Sportovní vlákno o všem k tomuto tématu

Fotoalbum tématu (5) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

LCH  13.04.15 01:16
Sportovní vlákno o všem k tomuto tématu

Inspirací mi byli @JarkaJ @dagino. Ačkoliv tu pár různých vláken na jednotlivé položky je, nabízím jedno na cokoliv ke sportovním věcem. Oděvy, batohy, spodní prádlo, tenisky, impregnace, čepice i šály…běh, golf, horolezectví, lyže, skateboardy, jezdectví apod.

Najdete v encyklopedii: Sportovní oblečení

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reakce:

JarkaJ
285 příspěvků 13.04.15 10:01

@LCH Díky za založení, každou chvíli se v různých vláknech rozjede diskuse na téma sportovního oblečení a jeho funkčnosti, případně o sportování vůbec, tak tady to může být pěkně pohromadě. Momentálně mám sice pocit, že jsem se na téma pětiprsťáků vyčerpala :-), ale případnými dalšími zkušenostmi, pokud je zakoupím, budu pokračovat zde. Dám vědět. Doufám, že v tomto vlákně se nebude (až tak) posuzovat jen líbivost sportovních modelů, i když i při tom sportování chceme, aby nám to slušelo, že?

LCH  13.04.15 11:10

@JarkaJ Zdravím Vás, jak jsem uvedl, nějaká vlákna tu jsou, bude záležet na tom, zda tu bude potřebné. Já ho využiji k shrnutí několika problémům nákupu outdooru, což by mohlo šetřit čas nakupujících i prodavače a oba se mohli věnovat podstatnějším částem nákupu/prodeje.

1.Každý řeší vodní sloupce oděvů: Což je strašně zavádějící a kromě ČR to opravdu nikoho nezajímá. Kdyby k něčemu byl, určitě ho používá Gore, ten to však dávno zrušil, sice je to hodnota dohledatelná, ale protože je závislá na hromadě faktorů, tak problematická pro zákazníka. Je lepší říci k čemu oděv budu potřebovat, zda chodím s kočárkem po Stromovce, mám chatu v Krkonoších nebo polezu severní stěnu Eigeru.

2.Málokdy existuje něco univerzálního, co by mělo všechny požadované vlastnosti. Konkrétně u spacáků bude vždy v nevýhodě jedna položka - váha, tepelný komfort nebo cena. Boty na těžký treking nejsou moc do města, stejně tak péřovku z extrémní řady asi moc nevyužiji na nošení do práce.

3.Impregnace na boty mám zkušenost, že co stojí pod 150,–Kč je vcelku podezřelé. Vyplatí se číst obal a nebo říci, nač sprej potřebuji. Zásadní rozdíl je, jestli je na koženou obuv nebo koženou obuv s membránou. Pokud totiž impregnační sprej obsahuje silikon apod. mohu botu zničit.
Další je pak zcestná mantra některých prodavačů ohledně voskování membránové obuvi. Nedělejte to, obuv opravdu nedýchá, vosk pracuje, ochrana prachmizerná. V tomto se nesnažím být papežtější než sám přední britský výrobce, jež nám to u vlastního produktu nedoporučil. Vosk je maximálně na koženou obuv bez membrán, kde nějaké využití má, ale jinak ne. Až Vám to bude někdo cpát, zeptejte se, zda ví, proč se u drahých vín voskují zátky.

4. Praní membrán a tech. prádla - vždy bez aviváže, vždy zapnuté všechny zipy. Používat sportovní prací gely.Dle nových požadavků, by se tím gelem měla 1-2 za sezónu vymývat i membránová bota zevnitř.
Výjimku tvoří merino, kde to kromě aviváže snese vše, protože na rozdíl od umělého vlákna funguje jinak.

5.Nechci Vibramy, protože kloužou-„A kde?“…„no na ledu a kluzkých kamenech“…„ale to Conversky taky…“…„Ale ten Vibram více…“ Nemám po ruce jednotku klouzavosti, ale je to další z fám…:)Zde je nutná oprava, která vyplynula z diskuze a věnujeme se ji o kus níže.

6.Boty „To povolí“…většinou nepovolí a jelikož to nejsou lodičky na dvě hodiny na operetu, ale týdenní pobyt, budeme otrávení celou dovolenou.Co nesedí na prodejně nebude venku při plné zátěži lepší.
Boty s Vibramem NIKDY nesušíme na topení a prudkém slunci, přesušením změní konzistenci lepidla v podešvích a po zatížení začne bota pomalu a jistě praskat. Nejde to ani vyreklamovat. Při totálním promočení vysušujeme novinami a následně pozvolna u tepelných zdrojů, nebo vysoušečem bot.

7.Pozor na takytexy, takymerino a takysoftšél. Netvrdím, že pokud není bunda GTX, merino z Nového Zélandu a soft shell od TNF, že to musí být zákonitě špatná volba. Nutné je však vědět, že se v ČR několik firem profiluje jako outdoor, ale limity použitelnosti jsou u nich omezené. Jde spíše o tzv. fashion. Nedávno mi ve fitku donesl jeden muž ukázat bundu na lyže v ceně trojnásobku toho, co u nás stojí expediční řady. Nenašel jsem na ni nic, co by její cenu ospravedlňovalo. „Ale v diskuzích je hodně chválena…“ Ta bunda může být dobrá, ovšem určitě ani zde nikdo nechce dát za konfekci tolik, co by ho stál Dior.

Třeba Vám to bude k užitku :).

Příspěvek upraven 14.04.15 v 10:31

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 13.04.15 11:32

@LCH Tak za sebe můžu říct, že Vibram fakt klouže jako prase, naposledy v září v Krkonoších jsem si připadala jako koza na ledě, zatímco všichni ostatní (prakticky takřka v těch converskách) byli v pohodě, a to bylo jen trochu vlhko. Oproti tomu pohorky Meindl s jejich vlastní podrážkou nekloužou skoro vůbec, resp. tak nějak normálně, možná je ta podrážka trochu měkčí?

Kammila
465 příspěvků 13.04.15 11:44

@LCH taky se rozhodně přidávám se zkušeností s „klouzající“ vibram podrážkou. Další body nijak zásadně nerozporuji, ale s č.5 rozhodně nemáte pravdu.
Edit: chci tím říct, že na srovnatelném terénu kloužou boty s vibram podrážkou podstatně více než bez ní

Příspěvek upraven 13.04.15 v 11:48

LCH  13.04.15 11:46

@Potrefenáhusa Tak to nevím, pokud je mi známo, je Meindl z části na Vibramu a Contragripu. Něco asi má i od jiného dodavatele, licenčně dělal i se Salomonem.Na Meindl moc „nevidím“, protože ho nemáme my ani okolní speciálky, nejbližší je jejich obchod na Lidické. Osobně mám Alaska GTX Hanwag a ujelo mi to jen na ledovci, takže pravděpodobně jde o vzorek. Pokud někdo potřebuje velmi stabilní podklad, tak ho vyrábí korejská Treksta, jmenuje se to ICE lock a uvolňuje skelná vlákna.

LCH  13.04.15 11:49

@Kammila Jsem fakt přesvědčen, že na většině podkladů, kde uklouznete s Vibramem, pojedete na čemkoliv. Viz. třeba velké ohlazené kočičí hlavy. Já jsem na svých Vibramech opravdu žádný takový extrém nezažil, ale poptám se zítra rozhodně u kolegů, díky.

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 13.04.15 11:54

@LCH Já mám tyhle , nemůžu si je pro moje potřeby vynachválit. Kupovala jsem je už asi před 6 lety v té speciálce na Lidické a říkali mi tam tenkrát, že Meindl nebyl spokojený s kvalitou Vibramu, takže ho přestal používat.
Musím teda ale přiznat, že když mě loni na Malé Fatře v docela terénu předcházel kluk s velkým batohem naboso v gumových žabkách (pršelo), tak jsem si říkala, jestli to s těma různejma speciálníma botama fakt trochu nepřeháníme :-)

Kammila
465 příspěvků 13.04.15 11:56

@LCH ehm - já hovořila o „srovnatelném terénu“ a že na něm boty bez vibramu kloužou méně. Vidím podstatný rozdíl od formulace „na tomhle pojede cokoliv“. Jinak boty o kterých hovořím já, používám na vysokohorskou turistiku a nikoliv na procházení po ohlazených kočičích hlavách - ty se obvykle v takových končinách nevyskytují, tenhle výraz mám spojený s městem

LCH  13.04.15 12:13

@Potrefenáhusa Jo, ty mají Multigriff, což je podešev vyvinutá pro Meindl. Myslím, že tam bude hrát úlohu i ohebnost o které píšete. Mrknu na vzorky v práci a zeptám se naší děvčice od bot:).

@Kammila Takhle - nehraji hru Kdo z koho a připouštím, že se v jistých ohledech mohu mýlit, proto jsem Vám psal, že se na věc podívám a dám vědět.

Kammila
465 příspěvků 13.04.15 12:25

@LCH však já s vámi také nesoupeřím. Jen mi to vámi sepsané přišlo jako zavádějící, protože neznalý člověk to může použít jako vodítko a bude se hrozně divit. A dle příspěvků výše nemám blbé zkušenosti evidentně jen já

Lamicka  13.04.15 13:52

@LCH Musi to byt sportovni praci gel? Jaky je v tom rozdil? Peru vzdy v normalnim pracim gelu, jak mi bylo receno kdysi v Hudy, zatim vse funguje. Ale ted mam prat detskou zimni membranovou kombinezu Reima. Vzhledem k tomu, ze stala vic, nez moje nejdrazsi outdoorova bunda, tak bych ji nerada znicila.

Qara
1068 příspěvků 1 inzerát 13.04.15 13:58

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 13:01

Giulietta  13.04.15 15:28
@Qara píše:
Potvrzuji, pokud nechcete strávit léto v plných a pohodlných botách, ptž vám budou slejzat několik měsíců nehty kupte si správné číslo bot a na běhání o číslo větší. Doporučuje se o půl, ale noha může vlivem horka nebo změny zdravotního stavu otéct a pak je půl čísla málo a mně se osvědčilo celé číslo.Za tohle budu asi uramenovaná ptž děsný peklo žejo, ale taky se mi osvědčilo nechodit do hor v nových botách, ale pár týdnů nosit klidně i po Praze a pěkně je rozšlápnout, ale můžete být díky tomu hlavním tématem na módním pekle tak bacha na to, musíte být sinlá osobnost :-D

Fakt rada k nezaplacení. Kúpte si boty o číslo väčšie a vyberte sa do Prahy ich rozchodiť. Najlepšie ak ste z Brna. Ale boty o číslo väčšie, ktoré potrebujú ešte rozšlápnout budú určite najlepšie. Kto nemá možnosť rozšlapavať, tak nech si kúpi o 2 čísla väčšie a kto nemá cestu do Prahy, tak može aj o 3 čísla a dotvaruje to vatou v špičke boty. Pohodlie nadovšetko!

JarkaJ
285 příspěvků 13.04.15 15:42

@Giulietta Rozšlapovat nemusíte až v Praze, na to stačí i Brno, a aby se neurazili ostatní, za Brno si dosaďte jakoukoliv Vaši obec. Potud mi přišlo vtipné. Ale kvůli velikosti do délky se boty fakt nerozšlapují, jak by se mohlo zdát z Vašeho pokračování.
Jinak já, přestože jsem velmi pohodlné pohorky vybírala a zkoušela tak dlouho, nyní vím, že jsem si měla vzít ty druhé, o číslo větší. Při zkoušení mi připadaly už dost velké a to také nemusí být vždy ku prospěchu.

JarkaJ
285 příspěvků 13.04.15 15:50
Sluneční brýle do auta

Apropo - nevíte, kde sehnat sluneční brýle ochranné kategorie 2 tak do 500? Nutně je potřebuju na řízení do auta, používám je často a osvědčily se mi slabší. Všude je jen kategorie 3 nebo hnědá skla. Mohou být i obyčejné, ale spíš sportovního typu.

Potrefenáhusa
10057 příspěvků 13.04.15 15:55

@JarkaJ @Qara Mně přijde dobré si zkoušet turistické boty v obchodech, kde mají takovou tu nakloněnou plošinu (nebo jak se to jmenuje), při pevném zavázání by vám neměly prsty sjíždět a narážet vůbec do špičky boty.

edit: foto

LCH  13.04.15 16:05

@JarkaJ Zkuste Relax a Exit 1, tam se s kategorii 2 i cenou vejdete.

@Lamicka Měl by být ten sportovní, protože klasický prací gel je naředěný prášek, ten Vám technické oblečení bude zanášet a membrána nebude plně fungovat.Jde především o tu chemii. Dobré zkušenosti byly i s těmi eko-gely, ale já osobně mám Sportwash a Grangers. Další jsou Nikwax, Bio wash apod. Pokud ovšem schytáte nějaký odolný flek, je potřeba dát i určité množství na skvrnu a přiznávám, že ne vždy to pustí, ty přípravky jsou slabší, než klasická chemie.
Je to na Vás, ale mne by drahé membránovky bylo líto.

@Qara Z těchto důvodů někteří lidé doporučují nákup bot nechat na odpolední hodiny. V ČR v sortimentu značek je číslo jen orientační, někde díky tvaru i číslování je rozdíl i čísla a půl. Italské boty jsou spíše pro lidi s úzkou nohou, německé zase širší, nebo mají i rozšířenou verzi (Lowa).

LCH  13.04.15 16:09

@Potrefenáhusa Trochu to tedy sjede vždy, ale neměla byste prsty narážet do přední stěny. Je to preventivní zkouška kvůli sestupu, kdy ten pohyb může být po pár kilometrech nesnesitelný.
Doporučuji si nechat vybraný model sednou na noze cca 20-30 minut a kromě šikmé plochy se projít i po prodejně. Pokud sedí velikost, tak za tu dobu většina lidí pozná zda je mít může, nebo ne.

Lamicka  13.04.15 16:10

@LCH Ok, diky za tipy.

Qara
1068 příspěvků 1 inzerát 13.04.15 16:18

.

LCH  13.04.15 20:08

@Qara Za sebe musím říci, že přestože jsou naše obchody specializované, tak ty „supermarkety“ nezatracuji, jelikož občas pokryjí sortiment, který my logicky nemáme. A když budu mluvit konkrétně, tak některé věci ve Sportissimo, nebo Decathlonu bych klidně bral.

Qara
1068 příspěvků 1 inzerát 13.04.15 20:28

.

Příspěvek upraven 21.10.16 v 13:03

Mylady2
12409 příspěvků 13.04.15 20:38

Oblečky na sport si kupuju v niku… V podstatě vybírám jen co se mi líbí a jinam se mi nechce. A tam toho mají vždy dost.
Na běžky, turistiku atp jsem byla vždy v rock point… tam bezva poradí a věnují se.

Qara
1068 příspěvků 1 inzerát 13.04.15 20:44

.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek

Kurz základů práce s kůží.

Kdybyste nevěděli, co se zítřejším dlouhým zimním večerem, přijďte... Celý článek

Poslední článek:
Jak uvázat kravatu

nnnn Celý článek

Novinky e-mailem

Pekelné články Vám doručíme ještě zatepla.

Přihlásit