume Institute je výborný! Hlavně tam mají i látky a pořádný popis.
Poirota jsem jako zdroj taky identifikovala, ale bohužel se mi časově maličko odchyluje. Naštěstí ho ale můžu využít pro další část děje.

S motivací postavy máte pravdu, budu to muset promyslet detailněji. Pravda je, že na nóbl salón asi mít nebude, ale i šikovný soused asi bude představovat dost velké finanční nároky. Každopádně ruský imigrant by mi mohl pomoct s jednou dějovou zápletkou.

Alizon
1233 příspěvků 15.11.12 16:34

@Diana N.
Diano co mi to delate. Ja potrebuji pracovat a misto toho jsem se ted zacala kochat digitalnim arcivem. Ta kniha by me docela zajimala.
Jak se jmenuje? Jenom „Moda“?

Sibyla
2639 příspěvků 15.11.12 17:39

@Julie_1983 Poiret, prosím: Paul Poiret - s hruštičkou detektivem nemá nic společného.

Diana N.
72 příspěvků 15.11.12 21:02

Alizon: Kniha se jmenuje „Móda. Z dějin odívání 18, 19. a 20. století. Sbírka Kyoto Costume Institue.“ Vydal ji Slovart v roce 2003.

Teď koukám, že ji nově vydali i v roce 2011 (ve dvou svazcích) a jde koupit třeba tady: http://www.bux.cz/…-vydani.html

Alizon
1233 příspěvků 16.11.12 09:27

@Diana N.
Tak na tu se musim nekde podivat. Mozna mam pro rodinu tip na vanocni darek:)

Adellain
59 příspěvků 16.11.12 10:13

Budu OT, ale mohl by to být opravdu moc hezký příběh. Obzvášte pokud se vám i v jazyce podaří zachytit dobu do které má spadat. Úplně to vidím, něžne vypadající překrásná mrcha, sbalí talentovaného přitěhovalce, za účelem nechat si podle jeho návrhu ušít šaty, do kterých se „zamilovala“. Jde za svým snem dostat se výš a jde „přes mrtvoly“. Látku koupí ze společných úspor, ale on jí je ušije zdarma…Ha! No, a pak by se mohlo stát ještě spousta špatných a nepěkných věcí :D. Taky mám ráda příbehy, kde se střídají „Ich“ postavy, kdyby to zpočátku vyprávěl rus a až potom by se ukázalo jaká je to mrcha, pak by to vyprávěla ona a ukázalo by se, že je to všechno trochu jinak, ach bože…škoda, že dar psavce mi nebyl dán. Přeji hodně zdaru :D

Kokoska1  16.11.12 10:26

@Adellain Já myslím, že ona bude mířit výš než na přistěhovaleckého krejčíka, byť talentovaného. Ten má přece jen budoucnost nejistou. Ale třeba si to bude vyčítat, až bude sice bohatě, leč nešťastně provdána a krejčík založí módní imperium :D
Koukám, že nechat to na nás, vznikla by úplně jiná kniha, než jakou má rozepsanou Julie :D A tu bych si jednou moc ráda přečetla.

Adellain
59 příspěvků 16.11.12 10:33

Právě, jen doufám, že se Julie nebude zlobit :). Jasně, že krejčíka jen využije,,, krásně by to vyřešilo problém, kde chudá cizinka vezme drahé a krásné šaty. Ten nápad s jeho módním impériem je super, aby z toho nebyla nakonec úplná sága.

Pirek
6775 příspěvků 16.11.12 11:19

Tak doufám, že až knihu dopíšete, dáte vědět, kde ji sehnat ;)

Ten příběh zní zajímavě, obzvlášť když jsem minulý týden zjistila, že část mé rodiny odešla asi r. 1903 do USA taky, akorát jich bylo více (odrostelé děti + otec - vdovec), usadili se v Texasu (kdybych si měla vybrat, kde bych chtěla ít své americké příbuzné, Texas by byl asi tím posledním státem) a angažovali se v místním krajanském spolku. Akorát teda nevím, kdy a proč a jak tam odešli, zatím :)

Co se týče šatů, ty od @DanielaS jsou sice krásné, ale dobově bohužel mimo (leda by Vaše postava byl opravdu velmi avantgardní, což může být, ale jde-li jí o sňatek pro prachy, je lepší držet se osvědčených pravidel). Možná by mohla mít šaty spíše mírně de modé, sice ušité tím ruským krejčíkem pečlivě, z drahých látek a dokonale na míru, ale ovlivněné tím, ře Rusko bylo trochu na konci světa… tím by taky mohla zaujmout?

mujercita  16.11.12 11:51

Předrevoluční Rusko na konci světa? To asi těžko, když horonace pravidelně jezdila do Paříže. Nechat si šít šaty od uprchlého nevolníka, to by asi neriskovala :-)

Pirek
6775 příspěvků 16.11.12 11:58

@mujercita
To je těžké, předpokládám že onen krejčí asi ve své domovině nešil pro aristokracii, to by totiž neemigroval (uvážíme-li, že tehdy se emigrovalo převážně z hospodářských důvodů). Střední stav si myslím že se držel osvědčených kolejí a trendy zohlednil, až už to trendy nebyly. A vlastně ani nevím, jak byl početně a politicky silný, v porovnání se šlechtou.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit