Školní uniformy

Fotoalbum tématu (2) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

GreatSusan  02.07.12 21:51
Skolni uniformy

Co rikate na (pripadne) zavedeni skolnich uniforem? Libilo by se vam to (at uz na vasi skole nebo na skole vasich deti) nebo vam to pripada hloupe a zbytecne?

http://praha.idnes.cz/…-zpravy.aspx?…

Mate nekdo s nosenim skolni uniformy zkusenost? Obcas se tu pise, ze spoluzaci reaguji negativne na od davu odlisne obleceni - myslite, ze uniformy by tento problem vyresily?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »

Reakce:

Blair
359 příspěvků 02.07.12 21:53

Uniformy by to možná vyřešily jen částečně… Pořád tu zůstává další řada věcí, kterými se studenti budou moci odlišovat. Telefony, tašky/kabelky, další různé módní doplňky…

jumbee  02.07.12 21:56

Jsem naprosto pro. U nás na základce se o tom uvažovalo a nakonec se to bohužel nerealizovalo.
Mám pro své nadšení do uniforem několik důvodů:

1. Odpadají rozdíly mezi chudými a bohatšími, tlustšími a hubenějšími (a že jsem si v tomto ohledu šikany užila v dětství dost).
  2. Alespoň nějaká část lidí by se styděla chovat se na ulicích tak, jak se chovají (minimálně moji bývalí spolužáci).
  3. Nemusela bych se tři roky (od šesté do deváté třídy) dívat na neskutečně nevhodné výstřihy a minisukně jen proto, že učitelé nebyli schopni dbát na dodržování řádu (který měl bod týkající se zákazu vyzývavého oblečení a nápadných kosmetických úprav).

Eila
166 příspěvků 02.07.12 22:02

Naprostý souhlas a doplnila bych o zákaz používání mobilních telefonů ve školách, které dělají mezi dětmi ještě mnohem větší zlo než uniformy. Jako děcko jsem si pěkně užila, ale z druhé strany, naši na to měli a měla jsem od oblečení po doplňky, mobily - první poslední. Dělá to mezi dětmi opravdu zle. Navíc si myslím, že není dobré děti kastovat podle majetku, měly by na vlastní kůži poznat, že ne každý se má jako ony, protože pokud jsou z majetnějších rodin, jinou příležitost zpravidla nemají.

Jiná Realita
13791 příspěvků 02.07.12 22:09

Já jsem taky pro.

nejen proto, že zastávám názor, že děti by neměly do školy nosit kalhoty na půl žerdi, mini a výstřihy po pupek.
myslím, že to zakládá i určitou příslušnost ke škole, pocit, že dítě někam patří (samozřejmě ne samo o sobě).
odpadne fakt, že některé malé holčičky jsou schopné už na základní škole stát večer dvě hodiny u skříně a řešit, co na sebe…a v okolí takové znám.

sama jsem byla pro uniformu už během své vlastní školní docházky, vždycky se mi to moc líbilo.

Maja  02.07.12 22:11

Nelíbilo. Sociální nerovnosti u nás podle mě nejsou takový problém, resp. víc šikany je z toho, že je někdo divný než chudý/bohatý a sjednocení oblečením se toho moc nezmění. (Ale fakt, že nevím, jak je to na školách teď, ve věku trendy mobilů, ajpodů apod.) Sama jsem byla za podivínskost v oblékání dost šikanována, přesto bych to za uniformy zpětně nevyměnila, jelikož jsem si díky tomu dovedla nastavit určité mantinely a získat nějaké ty zkušenosti, vyblbnout se, přijmout sama sebe, odhadovat reakce ostatních atd. Prostě to tak nějak patří k vývinu. Nemluvě o tom, že v uniformě třeba té malinové barvy bych se jako dítě cítila hrozně ponížená. A zajímalo by mě, jak potom dítě z uniformované školy reaguje na odlišnosti na té ulici.

jumbee  02.07.12 22:17

@Maja Takový vliv to třeba mělo na vás, protože váš typ osobnosti to posílilo. Mě to zlomilo. Měla jsem 5 let psychosomatické problémy od bolestí žaludku, kdy jsem se svíjela v křečích, po nepřestávající migrény. Stovky zameškaných hodin a dopisovaných sešitů a dodělávaných zkoušení těsně před vysvědčením. A to vše proto, že mě šikanovala spolužačka, která byla „z lepší společnosti“ a posmívala se mi za oblečení. A já se tak styděla, že jsem to doma neřekla a na oko (před rodinou) jsem s tou spolužačkou byla skoro nejlepší kamarádka.

seymy
36 příspěvků 02.07.12 22:25

Zrovna včera jsem obdivovala školní uniformy na anglickém Marks and Spencer. Moc se mi to líbí a klidně bych brala i třeba blejzr jako označení příslušnosti k určité univerzitě. ALE v době, kdy jsem chodila na střední školu pro mě byly uniformy noční můrou, trpěla jsem mindrákem ze svých silných nohou a představa, že nosím skládanou sukni nad kolena stejnou jako všichni ostatní mě příšerně děsila.

seymy
36 příspěvků 02.07.12 22:34
@jumbee píše:
  1. Nemusela bych se tři roky (od šesté do deváté třídy) dívat na neskutečně nevhodné výstřihy a minisukně jen proto, že učitelé nebyli schopni dbát na dodržování řádu (který měl bod týkající se zákazu vyzývavého oblečení a nápadných kosmetických úprav).

Nedá mi abych nereagovala. Ono totiž kdo chce psa bít, tak si hůl vždycky najde. Vezměte si třeba japonky - zarolují si sukně školních uniform až jsou z toho minisukně (ověřeno od mého učitele japonštiny).

monicka
565 příspěvků 02.07.12 22:34

Já bych byla pro. A to z toho prostého důvodu, že školní uniformy se mi líbí :).

Ale jo, když to vezmeme vážně, tak uznávám, že ten sociální prvek tam je určitě taky. I když si někdo nemůže dovolit drahé kabelky, mobily a šperky, tak na doplňcích to určitě není tak nápadné jako na oblečení. A pokud by nebyla až tak přísná nařízení (v Japonsku třeba holky musí k uniformě nosit sukni - kalhoty nejsou povolené), mohli by si studenti sami uniformu nějak „ozvláštnit“ a „zoriginálnět“.

jumbee  02.07.12 22:37

@seymy Já bych za to normálně postihovala. Stejně jako u nás na škole bych ty výstřihy (je to vůbec výstřih, když je vidět snad vše?) a minisukně řešila, když to máme ve školním řádě, o který se můžeme opřít. Kdo se na to má koukat :D.

modra_kocka
903 příspěvků 02.07.12 22:55

Já jsem pro. V uniformě jsem odchodila celou základku. Kdo se chtěl odlišovat, vždycky nějaký způsob našel v rámci pravidel (nebo je překročil jen lehce, aby byl maximálně napomenut, ale nepotrestan). Děti bohatších rodičů se taky poznaly. Takže v tomhle uniformy ničemu nebrání ani nepomáhají.

Proč uniformy? Nejvíc asi proto, že jsem v tom vyrůstala, takže je to pro mě normální. rozumově dokážu najít další pozitiva: rodiče nemají tolik starosí s tím, co bude dítě nosit. O svou uniformu jsem se cca od 3. třídy starala sama, včetně žehlení - takže člověk se naučí starat o své oblečení dost brzy - teda aspoň pokud bude nastolen stejný model, jako byl u nás doma :) No a pokud nebude, tak stejně - já jsem měla vždy 2 uniformy na rok, na střídačku. Kdybych jednu zničila, měla bych až do dalšího školního roku smůlu, musela bych si vystačit s jednou. Obecně uniforma tak nějak zavazuje. Nejen školní, ale jakákoli. Přidává na pocitu důležitosti u práce, kterou člověk zrovna dělá (chodí do školy), nutí jednoho o sebe víc dbát, dává pocit jakéhosi závazku - prokázáno!
No a pak - slavnostní verze uniformy (která u nás byla, tak snad je zvykem všude) je vždy vhodná i jako sváteční oblečení na společenské akce.

Příspěvek upraven 02.07.12 v 23:00

seymy
36 příspěvků 02.07.12 22:56

@jumbee Souhlasím s vámi (shodou náhod jsem učitelka na střední škole), jenže faktem je, že na žáky prostě nemáme dostatečné páky. Můžu jim dát důtku nebo napomenutí, jenže co z toho? Když to nevadí rodičům tak pro školu je velmi těžké s tím něco udělat.

Maja  02.07.12 23:03

@jumbee Vím, že v té době dospívání, kdy rostou prsa, boky, bych uniformu (zvlášť, když by to byla klasika - sukýnka a podkolenky a ještě podle pohlaví barevně odlišené) cítila jako hrozné ponížení, nesnela bych rozdíly mezi uniformou dívčí a chlapeckou, cítila bych se ‚označená‘ a svázaná. Přijde mi to jako krok zpátky, ochuzení o sociální zkušenosti a vlastní poznání.
Možná by se zabránilo kurevnickým šatům, vykukujícím zadkům atd., ale pochybuju, když někdo bude chtít, časem si uniformu stejně sestylizuje podle svého, takže v tom nevidím moc význam. A navíc už to mám příliš spojené s hentai:/

Rabbit-Heart
644 příspěvků 03.07.12 00:07

Mně se uniformy taky vždycky líbily, ale jsem také toho názoru, že sociální rozdíly to nesmaže, děti mají mobily, doplňky, tašky atd. Navíc si myslím, že hlavně adolescenti by těžce nesli, že musí být uniformní. I když, na druhou stranu - možná by jim to prospělo :)

seznam.mih  03.07.12 00:12

Já jsem pro uniformy. Ve škole, kde tráví nejvíce času, jsou v uniformách a pak ve volných chvílích můžou využít příležitost co nejlépe se vyfiknout. A pokud jako uniformu nezavedou kalhoty a tričko s nápišem školy, ale budou to sukně, halenky/košile a sako proč ne.

lilip  03.07.12 00:20

Jsem pro všema dvaceti psty. Ze důvodů, co píše Modrá kočka. Zvláště k tomu závazku k instituci, které jsem součástí. A oblek je prostě děsně elegantní.

blacken
2320 příspěvků 03.07.12 00:23

Jednou se to u nás na škole řešilo a já jsem byla proti.

Nemyslím si, že šikana vyplývá z jiného/levnějšího oblečení, takže to podle mě problém nevyřeší.
Někdo tu psal, že je pro, protože to smaže rozdíly v postavě. S tím nesouhlasím, naopak mi přijde, že by to jen rozdíly prohloubilo - v uniformě bude vždy vypadat líp štíhlá vysoká holka, než třeba menší holka, silnější holka atd. Krom toho střih bude vždycky slušet jen určité části a zbytek nebude mít možnost eventuelně maskovat svoje nedostatky vhodným střihem. Jo, sice ubude kasiček a extravýstřihů, ale zase bude víc jak půlka vypadat blbě, protože nesedne tvar nebo barva.
Krom toho, vadilo by mi chodit stejně jako všichni ostatní. Jde o to, jak moc by byla uniforma přísná - jestli jen sukně pro holky, nebo i kalhoty, nebo jen typ…ale stejně by to části nesedělo. Nehledě na to, že se tím ta konkrétní škola odliší od ostatních, což nemusí být potom úplně příjemný.
Třeba to na první pohled vypadá dobře, ale při zaměření se na jednotlivce to nakonec vypadá divně.

Majka22
308 příspěvků 03.07.12 01:05

Jsem proti jakožto odpůrce nynější všeobecné stádnosti. Proč to ještě umocňovat? Jako by nestačila otupující školská výchova, ještě chudáky dítka oblékat jako stádo ovcí. Nelíbí se mi ani armádní uniformy, chování to rozhodně nezlepšuje.

firefly
527 příspěvků 03.07.12 01:22

Hrozně se mi líbí myšlenka, že by se setřely rozdíly. Bohužel myslím, že praxe by pokulhávala. Na první pohled by stejně bylo sociální rozvrstvení rozpoznatelné podle spousty jiných věcí, podle batohů, doplňků, mobilů, hraček, které s sebou děti do školy nosí (a že jich je hodně - nechci se tu teď zabývat tím, zda to tak má být, či nikoli), podle toho, zda tráví prázdniny v karibiku nebo na hřišti za panelákem, podle pomůcek na výtvarku, prostě podle všeho… I podle líčení, nehtů atd. Možná řeknete, že to do škol nepatří. To je jiná otázka. Ale i kdyby to bylo zakázáno, musí to být ještě kontrolováno a vymáháno… a ono vlastně jak. Co uděláte, když vám třeba do sedmé třídy přijde zmalované děvče s nalakovanými nehty? Učitel ji může požádat, aby to smyla, ale to je tak vše. Nemůže jí to umýt on, pokud odmítne, nemůže ji poslat domů. Může jí dát poznámku. Ale vyřeší to něco?
Prostě si nejsem jistá, do jaké mry to uniformy vyřeší.
A mimo to myslím, že i kdyby se zakryly sociální rozdíly, zviditelní se rozdíly tělěsné - tímchci říct, že když si děti volí oblečení (popř. rodiče jim volí), mají šanci střihem zamaskovat nebo aspoň zmírnit odlišnosti a chybky, jako nadváhu, křivé nohy, jizvu na nohách, cokoli. Střih uniformy, i kdyby šitý na míru, nemusí padnout každému… a upřímně myslím, že děti jsou na sebe zlé často právě proto, že někdo je tlustý, někdo je vyžle atd.

Sibyla
2639 příspěvků 03.07.12 08:23

Já bych pro uniformy byla, líbí se mi. Líbí se mi i fakt, že uniformy (aspoň v UK) podporují sounáležitost spolužáků často i dlouho po škole. („Hm, válečný zločin? No, to je opravdu ošklivé, ale přece nenechám popravit Grimese z naší staré boudy! Vyexpedujeme ho do Irska, tam může být ožralý po zbytek války.“ E. Waugh - Setup a pád. Pozor, je to černý humor!)

runningfox  03.07.12 09:13
pošetilost

Ta očekávání spojená s uniformami se mi zdají pošetilá. V Británii smysl mají, tam je třídní společnost pořád, ale tady? Jsme na tom všichni víceméně stejně. Naopak u nás je trend, jakmile si rodič trochu pomůže, okamžitě děcka separovat do tzv lepších škol.
Děti budou prostě machrovat něčím jiným; například elektronickými hračkami, botami z aligátoří kůže ap. Není to náhodou tak, že děcka málo vychováváme k sebevědomí, aby je spolužákovy značkové džíny nerozhodily?
Musí to ale jít z nás, rodičů. Pokukuje-li tatínek závistivě po sousedově audině, případně maminka po sousedčiných silikonech a vytuněné kuchyni, není divu, že děcka tenhle model převezmou. Myslím si, že začínáme na úplně opačném konci a místo, abychom se zamysleli sami nad sebou, navlečeme děcka do uniforem.

Maja  03.07.12 09:16

@seznam.mih Jakou příležitost se co nejvíce vyfiknout? Zrovna tohle by mi bylo líto, neměla bych kam své hezké šaty nosit, být uniformy. (Tím pádem se ani naučit JAK je nosit.) Na sklouzávání zábradlí, běhání po kopcích nebo stavění domku na stromě (případně dnes k sezení u PC) se těžko dítě vyfikne a nějaká slavnostní příležitost jednou za půl roku je málo.
Dřív se zvládli oblékat do škol hezky i bez uniforem, že to dnes nejde, je blbou výchovou a stejnokroj to moc nespraví. A právě, bude-li stejnokroj, zvýrazní se jen jiné rozdíly, které se do té doby daly schovávat či korigovat.

Bowle  03.07.12 09:25

Ne. ne. ne. ne. ne. uniformy nikdy. protože já jsem jedna z těch, kteří by je eventuálně museli nosit. tady na MP je hodně dospělých, proto to píšu. jsem zásadně proti, prostě nechci nosit něco, co mi někdo přikáže. „budeš nosit tohle a tohle a nic jiného“. díky, nechci. budeme mít takové štěstí, že uniformy bude navrhovat nějaký „talent“, který holky navlékne do růžové nebo jiné otřesné barvy. já vím, že se tím smaže nějaký „pěněžní“ (nevím, jak to nazvat) rozdíl mezi žáky, ale v tomhle případě stačí děti učit, že posmívat se jakkoli odlíšným lidem je hnusné. kromě toho si myslím, že v české republice nejsou rozdíly mezi „vrstvami“ tak viditelné, jako např. v anglii nebo americe. navíc peklo nás učí, jak se odlišit v davu, jak být originální. jenže většina lidí tuhle originalitu „provozuje“ právě ve škole! opravdu se mi nechce vyjít ze třídy a zjistit, že sto dalších lidí má na sobě to samé jako mám já. odpůrci školních uniforem „nachytali“ spoustu červených ramínek, takže je asi budu následovat. jen by mě zajímalo, zda by jejich zastánci byli schopni nosit? zda by jim nevadilo, že budou prakticky nerozlišitení? a nosili by je, i kdyby byly sebeošklivější?

Acrobaleno
948 příspěvků 03.07.12 09:40

Ak by som ešte chodila na strednú či základnú, prijala by som uniformu.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit