Sako - jak nevypadat jako učitel dějepisu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

MP vespa
18 příspěvků 30.11.11 13:46

Ahoj, dělám první nesmělé krůčky ve světě „nepekelné“ módy a potřebuju poradit.
„Kdesi“ jsem četl že tričko, šusťákovka, džíny a kecky jsou fuj, a že košile, sako, normální kalhoty a vycházkové boty vypadají mnohem líp.
Problém je že když na sebe obleču takovou tu „klasickou“ sestavu (tvídové sako, svetr, košili, plátěné kalhoty a kožené boty) tak se mě chce brečet jaká je to usedlost a nuda. Je mě 27… tohle bych se zdráhal oblíct v 60ti.
Zatím nejhezčí sestava co se mě podařila vymyslet je tmavě hnědá košile s proužky, černá svetrová vesta, šedé džíny (s mírným vybělením na stehnech :) a bílé městské tenisky. V tom si připadám elegantně a zároveň „nefotrovitě“.
Rád bych do šatníku přibral i sako. Samo o sobě se mě jako prvek líbí a je celkem pohodlné. Ale nemůžu vymyslet s čím ho nakombinovat abych nevypadal usedle, a zároveň ne jako skejťák který to někde ukradl :)
Mám zatím k dispozici dvě - tvídové tmavě modře kostkované a šedé oblekového typu.
Co k tomu? Snese se s teniskama? Dr. House je utáhne, ale já? Kravaty se bojím.. nepohodná.
Co nějaké barevné doplňky? (navíc u nás v obchodech barevné pánské věci krom triček neexistují)
Tak do mě, a předem díky za tipy!

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

seznam.mih  30.11.11 14:02

No podle mě člověk těžko může soudit, jak se mají druzí oblékat, když nevíme, jak vypadáte, ani jaký máte životní styl a co vás baví. Tohle všechno se na módě odráží. Jste štíhlý, či trochu při těle? Nebo jste svalnatý? :)
Doporučila bych vám inspirovat se různými blogy s pánskou módou a vytáhnout si z oho, co se vám zalíbí a zkoušet to k sobě. Já bohužel žádný neznám. Nezajímám se ani o blogy s dámskou módou.
Nebo si doma prostě vytáhněte všechno, co doma máte a zkombinujte. Pokud zjistíte, že by vám něco chybí, tak potom sehnat. Možná to půjde pomalu, ale kdo opravdu chce se oblékat lépe, tak si k tomu cestu najde.
Mimochodem - nemyslím si, že džíny, kecky a bunda je úplně fuj fuj, pokud je to oblečení čisté, padnoucí a neošoupané.Místo kecek nějakou jinou alternativní obuv, kterou už někdo kdesi vyjmenoval v jiné diskuzi, místo džín třeba obyčejné kalhoty a místo lyžařské bundy se kouknout třeba po městské bundě. Nabídka pánského oblečení je sice o hoodně chudší, než dámská, ale snad to není tak strašný .. i když …

Katy
91 příspěvků 30.11.11 14:22
myslím, že sako, ani tvídové, nemusí vypadat vůbec usedle (i když mě teda styl učitel dějepisu dost líbí..) - tenisky podle mě klidně unese (teniskami myslím třeba Converse, ne Nike na běh), nebo jak navrhovala seznam.mih, barevné doplňky, třeba: http://swingcoat.org/…ort-coat.jpg
nebo šálu, čepici, třeba i extravagantnější košili nebo rolák…nevím, kolik vám je, ale na sako se dají třeba dát i placky nebo odznáčky atp.

Katy
91 příspěvků 30.11.11 14:23

jo pardon, kolik vám je jste napsal. v tom případě ty odznáčky platí, já je nosím taky :-)

Katka_xx
20 příspěvků 30.11.11 14:37

Podle toho, jak se popisujete, předpokládám že nejste kravaťák (tedy člověk, pro nějž je oblek s kravatou pracovním oděvem). Takže budu předpokládat, že cílem je spíš sportovní elegance.
Tvídové sako? Dost možná právě to je důvodem „fotrovitosti“. Tvídové sako se šmrncem se docela blbě hledá, ne že by teda neexistovalo vůbec. Saka oblekového typu vypadají dobře k obleku, ale jinak taky nic moc. Co zkusit kvalitnější manšestrové sako nebo nějaký podobně odlehčený materiál? Ve Vašem věku si myslím, že tvíd a oblekoviny budou vždycky zestaršovat, nejste-li Angličan modré krve, který to umí unést.
Barvy, které zmiňujete, taky dost podporují „fotrovitost“. Tmavě modrá, hnědá, šedá… Jakou barvu mají ty kalhoty? Co rozumíte pod plátěnými kalhotami? Teď dost obchodů prodává takové ty plandavé hnusy, jsou to ony?
Myslím, že pro začátek budete muset dávat pozor na střihy, pokud jste štíhlý, tak nekupovat plandavé hnusy. Chlapovi by mělo zejména všechno oblečení dobře sedět.
No a pak ty barvy - ano, tmavě modrá, hnědá, černá, šedá jsou dobrý základ, ale chce to kombinovat se světlejšími barvami. Není potřeba zrovna svítivá zelená, ale třeba béžové sako se dobře kombinuje - tedy ne zrovna se šedou, ale třeba s tmavě modrými kalhotami, bílou košilí s rozhalenkou a tmavěhnědou či černou vestou, proč ne? Nebo bez té vesty. Nebo si na vestě barevně zaexperimentovat.
Taktéž mně osobně se lépe kombinují věci jednobarevné, a vzory na košilích (kromě jemného proužku) mi evokují dědečkovské flanelky, stejný problém mám se vzorovanými saky.
Jo, a k tmavším kalhotám vypadají obvykle bílé tenisky hrozně. Co hnědé/černé kožené, ale ne oblekové, boty? I ke světlepískovým kalhotám vypadají mnohem lépe hnědé či velbloudí boty než jakékoliv bílé či černé. K šedým a černým kalhotám naopak jsou nejlepší černé. Bílé tenisky jsou dobré akorát na sálové sporty - jestli chodíte hrát třeba tenis nebo floorbal, tak je rozhodně využijete.

mwich
115 příspěvků 30.11.11 15:18

Taky si (jako chlap) myslím, že tvídové sako a světr budou tou příčinou „fotrovitosti“. Jinak já osobně volím černé sako v moderním lehce blejzrovitém střihu - dá se kombinovat i s džínami na volný čas. Košile - nerad bych někomu radil jedinou správnou možnost, ale třeba já osobně vyznávám, že košile musí být bílá (příp. s lehkým vzorem šedým či černým).
A zbytek si myslím, že je krása je v doplňcích. Barevné kravaty (nebo kravatové šály místo kravaty), šály, šátky, rukavice, boty… PS: Bílé boty opravdu nevypadají dobře jinde než v tělocvičně ;-)

MP vespa
18 příspěvků 30.11.11 15:20

seznam.mih> pravda, mohl jsem se trochu přiblížit: povolání a záliby asi nejsou důležitý, ale je to grafika a motokros.. ani jedno nemám potřebu nějak reflektovat v zevnějšku (ale nebráním se - třeba si kolem krku uvázat myš a vyválet v bahně :) Postava 180cm, spíš hubená, tmavě hnědé vlasy. Obecně nejsem moc výrazný typ/osobnost. Nesluší mě např. bílá a černá.. nebo k nim mám subjektivně odpor.
Blogy - pár jsem hledal a prošel, ale není to nic pro mě - buď úplná extravagance a nebo pro čisté „kravaťáky“.
Nějak si s hadrama poradím, to bych se nebál, jen to sako mě vrtalo hlavou.

**katy> **odznáčky jsou super nápad, děkuju!
Barevný svetr z odkazu zdá se taky funguje, a dá se u nás sehnat.
Pokrývka hlavy - taky dobrá otázka .. zatím jsem narazil jen na čepky jednoduchého střihu, všechno ostatní mě přijde divné. Líbí se mě klobouky, ale ještě jsem se neodhodlal.

mwich
115 příspěvků 30.11.11 15:25

Mě osobně se líbí např. tyto blogy:
http://iqfashi­on.tumblr.com/pa­ge/49
http://www.per­manentstyle.co­.uk/
http://www.trashnes­s.com/
http://iqfashi­on.tumblr.com/pa­ge/53
Jasně, najdou se tam konzervy kravaťáci, ale i pár tipů, čim lze ozvláštnit jinak „nudný oblek“. Jinak doporučuju i klasické české blogy Muzivcesku.cz a Elegantne.cz.

Ani  30.11.11 15:42
Já v tomhle stylu rozlišuju několik podstylů:
1) mladý frajer - někdo, kdo chce být elegantní, ale zároveň strašně moc cool, tak se snaží klasické prvky shodit jak jen to jde
2) Kravaťák - někdo, kdo má elegantní oblečení jako dress code, nosí ho bez invence
3) Americký gentleman - vypadá v klasickém oblečení naprosto přirozeně a úžasně (stačí si pustit jakýkoli americký film, který už je barevný, ale ještě není nový a plný triček)
4) Učitel dějepisu - starší ušmudlané volné věci, deset různých odstínů hnědé

Mně se osobně styl 3) líbí i na mladých klucích, ale musí mít charisma.

No a myslím si, že na to, aby vše vypadalo mladě, jsou dobré tyto prvky:
- čisté barvy (ne nutně syté, ale čistého, nemíchaného odstínu)
- slim fit košile, saka, svetry taky na tělo
- úzké rukávy (košile, saka, kabáty)
- upravený zevnějšek - vše čisté, vyžehlené, vonící
- vše musí dobře padnout, nevypadat jako poděděné po otci

MP vespa
18 příspěvků 30.11.11 16:13

**Katka_xx> **sportovní elegance - to bude ono. Neuměl jsem se správně vyjádřit.
Nevhodnost materiálu/střihu - dost možná pravda. Ona to totiž je docela věda co tak koukám. A pak ještě poznatky aplikovat v praxi a koupit to správný. Kapsička trochu jinde, rozparek a už je to úplně jinej styl.To nebude jak bunda :)
Ke kalhotám - zkoušel jsem béžové, střih úplně čistý, zadní kapsy vevnitř, předek podobně jak džíny. Samy o sobě mě seděly dobře. S košilí nebo tričkem fungovaly bez problémů, což si myslím že ukazuje na chybu ve výběru saka.
Měl jsem chvilku takovou ideu že by usedlost saka přebily ostatní části oblečení, ale asi to tak nefunguje. Aspoň se něco naučím.
Proto jsem nakousl třeba ty tenisky. Pro mě jeden z prvků co můžou přidat nějakou svěžest a zábavu. Taky jedinej druh pánský obuvi co vypadá dobře (a dá se koupit) barevný. Kdysi jsem ukořištil červené Conversky tretrového stylu a moc se mě líbily.. v kombinaci s šedými kalhotami byly super. Ani bílé mě nepřijdou jako zlo.. nemyslím samozřejmě sportovní Adidasky, ale městský styl.
Jak jsem už nakousl - celkově mám snahu mít „velké“ díly nenápadnějších barev, a do toho míchat barevné/světlé detaily.. např. světle šedé kalhoty, tmavě šedá košile a pod ní červené tričko a červené boty. Může být, nebo plácám?

MP vespa
18 příspěvků 30.11.11 16:22

mwich> Díky za odkazy!
Ukázal bys jakej typ saka jsi měl namysli?
Mám ještě ideu těsnějšího saka bez ramenních vycpávek, to je tuším taky nějaký styl. Mohlo by vypadat neformálněji.
Koukám taky že se saka na fotkách nosí mnohem těsnější než je u nás tradičně zvykem.. nebo se mě to zdá?

MP vespa
18 příspěvků 30.11.11 16:38

Ani> hehe, dobře roztřízené.
Problém je, jak jsi sama napsala, že takový gentleman ze skupiny 3 musí mít charisma. Když se podívám na fotky: 

http://27.media.tumblr.com/…gjo1_500.jpg

Tak to z větší části „táhnou“ ti modelové svým charismatem.
Ne že bych se chtěl nějak shazovat, ale je nutný si realisticky říct že jsem obyčejnej českej jouda a pracovat s tím, ne to ignorovat. To není úzkoprsost, ale realita.

mwich
115 příspěvků 30.11.11 18:22

Podle Ani bych asi patřil do skupiny 1 - mladý frajer :D
Sice to ke své práci nepotřebuju, ale štve mě chodit jako dacan, tak si právě beru lepší oblečení, ale zas aby to nebylo moc usedlé a fotrovské, je potřeba to nečím nabourat. Já třeba nenosím kravaty, ale kravatové šály/šátky, barevné a zvláštní manžetové knoflíčky nebo třeba barevné tkaničky do konzervativních bot či výrazně barevné ponožky sladěné s jiným doplňkem (šála, knoflíčky, lem košile). Přes co vlak nejede, je černé sako, bílá košile.
Vespa: Sako jsem měl na mysli něco v tzv. „vyštíhleném“ sytlu. Samozřejmě fotek vidím na blogách denně milion, ale když teď nutně potřebuju aspoň jednu, tak jako na potvoru nic nikde k nalezení neni… Snad jen:
http://29.medi­a.tumblr.com/tum­blr_lrs3tbU8gl1qgj6jvo1_­500.jpg
(představ si jen jednu řadu knoflíků)

MP vespa
18 příspěvků 30.11.11 18:29

hehe :)
To zní dobře - já teda zvolím jiný barevný schéma, bílou košili na sobě nesnesu, ale jinak se mě ten štíhlý styl líbí. Zrovna teď jsem našel tohle - ještě „civilnější“ 

Teď otázka kde něco takovýho v Brně sehnat?
Otázka ke kravatovým šátkům - našel jsem ceny od 900 Kč výš - to je pro mě trochu moc za „experiment“. Ale líbí se mě. Jak v tom je? Popravdě nemám rád těsno kolem krku a jsem takovej běhavej typ a semtam se zpotím.. takže zatím myslím že nic pro mě

a ještě dál:

mwich
115 příspěvků 30.11.11 19:41

Nooo to je přesně vono!!! :)) Já osobně bych to zas potřeboval v černý a s bílou košilí, ale barvy ať si každý nakombinuje, jak chce :)
Jinak slim kravata perfektně dotvoří neformální vzhled, ale řikáš, že se jich bojíš… no zkus a uvidíš, jestli jo nebo ne :)Jinak ano, kravatovou šálu z pravého hedvábí neseženeš určitě pod 700, možná když bys měl štěstí na výprodej v TieRack (Praha). Bohužel s Brnem neporadím, bo su Pražák jak noha! :)) Máš pravdu, že za experiment je to docela dost velká suma. Jinak pokud bys do toho šel, tak s kvalitou TieRack jsem spokojen, o dalších podobných obchodech v ČR krom Pánské pasáže (opět Praha) nevím, takže zbytek internet - zejména UK obchody (v rámci EU se neplatí clo) a většinou bývá značkové oblečení o dost levnější. Teď jsem kupoval jednu hedvábnou kravatovou šálu věhlasné značky - v ČR za ní chtěli 4800Kč, koupil jsem jí za 1800 i s poštovnym (normálně bych si ji nekoupil, ale přítelkyně mě přesvědčila, že člověk si musí občas udělat radost, a má tak geniální „mladý“ vzorek s kruhem :)) ).
Na zkoušku si můžeš třeba koupit někde v tržnici obyč šátek a zvázat kolem krku, abys věděl, jak asi to bude pohodlné a jak to bude vypadat.
Ohledně pocení a šály mám dobrou zprávu - záleží na materiálu, ten lehký hedvábný dobře větrá a chladí, ale zároveň moc nehřeje, prostě geniální materiál a navíc docela saje, takže já třeba problém s pocením nemám, naopak když si pro stejnou činnost výjimečně vezmu košili s kravatou, tak je hned mokrá, tolik asi tak ke kravatové šále, zas nechci mentorovat v „jediný správný názor“ :)

GreatSusan  30.11.11 19:53

:-) ja vzdycky myslela, ze muzi kravaty neradi… aspon teda nikoho, kdo by nosil kravatu ve volnem case neznam. Co jsem si vsimla, tak kategorie „mlady frajer“ z meho okoli nosi spis uzke dziny nebo kalhoty, spis uzke natelniky s dlouhym rukavem z vroubkovaneho upletu s knoflicky u krku (vypada to trochu jako spodni pradlo), kozene boty (casto chelsea boots - cesky nazev nevim) a momentalne zrejme moderni vzorovane svetry. A takove jako namornicke dvouradove kabaty z tluste vlny. Oblibeny je taky sal (decentni barvy - antracit, tmave modra, piskova a pod.) kolem krku (i bez kabatu). Vypada to docela sik a nenucene.

kiwi  30.11.11 20:01

Když už kravatu pro mladého pána, tak místo klasický hedvábný by se hodila pletená - vlk (konvence) se nažere a koza (mladistvý odvaz) zůstane celá :-)
A kombinovala bych - když plátěný (vlněný) kalhoty, tak sportovnější vršek… když džíny, tak košili (s kravatou), a naopak vlněný sako… prostě aby to nebylo moc usedlý.
A koukla bych se na Sartorialistu… (ty šály fakt dodávaj šmrnc)
http://www.the­sartorialist.com/pho­tos/on-the-street-perfect-midtown/
http://www.the­sartorialist.com/pho­tos/update-my-favorite-shot-from-pitti-uomo/
http://www.the­sartorialist.com/pho­tos/on-the-street-spring-flannels-nyc/
http://www.the­sartorialist.com/men/that-look-at-pitti-uomo/
http://www.the­sartorialist.com/pho­tos/on-the-street-jeans-jacket-part-2-nyc/
http://www.the­sartorialist.com/pho­tos/on-the-street-after-ralph-lauren-nyc-2/
atd., atd.

ander
27 příspěvků 30.11.11 21:32
Jestli Vám to pomůže, tak tady máte takové neformální slim sako. Jinak to je celé klasická kombinace.
a druhá kombinace pro nás mladé :)

Rahja
164 příspěvků 30.11.11 23:42

.

Příspěvek upraven 27.12.15 v 12:51

DanielaS
4603 příspěvků 01.12.11 07:57

A na saku/blejzru trvate? Neco na pul cesty je bluzon, klidne z toho tvidu. K dzinam se podle me hodi vic.
http://resources.shopstyle.com/…-blouson.jpg

katango
1356 příspěvků 01.12.11 10:42

Zkuste se inspirovat u pana Schwarzenberga, nosí tvídová saka a jako učitel dějepisu určitě nevypadá.

ander
27 příspěvků 01.12.11 11:40

katango: Pan Schwarzenberg vypadá jako kníže v důchodovém věku. Vespa takhle asi nechce vypadat, když mu je 27 let. 

kiwi  01.12.11 12:23

A mimochodem - v sekáčích je plno velmi slušnejch pánskejch sak z kvalitních materiálů… daleko lepší výběr než pro nás, což já osobně považuju za nečestné a nesportovní :-)
Takže já bych začala asi výběrem toho saka (nebo dvou, nebo tří), jakožto zásadního kousku oděvu…a teprve pak k nim pořizovala další věci (i když předpokládám, že džíny i nějaký ty pláťáky už každej chlap vlastní).

katango
1356 příspěvků 01.12.11 13:43

ander: mně to tak nepřipadá, ale jsem skoro o třicet let staršé než Vespa, takže náhled bude jiný. Ale co máte proti tvídovým sakům?

MP vespa
18 příspěvků 01.12.11 18:27

mwich> Díky moc za rady! Šátek vyzkouším, je mě to sympatický, a v klasické šále mě bývá většinou moc teplo.

kiwi> třeba tenhle se mě líbí:

Též vidím že něco kolem krku dělá ten zásadní rozdíl.. jen samotné sako a košile vypadá hrozně prázdně a nudně.
Jinak obě saka jsem „klofnul“ právě v sekáči.. do nového půjdu až budu trochu zkušenější.. vysázet čtyřku za nové a pak zjistit že to není ono, by mě asi kleplo.

ander> to druhé je super.. asi všechno na míru, že? Po „naszymu“ moc nerozumím :)

katango> třeba Schwarzenbergovy červené ponožky bych klidně okoukal

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit