Slovní vata

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Ašarat.k
271 příspěvků 29.03.15 22:11
Slovní vata

Výplň mluveného projevu je v poslední době obohacena naprosto příšerným a smysl postrádajícím výrazem Jakoby.
Jakoby se to už udělalo, jakoby tam seděli, jakoby to musíme udělat…
Vždycky mám chuť zařvat: Tak jakoby nebo doopravdy?!
naposled mi kolegyně na otázku:Jak se vede, co děti? odpověděla:To víš, teď jsou jakoby nemocný… a koukala jako vejr, když jsem řekla: To máš dobrý, horší by bylo, kdyby byly nemocné doopravdy.
V televizi se reportér vyptává paní, co viděla. A tato osoba řekne: Nó, voni tam jakoby seděli… a von ho pak tó.
Poslední běs odposlechnut v MHD - dvě dívky, tak 16 let, zastávka u gymnázia, tudíž předpokládám studentky tohoto ústavu.
„Tak co jako?“
„Ty jo, víš co, jo?“
„Hele, to je jakoby vo ničem…“
Ano, to je přesné… To je doopravdy o ničem! Prosíííím, ušetřete mne tohoto „jakobýnování“.
Zlatí Jakobíni.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reakce:

Morže
1091 příspěvků 29.03.15 22:22

Přiznávám, že moje mluva je taky prošpikovaná vatou. Jen neříkám jakoby uprostřed věty, ale často říkám"jako" na konci věty. Zrovna nedávno jsem to na sobě vypozorovala jako. Proto raději když komunikuji, tak v písemný formě než v mluvený. V mluvený si připadám, že mluvím, jak hotentot jako. A kolik sprostých vat dávám, když jsem vzteklá nebo mi něco nejde. To věty pak nedávají vůbec žádný smysl jako.

Lála_druhá
357 příspěvků 29.03.15 22:27

Taky mně to vadí. Nejen jakoby.

I když teď o tom tak přemýšlím, a znám lidi, kteří se bez každého druhého slova vycpávkového neobejdou, a naopak mnoho takových, které je radost poslouchat…

vias
447 příspěvků 29.03.15 22:36

Já taky patřím mezi vatiče. Štve mě to, ale nedokážu se zkrátka plynule vyjádřit tak, abych nějaké zbytečné vsuvky nepoužívala. Nebo dokážu, ale stojí mě to moc soustředění a po chvíli už se mi ani nechce moc mluvit, když se musím soustředit na to, jak mluvím, a ne na to, co říkám. (většinou se snažím ve chvíli, když mě na „vatu“ někdo upozorní, ale je to nepříjemné) Hlavní je, že vyjádřím, co potřebuju, a na pozici moderátora se nehlásím. @Ašarat.k Obávám se, že lidí jako já je víc, takže se asi budete s vatou muset smířit. Pár vyvolených umí zpívat krásně, pár naopak vůbec, a zbytek průměrně, a tak je to asi i s mluvením. Někdo je výřečný, většina si občas vypomáhá, pár to prostě jako to…netento. Třeba ty gymnazistky hezky zpívají.

lindiste
347 příspěvků 30.03.15 06:50

Žíla: Ukaž chlapcům čelo, mamko… Dobře si ho prohlédněte. Co vidíte?
Pýcha: Takové, jakoby čtverečky… Žíla: A teď se podívejte na tohle… Co vidíte?
Pýcha: Takové, jakoby čtverečky…

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 30.03.15 08:04

Já zase znám pár lidí, co říkají každou chvíli „v podstatě“ nebo „nicméně“.

stes  30.03.15 11:35

@ještěřička Jo…„nicméně“ mě vytáčí do vrtule. Přitom v 90% je v kontextu celého sdělení naprosto zbytečné, navíc se dá říct i jinými slovy.
Pak slovní spojení „tak určitě“ :-)

ještěřička
2367 příspěvků 27 inzerátů 30.03.15 11:37

@stes To „tak určitě“ bych moc nazařazovala mezi „slovní vatu“,většina lidí to používá schválně a je si plně vědoma, že to říká…(narážka na hokejisty).

Pinot Noir
8544 příspěvků 30.03.15 11:38

@stes „Tak určitě“ mi nevadí, to je spíš vtípek. Ale vadí mi „určitě“ jako odpověď na otázku, jestli ano nebo ne. Můžeme zaplatit? Určitě. Můžu se objednat na preventivní prohlídku? Určitě. Jdeme na oběd? Určitě. To je děs. Nejhorší je, že když to kolem mě neustále používá pět lidí, občas to ze mě potom taky vyletí :)

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 30.03.15 11:41

No on člověk ani někdy neví, jak mluví a jaké vycpávky používá - dost se sám diví, když se vidí někde natočený na záznamu, včetně pohybů, které u mluvení dělá…:-D

Bara06
1993 příspěvků 30.03.15 11:46

Já taky hodně „vatuju“, baví mě nicméně a každopádně.
Ale měli jsme před lety doma zedníka a ten používal úplně srandovní vsuvku „takzvaně“ a v úplně blbých souvislostech. Takže z něj lezly věty typu „a ona byla takzvaně prodavačka“. Dost jsem se musela ovládat, abych se nesmála.

edit: pardon, slovo navíc

Příspěvek upraven 30.03.15 v 15:59

Pirek
6777 příspěvků 30.03.15 11:47

@Potrefenáhusa
To se mi teď stalo, naštěstí to nedopadlo tak hrozně, jak jsem očekávala.

Sama asi kromě zámlky „ehmmm“, když mluvím něco složitějšího spatra, slovní vatu nepoužívám. Ale u slov jako zde zmíněné „prostě, nicméně a určitě atd.“ mám právě kvůli jejich nadužívání blok použít je i tam, kam pasují.

BTW - název vlákna jsem četla jako „sloní varlata“ a čekala jsem řádnou čuňačinku :D

stes  30.03.15 11:48

@Pinot Noir Já to myslela tak, že mi to vadí pod to použije někdo např. v TV při rozhovoru. Jinak z legrace to říká dnes už skoro každý :-) Jinak s tím „určitě“ jak jste dávala v příkladech, máte pravdu i s tím, že to chtě nechtě člověk použije, ikdyž nechce. Tuhle jsem, na otázku v autobuse, může-li si dotyčný přisednout, odpověděla „určitě“ (naštěstí bez „tak“) a už když to ze mě lezlo, tak jsem se sama ze sebe orosila :-)

Pinot Noir
8544 příspěvků 30.03.15 11:53

@stes Jo, uvědomím si to okamžitě, jak to vyslovím, a nejradši bych si dala facku :) A přiznám se k vatování slovem „prostě“. To používám opravdu často.

Sailorette
1589 příspěvků 30.03.15 12:42

Taky říkám prostě, v jednom kuse! A čím víc se zaměřuju na to, abych to neříkala, tím víc to říkám. Toho se nejde zbavit, prostě!:))

Pinot Noir
8544 příspěvků 30.03.15 12:43

@Sailorette To je prostě marný :)

Karoleenah
2322 příspěvků 30.03.15 12:50

@Sailorette Tak to je prostě i můj problém!

A ještě víc mě dráždí, jak uhozeně skládám slova do vět. Ze začátku jsem si myslela, jestli třeba nepřebírám anglický slovosled, ale ne, je to jen nějaká moje podivná hatmatilka. Mistr Yoda ze mne stává se.

Sailorette
1589 příspěvků 30.03.15 13:01

@Karoleenah To dělám taky. Nejdřív řeknu slova obsahující hlavní myšlenku a pak ten zbytek. Ono v mluveném projevu se to ztratí, teda myslím, já to nejvíc pozoruju v mailech kamarádce, které píšu češtinou víc než hovorovou a když si pak po sobě něco přečtu, tak to teda stojí za to.

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 30.03.15 13:11

@Sailorette Klid, nejzpaskvilenější češtinou si píšu s kamarádkou, která má vystudované překladatelství a momentálně se živí jako korektorka překladů do češtiny :-)

Alexstrasza
29 příspěvků 30.03.15 13:28

@Karoleenah Jsem si hned vzpomněla na tohle :)

stricc  30.03.15 15:51

Mívali jsme kdysi souseda, který za každým třetím slovem říkal „jo v tom jo“. Až doteď je to asi nejkurióznější parazitní výraz, jaký jsem kdy slyšela

Ašarat.k
271 příspěvků 30.03.15 16:39

No, já také nejsem žádný Cicero, můj mluvený projev není cizelérská práce s češtinou, ale když mi na setkání s partou říká známý v každé větě 6× ty vole, protestuju. (On zastydl v sedmdesátých letech, chudák…)
Teď ovšem zjišťuji ke svému zděšení, že slovní vatu skoro nepoužívám… Spíš začínám věty slovem Nó… ale to je úchylka podle majora Carterové ze Stargate. Můj syn zase říká vskutku!!

vlm
2584 příspěvků 30.03.15 18:10

Dost lidí používá,,takže,,ja­ko první slovo ve větě. Dcery češtinář na gymplu své studenty na tenhle nešvar upozornil:,,žádná česká věta nezačíná slovem takže,,.Já používám,,pros­tě,,ale bojuju s tím, zmíněné takže, pak ve chvíli, kdy nevím kudy kam nebo zapomenu co jsem chtěla říct…snažím se na to ale dávat pozor…

Ghost B.C.
3179 příspěvků 30.03.15 18:18

@vlm To mi připomnělo, jak nás nás učitel na ekonomiku nabádal: Prosimvás, nezačínejte na otázku odpovídat spojením „no že vlastně…“.

digy
92 příspěvků 30.03.15 19:43

Mě vytáčí kolega, kterej, když se baví s jinými kolegy, tak místo mezer mezi jednotlivá slova vkládá „vole.“ Nejsem žádná úzkoprsá bytost a sem tam vůl mi nevadí, ale v té kadenci za každým slovem to zní neuvěřitelně dementně. Na gymplu jsme měli učitelku a ta při slovním projevu strhávala půlku známky za každé „jako, jakože a jakoby“ a to učila biologii. Hodně vtipná mi přijde vata „vesvýpodstatě“, trochu otravná je „zkrátka“. Jinak já i muž patříme též do party „prosťáčků“. Ráda bych se to odnaučila, „badam“ nejde to.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak mě mrazilo při předvánočním nákupu bot

Letos do Vánoc zřejmě zrmznu. Nepovedlo se mi v řetězcích sehnat... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit