Šití a jiné tvoření

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Geminita  19.06.12 18:12
Šití a jiné tvoření

Ahoj, zajímalo by mě, jestli jako módní nadšenkyně občas něco sami vyrábíte nebo šijete - šperky, oblečení, doplňky atd. Já sama jsem toho velká nadšenkyně, vyrábím všechno možné a své věci i prodávám, aktuálně na http://kreativ.maxbere.cz (přešla jsem od Fleru ke konkurenci). Pokud jste vyrobily/i něco pěkného, uvítám inspiraci a foto :) Hezký večer!

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

Grenobel  19.06.12 19:16

Nikdy jsem si nic neušila, na stroji ani neumím, jen jsem jednou přišívala poutku k utěrce a to mi ještě radila maminka :) Na léto bych si ale chtěla ušít nějaké pěkné volné žluté kalhoty, spíše na doma, protože se mi stejně nepovedou, ale radovala bych se z nich už jen kvůli tomu, že jsem si je sama vyrobila. Také by mohlo být jednoduché ušít šálky a šátky, nemáte někdo nějaký typ?

Bugatti
4052 příspěvků 19.06.12 19:27

S dovolením se připojím. Od dětství vyrábím všechno možné; jsem starší ročník, dřív jsem hodně šila a pletla na sebe i děti, v současné době pletu, háčkuji, plstím, občas něco ušiju a hlavně vyrábím bižuterii nejrůznějšími technikami. Dělám to pouze pro sebe a rodinu, občas nějakou maličkost pro kamarádky jako dárek. Živím se ale něčím zcela jiným, nabídky na zakázky odmítám, protože si to chci nechat jako koníček a představa povinností a termínů by mi nejspíš pokazila radost z tvoření.

ta-scha
77 příspěvků 19.06.12 19:35

Já jsem vystudovala oděvní návrhářství, ale pracuji v úplně jiném oboru. Šiji ve volném čase, hlavně pro sebe, protože mám dost nerovnoměrnou postavu a špatně se mi shání oblečení. Tak půlku mého šatníku tvoří mnou ušité věci. Střihy až na výjimky dělám sama. Tvořím i pro okolí, ale ne nijak ve velkém. Baví mě i bižuterie. Háčkování, pletení, paličkování- na to zatím nemám čas ani chuť, ale i to časem nejspíše přijde.

Ivuška_Bobinka
11 příspěvků 19.06.12 20:12

Já žiji, když už uznám za vhodné, že můj šatník potřebuje obměnit :). Mám vystudovanou textilní průmyslovku obor oděvnictví, takže návrh + střih + ušití zvládnu sama. Ale mám takové štěstí, že mám tatínka mistra svého oboru (krejčího)s 20 -letitou praxí, takže doma máme dílnu a můžu tvořit dle libosti. Hodně si potrpím na kvalitní materiál, který je docela těžko k sehnání v dnešní době a na střih daného oděvu. Nejradši šiji sukénky všeho druhu, šaty, kalhoty, sáčka…Ráda šiji, protože se v takovém oblečení cítím dobře a hlavně mi perfektně padne a je to podle mých představ.

system_error
815 příspěvků 19.06.12 20:43

Tak já jsem za a levá, za b nemám trpělivost, takže s tvořením to není nic moc. Ale docela bych se chtěla naučit šít, jenže když si představím piplačku kolem toho, tak zas nic :-)

little Blogger
20 příspěvků 19.06.12 20:43

Jednou jsem si zkoušela vytvořit naušnice a dopadlo to katastrofálně :D ale když to někdo umí líbí se mi to… bohužel často ve škole vídám, jak si holky dělají šperky doma, pletou si návleky a pak z výtvorů trčí dráty, nitě, bavlky a podobné…

Nyxx
512 příspěvků 19.06.12 20:53

Ano. Šiju podle Burdy, pletu, háčkuju, vyšívám, vyrábím šperky a umím trošku paličkovat. Často chci nějaký kousek do šatníku, který nemůžu sehnat v obchodě. Pak je jednodušší ho ušít. Taky je to občas i levnější. Mrzí mě, že neumím vyrábět boty :-).

firefly
527 příspěvků 19.06.12 23:46

Já bohužel neumí šít, což mě nesmírně mrzí. Možná bych to ještě zvládla manuálně, naučit se to, ale neumím rýsovat, jsem nepřesná a tak myslím, že by moje střihy a sesazování látek vždycky bylo na houby.
Dělám ale šperky… teda dřív jsem je dělala víc, 1. jsem měla víc času a 2. jsem chodila ověšená od hlavy pomalu po paty. Teď už jsem se hodně umírnila, ale občas třeba k novým atům ještě udělám nějaké náušničky. Nebo jako dárky. Šperky dělám z drátků a korálků (skleněných, letní z dřevěných, z kamínků, z perel… nemám ráda plastové korálky), řetízků, občas jsem do něčeho zakomponovala něco z keramiky, co jsem vyrobila. Takže většinou nic extrémně náročného, řádila jsem spíš u výběru barev a tvarů tak, že to vždy přesně sedlo k nějakému oblečení, které jsem měla.

Sibyla
2639 příspěvků 20.06.12 07:04

Nosím vlastní šperky, šátky, barety. Šila jsem si v pubertě, ale upřímně řečeno, bylo to příšerné. Ráda bych uměla šít, ale myslím, že nemá cenu se nutit do něčeho, v čem nikdy nebudu perfektní. To není defétismus: to ostatní dělám profesionálně, a vidím ten rozdíl. Sestra šije velmi dobře, dokázala si ušít i paleto, kalhoty sobě i manželovi, ale teď je tak vytížená jinou prací, že snad už ani nemá stroj.

volfish
905 příspěvků 20.06.12 09:19

Vyrábím sobě i okolí šperky z korálků a různých komponent, umím vyšívat, háčkovat, plést (i když jsem to 100let nedělala, to se nezapomíná) a teď začínám šít - je to jednodušší než běhat po obchodech a nadávat, že buď nemají moji velikost nebo mají příšerné barvy a vzory, případně je to fakt blbě ušité - ve finále to vyjde časově i finančně na stejno.
A stejně jako nyxx mě mrzí, že neumím boty - to už bych byla skoro soběstačná :-)

seznam.mih  20.06.12 09:30

Občas si něco ušiju. Mám rozpracované džínové kraťasy ke kolenům. bez šísování. Šiju si však jednoduché věci, jako jsou sukně, kalhoty, nebo šaty. halenu jsem si ještě teda neušila doma, ale teoreticky bych to mohla zvládnout. Ale preciznost šití je taková, že bych se styděla to někomu prodat.
Taky někdy ráda blbnu s doplňkama do vlasů. jedne čas jsem blbla s fimem, ale ty vzory byly dycky takový divně zahňácáný (nevím, jakej spisovnej ekvivalent bych zde měla použít), takže bych se radši zaměřila na plastičtější věci, ale nemám vlastní troubu - sdílím se spolubydlama - a ti by mě asi seřvali za to, že peču v troubě plast. Tvořím ale nárazově, když je chuť a čas. A ty věci stejně nejsou nic moc.

Šošana  20.06.12 13:34

@firefly Povzbuzuji Vás to se šitím zkusit! Pokud děláte šperky a dopadne to dobře, nepřesná být moc nemůžete. Naučíte se to.

billie
369 příspěvků 20.06.12 15:23

Rôzne blbosti vyrábam asi od troch rokov, typicky som začínala metódou strihám a lepím, vyrábala som si rôzne domčeky pre bábiky a tak podobne. Naučila som sa aj šiť v rukách, svoju prvú „bábiku“ som si ušila/zlepila asi keď som mala 5 (a fakt sa divím, že mi mama už vtedy dala do ruky sekundové lepidlo a ja som sa tým nezalepila od hlavy k päte!). Postupne som začala pliesť náramky, neskôr keď som objavila korálky tvorila som z toho (náramky, náušnice, zvieratká). Teraz viem trocha háčkovať, štrikovať a učím sa šiť na stroji. Doteraz som ale nemala nejak veľa príležitostí, takže som zatiaľ ušila len 3 púzdra na fonendoskop, nejaké vrecúška a jedny šaty na doma. Zatiaľ nič moc, ale dúfam, že to teraz v lete napravím. Ešte maľujem na tričká, to ma tiež celkom baví a je to jednoduchý spôsob, ako dať hocikomu darček presne pre neho. Bohužiaľ len toho času je strašne málo, takže mám dojem, že každú techniku zvládam len tak trochu :S

firefly
527 příspěvků 20.06.12 17:34

@Šošana Děkuju, asi máte pravdu. :) U šperků se až divím, jak si umím dát záležet a jak je mám přesné (hrozně mě totiž vytáčejí takové ty šperky, kde je sice dobrý nápad, ale každé očko je jinak velké, nic není symetrické, tu to není dotažené, tu se do ostrého drátku chytají nitky z oblečení atd.), ale látka je nějak živá, mám z ní respekt. Možná si někdy půjčím od někoho stroj a něco snadného vyzkouším. Koneckonců, když koupím ne drahou látku a nechám si soudnost, tolik toho zkazit nemůžu :)

Šošana  20.06.12 17:38

@firefly Určitě! Mám radost, že už připouštíte, že to možná zkusíte.. :-) Třeba to tak bylo i s Vašimi prvními pokusy při šperkaření - že to nebylo okamžitě stoprocentní. Třeba Vás to i hodně chytne :-)

Nyxx
512 příspěvků 21.06.12 22:04

@firefly Přesně tak. Pokud jste z Prahy, ideální je zajít do Flex- Texu. Koupíte tam látky za devět korun metr, takže Vás ani nebude mrzet, když ze začátku něco zkazíte.

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 23:54

Já začala šít na stroji(ještě ne z mého popudu), když jsem ve druháku sháněla šaty do tanečních na závěrečnou. Pár měsíců před tím přišla mamka z Jysku, že mají krásnou červenou organzu ve slevě za 100 kč celé balení (5m na 1,5 m). Pak jsem viděla krásný střih šatů a těmi se inspirovala. Podšívku jsem ušila u známé na stoji z červeného šatového podšívkového taftu v barvě organzy. (střih jsem dělala sama podle jiných šatů - bez zkušeností, ale na to, že to byla vskutku první věc, co jsem vůbec šila na stroji a poprvé dělala střih, tak se musím pochlubit :D - sešpenlíkované sedělo dokonale, jen pak po sešití se 2 organzovými vrstvami trochu těsné přez prsa a pas se zkrabatil, pak kraje organzových vrstev jsem zažehlovala zažehlovacími pásky na záclony, protože overlocekm to vzít nešlo - zato to krásně zvlnilo spodní lemy). I tak z nich byl paf. Dneska bych je na sebe nevzala už nikam, spíš bych se za ně styděla :D (ač se do nich kupodivu ještě navleču).

Jinak já miluji tvorbu všeho druhu. Od korálkování, přez kreslení a malování(i na látku), šití, šperkaření (dráty, korálky, fimo…) a i to nosím. A co si nemůžu koupit, jednoduše si vyrobím :). Ráda bych však začala časem dělat se stříbrem a minerály. Ale obšlehnu-li něčí nápad, mám ho v užívání jen pro sebe a nechlubím se tím. Nemám totiž ráda přivlastňování něčí tvorby i nápadu (nemluvím o lehké inspiraci, osobní zkušenost). V obšlehávání mám pak pocit, že se ztrácí vlastní originalita a ztrácí se „rukopis“ samotného tvůrce.

Choucas
150 příspěvků 21.06.12 23:57
@billie píše:
Rôzne blbosti vyrábam asi od troch rokov, typicky som začínala metódou strihám a lepím, vyrábala som si rôzne domčeky pre bábiky a tak podobne. Naučila som sa aj šiť v rukách, svoju prvú „bábiku“ som si ušila/zlepila asi keď som mala 5 (a fakt sa divím, že mi mama už vtedy dala do ruky sekundové lepidlo a ja som sa tým nezalepila od hlavy k päte!). Postupne som začala pliesť náramky, neskôr keď som objavila korálky tvorila som z toho (náramky, náušnice, zvieratká). Teraz viem trocha háčkovať, štrikovať a učím sa šiť na stroji. Doteraz som ale nemala nejak veľa príležitostí, takže som zatiaľ ušila len 3 púzdra na fonendoskop, nejaké vrecúška a jedny šaty na doma. Zatiaľ nič moc, ale dúfam, že to teraz v lete napravím. Ešte maľujem na tričká, to ma tiež celkom baví a je to jednoduchý spôsob, ako dať hocikomu darček presne pre neho. Bohužiaľ len toho času je strašne málo, takže mám dojem, že každú techniku zvládam len tak trochu :S

Já jako dítě hodně sbírala kamínky a z jedněch takových podlouhlých jsem asi v 9 letech slepila vteřiňákem koně :D (inspiroval mě k tomu kamínek z mé sbírky připomínající koňskou hlavu)

firefly
527 příspěvků 22.06.12 00:30

@Šošana @Nyxx Děkuju za povzbuzení :) O FlexTexu už jsem slyšela, ta cena je opravdu super, a první pokusy ideální :) Ještě mám na Vás dvě, ale nejen na Vás, takový dotaz - je do náročnosti šití pro začátečníka velký rozdíl v šití na sroji šlapacím a na stroji elektrickém? Na chatě mám šlapací k dispozici, tak jestli si mám někde půjčovat elektrický, nebo zda mám zkusit rozchodit ten starý? (Z dětství si matně vybavuji, jak kolem něj vždycky dvě hodiny tančil táta s babičkou a snažili se přijít na to, kudy kam vést nitě).

gulietta  22.06.12 00:44

@firefly kľudne začnite na tom šlapacom. Je to ťažšie len v tom že sa musíte naučiť ovládať stroj. Vyskúšajte si najprv naprázdno bez navlečenej nite „rozbehnutie“. Na elektrický šlapnete a ihla ide automatický dopredu. Na šlapacom musíte rozbehnúť rukou a kolieskom správny smer. Po zošlapnutí totiž šije stroj opačným smerom. A dosť rozptyľuje to že šlapať musíte. Mne robil problém skoordinovať pohyb nohy a ruky. Na elektrickom stačí nohu na pedáli držať. Na vašom mieste by som to na tom šlapacom skúsila. Už ho máte, tak prečo nie. K požičaniu elektrického ešte može dojsť.:-)

firefly
527 příspěvků 22.06.12 01:26
@gulietta píše:
@firefly Na elektrický šlapnete a ihla ide automatický dopredu. Na šlapacom musíte rozbehnúť ru
… hahaha, vidím, že ještě bude sranda, já vůbec netušila, že stroj šije „nějakým směrem“ :D představovala jsem si to tak, že jedla jde nahoru-dolů a směr že učuju já tím, kam táhnu látku :D Dobře, než půjdu pro látky, budu dlouho googlit nebo v knihovně hledat chytré knížky s hodně obrázky :D a videa :D

Šošana  22.06.12 07:37

@firefly Přesně jak píše @gulietta, na mechanickém stroji je to těžší hlavně kvůli sladění práce rukou a nohou. Ale zase před zavedením elektrického to zvládaly ženy běžně, tak co byste to nezvládla. Není to těžké fyzicky jako např. prát velké prádlo na valše, tam není důvod se k tomu vracet, ale jde o tu koordinaci. Pro začátek doporučuji nácvik - jednou rukou se hladit po břiše a druhou si současně klepat na čelo. Tak získáte ten správný grif :-)
Jedna paní mi tvrdila, že když se budu snažit učit dceru šít nejprve na šlapacím stroji, že ji tím od šití spolehlivě odradím a vlastně jí zničím život:-) Ale byla to dealerka drahých šicích a vyšívacích strojů:-) Podle mě se pak může dcera později radovat, jak je to s elektrickým najednou úžasné.
Ale určitě bych volila pro začátek něco, kde jsou jen samé delší rovné švy (třeba tašku..?), abyste se z toho nezbláznila.

JarkaJar
432 příspěvků 22.06.12 13:09

Nebojte se, půjde to. Já jsem původně šila na šlapacím a až později jsem si pořídila elektrický. Mně se líp šilo na šlapacím, chce to jen malinko cviku. A doporučovala bych pro začátek třeba letní sukni nahoře do gumy - vlastně by to byl jen přeložený a po straně sešitý obdélník.

gulietta  22.06.12 13:29

@firefly jasne ihla dopredu nepojde, ani keby ste bola profesionál.:-) Chcela som to zjednodušiť a vyhnúť sa odborným pomenovaním stroja, až som vylepšila funkcie samotného stroja. :-)
Vykašlite sa na google. Vezmite si papier a na stroji bez nite si vyskúšajte chod stroja. Uvidite ako vám bude podávať ten papier. A nikdy neťahajte látku, nechajte ju posunovať strojom (zubkami). Ak ju budete ťahať vynechá vám to stehy.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit