prostě a jednoduše: Peníze

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Katy
91 příspěvků 18.11.11 23:21
po prokousání se diskuzí u Vídně bych ráda všechny komentáře typu je to o penězích/není to o penězích přesunula jinam. mám ze všech diskuzí pocit, že tohle téma je dost „výbušné“ a každý k němu má co říct.
takže nahazuji pár úvodních tezí:
Češi raději utrácí za jiné věci než aby investovali do svého vzhledu
u jiných národů je to nejspíš jinak
nedostatek vkusu je výmluva pro zanedbaný vzhled
atd atd.
pokud budu mluvit za sebe, jsem tak napůl mezi dvěma skupinami, o kterých mám pocit, že se tu vytvořily (i s málem lze udělat hodně/někdo na to prostě nemá). jsem student (i když pobírám stipendium) a pracuji na částečný úvazek. žiji v Praze, děti nemám. celkem máme s mužem po odečtení nákladů na bydlení cca 8.000 Kč na jídlo a útraty. rádi se pěkně oblékáme (zvlášť já, jsem hodně „na hadříky a botičky“) a dobře jíme, ale prostě musíme volit kompromisy. nekoupím si boty za 5.000 ani obden pravý parmazán v italském obchodě, přestože bych ráda. koupím si boty za 1200, když se rozšoupnu, protože jich chci hodně a tím pádem je střídám. koupím strouhaný parmazán v bille. jsem si vědoma toho, že luxusní zboží je tu od toho, aby tvořilo určitou vrstvu odlišnou od všech ostatních. já si nemůžu dovolit luxusní zboží, a např. boty za 5.000 pro mě luxusní jsou, i když mi třeba vydrží pět let. když šetříme, tak na dovolenou, protože společné zážitky jsou pro nás důležitější. myslím, že to podstatné, co tady řešíme, je právě míra kompromisu nebo toho, co zvolím vzhledem ke své situaci. ano, samozřejmě, že můžu být ráda, že si můžu koupit ten strouhaný parmazán za 30 korun, protože jsou lidi, kteří za těch 30 korun musí pořídit oběd pro celou rodinu - a takových lidí je podle mě hodně. pro ty pak neplatí argument, že se dá obléknout i v sekáči, protože prostě nemají na ten sekáč (i když chápu, že o takových případech se tu nebavíme), neb obracejí i dvacetikorunu. na druhou stranu je jasné, že většina národa na tom tak zle není. nicméně já děkuji za to, že tenhle případ také (zatím) nejsem a můžu tady diskutovat na Pekle. nevím, jak moc je to srozumitelné, chtěla jsem to všechno vysypat z hlavy najednou.
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »

Reakce:

Olinka
2582 příspěvků 19.11.11 08:26

Tak já uvedu pro příklad mojí mamku. Plat nemá nikterak velký, navíc opravujou barák + výdaje s bráchou, který šel na vysokou, klasika. Mamka nakupuje v sekáčích, ve slevněnkách, hlídá slevy v supermarketech (ale nejezdí 10 km pro o korunu zlevněnou mouku, to zas ne, prostě v mezích normy). Oblíká se velmi hezky, do banky musí (i když, v porovnání s některými kolegyněmi… raději pomlčet) a celkově i mě a bráchu vedla ke vkusu. Nohu má velikost 34-36, takže naposledy si koupila Högly bratru za 200 Kč (nemusím dodávat, že celokožené), lodičky od Gaboru asi za 130 Kč atd. Podotýkám, že v normálním obchodě, žádný s-h ani nic takového. Já si vybrala boty k Vánocům, nikoli zimní, ale elegantní na nízkém podpatky, pohodlné a hlavně takové, které mi sedí na obě nohy ve stejném čísle (mám každou nohu jinou a je to fakt problém takové sehnat). Kožené teda jen zvenku. Po slevě za 600. A mamka začala, že takové drahé boty ona by si v životě nekoupila… No, já na jejím místě taky ne, ale co mám dělat, že?
Tím chci říci, že i když v rámci rodiny je lidi nejsou schopni shodnout na levnosti/drahosti, je těžké někoho přesvědčovat, že boty za tisícovku jsou za dobrou cenu. A ano, já opravdu nejsem z těch, kdo by si kupovali boty v řádu tisíců, přesto mám některé intenzivně nošené skoro 10 let a rozhodně na to nevypadají. Z tohoto hlediska mi připadá investice do bot za 5000 poněkud zbytečná.

MP Barbucha
3716 příspěvků 19.11.11 08:49
Já dělím nakupování oblečení na věci pro radost a věci praktické. Ty praktické se snažím pořídit kvalitní a nadčasové (boty, kabát, kostým, trenčkot…) no a ty „pro radost“ tam jde hlavně o to, aby se mi líbily a aby mi slušely.
Do praktických věcí, které si prostě koupit musím, investuji, beru to tak, že mi vydrží. Kozačky mám druhou sezónu, stály skoro 4 000,– a už mají porouchaný zip…
Věci pro radost se snažím kupovat v sekáči, na ebay, ve slevách…no a jak to tak vidím, začnu tak kupovat i věci praktické, protože ve finále jsou mnohdy kvalitnější, než ty praktické. A když nejsou, tak si člověk tolik nenadává, jako když za ty věci dá majlant.
Takže shrnuto, za kvalitu jsem ochotná zaplatit, bohužel pouhá vyšší cena není zárukou kvality.

Rahja
164 příspěvků 19.11.11 10:39

.

Příspěvek upraven 27.12.15 v 12:52

Olinka
2582 příspěvků 19.11.11 11:19

Högl byl tuším u Bati… a Gaborky v Hatích. A prý tam měli i boty v mém čísle (tj. 39) za hezké ceny (kolem 500). Jo, taky bych nevěřila. Celokožené mokasíny u Bati za 200 Kč vel. 35 jsem ale viděla na vlastní oči.

Rahja
164 příspěvků 19.11.11 12:44

.

Příspěvek upraven 27.12.15 v 12:52

Oldyn
5035 příspěvků 19.11.11 14:27

Já drahé obutí a oblečení nekupuji. Mám problém s okoukaností a za dva roky se mi model přestává líbit. Myslím, že se tomu říká marnivost. Takže musím opatrně, aby mě to potom nebylo líto vyhodit. 5000Kč za boty je moc, já raději za 1500Kč a za zbytek beru rodinu na výlet atd… Co se týče secondhandu, tak tam mám radost dvakrát tak velkou jak z nového. Stejně to za dva roky poletí ze skříně, tož co.

Beruska_bez_tecek
704 příspěvků 19.11.11 14:48

Nedostatek peněz podle mě není výmluva ani omluva. Vypadat k světu není o penězích, protože to není o luxusním oblečení, ale o vkusu. Vkusně a pěkně se dá obléci i za menší peníz a naopak velmi, ale velmi nevkusně můžete vypadat ve značkách. Mít učesané čisté vlasy, čisté boty, vypraný baťůžek nebo kabelku, nesmrdět…tohle je dokonce zcela zdarma.
Co se týče nákupu obečení, nikdo nikomu netvrdí, že musí mít kabelku za 5000, boty za 7000, svetr za 2000. Dá se oblékat daleko levněji, aniž by to bylo na první pohled zřejmé. Jen se u toho musí přemýšlet.
Další věcí je, definice pojmu „nemám na to“. Utrácení peněz je otázkou priorit. Půjdu s kamarádkama do baru a za noc propiji svetr nebo košili. Jednou týdně se stavím v McDonaldu, dvakrát týdně cestou z práce pro fornetti a za měsíc to vydá na boty.
Nehledě na to, že pokud vydělávám natolik málo, abych si nemohla dovolit ani kalhoty kolem 1000Kč, něco nebude v pořádku a asi bych se porozhlédla po nějaké brigádě (student), lepší práci, přivýdělku...... Abych nebyla nařčená z toho, že tomu nerozumím… studovala jsem s dítětem, druhé jsem čekala ve druháku, zároveň s tím jsem stihla pracovat a nestudovala jsem žádnou soukromou školu, ale fyziku na ČVUTu. Z tohoto úhlu pohledu si beru právo říct, že většina lidí, co si stěžují na málo peněz buď málo peněz nemá, nebo utrácí za blbosti nebo zdaleka nemakají tak kolik by mohli. Ano, jsem trošku radikální, ale z mé zkušenosti se stěžovači rekrutují z řad studentů/tek („tahle škola je fakt náročná a nemohu na brigádu, ale do hospody jsou 3× týdně, hraju hry na compu a na víkend jezdím k mamince“) případně děvčat/pánů z méně náročnou prací, kteří večer tráví u televize a přitom by si mohli přivydělávat třeba překlady nebo si na víkend vzít druhou práci.

Ani  19.11.11 14:59
Já se přiznám, že diskuzi pod článkem jsem nečetla, ale dovedu si představit, jak to tam vypadalo.
Mám to podobně jako Katy (ne přesně v těch penězích, ale tím vnímáním a zařazením). Mám radost, když se mi podaří dobrý nákup, tzn. kvalitní za málo (a že se občas zadaří), zároveň jsem nešťastná, že na kvalitní zboží mimo sekáče a výprodeje nemám. Na investice si moc nehraju, bála bych se používat něco, co by stálo půlku mých měsíčních příjmů. Investicí pro mě byly kožené oxfordky za cca 1000 Kč, jsou to první kožené boty, co jsem kdy měla, a miluju je.
Na druhou stranu mě dost trápí negativní pohled na svět (na kožené kozačky nemám, na dovolenou u moře nemám, na víno a kvalitní sýry každý den nemám apod.). Snažím se naučit pozitivnější vidění, vnímat, co mám, a hledat, co můžu mít i bez peněz. A v mezičase se samozřejmě snažit dostat výš. Jenže je to těžké… asi hluboko v lidech u nás zažrané. Že jde kupovat hezké a kvalitní oblečení, když se člověk snaží a v určitých mezích (něco je vždy nutné si odpustit), to už jsem zjistila. Teď bych ještě ráda objevila, že ani to cestování nemusí být o penězích.

Alena Cechova  19.11.11 15:18

S údivem zjišťuju, že mé kozačky mají letos 10 let. Stály 4000 a pořád jsou jako nové. Nechápu to…

Alena Cechova  19.11.11 15:32

JInak já osobně za oblečení utrácím dost, taky z toho důvodu, že cítím, jak stárnu, ošklivím a tak si to tímto kompenzuju. Neutrácím ovšem nad své možnosti a kontroluju se. Mám dva syny na VŠ a můj plat není kdovíjaký (zvláště na pražské poměry).
Taky chci působit ekologicky, tj. tak, aby každý při pohledu na mne neoněměl hrůzou. Snad se mi to (zatím) daří. Ale je mi jasné, že jsou i jiné hodnoty.
Mám štěstí v tom, že mám konfekční postavu a v každém obchodě na mne vždy něco mají, což mi závidí hlavně můj dvoumetrový hubený manžel.
Jinak jsem skromná: moc toho nesním, nekouřím, alkohol nepiju, dovolená u moře mne nijak nebere. Nejraději chodím po lese, za luxus považuju ticho, které se dá pořídít za 120 Kč v Rudolfinu ve všední den dopoledne

MP Ann
215 příspěvků 19.11.11 15:33

.

Příspěvek upraven 12.02.16 v 12:25

Ani  19.11.11 15:54

Mě baví, jak se nikdo „neoblíká u vietnamců“. Levné řetězce jsou na úplně stejné úrovni, cenově i kvalitativně (dřív nebyly, dnes už jsou). A řekla bych, že třeba takovvé Takko je ještě na horší. Ale oblíkat se u vietnamců = stejné zlo jako polívka z kečupu :)

Alena Cechova  19.11.11 15:54

Zač bych neutrácela: za televizi, domácí spotřebiče, jako je kávovar, robot, friťák, mikrovlnka, toustovač, za hi-fi, mobilní telefon. Za levnou dovolenou s cestovkou. Za levnou hotovku v hospodě. Za volně prodejné medikamenty - kapky do nosu, různé oblbováky a tak - akorát vás oblbnou, že se subjektivně cítíte líp a pak je to o to horší (nechávám se očkovat proti chřipce a vedlejším efektem toho je, že nemám celý rok ani rýmu, ačkoli jezdím MHD). Za levnou kosmetiku. Za alkohol a cigarety, za posezení v zakouřené hospodě, za prošlé potraviny, za nabídky slevových serverů. Za lacinou voňavku, vstupenky na muzikál. Za vysoké úroky od splátkových firem, za liposukci, modelaci nebo zvětšení prsou, za hormonální antikoncepci a substituci. Za pouliční dobročinnost.

Katy
91 příspěvků 19.11.11 15:55

Ani - doufám, že ten negativní pohled nevyzněl z mého příspěvku (a zase to vztahování …:) ) - naopak, vlastně jsem chtěla říct, že i když si nemůžu dovolit určité věci, jsem šťastný člověk mám víc než potřebuju, a kdybych věřila v boha, tak mu asi často děkuju (doufám, že se tu teď nestrhne boj proti ateistům..). taky si myslím, že je potřeba si neustále připomínat, jak se máme vlastně dobře

Katy
91 příspěvků 19.11.11 15:59

Aleno Čechová - v něčem s vámi 100% souhlasím, v něčem mám jiné priority. ale chtěla jsem se vás zeptat - opravdu si myslíte, že mezi levnou a drahou kosmetikou je rozdíl? protože jestli je pro mě něco „oblbovák“, jsou to krémy na vrásky s diamantama a podobné, protože obvykle mají totožně složení jako Indulona (přeháním, samozřejmě), stejně jako řasenky, které jsou 4× dražší jenom protože mají „revoluční tvar kartáčku“

Katy
91 příspěvků 19.11.11 16:03

jo a jinak já se u Vietnamců klidně oblíknu, pokud se mi ta věc líbí. nestydím se za to. oni totiž mají někdy poklady!

Ani  19.11.11 16:05
Katy, ne ne, mně se tvůj pohled líbí. Právě že já bojuju s tím negativním vnímáním, stale vidím jen co nemám a co je ve světě špatně.

A jinak já nejvíc utrácím na jídle. V jídle si žiju nad svou finanční úroveň. Oblečení tak středně a na zbytku šetřím.

Alena Cechova  19.11.11 16:10
katy ha detto : - opravdu si myslíte, že mezi levnou a drahou kosmetikou je rozdíl? protože jestli je pro mě něco „oblbovák“, jsou to krémy na vrásky s diamantama a podobné, protože obvykle mají totožně složení jako Indulona (přeháním, samozřejmě), stejně jako řasenky, které jsou 4× dražší jenom protože mají „revoluční tvar kartáčku“
Tou levnou kosmetikou jsem myslela ty různé zaručené omlazující krémy za 250 případně krém na zvětšení prsou nebo proti celulitidě. Já jsem atopička, takže si kupuju kosmetiku v lékárně, na ruce se mi ale nejvíc osvědčila modrá indulona. Kvůli alergii skoro nepoužívám líčidla, takže řasenku nebo stíny ani nemám, mejkap jen sporadicky. Nedělá mi to dobře. I když teď jsem se rozhodla, že si koupím aspoň rtěnku… Asi Dior, když už, tak už.

Alena Cechova  19.11.11 16:11

Jo, a proti Vietnamcům nic nemám, často mají fakt poklady.

Alena Cechova  19.11.11 16:17

Ještě jsem zapomněla, že bych neutrácela za bulvární čtivo a vlastně ani za papírové knihy (pokud by naše ctěná nakladatelství se konečně uvolila rozjet trh s e-knihami). Nabídka je zatím žalostná, ovšem proč by to akorát v tomhle oboru mělo být u nás jinak, že?

seznam.mih  19.11.11 16:27

Já musím reagovat k tějm vietnamcům - za celej svůj život jsme dycky nakupovali u vietnamců, protože to vyšlo hlavně levněji. takže já jakožto puberťačka jsemzáviděla holkám, že si můžou dovoli obchody, jako Terranova, NY, Orsay a tak a myslela jsem si, jaká to není bůh ví značka. Když už jsem si potom mohla konečně splnit to, po čem mé srdce toužilo, tak jsem byla zklamaná. Tričko za 50 v teranově jsem potom měla jako hadr na podlahum zatímco jiná trička mi drží dodnes s lehce protočenými švy teda, ale nevytvořili se mi na nich takové díry a takovej hadroidní stav, jako u nich … nicméně designově jsou teda kolikrát hezčí v těch butikách ..
Dneska už je mi to jedno, kde co budu kupovat, když to bude za přijatelnou cenu

Konvalinka
244 příspěvků 19.11.11 20:30

S těmi Vietnamci je to zajímavé, i tam se asi dá u různých prodejců najít různá kvalita. Já k nim chodím nerada, vadí mi ten specifický zápach a většina zboží vypadá příšerně už na první pohled. U nás na maloměstě jsou jejich jedinou konkurencí sekáče, obchod se sportovní módou a usedlá konfekce pro starší dámy. Občas tam tedy zajdu a poslední zkušenosti byly negativní. Koupila jsem si dvoje tepláky, které mi seděly jak na délku, tak přes boky, což je malý zázrak, materiál vypadal taky hezky, ale hned se mi oboje začaly párat v rozkroku. Pak jsem si koupila pulovr, který vypadal taky moc pěkně, dokonce bylo na štítku uvedeno 20 procent vlny, ale okamžitě začal příšerně žmolkovat. A ceny nebyly zas tak nízké. U mě řetězce zatím pořád o krok vedou. Naopak partner při služebních cestách do Čech u Vietnamců nakoupil hodně pěkných kousků, ať to bylo prádlo, trička, džíny. Docela drží, vypadají pěkně, avšak v žádném obchodě v okolí jsem nic z toho neviděla. Takže poklady u nich asi jsou, ale ne všude.

Ani  19.11.11 22:02

Já toho mám dost od vietnamců v Praze na Chodově - proti nákupnímu centru. Není to klasická tržnice, ale krytý komplex. A hezky je to hned při ruce, když chce člověk porovnat kvalitu s řetězcovými obchody v NC Chodov :)

MP Faraya
24 příspěvků 19.11.11 22:19

to alena čechová: já se taky snažím podobně neutrácet stejným principem jako vy, ale vychází mi z toho některé jiné věci: nadbytečné očkování, proti chřipce tím tuplem, ani za nic, mám ráda svůj imunitní systém a když se jedná o takovou banalitu, budu se raději otužovat, cvičit a cpát do sebe zdravou stravu a neonemocním, neb mě ochrání můj imunitní systém, kosmetiku kupuji kvalitní, ale nechci platit zbytečně moc za hezký obal, značku, navíc ráda podpořím tuzemského výrobce(česká kosmetika je skvělá, nevím, proč se o ní tak málo ví), jinak souhlas!!! Antiko, cíga, lacné hotovečky, lacné voňavečky, mraky zbytečné elektroniky…Ještě ta pouliční charita, když jde o prověřenou, ráda přispěju, ale je jich v Česku poskrovnu, kde bych se nebála, že vše efektivně využijí.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit