Psi v rybníce - když se koupete - nevážně:-)

Fotoalbum tématu (4) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Matka Vlčice  05.03.13 09:54
Psi v rybníce - když se koupete - nevážně:-)

Dovolím si založit odlehčené téma na téma Koupající se pejsci. Právě jsem četla, jak kdesi v nějakém okrese zakázali na pár rybnících koupání psů, jelikož se tam koupají také lidé. Já se vám k tomuto tématu pokusím vykreslit zážitek z loňského léta:

Já, můj manžel a pár kamarádů jsme se vypravili na motosraz do Veltrus nedaleko Prahy (slavné FOE někteří možná znají). Byl krásný letní den, takže jsme se rozhodli, že si zpestříme dlouhou chvíli mezi těžkým ranním vstáváním a dalším nočním pařením opalovačkou u nějakého tamního rybníka. Natáhli jsem plavky, vyrazili z Veltrus a po hodince hledání jsme dorazili k písáku u Prahy, na jehož jméno si teď nemůžu vzpomenout (stále se mi vybavuje Křemík, ale Křemík to vážně nebyl). Spokojeně jsem sundali těžké motorkářské bundy a boty a nechali svoje tělo a údy ovívat svěžím vlahým vánkem. Našli jsem si místečko pod rozeklanou borovicí, vystavili těla slunci a počali relaxovat. A pak se začaly dít věci.

Dorazil první pejskař, pejsek by veselý, pobíhal kolem skupiny mladíků bavících se se sličnou dívkou. Pak dorazil další pejskař, zlatý retrívr začal okamžitě dovádět s černým ohařem mladé skupinky - roztomilý pohled v tom sobotním dopoledni. Pak dorazila rodinka s malým dítětem v kočárku a trošku větším, ťapajícím, rozložili deky, tatík si rozložil noviny, matka rozložila tělo na deku, běhající děcko pobíhalo okolo a nejmladší potomek v kočárku počal řvát - a řval a řval a řval a pejsci běhali okolo a tatík četl noviny (po jisté chvíli jsem pojala podezření, že je hluch) a matka se snažila dítě klidnit a teploty stoupaly ke třicítce.

Tak jsme se tam tak pospolně smažili na slunci, když dorazil mladý mužský pár s dvěma malými buldočky. Psi vydávali v tom teple neskutečně drásavé zvuky, jak se snažili lapat po dechu a jejich zavalité tělo na krátkých nožkám jim nedovolilo řádně odvětrávat. Mladí partneři se rozhodli zachránit svým miláčkům život tím, že s nimi budou plavat. Psíci přešlechtění do bezvědomí neměli příliš dobré plavecké schopnosti. Proto jejich koupání s páníčky připomínalo první hodinu plavání nemluvňat. „No podivej jak klásně plaves, no vidíš to ty sikulko. Pavliku pošli mi ho, ale pojď blíž, tohle neuplave. No pocem malej, no snaz se…..“ Páníčkové dováděli se svými buldočky, povzbuzovali je zjemnělými hlásky, prozrazujícími, že chlapi jsou si blízcí nejen u stolu, ale i u lože – proti tomu samozřejmě není žádné výhrady. Do toho řvalo dítě rodinky, která byla rozložena v naší blízkosti.

Pomalu se mě začal zmocňovat pocit, že jsem se ocitla v nějakém alternativním vesmíru. V okruhu 20 metrů od nás se již pohybovalo 8 psů. Vesele se proháněli vodou, pak to brali tryskem přes deky slunících se výletníků, písek lítal na všechny strany. Občas se pejskové nestihli vyhnout ležícímu lenochovi a vzali ho svými drápy rovnou tu přes patu, tu přes chodidlo, tu přes hlavu. Situace vykulminovala ve chvíli, kdy se přihnal třínohý pes. Člověk musel obdivovat jeho nezdolnost a šikovnost. Okamžitě převzal vedení nad všemi psy, byl totiž nejrychlejší. Z hrající si skupiny chlupáčů se v mžiku zformovala dravá smečka, která křižovala divoce pláž do vody, přes opalující se lidi, do stínu borového hájku a zpět. A znova a znova a znova a znova a dítě řvalo a řvalo a buldočci zoufale funěli jak v posledním tažení. Pak nastal zlom. Třínohý vládce smečky vědom si svého triumfu, rozhodl se nezpochybnitelnou vládu nad pláží demonstrovat způsobem jeho druhu vlastním – zamířil si to k nic netušícímu pánovi, ležícímu na břiše a mírumilovně oddychujícímu ve stínu borové větve, chytil rovnováhu na jedné přední noze, neboť druhá mu chyběla, zvedl zadní nožku a začal čůrat deset centimetrů od nešťastníkovi tváře zaryté do deky. Moje skupina bezdechu pozorovala, jak si čůrek psí moči razí cestičku pískem k místečku, kde má pán nos a začíná se vsakovat do deky.

Manžel zavřel ústa a poté vůdcovsky zavelel k odchodu. Neprotestovali jsme. Jak v mrákotách jsme se oblékli do koženého oblečení, napařili si v tom úmorné vedru motorkářské přilby a s vědomím, že hic a litry potu, které nás čekají, jsou jen slabý odvar pekla pražského písáku, jsme se za neutuchajícího řevu neúnavného děcka diplomaticky zdekovali borovým hájem. V době, kdy jsme opouštěli pláž bylo na břehu podle mého skromného odhadu asi 30 psů a scény, které jsem vám popisovala se s větší, či menší podobností opakovaly po celé délce pláže.

Kladla jsem si otázku, jak vlastně pejskaři uvažují, když vezmou svého miláčka v přesvědčení, o jak čisté a mírumilovné zvíře jde, někam na pláž a nechají ostatní návštěvníky pozorovat, jak jejich chlupáč močí do vody dva metry od jejich dětí. Zážitek z písáku u Prahy se mi hluboce vryl do paměti a když se na něj občas rozvzpomenu, vyprsknu bezděčně smíchy a pak mi dá hodnou chvíli vysvětlování, co mě tak rozveselilo. Některé věci není možné popsat ve zkratce, skoro se obávám, že tohle se musí zažít.

Co vy, pejskaři a pejskařky, jaký je váš názor na venčení pejsků v rybnících a celkově na pobyt s pejskem na pláži českého rybníka?

Příspěvek upraven 05.03.13 v 10:47

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »

Reakce:

Dahllie
2222 příspěvků 05.03.13 10:02

Já vám nevím, ale podobné zážitky mám z pobytu dětí na plážích. Takže je to vlastně úplně jedno. Kde není „vychovatel“ ani stesky nepomůžou.

Guinea Pig
1190 příspěvků 05.03.13 10:04

.

Příspěvek upraven 25.01.14 v 00:07

waw
336 příspěvků 05.03.13 10:08

Mám středně velkého psa loveckého plemene. Když jsme byli v Chorvatsku, pronajali jsme si dům s vlastní pláží, aby pes nikoho neobtěžoval. Asi dvakrát jsme zašli na veřejnou vedlejší pláž, kde byl náš pes jediný, a nesetkala jsem se tam s nikým, komu by prostá přítomnost psa vadila. Naopak, někteří lidé doslova prahli po kontaktu s ním..
Na rozdíl od dětí je můj pes vychovaný a poslechne na slovo, do vody nečůrá (jak taky?), není hlučný (štěká pouze na povel) a nikoho neobtěžuje..

P. S. plavat umí velmi dobře, voda je jeho druhý domov (mimo jiné složena lovecká upotřebitelnost na vodní ptactvo).

uživatel  05.03.13 10:14

.

Příspěvek upraven 05.10.16 v 22:49

Lolula
88 příspěvků 05.03.13 10:17

To jako opravdu někoho napadne řešit čůrání psa do rybníka? :D Nejen, že je to asi technicky nemožné, ale taky mi nepřijde, že by se tím rybník nějak extrémně znečistil (když už tam "čůrají ryby a žáby :)). Možná se pletu…

Otázka chování psa mimo vodu je otázka výchovy. Jak už bylo řečeno. Mám dva psy a na koupání si vybíráme zásadně místa, kde nejsou lidi. Chci mít taky klid :)

Sailorette
1589 příspěvků 05.03.13 10:18

Chacha, moje oblíbené téma. Psi na koupališti nebo u řeky puštění na volno mi nevadí, pokud poslouchají, jako můj pes, který se drží u mě. Pokud neposlouchají, lítají mi přes deku, otravují, můj pes se jich bojí, pak mě štvou, ani tak ne oni, jako majitelé. Skóre, co vyvedl můj pes za loňské prázdniny: nic. Přítelkyně pes: nespočet očuchaných mimin na Braníku u Vltavy, několik sežraných buřtů přímo cizím lidem ze stanu u Berounky, sežrané pečené kuře ze stolku taktéž u Berounky (obecně u Berounky dost ostudy), maso připravené na pečeni u Sázavy, řízek sežraný přímo tříletému děcku z ruky, chlebíček sežraný mojí sestře z ruky. A mnoho dalšího. A nejvíc mě štve, že láska přítelkyně k tomu ďáblovu pomocníkovi je tak nekritická, že jí to ještě připadá vtipné. Stejně jako otravní psi mě štvou uřvané nebo uječené děti. Tiché dítě, hodný pes = ok, zlobivé dítě, neposlušný pes = ne ok. A nemluvím o tom, že nechávat psa v horku na slunci je nebezpečné, přece jen kožich dost hřeje, jak již bylo několikrát na MP zmíněno, i když v jiné souvislosti.

Matka Vlčice  05.03.13 10:26
@Lolula píše:
To jako opravdu někoho napadne řešit čůrání psa do rybníka? :D Nejen, že je to asi technicky nemožné, ale taky mi nepřijde, že by se tím rybník nějak extrémně znečistil (když už tam "čůrají ryby a žáby :)). Možná se pletu…Otázka chování psa mimo vodu je otázka výchovy. Jak už bylo řečeno. Mám dva psy a na koupání si vybíráme zásadně místa, kde nejsou lidi. Chci mít taky klid :)

Nerada vám beru iluze, ale jakékoliv větší plemeno psa s delšíma nohama, je schopno se na kraji rybníka vyčůrat do vody, která jim sahá po kotníky, bez jakéhokoliv problému :-) Viděno několikrát.

queenmargot
1106 příspěvků 05.03.13 10:38

Vždycky je to o majiteli. Sama mám také dva psí tvory. Jedna vodu miluje, druhá v ní sotva smočí tlapy. Loni jsem je brala na dovolenou na Vranovskou přehradu, schválně jsem vybírala kemp, kde je psům pobyt povolen, co mě však na místě zarazilo, že je tam koupání psů zakázáno (zaplatíte poplatek za psa 60 kč za noc a chudák má zákaz do vody), nicméně pracovník kempu říkal, že pokud půjdeme dál od hlavních pláží není problém. Tak jsme tak také činily, stejně bych šla bokem. Nemám ráda, když mé psy otravují děti (i dospělí) bez optání (nikdy nevíte). Co mě, ale štvalo, že některým toto nařízení bylo úplně jedno, bez sebemenších zábran pes ve vodě na hlavní pláži, takže v momentu než jsme se kolem vody dostaly na klidnější místo a pes vběhl do vody sám se osvěžit, jsem nevyšilovala. Samozřejmostí považuji po svých psem uklidit pokud provedou potřebu.

Edit: sama také dbám, aby ani moji psi neobtěžovali okolí - kohokoli

Příspěvek upraven 05.03.13 v 10:49

mikita.miki
1931 příspěvků 05.03.13 10:45

Upřímně jste mě pobavila, tak krásné vylíčení holé reality :-D a představte si, že sme jednou dokonce koupali potkany :-O po dlouhé jízdě rozpařeným autem sme prostě museli zchladit nejen sebe, ale i ty nebohý hlodavce a vybrali si taktéž písák, protože tam se to jaksi,,vstřebá,, a já osobně koupání v písákách miluju, koupaliště je opruz. sice sme si vybrali úplný okraj pláže, ale i tak sme vzbudili trochu rozruch, když sme si přesně jak popisujete u chrochtíků posílali naše potkany :-D
osobně nemám nic proti psům na pláži písáku. nemám nic proti dětem, nemám nic proti důchodcům, nemám nic proti lidem, motorkářům… když se všichni jmenovaní snaží chovat ohleduplně vůči okolí alespoň v rámci svých možností. chápu, že dítě řve, sakryš, já to chápu velmi dobře, ale když řve jaksi už nadmíru, dekuju se. psa nemáme, ale celá rodina napříč ano, takže když bereme toho alíka či balíka na koupačku, nesmí běhat po okolí. koupe se s námi, to ano, ale na pláži je většinou na vodítku.
prostě všechno je o míře tolerance a zároveň schopnosti sebereflexe. já sama můžu být sebetolerantnější, ale když kvůli mě většina přítomných napíná tu svoji toleranci k prasknutí, chybí mi náhled sama na sebe. a v tu chvíli je potřeba říci - milé okolí, ozvěte se!!! holt ona sebereflexe někdy bolí.

Fretkodlak  05.03.13 10:45

.

Příspěvek upraven 19.09.13 v 11:50

Sibyla
2639 příspěvků 05.03.13 10:52

Ono je to jako s dětmi (nebo koly/kočárky ve vlaku). Jeden, dva se snesou, ale osm rozjívených psů - a každý pes bude rozjívený, setká-li se se sedmi dalšími - je zatracená zkouška nervů. Asi bych se taky klidila, zvlášť, kdybych tam byla s dětmi. Není to chyba psů, ti se chovají podle přírody, ale nezodpovědných majitelů. Rozumný majitel nepůjde se svým psem někam, kde už vyvádí několik dalších, už proto, že je to pro psa stresující. Ondřej Neff, dříve majitel psožravého Barta (jehož životní cíl byl pokusit se sežrat každého velkého černého chlupatého psa mužského pohlaví - feny a mrňouse toleroval) popisuje psí venčení z aspektu, který ne-pejskař přehlíží: horní cestou nepůjdeme, tam by mohl být Bartův úhlavní nepřítel Max, na dolní bychom mohli potkat Sally, tu má rád… Čili nahromadění psů nervuje nejen ostatní lidi, kteří mají nárok na klid, ale i psy samé.

smrtonoška  05.03.13 11:12

Když to je těžké. Psa nemám, ale v nejbližší budoucnosti si ho pořídím. A přitom mi většina „pejskařů“ leze na nervy, stejně jako většina matek s dětmi. Protože kdoví proč tyhle skupiny trpí často dojmem, že jejich „miláčci“ ať už jsou to děti nebo psy, si můžou dovolit co se jim zlíbí a když je omezujete, berou to osobně. Když je někde zákaz psů, je to většinou z dobrého důvodu. Existují i slušní pejskaři, ale zákaz je tam kvůli neslušným, kteří netolerují, že někdo se třeba i psů bojí, není mu příjemné, když kolem něj poběhují…
Ke řvoucím dětem - děcko řve třeba proto, že se mu někde něco nelíbí. Proč, proboha proč někdo bere malé děcko sebou na pláž, kde praží slunko a je 30°C ve stínu, nebo do obchodního centra, kde je hluk a davy lidí? Pokud to není vyloženě nevyhnutná cesta autobusem za účelem návštěvy lékaře, tak „kočárkové výlety“ nechápu. To je tak těžké se v aktivitách trochu omezit, než děcko povyroste a bude z toho taky něco mít?

queenmargot
1106 příspěvků 05.03.13 11:16

Souhlasím, proto také své psy netahám na přelidněná místa, ale hledám klid. Pokud není zbytí vždy se raději zeptám, zda jim pes nevadí (to jsem činila i když jsem třeba jela se psem vlakem a musela k někomu přisednout). Nyní jezdíme autem, tam mají klid a pohodlí, stejně jako já.

mikita.miki
1931 příspěvků 05.03.13 11:19

@smrtonoška protože ty matky nechtěj jen sedět doma na zadku, třeba… ale je pravda, že když spustilo moje miminko sladké přesladké ječák rovnající se protipožárnímu hlásiči, vystupovala sem, ihned jak to šlo a klidnila se někde stranou. no a na nákup prostě musím, na úřady taky, nemluvě o tom, že pro zachování mého duševního klidu jezdím občas korzovat s kočárem i jinam, než okolo paneláku, protože ještě jedno kolečko po místním sídláku a začla bych vzteky ohryzávat futra každého jednotlivého vchodu. ale zas netrpím dojmem, že moje dítko je sladké a může vše… protože bych ho někdy vzteky ponechala v prvním pangejtu a při úprku z nějakého místa, kde zrovna začlo dost nevhod vyžadovat,,cosi,, jsem rudá studem až… no úplně všude

Sleepy
193 příspěvků 1 inzerát 05.03.13 11:30

To je v České republice normální, psi vždy a všude a jejich nekritičtí páníčci, kteří nechápou, že někdo může toho jejich miláčka vnímat jinak než oni sami. Váš plážový příběh zažívám s různými obměnami celkem často.

Sibyla
2639 příspěvků 05.03.13 11:34

@Sleepy Obdoba mamyn. Ono je to povahou: někdo bude žádat maximální toleranci pro psa, dítě, auto i hlasité pouštění muziky.

smrtonoška  05.03.13 11:39

@mikita.miki Tak já neříkám, že matky mají sedět doma - a pokud to dítě vyloženě neřve nonstop, nebo není tramvaj narvaná kočárkama až po dveře, tak mi vůbec nevadí. Já myslela třeba případy, když matka jede na celý den se poflakovat po obchodním centru, vysedává v kavárnách nebo v KFC a děcko vedle ní řve v kočárku, protože mu jednoduše hluk vadí. Nebo setkala jsem se na horách i s tím, že matky posedávaly s kočárkami venku pod svahem (zima a hudba z repráků - děcka byly taky určitě nadšené), zatímco manželé se staršími ratolestmi lyžovaly…

Sailorette
1589 příspěvků 05.03.13 11:40

S pejskem jsem byla i v kině, kde je to povoleno, bylo to bezva (je fakt hodná) a já uznávám, že jsem nekritická psí matka. Ale budiž mi přičteno k dobru, že to moje zvíře je fakt zlatý. Kdybych měla nějakou potvornou obludu uštěkanou otravnou, tak nevím, jestli bych to měla stejně.

KajčaLiška
79 příspěvků 05.03.13 11:43

Náš pes se koupe moc rád, navíc v létě se namočit musí, i tak je mu horko. Ale chodíme s ním k rybníkům do lesa, kde může plavat podle libosti nebo se koupe v potoce, těch míst bez lidí je celá řada. Někdy ho vezmeme sebou, i když se jedeme koupat my. Nechodíme pak na pláž, ale vybereme místo, kde ideálně nejsou lidé vůbec. A musím přiznat, že takhle nevybíráme jen kvůli psovi, ale i kvůli nám - oba svorně nesnášíme haldy lidí, kteří si rozloží bez skrupulí deku 10 cm od té naší, poslouchají naše hovory, děti nám sypou písek na deku… kdepak, já mám radši opuštěná místa a nemusím poslouchat ničí jedovaté řeči typu,,psi mají být na vodítku, mámo podej pivo, davídku neřvi nebo ti sesekám prdel, hele támhleta ženská je ale tlustá a má bikiny…"

Sleepy
193 příspěvků 1 inzerát 05.03.13 11:50

@Sibyla Fascinuje mě, jak se v každé debatě o psech vždycky neomylně objeví argument - hlučné děti a neschopné matky. Děti nejsou psi a psi nejsou děti. Chápu, že každému vadí různé věci, ale nevidím souvislost. Některým lidem vadí zase kuřáci a taky to nepíšou do „psích“ debat.
Ale pravdu máte, povahou to je a je nevychované obtěžovat (a často ohrožovat) takhle okolí. Stejně mám ale pocit, že u nás je množství fanatických pejskařů extrémní a mně osobně to občas dost obtěžuje.

Karin
3401 příspěvků 05.03.13 11:50

Psy mám ráda (jako všechny němé tváře) a koupání v rybníku se psem mi nevadí :) Je to příroda. Když chci hygienicky čistou vodu, jdu do chlorovaného bazénu. Ačkoliv ani tam není jistota, že se tam někdo nevymočil, že… :D

Vadí mi jenom ti majitelé psů, kteří nejsou ochotni nebo schopni nést za to zvíře odpovědnost, nechce se jim po něm uklízet výkaly, nestarají se o ně a hlavně je nemají vycvičené tak, aby je měli plně pod kontrolou a aby je mohli přivolat, pokud někoho ohrožuje nebo obtěžuje.
Tady u nás neřeším ani tak to koupání (myslím, že tam, kam obvykle jezdíme, ani psi nesmějí, i když je to písák), ale spíš ty hovniska po psech, to je pořád taková pražská klasika. Většina lidí už svědomitě uklízí, ale pořád je tady pár páníčků (hlavně starší chlapi), kteří tam to hovno prostě klidně nechají. A další problém jsou majitelé (to jsou zase spíš starší paní), které pes neposlouchá, ony zoufale volají a volají, ale pes si někde lítá, dělá si co chce a ani ho nenapadne přiběhnout. Tedy zatím jsem tu nenarazila na agresivního psa, který by způsobil nějaký průser, ale pokud pes majitele neposlouchá, tím průserem to smrdí. Může to být hodný pes, ale přece jen je to šelma, že…

TinkaH
916 příspěvků 05.03.13 11:50

Pejska jsem měla vodu miloval, ale měli jsme štěstí a našli si místo, kde jsme bývali zpravidla sami. Chtěli jsme mít na procházce a odpočinku u vody klid. Navíc jsem s ním chodila k vodě až k večeru, protože to bylo kus a my museli pěšky a v horku bych to nejspíš já nedala.
Minulý rok jsme byli u rybníku, přišlo tam několik lidí se psy, mě to nevadí, byli ze začátku trochu rozjivení, ale nebylo to žádné peklo. Je to veřejné prostranství a podstatou fungování je vzájemná tolerance.

mikita.miki
1931 příspěvků 05.03.13 11:51

@smrtonoška já chápu, jak to myslíte, taky někdy kroutím hlavou… ale pozor, zima je pro dítko naopak fajn :-) já měla a mám vlastně dítko vcelku pohodové, neječící, ale období vzteku a vzdoru nám dává zabrat a pohled na mě, s monstr pupkem čekajíc dvojčata, kterak vleču po chodníku dítko vydávající zvuky jak z pekel, to musí být super pohled. nejhorší je v tu chvíli pro mě ani ne tak samotná situace, mozek si už vypracoval obranný reflex, ale pohledy neznalých lidí, kteří občas přispěchají i s radou, kterak mám za A) vyhovět, za B) seřezat a za C) seřezat a vyhovět… a v tu chvíli mám chuť použít bod B) přímo na dotyčné radily. ale já se přiznám, že než začal předvádět to co předvádí teď, chodila jsem s ním leckam, oproti jiným mimčům a batolatům byl spokojený ve společnosti lidí a byl takové to dítko, které chodí i cizí hladit po hlavince, jak je hodný a loštomiloušký… ale zažila jsem i miminka introvertní a to bych si asi domů pořídila litr rumu, neb jsem i já společenská a drásalo by mi nervy s ním sedět doma či bloumat parčíkem či lesem.

queenmargot
1106 příspěvků 05.03.13 12:02

@Sleepy: to mu už nezabráníte, nejsem matka, mám psy. Děti mi nevadí pokud poslouchají, stejně jako mi nevadí cizí psi pokud poslouchají. Se svýma psama se snažím nikoho neobtěžovat, uklízím po nich i u nás na vesnici, ačkoli se na mě všichni dívají jako na pitomce. Bohužel jsem snad jediná, přitom je mi jasné, že nikoho to hovno před barákem nepotěší. Ani mě, ani já nechci při venčení šlapat do hovínek. Co mě štve snad ještě víc, že jako nekuřák mám pořád před barákem oharky cigaret (nejspíš od sousedů), jako zodpovědný pejskař docela často hovno před barákem (které posléze musím uklidit já, neboť majitelům by upadla ruka i když mají odpadkový koš doslova před nosem) a v neposlední řadě venku pohozené jakékoli odpadky. Hnus pohledět jací jsou někteří lidé.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »
 Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit