Průvodce sacond handem- informace pro začátečníky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bara06
1993 příspěvků 13.04.13 12:11

Příspěvek upraven 17.12.14 v 22:23

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

Bara06
1993 příspěvků 13.04.13 12:17

?

Příspěvek upraven 07.04.16 v 14:48

razorblade  13.04.13 12:36

Tak kvalitu snad poznate podle toho, jak je to usite, z jakeho materialu a jak vam to sedi, ne? na nejaky znacky kaslete a ridte se selskym rozumem

Bara06
1993 příspěvků 13.04.13 12:46

?

Příspěvek upraven 07.04.16 v 14:48

Karoleenah
2322 příspěvků 13.04.13 13:09

@Bara06 Já si nikdy, snad možná s výjimkou jednoho kabátu, nekoupila v sekáči nic co by stálo víc jak dvě stovky, to je pro mě limit za jakoukoliv onošenou věc, nad dvě stovky už by to musela být nějaká naprosto nenošená krása nesmírná. A to i přesto, že sako Taifun by aktuálně nové stálo 130E.
Materiály vychytáte až časem, já dřív taky kupovala v sekáči věci z levných řetězců jen proto, že jsem znala tu značku na štítku a materiály mě nezajímaly, teď naopak věci z řetězců v SH nekupuju pokud možno vůbec a vlněný svetr i hedvábné šaty poznám skoro od dveří, když to trochu přeženu. :)
Jinak myslím, že i ty značky občas bývají dobrá vodítka, jak jsem psala - věci z řetězců typu H&M, Orsay a podobně v SH spíš nekupuju, protože to prostě málokdy je dost kvalitní věc na to, aby vydržela „druhé kolo“ - i když nepopírám, že nějaká výjimka se vždycky najde. Naopak za tu dobu, co do sekáčů chodím, už mám i oblíbené značky, které se u nás moc nevyskytují, ale často dělají hezké dobře ušité věci z kvalitních materiálů… však si klidně každou neznámou značku, na kterou narazíte, vygooglete, to je ostatně to nejlepší co můžete udělat. No a nebo se ptát i tady, myslím, že jsou tu lidi co mají s nakupováním v sekáčích nějaké zkušenosti.

Bara06
1993 příspěvků 13.04.13 13:26

Příspěvek upraven 17.12.14 v 22:22

blanche01
1162 příspěvků 13.04.13 13:31

Obecně si myslím, že kamenné SH bývají dost často předražené, nakupují velké množství hader a pár lepších kousků, které se prodají musejí zaplatit ty náklady na ten zbytek co tam zůstává viset a pak také platí zaměstnance, pronájmy atd.Moje známá nakupuje hlavně v hrabacích a slevových akcích za pár korun, když se sekne v nákupu a donese si něco, co jí pak třeba nějak nevyhovuje není to taková škoda, prostě to vyhodí a je to (za 22,– kus)

Nosfi
37 příspěvků 13.04.13 13:58

Na značky se nekoukám, trička zkoumám hlavně podle toho, jestli nemají posunuté švy nebo jestli praskají nitě, když natáhnu spodní lem. Nekoukám na značky, stejně nevím, která je dobrá a která ne, ale za cokoliv ze sekáče bych taky nedala víc než 200 korun. Občas zajdu do unimody, která je dražší, ale obvykle nakupuju v takových těch obchodech, kde mají v pondělí vše za 50 a do pátku sníží na 10. :)
Mrkněte na štítek se složením, odhadněte množství látky a vynásobte cenou, jakou byste dala za metráž. Pokud je to proti tomu za hubičku, ladí s šatníkem a sedí vám to, berte to.

Karoleenah
2322 příspěvků 13.04.13 14:08

@Bara06 Myslím, že takhle v začátcích stačí držet se pravidla, že v sekáčích se zásadně nekupují věci viditelně onošené, poškozené nebo velikostně mimo. Nikdy. Pokud objevíte nějakou věc, která je z hlediska těchto tří kritérií v pohodě, pak už se můžete rozhodovat jen podle toho, jestli se vám ta věc líbí natolik, že jste za ni ochotná dát částku uvedenou na cenovce, ty materiály a kvalitu šití holt zpracujete až časem. Stejně i ty materiály nejsou kdovíjak rozhodující, třeba akrylové cashmere-feeling svetry jsou moc příjemné, kdežto nekvalitní vlna vás sežere zaživa.
A navíc fakt, že už to oblečení ze sekáče před vámi někdo nosil, je v tomhle i částečná výhoda - pokud je něco brutálně zmuchlané už na ramínku, tak se to asi bude muchlat i při nošení, trička z tahavých úpletů už vytahaná dávno jsou, atakdále. A stejně to platí i naopak, pokud je nějaká věc v sekáči, tzn. už ji na sobě někdo párkrát měl, a přesto pořád vypadá nepoužitě, je dost možné, že i vám vydrží nějakou dobu pěkná. Zase - neplatí to samozřejmě stoprocentně, ale pomoct to může.
No ale to jsou jen takové ty základní poučky pro nakupování v secondhandech, samozřejmě z vás nechci dělat blbce, pokud tohle všechno už dávno víte. :)

Chari
541 příspěvků 13.04.13 14:19

Jak psala @razorblade nekoukat na značku ale na ušití a materiál. Na to, jestli to nemá nikde flek, dírku, žmolky, nelezou nitě, jestli jsou švy rovně, jaké je složení materiálu, jak se to čistí a jak silná je látka. Brát jen barvy a kusy, které byste nosila. Pokud nerada šijete, tak nepřemýšlet o tom, jestli by se to dalo nějak upravit ale nechat to tam.
Taky funguje neshánět nic cíleně „dneska koupím sukni“ ale udržovat si jakýsi dlouhodobější přehled typu upotřebila bych trička v takových a takových barvách.. A když padnete na něco nečekaného, co se nehodí do dlouhodobého konceptu, tak se zamyslet nad tím, jestli byste to vážně nosila a máte to s čím nosit. Nekupujte nic jen protože máte pocit, že ten den musíte něco koupit.. když se nic nenajde, tak se prostě nenajde. Myslet si, že při každí návštěvě si odnesete super kus je hovadina a taky by se pak člověku kupilo spousta krámů.
Cenový limit si nastavte spíš níž a třeba postupně zvyšujte, až se budete orientovat (jo, jsem takový exot, že když se mi něco líbí vážně moc a mám pocit, že to potřebuju, tak za to dám i v 2nd handu víc, než je tu obecně přijímaným dogmatem :)).
Fakt taky je, že v 2nd handu v krabici za desetikorunu můžete najít boží věc, ale ve většině případů to tak nebude, takže se tím nenechte otrávit.
A taky je u těch nejlevnějších kousků a velkých hrabáren fajn mít v oku svoje míry, případně si půjčit od prodavačky metr. Nevím jak ostatní, ale mám prostě blok na zkoušení věcí v hrabárnách.
A jestli vám ty znaačky hodně leží v hlavě, není nic jednoduššího, než prodavačku poprosit, jestli by vám něco neodložila s tím, že si to musíte rozmyslet a zkontrolovat co to je v klidu doma na internetu.

Nyxx
512 příspěvků 13.04.13 14:26

Souhlasím s tím, co napsala @Karoleenah : koukněte se do rozkroku kalhot, na rukávy sak a svetrů, hledejte žmolky, zeslabenou látku a skvrny od deodorantu. Celkově seprané oblečení nebrat. Zadní strana průkrčníku by neměla být zašedlá, to je zapraná špína. Co se velikostí a délek týče, vztáhněte to ke svému krejčovskému umu. Sukni nebo kalhoty umí zkrátit každý, zúží je jen někdo. Do zmenšování či projímání sak a triček bych se nepouštěla. U daného kusu oblečení přemýšlím, zda se dá daná značka sehnat i u nás (pokud ano, porovnávám s přibližnou cenou nového kusu), a k čemu všemu bych ho mohla nosit. Dál cenu vztahujte ke svým finančním možnostem.

Nevím, zda jsem dotaz pochopila správně, možná se jen ptáte, za jako značku má smysl si v SH připlatit. Ale podle mého názoru je mnohem důležitejší celková kvalita daného kusu oblečení. I jinak kvalitní značka může vyrobit šmejd.

Bara06
1993 příspěvků 13.04.13 14:38

Příspěvek upraven 19.01.15 v 11:06

Sofia14
74 příspěvků 13.04.13 22:04

@Bara06 Taifun je skvělá značka, koupila jsem v DZM jednu halenku ve výprodeji a je moc příjemná, kvalitně ušitá a pořád vypadá jako nová..Jinak pokud Vám vadí, že se daný kousek mačká, mrkněte určitě před koupí na štítek. Většinou za to může len. Místo dívání na cedulku ho můžete poznat také již prvním pohledu - je to hrubší materiál a lehoučce se leskne (někdy bývá smísený s viskozou, takže ten lesk ztrácí, ale mačká se také). Já osobně mám právě opačný problém, miluji tento materiál, takže mám pro změnu v SH problém tam něco lněného nechat…(ale samozřejmě to musí nějak slušně vypadat a sedět mi). Jinak také kolikrát řeším cenu, zda je relevantní za daný kus. Můj přístup je takový, že nejdříve koukám po těch dražších věcech a pokud mě tam něco zaujme jsem ochotna za to zaplatit tak přibližně do těch 200 Kč. Často narážím na značky jako jsou Dorothy Perkins, Topshop anebo M&S a z vlastní zkušenosti vím, že šaty z Topshopu za 130 Kč znějí jako pohádka, jelikož tenhle řetězec má opravdu své ceny lehce přemrštěné. M&S je podobný. Ale nikdy, opravdu nikdy si nekupuji věci již zjevně onošené, velikostně nesedící, zaprané apod. Ani s tou vyhlídkou, že bych je měla nosit jenom doma…Na druhou stranu se ale nějaký ten upadnutý knoflíček dá ještě asi přežít. (to záleží na Vašem uvážení). No a kousky po dvaceti třiceti korunách beru klidně s menší obezřetností (obzvlášť co se velikosti týče), beru to tak, že to kdyžtak v rámci rodiny najde uplatnění :)

edge  14.04.13 04:53

@Sofia14 Já dělám mačkací test při každém nákupu oblečení (nejen v SH). Látku zmáčknu do dlaně a chvilku ji tam podržím. Podle toho, jak potom vypadá, buď koupím nebo ne. Ale čtení štítků rozhodně doporučuji.

@Bara06 Rozhodně doporučuji nekoukat na značky. Přece si nekoupíte nějaký hadr jenom proto, že má na sobě nějakou „exkluzivní“ cedulku? Já si vždycky vybírám podle toho, jak mi daná věc sedí a jestli se mi bude dobře kombinovat s oblečením, které mám ve skříni. Pak se podívám na složení a udělám mačkací test. Když to projde, beru. Naposledy jsem si třeba koupila tmavěmodrý trenčkot s bílým lemováním, který byl snad ještě nový, protože nejevil žádné známky opotřebení. Střihově mi seděl tak, jako by byl ušitý přímo pro mě a i když cena byla o něco vyšší, než jsem čekala, tak jsem ho tam nenechala.

Bara06
1993 příspěvků 14.04.13 10:48

Příspěvek upraven 17.12.14 v 22:22

Dahllie
2222 příspěvků 14.04.13 11:01

Setkala jsem se s tím, že třeba značka Atmosphere je v českých sekáčích považovaná za něco víc, přitom jde o řadu britské hrabárny Primark. Narazila jsem například na kalhoty, které byly nové, ještě s cenovkou 5Ł, ale v sekáči je prodávali za 250,–.

Bara06
1993 příspěvků 14.04.13 11:11

@Dahllie Ano, koukala jsem i na mimibazaru a aukru, že je tahle značka taková docela drahá - někdy cenami na úrovni NEXTu.
Takže díky, další postřeh… :c)

edge  14.04.13 12:26

@Bara06 Jenže v rámci jedné značky můžete narazit na hadr i na kvalitní oblečení, jako příklad mě napadá třeba Háemko.

Já mám třeba dobrou zkušenost se značkou Boden. V jednom našem sekáči prodávají jejich outletové věci a zatím jsem nebyla zklamaná. Mají hezké střihy a třeba saka nebo kabáty jsou krásně vypracované i zevnitř.

@Dahllie Mně zase přijde, že je u nás hodně přeceňovaná značka GAP, hlavně v dětském oblečení. Aspoň u nás po ní maminky jdou jako slepice po flusu, i když netvrdím, že některé jejich věci nejsou kvalitní. Jednou mě dokonce poprosila jedna exkolegyně, jestli bych pro dítě její kamarádky nekoupila něco od této značky s tím, že je jí jedno, co to bude, hlavně, když tam budou viditelná ty 3 písmena. Připomnělo mi to dávné doby, kdy každý chtěl mít něco se třemi pruhy nebo fajfkou…

Chari
541 příspěvků 14.04.13 14:24

@edge Gap, Old Navy a Banana republic, Peperlime a Atleta jsou všechno značky jedné fabriky v americe. Old navy a Gap jsou něco jako CA, Banana rep a Piperlime- jsou pro dospělé, přirovnala bych to k Zaře, Atleta je sportovní, ale rozhodně to není žádná top outdoorová značka. Nikdy by mě nenapadlo, že se z toho může stát něco exklusivního. :)

@Bara06 Kousavost jde poznat podle hmatu- přejeďte po tom hřbetem ruky, kde máte jemnější kůži než na dlani.

Barbyl
1469 příspěvků 14.04.13 15:38

Tak @Bara06 cetla jsme to jak cas dovolil a mam pro Vas taky par tipu, nerikam, ze budou univerzalni, ale me se osvedcily:
1/ pokud nesijete nebo enmate nekoho, kdo sije opravdu za hubicku, nechcte v second handu vse, co nesedi jak ulite, vyjimkou jsou dlouhe maxi sukne, co tahate po zemi a prepasanim z nich udelate saty na volny cas (pokud maji zabickovani nebo jsou do gumy-ja takhel poridila spoustu „tehotenskych satu“) takze zminovane sako, sice dobra znacka za dobrou cenu, ale nesedelo, nebrat.sako musi sedet.
2/koukat se po vecech, co jsou Vas styl a nemusi byt uplne posledni kolekce. Co se tyce materialu a kvality siti, uz Vam zde radilo enkolik dam, ja souhlasim. Priklad treba ode me- mam rada barevne sukne a vzory, ruzne delky i styly. Tudiz je po secondhandech lovim, protoze jsou sezony, kdy proste v obchodech nejsou. ted jsou v mode peplin saty i vrsky, me se na nekom libi, sama bych to na sebe nevzala, proste mi ten volan nejak nejde. Take jsou ted in potistene kalhoty -ty bych i brala, ale letos nemam potrebu pridat se k davu/armade barevnych nohou. Kdyz na nejake narazim po sezone v sekaci, porovnam s vyprodeji a mozna si jedny odnesu. Tudiz pokud vas nejaka vec zaujala ci ji mate v jedne barve a rada ji nosite a vsecond handu ji uvidite v jine barve, jiz mate osvedceny kousek tudiz muzete vzit i jeho kopii -znate material a kombinace. Obcas se to da vzit a aplikovat an celou znacku - sama za sebe treba vim, ze mi sedi kalhoty z Promodu a v Cameau jsou mi kratke, tudiz uz mam trochu oko. Nekod to tak am s halenkami, saky atd. ruznych znacek. Kouknete co mate doma a proc konkretni veci mate od te same znacky - libi se vam barvy, strihy, material?
3/znacky- v secon handech narazite dost casto na zn, co nemaji an ceskem trhu jeste zastoupeni, nebo jsou drazsi- jiz tu byla zminovana Dorothy Perkins, Laura Ashley, Esprit, StOlivier, ja bych jeste doplnila Un de tre, Forever new, Portmans…je jichdocela hodne, ale i lepsi znacka muze vyrobit sunt. A nekdy jsou v mode veci, ktere nesedi, neslusi temer nikomu.
4/ jit do sekace jen pokud mate chut, cas a naladu. Nic neocekavat.
5/financni limity - ja nemam (blbe receno, ale mam veci za 10Kc a i za 1600),zalezi an druhu second handu. Pokud vam nekdo doporuci kram, kde maji fakt jen smetanu na dortu, tak tam budou mit treba saty od Gucciho. V CR o takovem podniku ted nevim, neco na ten styl byvalo v Rettigove?,ne jinde v male ulicce naproti Narodnimu divadlu, uz si nepamatuji, nevim, jestli jeste existuje…nicmene tam myslim za 200 nikdy nic nebylo. Bezne SH maji do tech 200Kc veci spousty a i tam muzete najit uplny poklad. takze zalezi na Vasem uvazeni -rekla bych ze bezne veci cca do 200kc jsou ok, protoze jinak je muzete koupit v retezci, nove a ve sleve. Ale pokud chcete neco specialniho, muzete byt flexibilnejsi.Ja treba delam vyjimku i v pripade, kdyz shanim obyc hnede triko bez zdobeni -vim, ze pokud je hneda barva in, bude jich vsude od 100-1000Kc az budou oci prechazet. Ale nekdo rekl, ze hneda tuhle sezonu ne, v obchodech zmizi a ja mam doma alespon 5 veci, co k nim nutne potrebuji hnede, jednoduche triko.Pak takove koupim i za treba tech 200,pokud je v dobre kvalite a sedi mi, ikdyz jsem si vedoma, ze treba pristi rok bych takove mohla od stejne znacky koupit za stejnou cenu nove.
Preji Vam hodne uspesnych tazeni, urcite sem dejte fota, co jste poridila:)!

Bara06
1993 příspěvků 14.04.13 15:45

.

Příspěvek upraven 19.01.15 v 11:05

Barbyl
1469 příspěvků 14.04.13 16:05

@Bara06 chce to klid, trpelivost a spoustu casu. Myslim, ze je tu nekde i k dohledani jakysi pruvodce osvedcenymi SH mozna je nejaky ve Vasem okoli…Hodne stesti na lovu!

Chari
541 příspěvků 14.04.13 16:05

@Barbyl Děkuju, potěšilo mě, že i někdo jiný má ten cenový limit volnější :)

llolla
2102 příspěvků 14.04.13 18:16

@Bara06
Ptala jste se na kousavou vlnu- já to zkouším na krku, protože ani hřbet ruky nemám tak citlivej abych to poznala jistě.

opona
147 příspěvků 15.04.13 14:04

Na to, vyznat se v secondhandu, pomůže asi jen praxe. Já se tomu intenzivněji „věnuji“ asi rok a už vím, kam zajít pro kalhoty, kde seženu pásky atd. Pár tipů přidávám níže

CENA
Můj cenový strop je pro různé položky různý. Obvykle chodím do hrabárny, kde je vše po 10-20 korunách, takže tam je to jasné.
V jiných sekáčích pak žasnu, že za v podstatě stejný svetřík chtějí místo 20 korun třeba 150, takže spíš chodím už jen do těch hrabáren a lovím poklady. Sice tam asi nemají „první jakost“ secondhandového textilu, ale spoléhám na to, že se jim tam při třídění zatoulá i nějaký super kousek a občas se zadaří.
Pokud poklady lovit nechci a chci se jimi jen probírat, tak jdu do dražšího sekáče. Přesto mám ceny, nad které bych šla jen v případě, že by to byla láska na první pohled. V opačném případě kupuji i věci, které nutně nepotřebuju, ale ani mi vyloženě nebudou ležet ve skříni nadarmo:
Obyčejné tričko – max 50
Pásek – max 50
Kabelka – max 100
Halenka – max 100
Svetřík – max 100
Kalhoty – max 150 Šaty – max 200
Kabát, bunda – max 250

ZNAČKY
Nejčastěji narážím na Esprit, St. Oliver, Tommy Hilfiger, Orsay, HM, CA, někdy Benetton, málo na luxusnější (Hugo Boss, Escada, Burberry…) a pak je moře oblečení od málo známých německých, britských nebo norských značek, podle toho, odkud zrovna textil v obchodě pochází. Nutno říci, že třeba HM věci ze sekáče bývají materiálově mnohem kvalitnější, než to, co se prodává v obchodech jako nové. Takže mám třeba po dvacce dva pletené svetříky s 30% vlny. Koupím si ale i pro mě neznámé značky a pak si na internetu rozšířuji obzory a zjišťuji, kolik hezkých věcí se dá sehnat mimo klasické řetězcové značky. Např. http://www.janenorman.co.uk/
 http://www.blackydress.de/

MATERIÁL
Přiznám se, že jako první koukám na značku a pak hned na cedulku se složením – u svetrů hledám hlavně Wool, Lana, Angora, Merino nebo Cashmere, to je znakem, že budou hřát, čím větší podíl, tím lépe. U kabátů rovněž. Zbytek věcí spíš hodnotím podle hmatového a zrakového vjemu – mačkavé nebo drsné látky neberu.

VZHLED
Jako první mě musí zaujmout barva a střih, pak si osahám materiál. Věci se žmolky rovnou odkládám zpět, věci s dírkami také neberu (pokud zrovna není v podpaží, kde se dá snadno spravit). Pokud je na oblečení flek, ale mě se zrovna ten kousek líbí a stojí kolem té dvacky, tak to risknu a doma přeperu. Už se mi ale stalo, že na fakt pěkném svetříku se mi ten flek nedařilo vyprat ani po deseti všemožných pokusech a i přesto, že nestál skoro nic, tak mě to mrzí. Pokud je čas, tak si oblečení i vyzkouším, ale to se týká spíš dražších věcí, jinak mám docela odhad.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Příběh Thomase Burberry dojímá ve 3 minutách

Módní dům Burberry se letos rozhodl udělat velkolepou vánoční... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit