Proč jen

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sycorax
6 příspěvků 26.05.12 13:14
Proč jen ´dry cleaning´?

Mohl by mi, moc prosím, někdo znalý objasnit, proč nesmím prát šaty, jejichž materiálové složení je viskóza (70%), polyamid (26%) a elastan? Podšívka polyester. Co se s nimi může stát, když je šetrně vyperu? Děkuju!

Najdete v encyklopedii: Polyester

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Tleilaxan
241 příspěvků 26.05.12 13:32

Nejnáchylnější jsou právě podšívky, rády se sráží, což pak zničí celé šaty. U jedněch šatů mi to provedli i v čistírně. Jedna prodavačka (butik jen se společenskými šaty, všechny dry clean only) mi vždy doporučuje napustit vanu tak 10 cm vlažnou vodou s aviváží, šaty promáchnout a pověsit na ramínko uschnout. Zatím to funguje :)

modra_kocka
903 příspěvků 26.05.12 13:57

@Tleilaxan: myslím, že polyester se nesráží. Ale je citlivý na vysoké teploty, takže na 90° bych ho asi neprala.

@Sycorax: říká se, že výrobci/prodejci si tím pomáhají při reklamacích - těžko se prokazuje, zda jsi prala doporučeným způsobem nebo ne. Takhle to mohou zamítnout rovnou. Ale nevím, co je na tom pravdy.
Osobně bych takové šaty klidně prala na 40°.

Blair
359 příspěvků 26.05.12 14:24
@modra_kocka píše:říká se, že výrobci/prodejci si tím pomáhají při reklamacích - těžko se prokazuje, zda jsi prala doporučeným způsobem nebo ne. Takhle to mohou zamítnout rovnou. Ale nevím, co je na tom pravdy.
Osobně bych takové šaty klidně prala na 40°.

Souhlasím, že se tím prodejcí jistí v případě reklamací. Já tedy občas taky vyperu něco, co by se podle štítku nemělo vody ani dotknout a zatím se mi nic naštěstí nesrazilo ani nijak nepoškodilo.

SemiC
39 příspěvků 26.05.12 14:43

Sycorax, Tleilaxan ma pravdu. Klidne to vyper. Ja peru uplne vsechno, i hedvabi a mensi vlnene veci. Jedine, co jsem si tak trochu znicila, byla jedna vlnena sukne- srazila se asi o cislo (ale porad se do ni nasoukam).
Nemam s cistirnama dobrou zkusenost; nosim k nim po zime jen vlnene kabaty. Jinak prat vsechno v ruce jsem zacala az po tom, co mi v ni znicili bily lneny kostym; dostala jsem ho zpatky s mapou pres cele rameno a pul zad.
Na prani doma pouzivam obycejny Woolite a kvalitni odstranovac skvrn a peru ve vlazne vode.
Nekdy mam pocit, ze na obleceni vyrobci davaji „dry clean“ cedulky jen proto, ze maji nejakou tajnou smlouvu s cistirnama..

Bjeta
129 příspěvků 26.05.12 15:03

Tuhle cedulku vesele ignoruju a peru (na 40), a nic strasnyho se mi s oblecenim zatim nestalo. A konspiracni teorie o kartelu mezi vyrobcema obleceni a cistirnama me uz taky napadla… ;-)

pixie
232 příspěvků 26.05.12 15:27

Já jsem na 30° na program ruční praní/vlna prala i zimní vlněný kabát bez újmy. Takže se nebojím vyprat skoro nic, těch 30° při jemném praní ublíží asi máločemu.

skylor1  26.05.12 16:19

Holky, troufly byste si vyprat na ruční praní v pračce sako ve složení: 69% polyester, 31% viskóza (podšívka: 100% acetát)? Je to sako od s.Oliver, vycpávky nemá. Je čisté, ale chtěla bych ho zbavit takové té typické sekáčové vůně (koupila jsem ho před týdnem v sekáči).

Místním čistírnám nedůvěřuji - teď naposledy mi srazili přehoz přes postel z jakési uměliny, který jsem do té doby v pohodě prala a když jsem mu chtěla dopřát kvalitní péči v čistírně, tak mi vrátil na každé straně o 10 cm kratší a divně ožmolkovaný a zmuchlaný tak, že už se nevypnul do původního tvaru. Abych byla konkrétní, jednalo se o jednu z brněných poboček čistírny Arbela.

Blair
359 příspěvků 26.05.12 17:05

@skylor1
Určitě bych se toho nebála. Ze sekáče by se snad mělo prát všechno, v těch kde nakupuju já to mají i většinou napsaný.

Mimochodem, řeší se to nějak v těch čistírnách, když vám něco zničí?

skylor1  26.05.12 17:43

Blair, díky za odpově'd, zkusím to a pak zahlásím, jak sako dopadlo.

K reklamacím v čistírně: zničení přehozu zaznamenala až doma, protože jsem si jej přebírala kousek před zavíračkou a v prodejně ani nebylo místo na roztažení (Arbela má strategii, že nemá vlastní pobočky, ale nabídne místním malým podnikatelům přivýdělek, když si u nich Arbela udělá příjem/výdej). Doma jsem se nestačila divit, neboť jsem přehoz předtím v pohodě prala několikrát. Do výdejny (jednalo se o krejčovství) jsem zašla druhý den s tím, že to chci reklamovat a krejčová mi řekla, že ona jen přijímá/vydává a že se mám obrátit na Arbelu. Už dopředu mě upozornila, že to ale nebude lehké, byť na dokladu bylo psáno, že v době převzetí byl přehoz v pořádku. Nakonec jsem to vzdala, protože čas řešit to jsem neměla a na vztekání mi stačí mé zaměstnání.

Jinak jsme v práci dávali do čistírny utěrky a často se nám i nové vracely s dírkami. To jsme ale neřešily, neboť v práci nám to bylo jedno.

Ema_SN
148 příspěvků 26.05.12 17:51

Aj ja si myslím, že väčšinou sa výrobca chce len poistiť. Ja periem úplne všetko, prala som už aj vlnený kabát (práčka-program ručné pranie, prostriedok na vlnu, 30 stupňov) a vyzerá rovnako ako predtým, len je čistý.

Sycorax
6 příspěvků 26.05.12 22:08

Děkuju všem za odpovědi, to jsem upřímně ráda. Já chápu chemické čištění u vlněných kabátů atp., ačkoli ani v tomto případě z toho nejsem zrovna odvázaná (a po přečtení vašich příspěvků se asi odvážím vyprat je sama v prostředku na vlnu). Ale kabáty nenosím přímo na těle, kdežto tyhle šaty ano a pro pocit čistoty tu vodu nějak potřebuju - když mi je v čistírně vezmou „nasucho“, budu je pak při nošení vnímat podobně jako třeba vlasy „umyté“ suchým šamponem. Navíc s nima pořád lítat do čistírny, to taky není zrovna výhra.
Je pravda, že se cedulky dry clean only nějak rozmáhají, zřejmě je za tím vskutku ten alibismus pro případ reklamace. A zrovna před několika dny jsem nad tím samým dumala u cedulky šatů ze 100% hedvábí. Tady je to jak? Přiznávám, že pokud bych je nesměla prát ve vodě, radši je nebudu nosit vůbec. Omlouvám se čistírnám, ale nemám v ně důvěru…

Natálie M.
11 příspěvků 26.05.12 22:25

Přidám svou zkušenost: bohužel jsem jednou přehlédla visačku dry clean na kravatě a vyprala ji v přípravku na ruční praní. Byla pruhovaná a část pruhů se srazila jinak než ty ostatní, což mě dodnes mrzí - byla mužova oblíbená. Zkusila jsem to rozžehlit, ale výsledek nic moc. Takže, milé dámy, buďte opatrné.

MP Barbucha
3716 příspěvků 26.05.12 22:30

Já jsem nedávno objevila na triku ze Zary naopak nápis: Do not dryclean…

modra_kocka
903 příspěvků 26.05.12 22:54

@Natálie M.: uff, manžel musel mít radost :( Neber to jako kritiku, ale jen jako radu - kravaty se nikdy, NIKDY neperou, vždy se dávají do čistírny.

@Sycorax: přidávám se k praní kabátů - letos jsem poprve v životě zkusila vyprat kabáty v pračce. Teda jen ty starší (vlna + kašmír), nový jsem pro jistotu dala do čistírny. A naprosto bez problémů. Prala jsem na program pro vlnu, v Noritu (balzam), a hned po vyprání se musely vytáhnout z pračky, narovnat, a pověsit na ramínko do stínu (nebo do koupelny, předsíně). Byly trochu zmačkané, ale na uskladnění do krabice jsem je nežehlila.

Ohledně hedvábí nevím. Mám dvoje hedvábné šaty, bohužel nepoznám druh látky. Na jedních jsem nedávno musela v ruce vyprat flek. Zkusila jsem to dětským šampónem Pufík, a šlo to úplně krásně. Je to taková hladká průsvitná látka s poměrně vysokým leskem. Projela jsem přes tímto pokusem jak zdejší články o hedvábí, tak rady na Sartoru, pokusila se laicky určit, jaká látka by to mohla být, a nakonec jsem to přece jen riskla. Jsou v pohodě a flek šel moc dobře dolů.
Mám ještě jedny hedvábné šaty, je to úplně jiný druh látky, a u těch jsem se zatím nerozhodla, zda je zkoušet prát nebo dát do čistírny. Pochopila jsem z článků, že některé hedvábné látky se prát mohou, jiné ne.

Natálie M.
11 příspěvků 27.05.12 15:00

@modra_kocka: V šatníku má i ty, co se perou. Opravdu. Shodou okolností zrovna týden předtím jsem zachraňovala jinou, pokecanou od čehosi mastného, a na štítku bylo ruční praní. Proto jsem tu bohužel nepratelnou rovnou hodila do umyvadla.

JarkaJar
432 příspěvků 28.05.12 12:09

Jednou jsem si zničila baloňák, když jsem ho vyprala v mírně teplé vodě. Ručně, ve vaně. Byl ze směsi bavlna + umělina, podšívka umělina. Nepočítala jsem s tím, že klopy byly podložené krejčovským plátnem, a plátno se srazilo. Kabát pak už nešel nosit. Dnes se možná to podložení klop řeší jinak. Nebo jsem vyprala krásnou tuhou hedvábnou látku z dlouhé nabrané sukně, zakoupené v second-handu. Látka vypráním mírně zhadrovatěla, už to pak nebylo ono. Myslím že i Ada píše ve článku o látkách, že některé druhy hedvábí se nemají prát. Asi to bylo zrovna to moje. Pokud jde o kravaty, někde jsem četla, že existují speciální prádelny, které tu kravatu rozloží na vrstvy, ty opatrně vyperou a zase složí dohromady. A ručně sešijí.

modra_kocka
903 příspěvků 28.05.12 12:22

@Natálie M.: myslím, že se nemají prát kvůli tomu, jak jsou ušité, a že mají držet tvar a vzhled látky. S pratelnými klasickými kravatami (takže ne nějaké háčkované a jaké se teď v módních metropolích nosí) jsem se ještě nesetkala,a vždycky mi všude kladli na srdce, že se kravaty neperou. Tak ale když to u některých fungovalo, proč ne? :)

@JarkaJar: jo, něco takového bych si uměla představit.

SemiC
39 příspěvků 29.05.12 22:51

Sycorax, ja peru vsechny moje hedvabne kosile i saty ve vlazne vode a zatim dobry. A jo, vlakno napred tak podivne ztuhne, ze se pokazde tise vydesim, ale po uschnuti je obleceni jako driv. Do machaci lazne naleju trochu avivaze, necham to v tom chvili lezet a pak to proste jen velmi lehce vyzdimu a povesim na siroke raminko nebo pokud je to moc tezky kus, necham z nej vodu chvili vytect, pak teprve vesim.
Hedvabi bych do cistirny asi nevzala. Mam strach,ze mi to tam neopatrnou manipulaci spis nekde zatrhnou nez ze to znici chemickym cistenim. Navic to bych tam musela behat s necim kazdou chvili a cekat i tyden na vrsek, ktery treba rada nosim, me teda vazne odrazuje.

SemiC
39 příspěvků 29.05.12 22:55

Kravatu z hedvabi jsem nikdy neprala, ale videla jsem je ze 100% hedvabi v C&A ve vyprodejich za 2-5 E. Mozna bych zkusila vyprat jednu z vyprodeju. Jen ze zvedavosti co to udela, nez znicit nejakou drahou..

Bugatti
4051 příspěvků 29.05.12 23:10

Peru doma v pračce programem na vlnu a v obyčejném šamponu vlnu i hedvábí. Ale nikdy ne saka a kabáty, které mají vypodložené klopy výztuží. Kdysi jsem tak pokazila starší sako a nerada bych to zopakovala. Kromě kabátů a vlněného kostýmu peru doma všechno.

Linie
1702 příspěvků 30.05.12 06:31

Saka se neperou!!! Mají, pokud jsou dobře ušity, klopy a celé přednice podloženy vlizelinem, který se praním a točením v pračce částečně odlepuje. Látka zkrabatí a vyžehlit do hladka to již nejde. Nehledě na to, že je již obtížné pěkně vyžehlit rukávovou hlavici. Špatná údržba je neúcta ke krejčovské práci. Dokonce jsem odmítla prodat zákaznici hedvábné buretové sako, když ho chtěla prát. Čištění saka stojí v Praze do 100kč a to mi za tu práci s praním a následným žehlením stojí.
Nejlepší pražská čistírna je Daja v Celnici, dávám tam čistit všechno hedvábí a zatím vše na jedničku.

Bugatti
4051 příspěvků 30.05.12 09:02

Buretové šaty bez podšívky peru doma už léta a stále vypadají dobře. I vlněný pléd jsem už mnohokrát prala programem na vlnu a je ok. Problém je jedině ta výztuž. Z čistírny mi vrátili sako s „nevyčistitelnou“ skvrnou, tak jsem zkusila pračku, protože se stejně se skrvnou nosit nedalo. Podložení se zkrabatilo, jak psala Linie. Ale stejně postižené manželovo konfekční sako praní v pračce zvládlo. Nové a nepoškozené sako bych nikdy neprala, brala jsem to jako poslední možnost před vyhozením oblíbeného kousku.

makuva
20 příspěvků 02.06.12 21:53

@SemiC Kravaty se nedají prát ze stejného důvodu jako saka. Odlepí se to vypodložení a zkrabatí se. Nevím, jak jsou udělané ty, o kterých psala Natálie, ale pokud to na nich není vysloveně napsáno, neprala bych je.

SemiC
39 příspěvků 09.06.12 22:10

Makuva souhlas. Urcite bych neprala nejakou silene drahou kravatu, ale ty levnejsi bych riskla. Ty z C&A mi prijdou jen slozene a sesite, bez nejakeho vypodlozeni, ktere by mohlo delat neplechu, proto bych to zkusila jen na nich.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit