Shopaholismus aneb taková menší závislost

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 03.11.13 20:56
Shopaholismus aneb taková menší závislost

Název tématu může být pro někoho podivný, ale nevím, jak jinak nazvat závislost na nakupování. Poslední dobou mám podezření, že trpím touto „poruchou“. Nesmějte se! Hrozně mě baví nakupování, ať už jídla, oblečení, bot, doplňků, hraček…čehokoli. Lákají mě i e-shopy, ale těm ještě jakžtakž zvládám odolávat. Když jdu ven, vždycky si najdu důvod si něco koupit, i kdyby by to měla být jen nějaká drobnost za 20 Kč (třeba časopis). Je tady mezi vámi, milovnicemi módy, taky nějaká „závislačka“? Máte třeba někdy výčitky svědomí, že jste utratily majlant? Zhodnotíte někdy, že zboží (mluvím hlavně o oblečení a doplňcích),které jste zakoupily, byla chyba a zbytečnost? Vyčítal vám někdy partner nebo jiný člen rodiny, že příliš utrácíte? Stává se vám, že máte v šatníku kousky, které zapomínáte nosit? Nebo ještě s cedulkami? :-) Nechci, aby moje otázka zněla jako zoufalé volání o pomoc, myslím, že když se „hecnu“,tak se ještě dokážu ovládnout. Spíš mě zajímají vaše názory, vtipné historky, ale i rady, jak se vyvarovat neuváženým nákupům a neléčit si shoppingem třeba nějaké bolístky.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »

Reakce:

Jiná Realita
13791 příspěvků 03.11.13 21:11

Tak to neporadím :-)

protože sama jsem poslední dobou kvůli práci a rodinným problémům v takovém stresu, že jediné, co mě uklidní, je výlet do obchodů :/ ne že bych moc nakupovala, zatím se poměrně ovládám, koupím si třeba jednu dvě věci za tři týdny, nebo spíš mám takové nárazy, kdy prosonduju ebay a objednám si třeba 4 kusy něčeho, ale „surfuju“, chodím po obchodech, šahám na materiály, vytahuju věci z komínků a ramínek, zajdu dokonce třeba do oddělení exotických potravin :D nebo do nábytku, nebo do potravin MaS. taky všechny svoje věci nosím, na ničem nemám cedulky a přesně vím, co mám ve skříních :-) ale prostě se znepokojením vidím, že prolézání hadráren, zkoušení věcí, poslouchání místní tuc tuc hudby mě fakt uklidňuje, aspoň na chvíli.
naštěstí bydlím daleko od civilizace, takže se mi to poštěstí tak jednou do měsíce.

666mahu
1490 příspěvků 03.11.13 21:55

@ještěřička, majlant utracim bez zcela vycitek. :-) Na kupovani musim mit naladu, takze me nedrzi stale, jen casto. Mam velke ulozne prostory a casto zapominam, co vsechno v nich je. Neco si nikdy neoblecu, obcas najdu neco i cedulkou. Nejvic nevyuziteho mam asi v bizuterii. Manzel mi nikdy nakupy nevytkl, je neuveritelne benevolentni, sam mi nabizi na nakupy penize, a kdyz se vyjimecne zeptam, jestli si neco mam koupit, i kdyz uz mam podobnou vec v nekolika provedenich, rekne, at si klidne koupim dalsi. Moje nakupy maji jedno pozitivum - blizci a kamaradky maji radost, kdyz delam cistku. :-)
Pokud vas zavislost obtezuje, a mate uz pocit, ze to neni jen kratkodoba zalezitost, najdete si jineho hlavniho konicka nebo vyhledejte odbornou pomoc. ;-)

Příspěvek upraven 04.11.13 v 17:19

viera666
957 příspěvků 04.11.13 09:06
nakupujem kazdy den,

Hlavne cez internet. Je k tomu treba dodat este nieco :-D? Ale tak predsa trosku rozpisem…
MOja rodina ma nezivi, je ich teda houby do toho, kde a kolko a na co minam. Manzel je s tym v pohode. V satniku ani botniku nemam veci, ktore nenosim, alebo som ani raz nemala na sebe. Ale iba preto, ze pravidelne kazde cca 3 mesiace taketo veci z oblecenia, obutia, kozmetiky napcham do vreca a roznosim po rodine podla velkosti a zamerania :-D.

kikulienka19
182 příspěvků 04.11.13 09:14

Z denníka shopaholičky: Včera som sa pevne rozhodla, že už nebudem kupovať zbytočné veci len preto, že sú vo výpredaji. A tak som odolala ďalšej tyrkysovej bunde, dvom nie príliš lichotivým svetrom a asi hrsti náušníc (do každého ucha aj tri, čo budem trocháriť ) S dobrým pocitom som sa vybrala do drogérky, kde som si v záchvate eufórie (že som odolala a mala pevnú vôľu) nakúpila dve hrste zbytočností za 30 eur…

Brunhilde  04.11.13 09:22

Léčím se z toho, provádím samoléčbu, je to překvapivě snadné.
Podrobila jsem se sebezpytu a uvědomila si, že je to kompenzační chování. Snažím se nechodit do obchodů v případě, že si nechci nic koupit. Plánuji si nákupy.
Nejlepší na toto je nízký týdenní limit na kartě a málo místa ve skříni.
Recidivu nevylučuji, ale jelikož už jich mám pár za sebou, vím taky, jak předcházet okolnostem, které je spouštějí. Dobré je založit si nějaké termínované spoření a ty peníze prostě nemít k dispozici.
V době slev je dobré vyhýbat se obchodům velkým obloukem.

Alizon
1233 příspěvků 04.11.13 10:07

Na to je jedina rada - nechodit do obchodu a nelezt na internet:)
Ja se hodne rozjela s nakupovanim mnohdy opravdu zbytecnosti kdyz jsem byla sama v cizi zemi, bylo mi smutno a zase jsem mela najednou hodne penez.
Takze mam skrin stale plnou ruznych „vyhodnych koupi“ ktere zase az tak nevyuziju (i kdyz nosila jsem vzdycky vsechno, ale treba jen chvili), zbytecne moc skoro stejnych veci a podobne. V posledni dobe jsem se zarekla ze prestanu kupovat blbosti a radeji si obcas koupim kvalitnejsi kousek. Hlavne uz mi doma dochazi misto.
U sebe jsem jakz takz uspesna, hlavne proto ze v posledni dobe uz nemam tolik casu chodit po obchodech a z internetu mi maloco sedi, ale pristihla jsem se ze si svoji nakupovaci manii zacinam realizovat na dceri, coz je jeste horsi, protoze ona ty saticky potom ani treba nechce nosit a rychle z nich vyroste.
Ale zase ma potom z nenosenych veci pro deti radost pribuzenstvo.

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 04.11.13 11:35
@Alizon píše:
ale pristihla jsem se ze si svoji nakupovaci manii zacinam realizovat na dceri, coz je jeste horsi, protoze ona ty saticky potom ani treba nechce nosit a rychle z nich vyroste.

Tak u tohoto jsem se taky přistihla, naštěstí mám syna, takže není tolik lákadel.

Alizon
1233 příspěvků 04.11.13 11:46

@ještěřička
A taky mate nakoupene a schovane darky/hracky na cca 2 roky dopredu?:)
Ja si to kolikrat mi prijde kupuji pro sebe, dcera je na to jeste mala, tak ji to schovavam ze to dostane za rok/za dva - no a mezitim se urcite objevi neco dalsiho.

Alizon
1233 příspěvků 04.11.13 11:50

Jinak k mode - nejhorsi je to u botu. Hresim na to ze si nemusim vystacit s 1/2 pary na sezonu. V dobach kdy to tak byvalo jsem opravdu poctive obehala obchody a ty vysledne musely stat za to a byt pouzitelne na prakticky kazdodenni noseni.
Ted mam nakoupeno ruznych lodicek, ktere jsou sice krasne ale treba uz ne tak pohodlne na celodenni noseni nebo se k malocemu hodi, takze vetsinu casu travi v botniku.

Morže
1091 příspěvků 04.11.13 12:08

Teďka jsem hrozně utrácela za kosmetiku a to tak, že mi to finančně teďka dělá problém. Ale ani jedné kosmetické věci, co jsem koupila, nelituju, protože nyní už trochu vím, co mi sedí a co ne a nyní už nemám takovou potřebu kupovat nové věci. Nyní už tak akorát koukám na výprodeje, jestli se něco zajímavýho objeví, ale díky bohu nemám z výprodejů tendenci vykupovat vše, co uvidím. Nyní bych potřebovala obnovit šatník, protože jsem z nějakého záhadného důvodu zhubla a moje současné oblečení na mě visí. A díky sekáčům jsem zjistila, že mám doma 8 kabátů, ale nemám pořádně žádnou sukni nebo šaty a normální kalhoty a většina těch kabátů na mě visí…

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 04.11.13 12:39

@Alizon Víceméně s vámi souhlasím. Malému je rok, takže zatím moc nekupuju dopředu, i když něco většího by se v jeho šatníku našlo :-) Spíš takové: Jéé, hračkářství! A šup, jdu dovnitř a to by bylo, aby se mi tam nic nezalíbilo. Možná až bude mluvit a žadonit o hračky, tak tam z výchovného hlediska nepůjdu. Teď jsem byla v Letňanech, stačilo mi dětské háemko a málem jsem se rozplynula štěstím nad holčičími oblečky. Manžel konstatoval: „Bože, hlavně, né holku! To nás zruinuje!“ No a co se týče bot, jsem bohužel také obětí výprodejů, takže, když vidím, že to zlevnili o 70% a je to strašně, ale strašně výhodné a ty boty mi hezky sednou, tak jdu do nich, bez ohledu, jestli je pořádně využiju. Mám jedny červeno-fialovo-hnědé sandálky, které jsou celkem pěkné a určitě pohodlné, ale ta barevná kombinace je tak příšerná, že to prostě jen tak s něčím nezkombinuju. Pak je vždycky na konci léta uklízím do krabice se smutnýma očima, že jsem je letos zase neměla na sobě. Ale tenkrát stály 399,– z původních 999,– no nekupte to :-)

nanjua
961 příspěvků 04.11.13 13:22

Není to možná přímo shopaholismus ale je to podobně ujeté a taky to stojí peníze.

Dospěla jsem nedávno k zajímavému zjištění. Ve sklepě se během tří let nakupily díly na mé auto včetně interiéru, ze kterých by se z části dalo složit nové auto.

Měla jsem takové období, kdy jsem stále šetřila na nějaký vylepšovák, dvakrát jsem měnila sedačky, jednou do kůže a po druhé do jiné barvy kůže, protože se mi ta předešlá znelíbila. Jela jsem si v tom slušně a asi mě to i bavilo. Teď už moc není co. Šetřím na nové auto :-D

Pirek
6778 příspěvků 04.11.13 13:23

No money, no time, no space = no addiction.

A taky nesnáším davy lidí v obchoďácích.

Jiná Realita
13791 příspěvků 04.11.13 13:26

@Pirek
já je miluju :D nechodím do obchoďáků nakupovat, ale sledovat psychologii davu. fakt mě to někdy baví, ideálně v nějakém patrovém, svačinu do ruky a než ji sním, tak koukám, jak se všichni pachtí, pídí, spěchají, objímají, nadávají si, nervozita, vřeštící děti, ztracení psi, strašné zjevy…a mně je tak fajn, že si tam mezi tím vším tak v klidu žvýkám, poslouchám muziku…:D

Garfie
4452 příspěvků 04.11.13 14:35

K tomu můžu říct jediné. Děkuji, že jsem si mohla přečíst vaše odpovědi a uklidnit se, že v tom nejsem sama :-)

Sekhmet
1918 příspěvků 04.11.13 14:46

Ano, mé rozhodnutí neutrácet a nekoupit si nic na sebe většinou vydrží max. 2 týdny (a to na sebe bývám hrdá).

macidlo
32 příspěvků 04.11.13 15:00

Hm, asi jsem závislá, minimálně jednou týdně si něco koupím. Žiju na malým městě, takže nejčastěji objednávám přes net. Třeba na Tchibo jsem stopro závislá, nemůžu se dočkat, kdy přijde newsletter a pak jsem hrozně zklamaná, když v něm neobjevím nic, co by mě zaujalo… do hrabáku tady u nás chodím tak 3× týdně, když nekoupím nic na sebe jdu aspoň do potravin a kupuju dobrý drahý sýry atd… možná už to je na léčbu, nevím :-(

Oveeec
1368 příspěvků 04.11.13 15:03

@kikulienka19

To dělám taky (mimochodem i s jídlem). Teď už se nějakou dobu držím a dokonce jsem se rozhodla, že si letos ještě nebudu pořizovat kozačky a dochodím to v tom, co mám. Jsem na sebe do tý míry pyšná, že se dneska asi půjdu za odměnu (a za ušetřený peníze:-P ) podívat po nějakejch pěknejch kozačkách.

gummybee
4595 příspěvků 04.11.13 15:20

Haha, moje nakupovací hra - když se v jednom obchodě vejdu do 100 eur, můžu se jít kouknout do dalšího :D
ale opravdovou závislost mám jen na nakupování prádla.. to je zlo :D mám štěstí, že mi v obchodech fakt vadí ti lidi (to, co popisuje @Jiná Realita dělám taky, ale ideálně za sklem v kafárně :D)
schválně mám nízký limit na kartě, tak to naštěstí neleze do peněz až tak :D

Matmys
1597 příspěvků 04.11.13 16:26

Haha, moje nakupovací hra : Když si v jednom obchodě nekoupím něco za 1000 Kč, tak v dalším si můžu koupit něco za dva tisíce, když už jsem přece 1000 ušetřila… (dala bych veselého smajlíka, ale spíš jsem z toho smutná)

monicka
565 příspěvků 04.11.13 17:48

Ze závislosti na nakupování mě vyléčil nedostatek peněz :).

stricc  04.11.13 17:55

S tímhle nemám problém, jen si občas hraju takovou hru, co bych si koupila, kdybych na to měla. Jeden čas jsem chodila často kolem Černé růže a vždycky jsem vlezla nahoru do Donate, kde prodávají ten nábytek v koloniálním stylu. Mně se to šíleně líbí. Tak jsem si tam v duchu zařídila kompletní stylový dům a prožívala jsem to tak, že jsem byla celá nešťastná, když jsem zjistila, že něco, co jsem si vyhlídla, je prodané. Ve skutečnosti jsem neměla v nejmenším úmyslu tam cokoliv koupit, protože i kdybych měla na ten nábytek, jakože nemám, tak bych k tomu potřebovala ještě ten vhodný dům, což už vůbec nemám. Nakonec jsem tam radši přestala chodit, protože personál po mně už dost divně koukal :-)

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 04.11.13 17:55

Tak vidím, že v tom nejsem sama, to je potěšující :-) Jsem na mateřské, takže času mám sice habaděj, ale peněz míň, takže se snažím kupovat si hodně levné věci (vybírám jen ve slevách). Problém je v tom, že ty levné věci kupuju příliš často. Pondělí-potraviny, úterý-kosmetika v DM, středa-bižuterie, čtvrtek-jdu s kočárkem do hlubokého lesa, kde mám 100% jistotu, že nepotkám žádný obchod( i když ta cukrárna na rohu taky není neviditelná, naštěstí tam neberou karty a hotovost mám málokdy),pátek-káva s kamarádkou samozřejmě v obchodním centru, sobota-manželův dohled, neděle-výlety, někdy si zajedem do obchodů, manžel je naštěstí laskavý a chápavý, ale čeho je moc, toho je…příliš.

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 04.11.13 17:56

A to ani nemluvím, že cestou do supermarketu pro nějaký ten chleba je KIK, mají tam sice hrozné šmejdy, ale dětské věcičky jsou ucházející.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak uvázat kravatu

nnnn Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit