Příjmení dítěte - po matce, nebo po otci?

Fotoalbum tématu (3) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Karin
3401 příspěvků 12.02.14 11:16
Příjmení dítěte - po matce, nebo po otci?

Zajímá mě váš názor nebo osobní zkušenosti: Když spolu mají dva nesezdaní lidé dítě, má toto dítě přijmout příjmení po matce, nebo po otci? Co je podle vás lepší, správnější, praktičtější…?

Nesezdaných rodičů je v dnešní době hodně, já osobně se setkávám v převážné většině s tím, že dítě se jmenuje po otci. Nemám na to vyhraněný názor, ale osobně se kloním spíš k tomu, aby se dítě jmenovalo po matce, protože je to přece jen většinou matka, kdo např. s dítětem pobývá v nemocnici, chodí k lékaři, vodí je do školky, řeší jeho záležitosti ve škole… a pak je asi praktičtější, když mají stejné příjmení, protože se tím předejde možným zmatkům…

Proč se ptám? Moje osobní situace je specifická (asi jako každá druhá, že :-).) - vdala jsem se, narodilo se nám dítě, všichni jsme se samozřejmě jmenovali stejně, po manželovi. Ale manžel před lety zemřel, já jsem si později našla přítele, a s ním v budoucnu plánuji další dítě. Svatbu neplánujeme. On je svobodný, bylo by to jeho první dítě. Já jsem ho předběžně seznámila s tím, že bych raději, kdyby se obě děti jmenovaly stejně jako já (jenže tím by se jeho dítě vlastně jmenovalo po mém zesnulém muži, což je poněkud bizarní), on by samozřejmě chtěl, aby se dítě jmenovalo po něm…

Co myslíte? Nemusíte hodnotit jen moji situaci, zajímá mě i obecný váš názor na tuhle věc… Třeba jak a proč jste to řešily vy.
Já uvažuji samozřejmě také o tom, že příteli vyhovím (pokud to pro něho bude skutečně důležité; navíc naprosto chápu, že asi nebude chtít, aby se jeho dítě jmenovalo po mém zesnulém muži), ale možná potřebuju slyšet ještě nějaké argumenty pro příjmení po otci.

Díky.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 45 Další »

Reakce:

Sekhmet
1918 příspěvků 12.02.14 11:19

Co se přejmenovat všichni na příjmení vašeho současného partnera? Děti se tak budou jmenovat stejně a vy taky.
Jinak já jsem na tohle dost militantní, takže dlouhá léta zastávám názor: „nechceš si mne vzít? Dítě se bude jmenovat po mně. Já nebudu vystrčená z rodiny kvůli tvém rozhodnutí, vyřadil ses sám, tak buď ty tím jediným, kdo se jmenuje jinak.“
To bylo když jsem měla jasno, že se jednou vdám. Teď už si tím tak jistá nejsem, ale stejně bych chtěla, aby se mé dítě jmenovalo stejně jako já.

Pirek
6778 příspěvků 12.02.14 11:24

Asi to bude znít trochu omezeně, ale já bych dítě pojmenovala po sobě. Za toho předpokladu, že muž garantuje úmysl si mne nevzít vůbec a nikdy, že nezůstane s dítětem doma a s jeho výchovou mi bude (aspoň prvních pár let) jen tzv. „pomáhat“, čili projevovat se tak, jak se dnes (aspoň jak se zdá) v soužití chová většina mužů, ještě tím spíše.

Pokud by partner projevil tu nebývalou míru nemužnosti a šel na rodičovskou, podílel se na výchově mimina větší měrou než pohlídat jednou měsíčně, abych si mohla vyrazit ven apod., pak by se o užití jeho jména dalo uvažovat.

Jo, je to možná feministické, ale něco za něco. Buď oficiální rodina a závazky, zodpovědnost a starosti, nebo vše jen moje.

Akorát teda nevím, jestli tenhle můj názor úplně pomůže ve vaší situaci :D

Příspěvek upraven 12.02.14 v 11:29

suntala
201 příspěvků 12.02.14 11:26

Mám v okolí podobnou situaci, kterou žena vyřešila „dvojpříjmením“ s tím, že obsahuje příjmení zemřelého (jehož jméno nese dál potomek, nechtěla ho kvůli tomu přejmenovat) a příjmení nového partnera (a tedy i druhého dítěte). To mi přijde jako elegantní řešení bez výrazných změn pro dítě, kterému otec zemřel.

Brunhilde  12.02.14 11:28

Pro mne je spíš bizarní, že někdo plánuje dítě bez svatby, záležitost příjmení se mi jeví v tomto světle jako zcela nepodstatná.

suntala
201 příspěvků 12.02.14 11:30

No já když jsem si přečetla informace @Sekhmet o novém Občanském zákoníku, takmjsem děkovala Bohu, že jsem se vdala už dávno a teď to nemusím řešit:-)

arpa
1236 příspěvků 12.02.14 11:31

Kdybyste plánovali svatbu, asi bych dvakrát nepřemýšlela o tom, ať se (nejlépe všichni - tedy i děti z prvního manželství) jmenujete příjmením přítele, tedy stejně.

Ale pokud svatbu opravdu neplánujete, rozhodně bych nešla cestou, kterou navrhuje Sekhmet, tj. neměnila bych jméno sobě ani dětem z předchozího manželství. Můj názor je podpořen mj. i tím, že jsem v mém okolí kdysi měla hned dvě ženy, které se nechaly přejmenovat po svém příteli, aniž by za něj byly vdané. Samozřejmě navenek si všichni mysleli, že se vzali. Mně tady to uspořádání „jakože vdaná, ale nevdaná/otec-neotec“ nesedí, cosik se mi na tom dokonce velmi příčí. Jakože proč mám nosit jméno nějakého chlapa, když mě nechce pojmout za svou choť? Ale asi záleží, jak to má kdo nastavené…
Pokud bych se rozhodovala mezi tím, zda dát dítěti, které budu mít s přítelem, příjmení jeho nebo svoje, pak to vidím jako Pirek (viz poslední věta).

Příspěvek upraven 12.02.14 v 11:31

Sailorette
1589 příspěvků 12.02.14 11:31

No, já jsem celkem pro partnerovi příjmením dítěte připomínat, že je opravdu jeho, ať má trochu tendenci se starat pro případ, že by se z něj stal partner bývalý. Ale je fakt, že lemplovi to bude asi jedno a zodpovědný se bude starat i o dítě, které jeho příjmení nenese.
Kamarádka má dítě s bývalým partnerem, jmenuje se po něm, protože ta naivka si myslela, že po porodu přijde žádost o ruku a svatba. Toto se nestalo a kamarádka dost prskala, že kdyby to věděla, dítě by se jmenovalo po ní.

Karin
3401 příspěvků 12.02.14 11:32

@Sekhmet : když my máme takové hezké a ne moc časté příjmení… a přítel se jmenuje Novák :-o :-D V současnosti jsem se svým jménem a příjmením prakticky nezaměnitelná, jako Nováková bych se zařadila do desetitisícihlavého davu… A taky se nechci (z lásky a nostalgie) vzdát příjmení po manželovi.

U nás to ale není tak, že on by si mě nechtěl vzít. Je to možná nízké, ale my jsme se na tom dohodli z čistě ekonomických důvodů - abych nepřišla o pozůstalostní důchod.

lioncity  12.02.14 11:33
@Brunhilde píše:
Pro mne je spíš bizarní, že někdo plánuje dítě bez svatby, záležitost příjmení se mi jeví v tomto světle jako zcela nepodstatná.

Tusim poradny flame :-)

Sailorette
1589 příspěvků 12.02.14 11:34

Pojmenování celé rodiny po novém příteli je zdánlivě dobrý nápad, ale třeba by se děti, pokud už jsou ve věku, kdy na toto mají vlastní názor, nechtěly jmenovat po někom jiném, než po svém otci. Neumím si moc představit, že mi zemře otec (což se stalo), matka si vezme někoho jiného a já se budu muset vzdát příjmení po otci a přijmout nové od cizího pána (kterého mám třeba i ráda, ale táta to prostě není).

Pirek
6778 příspěvků 12.02.14 11:36

@Karin
Tak teď jste nám vzala vítr z plachet, my si myslíme, že ten všivák si Vás vzít nechce, protože se nechce vázat, a Vy takhle! :D

Pokud je Váš partner z rodu mužů moderních a feminismus pro něj není sprosté slovo, neřku-li nadávka, tak bych dítě pojmenovala po něm, ať si taky přijde na svý :D

arpa
1236 příspěvků 12.02.14 11:40

@Karin Tak jde teda o lásku a nostalgii nebo o důchod :-)? Ale ať už je to tak nebo onak, oba důvody chápu.
@Sailorette Je fakt, že pokud jsou děti z prvního manželství už větší, taky bych je nepřejmenovávala. Když jsem psala, že bych o tomto řešení „dvakrát nepřemýšlela“, měla jsem (nevím proč) před očima batolata :-).

Robena
1257 příspěvků 12.02.14 11:40

Ja se svymi zkusenostmi bych se radeji nejprve vdala a pak planovala dite. Za muze bez dluhu (kdyz uz se tu zminuje NOZ :) )
Sakrys, po letech revolty tady propaguji uplne klasicke usporadani…Tak to uz jsem asi stara.

sarah123
2137 příspěvků 12.02.14 11:43

Tahle situace je docela dost zvlastni, rozhodne nesouhlasim se @Sekhmet, ze se maji vsichni prejmenovat. Pokud by snad prvni dite bylo dost stare a souhlasilo s tim, pak mozna, ale otec od nej neutekl, ale zemrel, coz je tak traumatizujici situace, ze bych mu to jeste neztezovala tim, ho pripravim o identitu a „svazanost“ s otcem.

Resila bych to dvojim prijmenim matky + kazde dite po svem otci.

Jinak za beznych podminek naprosto souhlasim s @Brunhilde .

Příspěvek upraven 12.02.14 v 11:53

Violetina
161 příspěvků 12.02.14 11:44

Přemýšlím, nejde-li dát dítěti zdvojené příjmení.

konzerva
24 příspěvků 12.02.14 11:47

Ja by som rada rozdelila svoju odpoveď na 2 časti:
1. Nie je žiadny problém, ak sa matka volá priezviskom inak ako dieťa, hovorím z vlastnej skúsenosti. Ja som si nechala svoje dievčenské meno a deti sa volajú po manželovi.
2. Napriek tomu by som na Vašom mieste nechala 2. dieťaťu Vqaše priezvisko. Prišlo by mi čudné, keby sa súrodenci nevolali rovnako. A ak si len Váš partner nechce osvojiť aj 1. dieťa, nevidím dôvod, prečo by mal mať meno po ňom.

bc2
323 příspěvků 12.02.14 11:51
@Violetina píše:
Přemýšlím, nejde-li dát dítěti zdvojené příjmení.
Nevím, jestli je to v ČR zákonně možné. Ale jde to, v Španělsku a jiných španělsky mluvících krajinách mají všichni dvě příjmení, po otci i matce. Poradí si vyberou sami.

Příspěvek upraven 12.02.14 v 11:53

Adeena
1206 příspěvků 12.02.14 11:52

Osobně bych byla radši, kdyby se mé dítě jmenovalo po mně, ale ve Vašem případě je to složité, chápu, že Váš partner by mohl těžce nést, že se jeho dítě jmenuje po Vašem předchozím muži. Takže bych asi volila příjmení po biologickém otci.

Lála_druhá
357 příspěvků 12.02.14 11:53

Také se přesunuju od liberalismu ke konzervatismu, takže za mě jednoznačně svatba. Mimochodem na místě nového partnera bych nebyla úplně odvázaná, že vzpomínka na toho minulého je natolik silná, že se ani jména nechcete zbavit (když teda pominu ten ekonomický důvod).

Mám kamarádku, které umřel otec, když byla ještě školačka. Maminka se pak znovu vdala. Takže maminka, nový otec a bratr z tohoto druhého manželství se jmenovali jinak než zmíněná kamarádka, které zůstalo jméno po vlastním tatínkovi (sama to chtěla, s tím novým si zas až tak nerozuměla). No ale, stejně se vdala a jméno má úplně jiné…

Karja
4767 příspěvků 12.02.14 11:56

Vaše situace je zapeklitá, chápu že nechcete aby Vaše děti měly jiná příjmení. Ale být Vaším přítelem, nejásám vůbec nadšením, pokud byste dala příjmení své. Takže buď zdvojené a nebo za mě hlasuju dva na dva (vy a první dítě jedno příjmení a přítel a druhé dítě to své).

Já se asi vdávat nechci, nebo respektive děti v dlouhodobém horizontu mám ale svatbu zatím ne. Příjmení po otci bych dala stoprocentně. Pokud je to rovnocenný partner jen pouze bez papíru ze svatby, přišlo by mi, jak kdybych ho odstrkovala.

SagaN  12.02.14 11:57

Partner si asi tazatelcino dite neosvoji, nebot jak ona udava, nebudou se brat kvuli vdovskemu duchodu - a jeji dite by osvojenim prislo zase o duchod sirotci.

Osobne jsem pro to, aby se deti jmenovaly po matce, a to bez svatby i se svatbou (pokud se manzele in spe nedomluvi na spolecnem prijmeni) - pri dnesni rozvodovosti a sverovani deti do pece (v zasade vzdy matce) ma stejne kazdy tak polovicni nadeji, ze k rozchodu/rozvodu dojde, a potom je prakticke a pohodlne, aby se matka a deti jmenovaly stejne.

„Uplacet“ budouciho tatinka jeho prijmenim mi pripada ponekud trapne. Slusny clovek se bude o sve dite starat, at se jmenuje jakkoliv, a blbcovi to bude jedno.

arpa
1236 příspěvků 12.02.14 11:59

@Karja @Lála_druhá No jo, ale zase když se na to podívám optikou těch motivů (jak nepřijít o pozůstalostní důchod), tak zase až tolik pochopení pro partnera nemám, resp. nic bych si vůči němu nevyčítala. Když to řeknu ošklivě - jméno po bývalém manželovi mu možná oprávněně vadí, ale důchod ne…
PS: Nic ve zlém… pro dilemátko mám jinak plné pochopení.

bc2
323 příspěvků 12.02.14 11:59

Také si myslím, že když je už příjmění zesnulého manžela vaše, tak je vaše a neměla by jste si dělat starosti s tím, že by se nové dítě jmenovalo stejně jako zesnulý manžel. Jmenovalo by se totiž po vás. Je to teď vaše příjmění a nezáleží na tom, odkud pochází. I váš přítel svoje přijímení zdědil a vy třeba nechcete, aby se děti jmenovali po jeho otci.

volfish
907 příspěvků 12.02.14 12:00
@Karin píše:
U nás to ale není tak, že on by si mě nechtěl vzít. Je to možná nízké, ale my jsme se na tom dohodli z čistě ekonomických důvodů - abych nepřišla o pozůstalostní důchod.

Nedivím se, že je tahle republika v takových sračkách. Dámo, ten pozůstalostní důchod není váš „nárok“, o který byste svatbou přišla, ale měla to být výpomoc nás všech plátců daní a pojištění v těžkých chvílích, než se zmátoříte a třeba založíte novou rodinu. Což teď očividně plánujete, ale také plánujete nadále natahovat ručičku a brát něco, co vám už nepřísluší.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 45 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit