Rodokmen a jeho vytvoření

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

fčelička
20 příspěvků 04.06.13 10:55

Ahoj, nevím, asi to sem nepatří, ale jsem docela zoufalá, tak to zkouším všude.
Chtěla bych vytvořit pro otce k narozeninám jeho rodokmen, má s tím někdo zkušenosti a můžete mi poradit stránky kde hledat, jak nejlépe sestavovat nebo podobně?
Předem děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

HertaDeOran
866 příspěvků 04.06.13 11:04

@fčelička
Obor se jmenuje genealogie, takže hledejte tohle. Zabývá se tím mnoho odborníků, kteří vědí, kam si pro informace zajít. Většinou je to o pátrání na matrikách, v archivech a tak. Protože je to časově náročné, stojí to docela pálku. Mám ale kámoše - příjmením Vandas (ne ten extrémista:), kterému strýc genealog dohledal původ jména až do římské doby - nejstraší předek se jmenoval něco jako Lucius Vandasus Dictus. Takže to určitě stojí za to a já sama si vlastní průzkum plánuju na budoucí mateřskou, protože to za týden fakt neuděláte.

Na netu jsou určitě i nějaké návody, jak to udělat sám a namalovat si rodový stromeček. Přeji hodně štěstí při pátrání a zajímavé objevy.

fčelička
20 příspěvků 04.06.13 11:17

To je super, s tím bych ani nepočítala, že se to dá dohledat takhle do dávné doby, děkuji za odpověd:-)

Hyacinta
79 příspěvků 04.06.13 11:24

@fčelička Spíše počítejte s tím, že moc daleko se nedostanete, jde vám především o údaje v matrikách. Pokud budete mít velké štěstí, dostanete se pravděpodobně do druhé poloviny 16. století. Doporučuji kontaktovat nějakého genealoga kvůli vyhledávání v archivech a čtení starého písma. Připravte si ale pár tisíc :)

JMaravelo
486 příspěvků 04.06.13 11:25

módnípeklo. cz
Ahoj, nevím, asi to sem nepatří
nevím, asi to sem nepatří
* NEVÍM *

Jak vytvořit rodokmen?

Gräfin
2634 příspěvků 04.06.13 11:33

@JMaravelo téma je to zajímavé, předpokládám, že diskuse pokud nově založená diskuse začíná omluvou, vidíte stejně rudě jako já :)

Sibyla
2639 příspěvků 04.06.13 11:33

Tatínek to právě dělá - našel si nějaký program, tuším se jmenuje My heritage. A některé matriky jsou online: prokousává se jimi, nachází předky s jejich neznámými živnostmi a ostudami nemanželských dětí, epidemiemi cholery, a nadává na lajdácký pravopis XVIII. století, kdy se jedno příjmení psalo čtyřmi způsoby. Nemluvě o příšerném rukopisu. Ale od druhé třetiny XIX. století už je to prý snadné číst.

HertaDeOran
866 příspěvků 04.06.13 11:44

@JMaravelo
Vy teda zlobíte, tři příspěvky a už tak zhurta. Vítejte zpět :)

666mahu
1490 příspěvků 04.06.13 11:54

@fčelička, máte asi 2 možnosti. Zaplatit si toho, kdo se tím zabývá, nebo začít sama. ;-)
Některé matriky jsou už online (postupně se zpracovávají), jak píše @Sibyla. Pokud neumíte švabach, tak si přečtete jen do doby, kdy se v matrikách vyskytuje. A nejspíš skončíte někde u Bílé hory, dál už moc podkladů není (pokud náhodou nemáte předka šlechtice). Tak hodně štěstí. :-)

allinka
88 příspěvků 04.06.13 11:58

Já jsem vytvářela rodokmen v tomhle programu: http://ancestry.nethar.cz/

MP hanna
121 příspěvků 04.06.13 13:32

Vytvoření genelogie je velkým trendem, informace jak začít by Vám měli dát i v jakémkoliv muzeu, existuje Česká genealogická a heraldická společnost (www.genealogie.cz. genealogie@cen­trum.cz), která sdružuje odoborníky i laiky, na jejích stránkách lze získat mnoho informaci, vydává časopis a odborné publikace, pomocí kterých lze číst základní fakta ve švabachu či kurantu, pořádá i semináře.
Další cesta je obrátit se na odborníky a dát si historii rodu vypracovat. Ale jak už zde někdo zmiňoval, není to levné. Pokud se do toho pustíte sama, pak na linku http://actapublica.eu/hledej/?… získat informace ze zdigitalizované části Ústředníhu archivu v Praze, některé velké hřbitovy mají své stránky, na kterých lze data dohledat. Můžete také požádat své starší příbuzné, aby sepsali co si pamatují oni a popř. určili stará fota. Pokud chcete další návody, prosím o SZ, ale odpovím až příští týden.

fčelička
20 příspěvků 04.06.13 14:12

Všem co radí moc děkuji, určitě vyzkouším všechny odkazy a pokusím se to dát nějak dohromady zatím asi bez uplne odborné pomoci, protože věřím, že za to je hodně tisíc:-) a těm kterým tohle téma vadí si ho číst myslím nemusejí ne, v nabídce je určitě spousta dalších důležitějších té­mat.

ještě jednou díky

baltik
1704 příspěvků 04.06.13 17:17

@MP hanna o kolika tisicich se asi tak bavime, kdyz si to clovek necha vytvorit odbornikem?

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 04.06.13 17:49

@fčelička jsem archivářka, prosím obraťte se na nejbližší státní archiv a tam vám poradí, v profilu máte napsané Brno - takže napište e-mail nebo zavolejte do Státního okresního archivu Brno-venkov, tam vám poskytnou odborné poradenství, návštěvy v badatelnách jsou zdarma a dobré rady též :) Neobracejte se na muzea, ze zkušeností vím, že by vás mohli navést i pěkně z cesty! Na začátek potřebujete mít maximum informací, které můžete zjistit z vaší rodiny - staré rodné a oddací listy, důležitá jsou jména, data narození a lokality.

JMaravelo
486 příspěvků 04.06.13 17:56

@Gräfin Já vidim rudě jakmile vidim někoho kdo tvrdí, že má problém ale neprojeví jakoukoliv vůli sám ho řešit a namísto toho tím obtěžuje rovnou ostatní a ztrácí jejich čas. Pokud to ještě k tomu dělá na místě, které k tomu neni ani určené, tak aby mu klávesnice ruce sežrala!

Dáma_s_hranostajem
136 příspěvků 04.06.13 18:12

@JMaravelo Ale přece vytváření rodokmenů je dnes tak MÓDNÍ (viz pořad Tajemství rodu na ČT1 - viděl jste? Je to hrozný zkreslující paskvil, ale způsobil šílenou vlnu zájmu o toto téma v archivech) a když vás to fakt chytne, je to děsné PEKLO, protože vám to sebere spoustu volného času! :-D

666mahu
1490 příspěvků 04.06.13 20:30

@Dáma_s_hranos­tajem, po odvysílání série musíte mít v archivech pěkně našviháno. :-) Syn si něco dohledával asi před dvěma lety a už tehdy říkal, že chodí dost lidí.

@baltik, přesně to nevím, slyšela jsem, že záleží na rozsahu = jaké máte požadavky, ale zhruba od 10, 15ti tis. až po desítky tisíc.

Mám jednu humornou k tématu:
Někdy kolem revoluce mi dal nějaký starší muž, asi důchodce, do schránky kousek cizího rodokmenu psaného/opisovaného rukou na pauzáku s dalším lístkem, že je genealog a následně mi telefonoval a nabízel své služby. Tehdy jsem pořádně netušila, kdo to je, a tak jsem ho slušně odmítla s podezřením, že jde o nějakého úchyla. :D A tak jsem se nedozvěděla, co zajímavého objevil. :-)

razorblade  04.06.13 23:12

Ja mam z jedne strany rodokmen hotovy, protoze otec pochazel z celkem vyznamne rodiny (te doby), takze ho mame vytvoreny uz leta… ale u moji matky je to hardkor - jeji predci byli potulni hudebnici, kteri se toulali po rusku, takze o prababicce vime treba jen to, ze se narodila nekde uprostred polska… muj deda se zase narodil jako nemanzelske dite nejaky madarce - urciti predci se nedohledaji ani kdybych se postavila na hlavu:D

GalianosjednimL  04.06.13 23:14

Důležité jsou vzpomínky příbuzných, moje mamka to dohledala z části až do Devonu (toho spodního), její sebeprožitky jsou z Kambrium (jasně že taky spodního, ne?), kdy ji do palce u nohy kousl dravější typ trilobita. Máti atak odrazila tím, že mu propíchla prstem holochroální očička, čímž zvítězila nejen na počet fungujících očí, ale i na body a rohovky. Pokud se chcete dostat až sem, připravte si fakt hodně peněz.

DonChichot  04.06.13 23:23

Moje rodné příjmení je tak specifické, že nic hledat nepotřebuju.

uu  04.06.13 23:28

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:17

GalianosjednimL  04.06.13 23:30

@uu Jak chceš…Dexempo Diorus!!! :) :) (vidíš ten Resort 2013???)

uu  04.06.13 23:32

.

Příspěvek upraven 10.08.13 v 15:17

DonChichot  04.06.13 23:35

Doporučuji knihu Selský baroko, hlavní hrdina dělá rodokmeny na kšeft. Rybí krev už se mi tak nelíbila.

GalianosjednimL  04.06.13 23:42

@DonChichot Tak alespoň naznačte…:)

@uu Kudláčková sedněte si…teda to musí mít v Plzni na škole zajímavé poměry…

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit