Společenské oblečení (a jde to i bez šatů?)

Fotoalbum tématu (6) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

aailyyn
807 příspěvků 19.11.12 12:21
Společenské oblečení (a jde to i bez šatů?)

Jsem zvaná na maturitní ples. To znamená jako účastník, nikoli jako hlavní aktér. Což mě přivedlo na úvahy, co si koupit na sebe.
V globálu je mi tak nějak jasné, že na formální událost velká večerní, méně formální stačí koktejlky. Něco mi říká, že ač je maturitní ples událost, kde se všichni předvést v plném lesku míní, dlouhou róbu bych měla nechat slečnám maturantkám. To znamená, že zbývají koktejlky. Nenosím ovšem šaty. (Respektive, nepotkala jsem ještě šaty, které bych byla ochotná nosit.)
Je přípustné přijít v kalhotovém kostýmu, popřípadě vyladit se do pánského stylu? (Neptám se na to, jestli se ztratím mezi slečnama v tygrovaných kurvích krojích těsně pod zadek, že pokud nepůjdu na ples v opeře, potkám lecjaké bizarnosti, to bezesporu, ptám se, jak to udělat co nejlíp.) Zainvestovat do kostýmku jsem ochotná, protože bych si ho stejně vzala potom minimálně na státnice. (Buduju si odznovu šatník po zhubnutí, takže se mi tam aktuálně nachází jen jedna košile a jedny společenské kalhoty, které jsem si narychlo koupila, protože jsem fakt neměla co na sebe a v čem absolvovat zkoušky. Koupě něčeho mě tím pádem nemine stejně a řeším, čeho. Už se nacházím navíc v situaci, kdy nadčasový společenský oděv využiju.)

A téma ke všeobecné diskusi: jaké má žena krom kostýmku teda varianty, když nechce jít na společenskou událost v klasických malých černých? Dlouhou jednoduchou sukni, plus něco? (I ta sukně by se s košilí a lodičkami do strohého pánského stylu nastavit dala. Takže sukni bych případně na milost i vzala. Ale dlouhá sukně se mi zas nezdá konkrétně na tuhle příležitost moc vhodná. Líbí se mi i šaty, které měla Lana Del Rey v klipu Born to die, teda bez těch průstřihů nebo co se to tam vpředu nachází. Jenže ty jsou dlouhé, což na tuhle událost konkrétně nevím. Je dlouhá sukně nebo takovéhle šaty přijatelná náhrada koktejlek? Jsou přece jen události, kde by byl průšvih být i příliš formálně oděn ve velké večerní.) Krátký šaty určitě nechci, protože nechci ukazovat nohy, což malé černé teda vylučuje.

(Založila jsem tomuhle tématu diskusi, protože bych byla ráda, kdyby se úvahy rozběhly nejen různými tipy na to, co a kde si koupit, tipy na sukně, šaty i kostýmky, které se vám líbí, ale taky vašimi názory na to, co vůbec na jakou událost ano a co nikoli. Čili jsem to tedy neposlala do poradny, kde by měl vyplynout jednoznačný závěr: „Kup si šaty nebo kup si kostým.“ V problematice společenského oblečení tápu, protože až do maturity jsem nic moc nepotřebovala a pak jsem navíc razantně zhubla, což rázem nabídlo množství oblékacích možností vpravdě netušených. :-)

Stránka:  1 2 Další »

Reakce:

ndrea
57 příspěvků 19.11.12 12:39

Kostýmek se sice hodí na státnice, ale koktejlky zase využijete na promoci případně plesy příští rok… pokud nebudou černé, ale třeba červené nebo modré, tak na budoucí svatby kamarádek/kamarádů… Těch příležitostí se určitě najde dost.
Kalhotový kostým na plese podle mě bude vypadat, jakože jste si právě odskočila z jednání, já bych do toho nešla, sama bych se radši cítila nesvá v šatech než se abych se trápila paranoidní představou, že si ostatní myslí, že nemám nic jiného na sebe než ten kostým. Dlouhé šaty můžou být, proč ne, ne každé vypadají jak róba z červeného koberce.

opona
147 příspěvků 19.11.12 12:42

Asi bych to vyřešila černýma kalhotama s hodně širokýma nohavicema, neboli dlouhou kalhotovou sukní a k tomu slavnostnější vršek.

BuBubák
33 příspěvků 19.11.12 13:05

Dobrý den, lezu na světlo z přítmí mlčících čtoucích…

Kalhotový kostým rozhodně ne.
Dlouhé šaty klidně ano. Pokud budou jednoduché, nic nezkazíte.
Kalhoty? Proč ne?! Sama chodím často tancovat v kalhotách. Vlastním několikatery. Například ze saténového krepu, široké zvonově střižené, dělají dojem sukně. K nim živůtek na tělo typu pánská vesta. Nebo ze zlatavého materiálu s nylonem, úzké cigaretové. K nim mám z elastické krajky (hnědo-zlaté)jednoduchou delší halenku. Ze stejného materiálu - v černé barvě - mám ještě jedny úzké. V délce ke kotníku. K nim podpatky až do nebe a blýskavou volnou tuniku (tak trochu osmdesátky).
Vzhledem k tomu, že si většinu oblečení sama šiju, není problém si vytvořit na sezonu i několik kompletů společenského oblečení.
(Jsem vyšší - 175 cm, dnes již plnoštíhlá, mám opravdu dlouhé nohy, takže v kalhotách vypadám štíhlejší a nesnáším, když při tanci nemůžu udělat pořádný krok, bydlím na malém městě a je mi 40+)

aailyyn
807 příspěvků 19.11.12 13:28

@ndrea

Kdyby to šlo, tohle téma jsem nezaložila. Hledám varianty, jak se mimo velkou večerní, v o stupeň méně formálním oděvu, právě obejít bez koktejlek, které za žádnou cenu nechci a současně nenapáchat společenský trapas.

ndrea
57 příspěvků 19.11.12 13:39

Přiznám se, že se v tom nevyznám, ale až doteď jsem si myslela, že velká večerní není totéž jako prostě dlouhé šaty. Velká večerní jsou podle mě lepší dlouhé šaty s rukavičkami, hlubokým dekoltem… Mám dvoje dlouhé společenské šaty, ani jedny nez dalších doplňků nepovažuji za velkou večerní a do Opery nebo na předávání Oskarů bych v nich určitě nevlezla :-D

aailyyn
807 příspěvků 19.11.12 14:13

@ndrea

Tak maturantky všechny nebo téměř všechny (najde-li se jedna či dvě výjimky…) podle mě budou v dlouhých róbách, některá v princeznovském kýči, některá pravděpodobně ve vysoce jednoduchých černých šatech. Vzhledem ku příležitosti nevím, zda pak dlouhé cokoli není vhodnější nechat jim, pokud jde člověk jen jako divák (nečetla jsem něco takového dokonce i od Ady tady na Pekle?). Kdybych nosila krátké šaty, volím je jednoznačně, kdyby to byla jiná příležitost, asi se vrhnu do pátrání po těch pravých dlouhých šatech, o kterých představu tak nějak mám. :-) Pokud se někdo pokusí definovat, odkud začíná velká večerní a co jsou neformální dlouhé šaty, tak to bude fajn. (I k neformálním šatům bych ale nějaké doplňky stejně volila, nějak bych upravila účes, jinak by mi přišlo, že je to nedodělané, že nositelka už víc nestihla a v půlce příprav musela vyrazit. :-D Pominu-li fakt, že na Oscary byste asi vynesla cenný náhrdelník, co jinak máte v trezoru. :-D ) Možná jsem to stotožnila naprosto mylně. :-) Nevím, velká večerní podle mě nutně zas nemusí vypadat jako kýč s korzetem a širokou sukní. :-)
Edit: ještě jsem zapomněla, že tu samozřejmě neuvažujeme vyloženě letní maxišaty. Což snad teda každý pozná, že to nejsou společenské šaty.

Roseline
2319 příspěvků 19.11.12 14:21

Já sama jsem sice sukňový tip, ale chápu, že hodně žen dává přednost kalhotám.
Na maturitním plese by mi kalhoty nevadily. Pořád mi to připadá jako slušivější varianta oproti minišatičkám (nebo legínám a rifím - viděno na vlastní oči).
Pokud tedy chcete kalhoty, koupila bych si k nim nějaký nápaditý vršek.
Klasický kalhotový kostým bych ale nechala na jiné příležitosti, aby to nevypadalo, že jdete rovnou z práce :-)
Podle mě by nemusel být špatný kalhotový kostým, který by měl zvláštní střih, slavnostnější materiál nebo který by byl barevný - aby bylo poznat, že se jedná o večerní, nikoliv pracovní oděv.

Roseline
2319 příspěvků 19.11.12 14:28

@aailyyn
Podle mě dlouhé šaty mít můžete. Předpokládám, že vzhledem k tomu, že obnovujete celý šatník, nebudete naráz kupovat několikery večerní šaty na různé společenské události. Proto bych Vám doporučila jednoduché dlouhé šaty, která Vám poslouží jako univerzální večerní oděv.

BuBubák
33 příspěvků 19.11.12 14:30

Jako matka maturanta jsem na maturitním plese (v krásném sále cca 150 let starém) měla na sobě dlouhé šaty. Tmavomodré. Bez rukávů. S dekoltem. Pod prsama přestřižené. Dvě vrstvy sukně. Mírně do A. Vrchní ze šifonu s občasným vetkaným kusem chlupaté a lesklé nitě měla rozparky na boku, spodní krepsatén měl rozparek vzadu ve středovém švu (aby mi nelezly nohy ven a přitom jsem mohla udělat krok). K tomu vlasy upravené, ale obyč krátké mikádo, v uších dlouhé náušnice, na krku nic. Velký prsten. Boty černé taneční (plná špička, plná pata, pásek přes kotník). Psaníčko z materiálu šatů. Rozhodně jsem takhle oblečená maturantkám nekonkurovala.
Na velkou večerní by materiál musel být honosnější, nejlépe hedvábí. Vlasy vyčesané, třeba i s příčesem, nahé paže vyžadují rukavice…

DanielaS
4599 příspěvků 19.11.12 15:04

A hodlate na tom plese tancit? Pokud ano, tak klasicky kostym snad ne. Palazzo kalhoty by mohly byt krok spravnum smerem.

ndrea
57 příspěvků 19.11.12 16:21

Nemluvím o neformálních společenských šatech (mimochodem to existuje? :-D), existuje více druhů šatů nošených podle příležitosti, od velké večení toalety, v angličtině „white tie“ pro ty nejhonosnější šaty s širokou sukní a rukavicemi, „black tie“ pro večerní šaty i jiného tvaru (splývavé, mořská panna, empír…) včetně krátkých, „creative black tie“ pro barevně nebo střihově výstřednější šaty, ale pořád můžou být dlouhé i krátké… Tím chci říct, že koktejlky nejsou méně formální než každé dlouhé šaty jenom proto, že dlouhé šaty jsou dlouhé, záleží na šatech.
Smiřte se s tím, že ženský formální oděv jsou šaty a pro určité příležitosti už nemají kalhotový ekvivalent. V šatech nebudete vypadat mimo, i kdyby byly dlouhé, rozhodně se nad tím nikdo nebude pozastavovat.
Ale vy si stejně chcete evidentně vzít kalhoty :-D Tak v takovém případě souhlasím s @DanielaS

Jiná Realita
13791 příspěvků 19.11.12 16:36

A co na nohách nechcete ukazovat? tvar nebo povrch? to druhé vyřešíte neprůhlednými černými punčocháči, i když to nebude úplně dokonalé, a mohla byste potom klidně vzít i kratší šaty…ale asi spíš půjde o tvar.

taky záleží, co na tom plese chcete provozovat. pokud tanec, tak se v kostýmu za prvé upečete, za druhé neznám na plese nic ošklivějšího, než tančící ženy v business kostýmech, nedejbože vyladěných do pánského stylu, aby to vypadalo, že tančí dva muži. je to takové bezpohlavní. zabijte mě, ale mně se to opravdu nelíbí a na tak ženskou událost, jako je účast na plese, se to podle mě nehodí. navíc mám v hlavě pořád obrázek toho, že u nás v kalhotách zásadně chodí obtloustlé starší ženy s květákem nebo jinou kreací na hlavě.

ať si vezmete jakékoli šaty, dokonce i letní, které se vlastně na ples vůbec nehodí (a stejně je 50% žen nosí), bude to podle mě lepší, než kostým. a pokud kalhoty, tak jedině á la danielaS, velké, rozevláté, a doplněné něčím ženským. a nebo dobře, ještě nějaké extravaganza, třeba metalické úzké, k tomu nějakou luxusní tuniku, žensky upravené vlasy a krásné šperky, boty na jehle…ale ne kostým.

Triiss
22 příspěvků 19.11.12 19:02

Myslím, že kostým ne.
Ale volné kalhoty (do zvonu třeba) z materiálu, který bude opravdu vhodný a k tomu nějaký vřšek.. proč ne? Měla jsem na svých tanečních kalhoty snad zlatavé látky, které byly do pasu a kdybych netvrdila, že jsou to kalhoty, každý je považoval za sukni.

A jiný nápad, co tmavší kalhoty a vřšek např. korzet? Prosím nemyslím tím ty tuby či co se objevuje všudemožně. Sama mám jeden z Nextu, s latkovou broží stejné barvy. A velice ráda ho nosím do divadla k pouzdové sukni. ALe věřím, že něco podobného by šlo udělat slavnostněji na ples.

A sama jste navrhla, že pánský styl. Pokud vlastníte štíhlou postavu, tak směle do toho!
Není dle mého názoru, nic krásnějšího, než žena v kvádru pro pány, na rtech rudou rtěnku, s vysokými podpadky…

nimui
7 příspěvků 19.11.12 19:22

Také mne napadly kalhotové sukně - měla jsem takto vyřešené své oblečení na absolvenstký ples, nevím už, co to bylo za materiál, ale byl lesklý, poměrně příjemně držel tvar i působil lehce, mačkaná úprava v té jezerní zelené házela zlaté odlesky… Měla jsem k tomu i top, zlaté jednoduché doplňky a pompadůrku. Paní profesorka nemohla proti mým kalhotám absolutně nic namítnout :-D

klubo  19.11.12 19:28

Já myslím, že kalhotový kostýmek s úzkými nohavicemi a „sáčko na jeden knoflíček“ - vysoké podpatky a velmi výrazné šperky, místo košile hladký top nad prsa nebo možná i rolák - z jemné viskózy - že by to takhle šlo.

Roseline
2319 příspěvků 19.11.12 19:36

Já osobně bych se pánskému stylu vyhnula. Naopak bych na Vašem místě zdůraznila ženskost: ke kalhotům bych zvolila vršek s romantickými prvky (mašle, volány, krajka…). Samozřejmě neznám Váš styl oblékání, je možné, že to není pro Vás to pravé.

ndrea
57 příspěvků 19.11.12 20:46

Nevím, s tím pánským stylem už jste podle mě mimo zadání, pánský styl na dámu snad není ženské formální oblečení, ale spíš extravagantní ležérní, navíc už tu kdosi zmiňoval, u baru s drinkem v ruce a bez partnera po boku možná bude žena v oblečení pánského stylu vypadat jako femme fatale, ale až bude tančit s mužem, který bude oblečený de facto v tom, co ona, budou vypadat jako pár gayů.
Mimochodem zkuste se zeptat pánů, jak je jim v oblecích ve vydýchaných sálech „příjemně“ ;-)
Nebo jsem možná stará konzerva, která zaspala, že je dnes možné jít na ples fakt v čemkoli :-D
@klubo Rolák s kalhotovým kostýmem je už podle mě přes čáru… bavíme se pořád ještě o plese nebo už o firemním večírku?

klubo  19.11.12 22:01

@ndrea No o plese, ale když slečna nechce šaty, tak to prostě extravagantní bude vždycky…

Barbuchaa
211 příspěvků 19.11.12 22:19

Jak moc velké faux pas by byl společenský overal?

Klotylka
496 příspěvků 19.11.12 23:01
@ndrea píše:
Rolák s kalhotovým kostýmem je už podle mě přes čáru… bavíme se pořád ještě o plese nebo už o firemním večírku?

Podle mě je přes čáru celé toto téma. Ples je formální událost a jako k takové k ní patří i fomrální oděv - dlouhé šaty, v případě nouze koktejlky. Kalhotové kostýmy, uplé minišaty a jeany na ples neptří. Ne, podle etikety to není přípustné. Pokud společenská pravidla chcete ignorovat, je to samozřejmě Vaše věc. Ale nechápu, proč to chcete od zdejších přispěvatelek odsouhlasit.

bestia
2296 příspěvků 19.11.12 23:08

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 13:37

nava
16 příspěvků 19.11.12 23:16

@bestia Mě to taky napadlo, ono se to v reálu dost podobá těm palazzo kalhotům, něco takového 

nava
16 příspěvků 19.11.12 23:21

Náhodně jsem na to narazila i v zaře http://static.zara.net/…00_2_3_3.jpg timestamp=1349437988­103. Pokud by to teda nebylo pro zakladatelku diskuse moc odvážné…
http://static.zara.net/…00_2_1_3.jpg timestamp=1349437988­103

Příspěvek upraven 19.11.12 v 23:23

Barbuchaa
211 příspěvků 19.11.12 23:23

@bestia Jedny z prvních odkazů, co na mě vyskočily, jsou níže. Je ale pravda, že v kamenných obchodech jsem zatím žádný pěkný overal podobného charakteru nikdy neviděla…
- první odkaz
- druhý odkaz

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek

Dárek s nápadem z Dyzajn marketu zima

Zimní Dyzajn market čeká tentokrát hned několik poprvé. Poprvé se... Celý článek

Poslední článek:
Falešná těhule na nákupech v konfekci

Těžko se mluví o něčem, co si člověk ještě nezažil. Nechci se bát... Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit