Proč české ženy nenosí šperky?

Fotoalbum tématu (17) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

christinka
79 příspěvků 25.08.12 09:07
Proč české ženy nenosí šperky?

Napadlo mě to už tolikrát a o to víc, když vidím, jak v cizině je nošení doplňků naprosto běžné. Já sama velmi ráda doplňuji nebo oživuji celkový outfit právě doplňky, nejčastěji bižuterií. Většinu si vyrábím sama, ale někdy si i něco koupím, když mě zaujme. Líbí se mi i výraznější náhrdelníky nebo kombinace více náhrdelníků, krátkých, dlouhých i více náramků.
Na většině žen nebo dívek si všímám jen řetízků s malými přívěsky, případně stříbrných náušnic a tyhle šperky tak nějak moc nechápu, ty totiž nic neoživí, spíš mají asi funkci upomínkovou - dostáváme řetízky s přívěskem (nejlépe počáteční písmeno našeho jména) tradičně jako dárky anebo „jéé, mám stříbro, nebudu si přece kupovat nějakou bižu!“
Co myslíte, není to škoda?

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

gulietta  25.08.12 09:14

Predstava, že by české ženy nosili šperky vlastnej výroby sa mi nepáči. Jeden z tisíca výrobkov DIY je pekný, ostatné sú gýč. A zlatnícke predmety nie sú len retiazky s písmenom. Takže za mňa chválabohu, že české ženy nosia šperky a nie bižutériu podomácky vyrobenú.

mujercita  25.08.12 09:44

Nosí, aspoň většinou, pokud vím. Já abych mluvila za sebe nosím ten jeden řetízek (zlatý) a tři nenápadné prstýnky, a nikdy to nesundávám. Další šperky nosit ani nemůžu, nemám propíchnuté uši a náramky a hodinky mi překážejí, a co se týče bižuterie, ta mě přestala bavit, když mi bylo asi 25. Já se docela ráda kouknu, když to má na sobě někdo jiný, ale sama nijak netoužím si navlíkat tolik zbytečných věcí, které většinou někde zadrhávají, houpají se, zachytávají se a tak.

chekotay
410 příspěvků 25.08.12 09:59
@christinka píše:
Na většině žen nebo dívek si všímám jen řetízků s malými přívěsky, případně stříbrných náušnic a tyhle šperky tak nějak moc nechápu, ty totiž nic neoživí,

A díky Bohu za to.
Střídmý, decentní šperk na ženě rozhodně ocením více, než záplavu jarmarkových korálků a cingrlátek. Obecně řečeno. Věřím, že existují ženy, jež na sebe dokáží navěsit ekvivalent výsadkářské plné polní v bižuterii a vypadat přitom úžasně - měl jsem to štěstí jich několik potkat - ale při představě, že bych potkával „pretekárky“ v 3/4 legínách a corcsech, vyzdobených značným množstvím bižuterie pořízené s obdobným smyslem pro vkus - se vracím zpět k první větě svého příspěvku.
DIY bižuterie jsou perfektní věc na LARPy a do hospody.

seznam.mih  25.08.12 10:02

Myslím, že je to tím, že je spousta zaměstnání, která zakazují nosit na pracoviště řetízky, prstýnky, náramky a ženy se nechtějí zdržovat s jejich sundaváním. Ostatně to může vysvětlovat další důvod a to, proč ženy nosí do práce tričko a džíny - nic jiného jim totiž nepovolují ve většině fabrik (teda povinný je mít dlouhé kalhoty a uzavřenou obuv. U nás to naštěstí není)
Dále nejsou moc praktické a často překáží a zachytávají se o různé svetry. Taky je spousta lidí alergická na kov.
A dále proto, že né každej se chce štvát s vymýšlením, jaké doplňky si k tomu vezmu. Většinou na to nemají cit.
Dále když se člověk spotí, tak ty doplňky nejsou moc příjemné na těle.

LadyPapajka  25.08.12 10:05

Mě by stačilo, kdybych nepotkavala záplavu frocsu, legin, teplaku hnusosandalu a šílených Halen. Navíc přesně jak už bylo psáno, ocenim decentní šperk mnohem víc než záplavy bizu. Sama mám jedinou bizu obyčejné perly na snure různých barev.

666mahu
1490 příspěvků 25.08.12 10:23

Nevím, proč ženy nenosí, můžu mluvit akorát za sebe. Mám ráda šperky i bižu. Mám oboje v různé kvalitě i ceně a všechno ve velkém množství. Myslím si, že pro ženu není šperků a bižuterie nikdy dost.:-))

Mám ráda nápadnou bižuterii a ladím ji s oblečením. Najednou nosím maximálně jeden masivní náhrdelník a jeden až dva náramky, které jsou sladěné. Většinou jen jeden nápadný kus.
Ze šperků nosím jak stříbro, tak bílé zlato (žluté zlato a barevné drahokamy mám delší dobu uložené). Delší dobu „sbírám“ ve špercích bílé kovy a bílé kameny (sklo i diamanty). Šperky střídám podle nálady a oblečení, najednou nosím naušnice, jeden náhrdelník, jeden až dva náramky a dva až tři prsteny (na jedné ruce vždy jeden na prostředníku, na druhé jeden až dva). Hodinky nenosím. Naušnice převážně malé, diamantové. Velké mi nesluší, a bižuterii v uších nesnesu.
Pak nosím perly, jak pravé, tak bižu barevné.
A mám ráda brože - kovové i textilní (v těch ponejvíc látkové květy). Když mám brož, nenosím výrazný náhrdelník.

Lola  25.08.12 10:24

Myslím, že je zde hodně zakořeněné povědomí, že šperk vhodný pro dámu = drahé kovy, drahé kameny. Ostatní se považuje za náhražku vhodnou maximálně pro holčičky.
Nejsem si jistá, jaká je definice „šperku“, ale sama bych bižuterii a jiné ozdůbky šperkem nenazvala, považuji je za „doplňky“.
Za sebe souhlasím s chekotayem, ačkoli bych nebyla tak radikální. Sama nosím jen střídmé šperky z drahých kovů, ale možná je to škoda - k nějaké neformální letní příležitosti by barevné korále neškodily, ale protože na ně nejsem zvyklá, raději sáhnu po osvědčeném zlatě, kterým neudělám chybu. Se špatně zvolenými cingrlátky bych mohla vypadat jako komediant.

katango
1356 příspěvků 25.08.12 10:43

Bižuterii nosím, ale nikoli z plastu. Kovovou, se skleněnými komponenty, smaltem či přírodninami. Raději mám ale stříbrné šperky s polodrahokamy či polodrahokamy samotné. Perly taky (mám jen na říční). Mám menší sbírku náhrdelníků v secesním stylu (stříbro+polo­drahokamy). Na ruce nosím jen hodinky, prsteny ne, mám klouby zdeformované artrózami. Semtam si vezmu náramek. A mám pár věcí ve stylu steampunk, ten se mi líbí. Náušnice nenosím, nemám propíchnuté lalůčky ani nic jiného.

Příspěvek upraven 25.08.12 v 10:45

uu  25.08.12 10:43

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 13:45

MP Barbucha
3716 příspěvků 25.08.12 10:44

Nosím snubní prsten na levé a zásnubní na pravé ruce. Víc prstenů se mi zdá už moc a hlavně se to ke mně nehodí. Mám jeden zlatý přívěšek na řetízku - secesní - dárek k 30tinám. Jinak nosím bižu korále ale moc jich nemám. Ten kov mě dráždí na kůži, takže nosím spíš nějaké ty korále občas, ale spíš k neformálnímu oblečení…

Robena
1257 příspěvků 25.08.12 10:56

Nosim vyraznou bizuterii, ale vzdy jen jeden kus. Nemam moc bohaty satnik, barvy vetsinou neutralni. Bizuterii a doplnky se snazim svuj vzhled pozvednout a „zpeknit“. Na jednom kusu ale zasadne trvam.

Gorilka
657 příspěvků 25.08.12 11:06

Já osobně přecházím z bižuterie nepravé na bižuterii pravou.

Nevýhoda

• je to dražší.

Výhoda je,

• levnější údržba
  • nemusím tak často nekupovat nové kousky

Trochu na vysvětlenou/po­motanou co je co…
Bižuterie se dělí na

• bižuterii pravou (bijoux, bijouterie fine, šperky) [drahé kovy, drahokamy a polodrahokamy]
  • bižuterii nepravou (bijouterie de fantaisie, bižuterie, šmuk, cinglátka, atd.) [obecné kovy, náhražky draných kovů, umělá hmota, sklo, umělé drahokamy a polodrahokamy]

Nicméně aby to nebylo tak jednoduché i pro šperky se používaly i méně ušlechtilé materiály jako hliník nebo techniky, které se dnes spíše řadí do té druhé skupiny - email.

gulietta  25.08.12 11:11

@Gorilka bijou je šperk po francúzky. Vaše delenie vyznieva úsmevne. Dúfam, že bižuteria je aj ľavá, severná a južná. :-)

christinka
79 příspěvků 25.08.12 11:12
@666mahu píše:
Nevím, proč ženy nenosí, můžu mluvit akorát za sebe. Mám ráda šperky i bižu. Mám oboje v různé kvalitě i ceně a všechno ve velkém množství. Myslím si, že pro ženu není šperků a bižuterie nikdy dost.:-))Mám ráda nápadnou bižuterii a ladím ji s oblečením. Najednou nosím maximálně jeden masivní náhrdelník a jeden až dva náramky, které jsou sladěné. Většinou jen jeden nápadný kus.
Ze šperků nosím jak stříbro, tak bílé zlato (žluté zlato a barevné drahokamy mám delší dobu uložené). Delší dobu „sbírám“ ve špercích bílé kovy a bílé kameny (sklo i diamanty). Šperky střídám podle nálady a oblečení, najednou nosím naušnice, jeden náhrdelník, jeden až dva náramky a dva až tři prsteny (na jedné ruce vždy jeden na prostředníku, na druhé jeden až dva). Hodinky nenosím. Naušnice převážně malé, diamantové. Velké mi nesluší, a bižuterii v uších nesnesu.
Pak nosím perly, jak pravé, tak bižu barevné.
A mám ráda brože - kovové i textilní (v těch ponejvíc látkové květy). Když mám brož, nenosím výrazný náhrdelník.

Jsem ráda, že to opravdu tak nevnímám sama ;o)

christinka
79 příspěvků 25.08.12 11:15

Tak z vašich reakcí opravdu vidím, že je ve vás hluboce zakořeněné, že bižuterie musí být „pouťová“, nevkusná, plastová, kýčovitá… Ale vždyť to tak vůbec není! Když se zajímáme o módu, kabelky, tak snad vidíme i tyto doplňky, ne? Vždyť to k sobě patří.

gulietta  25.08.12 11:25

@christinka a vo Vás je zakorenené, že retiazka a prívesok je darček od maminky, manžela, dedečka a je to len krížik alebo písmenko. Napr. takýto Cartier je určite ozdobou na každom krku a verím, že väčšina žien by mu dala prednosť pred bižutériou. :-)

Denyna
4101 příspěvků 25.08.12 11:51

Já právě dospívám z bižuterie ke šperkům.
Zlato, stříbro, perly, české granáty, i polodrahokamy ve stříbře. Aktuálně sháním nějakou hezkou sadu stříbrný náhrdelník + náušnice s medovým jantarem. Nemáte tip? Známá si přivezla krásný a vkusný kousek přímo od Baltu, v českých obchodech vídám bohužel spíš ty lesanovité :(

666mahu
1490 příspěvků 25.08.12 12:12

@christinka, je škoda, že ženy nenosí šperky a bižuterii víc, mnohým by to slušelo a prospělo. Možná to souvisí s oděvem, mnoho žen chodí zbytečně nenápadně, usedle nebo nebarevně.

@gulietta, mám ráda nápadnější zajímavé šperky, mimo naušnic mi ani příliš dobounké tenoučké šperky nesluší, ale zrovna hada či šelmu, jak má také Cartier ve zvyku, bych si nevybrala, to se mi nelíbí. Ty „oběšené“ šelmy jsou vyloženě nehezké a kýčovité. Jakýkoli jiný šperk, a nejen od této luxusní šperkařské firmy, beru okamžitě.:-))

gulietta  25.08.12 12:39

@Denyna nádherné šperky s jantárom som videla v soľnej bani Wieliczka. Priamo v bani, pred výťahovou šachtou nahor je umiestnené klenotníctvo. Okrem suvenírov zo soli, mali krásne Opály zasadené v zlate. Akurát, že to tam človek nečaká a nema pri sebe vysokú hotovosť, alebo kartu. :-)

klubo  25.08.12 12:42

Sama bižu nosím a skoro bych mohla říct i sbírám. Mám ráda retro, výrazné věci (nosím jako solitéry), mám hodně barevných masivních kousků (náušnice, náramky, náhrdelníky) krásně se tím dolaďuje a pozvedává moje jinak jednoduché oblečení (jsem při těle, takže žádné experimentální kousky nenosím, v práci stejně potřebuji být oblečená formálněji).
Chce to možná zpočátku trochu sebevědomí (a neříkat si,,to se pro mě nehodí, je to moc nápadné, co si lidi řeknou…"), ale z vlastní zkušenosti se setkávám jen s pozitivními reakcemi (pokud se to někomu z mého okolí nelíbí, tak je vychován ke zdvořilosti a mlčí).
Na doplňcích i bižu je vidět, jak se ženy odbývají - kupují jen věci, které nutně potřebují a jsou praktické (triko, džíny, bunda), nekupují si věci jen tak, že jsou hezké, pro radost (různé doplňky pro různé příležitosti). Smutný život.

Rosalyn
925 příspěvků 25.08.12 12:46

Doufám, že není povinnost nosit šperky. :-)

klubo  25.08.12 13:09
@Rosalyn píše:
Doufám, že není povinnost nosit šperky. :-)

Kdepak není, ani z opery Vás nevyhodí, když budete v teplákách :-)

kudka
77 příspěvků 25.08.12 13:19

Z jakýchkoliv doplňků na sobě snesu jen náušnice a v nich se docela vyžívám. Ať se jedná o vlastnoruční bižu, zlato nebo šperky s drahými kameny, střídám podle příležitosti

MUDr.Lant
389 příspěvků 25.08.12 13:34

Nepřipadá mi, že by české ženy nenosily šperky.
Má mamča nosí prsteny (zásnubní, snubní, občas nějaký po babičce), řetízek s perlou, náušnice.
Mě přitahují pouze drahé kovy, takže mám z bílého zlata několikery náušnice, které střídám dle příležitosti a nálady, dále pak několik závěsů na krk a několik prstenů, v poslední době nosím pravidelně jen dva z nich, zbytek jsem již dlouho nevyvětrala.
A proč nenosím nápadnou bižu? Třeba proto, že se k mé osobnosti nehodí, třeba proto, že jsem již dle mého nápadně oblečena a další nápadný prvek by to již zazdil, možná také proto, že nechci mít šuplík plný doplňků a asi zřejmě i proto, že si koupím raději jeden fakt nádherný drahý šperky (teď mám políčeno na náušnice s diamanty), než abych měla padesát různých korálků a pod.
Je pravda, že v některých zemích si potrpí na velmi výrazné šperky (např. Švýcarsko), ale to mi není vlastní.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit